امروز: چهارشنبه، 29 اسفند 1397

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

05/7 1396

روستای گته ده از روستاهای پرآب و آباد شهرستان طالقان از توابع استان البرز میباشد.
خانه‌های این روستا عمدتا با ملات گل وسنگ احداث شده است و از بیرون به صورت خشکه چینی جلوه می‌نماید و اکثر خانه‌های اصیل این روستا مخروبه شده و به جای آنها خانه‌های جدید احداث شده است .
در مرکز روستا دو خانه مخروبه وجود دارد که به نظر می‌رسد از خانه‌های اعیانی دوره قاجار بوده است . در میان خانه‌های ویرانه و در محل هایی از کوچه‌های روستا که بنا به ضرورت اهالی حفاری صورت گرفته سفالهای نخودی و قرمز و نقش استامپی و زیرلعاب از دوران تاریخی و مختلف اسلامی یافت شده اسکه همگی آنها حکایت از استقرار دایم جمعیت در این روستا می‌نماید .
قبرستان تاریخی در فاصله 200 متری غرب روستای گته ده وجود دارد که انبوه سنگ قبرهای موجود درآن حکایت از گستردگی و تعداد امواتی می‌کند که در قرون متمادی در آن دفن شده اند.
برخی از قبرها متعلق به دوران اسلامی و برخی نیز دوره قبل از اسلام بوده و آثاری از سفالهای دوران تاریخی در آن یافت شده است . در قبرستان یاد شده ،حداقل پنج سنگ قبر متعلق به دوره صفویه وجود دارد که دارای تاریخ‌های متفاوت هستند. برای مثال یکی از آنها متعلق به 1075 هجری قمری است .
به نظر می‌رسد با توجه به موقعیت این مکان که در معرض سیل بوده ،چندین بار برای قبرستان در قرون مختلف استفاده شده است.با توجه به نمونه سفالهای یافت شده ، می‌توان قدمت قبرستان را دوران ...مشاهده کامل متن تاریخی و اسلامی تعیین کرد .
گته ده . [ گ َ ت ِ دِ ] (اِخ ) دهی جزء دهستان بالا بخش طالقان شهرستان تهران ، در 29هزارگزی خاور شهرک ، سر راه عمومی ومالرو طالقان به شاه پل . کوهستانی ، سردسیری و سکنه ٔ آن 766 تن است . آب آن از رودخانه ٔ گرآب و دره ٔ کهارکوه .
محصولات روستا غلات ، سیب زمینی ، بنشن و قلمستان است.
شغل اهالی زراعت و گله داری است و عده ای برای تأمین معاش به تهران و مازندران میروند.
صنایع دستی زنان روستا مختصر کرباس ، گلیم ، جاجیم و شال بافی است .

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود