امروز: شنبه، 29 تیر 1398

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

02/23 1396

پره سر مرکز خورگام شهرستان رودبار در استان گیلان می‌باشد که در فاصله پنجاه و پنج کیلومتری این شهرستان و چهل کیلومتری رستم آباد واقع شده است و دریاچه یسان بره سر در آنجا قرار گرفته است . این روستا در ارتفاع هزار و دویست و پنجاه متری از سطح دریا قرار دارد که از شمال به بافت قدیم بره سر ، از جنوب به و مراتع و جنگل ، ازشرق به روستای تپه و دوسالده و از غرب به روستای چهار محل منتهی می‌شود . بره سر پس از زلزله سال شصت و نه در محل کنونی دوباره ساخته شد.
مردم این روستا به زبان دیلمی و کردی سخن می‌گویند.
آب و هوای این منطقه کوهستانی و معتدل است و دارای جنگل‌های بکر راش و همچنین گونه ای کمیاب از گل سوسن چلچراغ می‌باشد.
آبشار شار شار هم یه یکی از جاذبه‌های بره سر قدیم است که در پانصد متری مرکز شهر قرار دارد. می‌توان با طی کردن شهر رستم آباد به شهر توتکابن ومسیری که در حاشیه رودخانه گوهر رود قرار دارد و از روستاهای زیبا و کوهستانی شهر رودبار می‌گذرد پس از گذشتن از روستاهای سندس، انارکول، دشتویل، چره، چلگاسر، دره دشت، حشمت آباد، برارود، جلالده، لیاول سفلی و علیاء به شهرک چهارمحل به شهر بره سر رسید.
این مسیر از دره‌ها و کوه‌ها می‌گذر که منظره ای فوق العاده زیبایی دارد.
با رسیدن به پره سر و سراغ گرفتن از امامزاده لیاشگل و ادامه مسیر که مسیری سنگلاخی است می‌توان به دریاچه ویسان این روستا رسید.
این دریاچه از سرازیر شدن چشمه‌ها و اب‌های جاری در کوه‌ها ...مشاهده کامل متن به وجود آمده است که زیستگاه جانوران و گیاهاین بسیاری می‌باشد که از نمون ه آنها می‌توان به ماهی و درختانی همچون بید ، راش زالزالک ، گل گاو زبان ، لاله کوهی ، شیرین بیان و غیره اشاره کرد.
دریاچه ویستان پره سر در کنار ییلاق شینه چاک ، استیلی سرا و چاکهای محشر واقع شده است که به دلیل داشتن علفزار‌های سرسبز مورد توجه دامداران و زنبور داران قرار گرفته است.عسل‌های طبیعی و گوشت تازه این منطقه زبان زد است با مسافرت به این منطقه خوش آب و هوا می‌توانید از طبیعت زیبای آن حداکثر بهره را ببرید.
این دریاچه در میانه حلقه ای انبوه از درختان قرار دارد که گویی دریاچه را محاصره کرده اند.این علفزار‌های سر سبز در فصل بهار و تابستان بسیار زیبا می‌گردند و پر از گلهای رنگی می‌شوند که در کنار سرسبزی علفزار گویی قطعه ای از بهشت است.
برای رسیدن به این منطقه علاوه بر مسیر ذکر شده از مسیر لوشان نیز می‌توانید استفاده کنید. برای اینکار باید از لوشان به سمت جیرنده و سپس داماش حرکت کنید
پس از طی چهل و پنج کیلومتر به جیرنده و از آنجا پس از حدود چهل کیلومتر به داماش می‌رسید. از داماش تا پره سر حدود ده کیلومتر بوده که با پرسیدن از اهالی و رهگذران می‌توانید مسیری خاکی را بیابید که شما را به این روستا می‌رساند .
اگر به ماهی گیری علاقه دارید دیدن این دریاچه خالی از لطف نیست .

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود