امروز: جمعه، 6 اردیبهشت 1398

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

11/13 1395

گنبد سبز آرامگاه شیخ مومن استرآبادی است، که متعلق به دوران صفویه می‌باشد و در شهرستان مشهد مرکز استان خراسان رضوی ، قرار دارد .
بنای تاریخی گنبد سبز شهر مشهد، در خیابان آخوند خراسانی و در وسط میدانی به همین نام قرار گرفته است .
وجه تسمیه بنا گنبد مزین به کاشی کاری فیروزه‌ای متمایل به سبز آن می‌باشد. پلان این بنا هشت ضلعی بوده و دارای چهار ایوان می‌باشد . علاوه بر ایوان و طاق نما ها، کاشی کاری زیبای آن به بقعه جلوه خاص بخشیده است. گنبد سبز، مدفن شیخ محمد مومن عارف می‌باشد که احتمالا در سال هزار و سی و شش قمری شروع به ساخت و در سال‌های هزار و پنجاه و پنج و هزار و پنجاه و هشت تکمیل و تزئین شده است.
محل کنونی گنبد سبز در گذشته باغی بوده که این مقبره در میان آن باغ قرار گرفته بود و بر اساس بررسی‌های صورت گرفته ، اراضی آن متعلق به خود شیخ مؤمن بوده و بعدها در زمان حیاتشان توسط ایشان وقف شده است.
این بقعه که به دلیل رنگ گنبدش ، گنبد سبز نام گفته، مدفن شیخ محمد مومن عارف استرآبادی است که در سال نهصد و چهار قمریبه دیار باقی شتافت.
نمای این بنا در سال هزار و سیصد و پنجاه و سه شمسی کاشی کاری شد و باز سازی هایی در درون آن صورت گرفت .
فضای داخلی بقعه دارای کتیبه‌ای است با مضمون صلوات کبیره و حدیثی از پیامبر اکرم ( ص ) که در پایان آن، نام راقم این سطور با عبارت " نمقفه حسین بن محمد المشهدی" و تاریخ 1058 ق دیده می‌شود .
در زیر گنبد بنا کتیبه‌اى به خط ثلث وجود دارد که در پایان آن تاریخ 1058 قمرى نوشته شده است.
این مقبره مورد توجه و زیارت مردم محلى مشهد، خصوصا پیروان تصوف و عرفان می‌باشد .
بقعه گنبد سبز در سال هزار و سیصد و پنجاه و شش توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره هزار و سیصد و هفتاد در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود