امامزاده بی بی خدیجه خاتون

آستانه باشکوه امامزاده بی بی خدیجه خاتون (علیها السلام) واقع در استان یزد و در شهرستان میبد ، بخش مرکزی شهر میبد، خیابان آیت الله طالقانی، جنب خیابان شهید وحیدی واقع شده است.
در گذشته بقعه در دهکده مهرجرد شهرمیبد قرار داشت که امروزه به جهت گسترش شهرمیبد، این زیارتگاه در یکی از خیابان‌های اصلی شهر میبد واقع شده است.
بدون شک علی بن عبیدالله بن احمد الشعرانی بن علی العریضی بن امام جعفر صادق (علیه السلام) از جمله نخستین سادات عریضی ساکن یزد بود که مادرش ام حسین دختر محمد بن حمزه بن قاسم بن حسن الامیر بن زید بن امام حسن (علیه السلام) نام داشت. او مکنی به ابوالحسن و سیدی بسیار جلیل القدر و عظیم الشأن و دارای ده فرزند بوده که یکی از آنها سیدمحمد ابوجعفر است که در شهر یزد مدفون و به امامزاده جعفر(علیه السلام) مشهور است. فرزند دیگر او خدیجه نام داشت که اعتقاد ما بر این است که آن بانو در این آرامگاه مدفون است. با وجود آنکه امامزاده محمدابوجعفر(علیه السلام) درسال چهارصد و بیست و چهار هجری قمری وفات یافته، بعید نیست که خواهر او خدیجه خاتون نیز در دهه سوم قرن پنجم وفات کرده باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاروانسرای کچلگ

کاروانسرای کچلگ در شهرستان میبد از توابع استان یزد قرار دارد .
راه‌های کهنی که در پیرامون شهرستان میبد وجود دارد از عوامل حیاتی پیدایش، تکوین و توسعه این شهر بوده اند. میبد در استان یزد بر سر چند شاهراه سرزمینی قرار داشت، نخست شاهراهی که ازز جنوب غربی میبد می‌گذشت و از دوران کهن، ری را به کرمان متصل می‌کرد.
در مسیر غربی که به راه کربلا مشهور بود، راهی کنارگذر به نام اربون قرار داشت، که احتمالا از آن برای ترابری کاروان‌ها استفاده می‌شده است. راهی دیگر از جنوب میبد، پس از گذشتن از ندوشن و ابرقو به اصطخر در فارس می‌پیوست.
میبد از راه اردکان به طبس در خراسان و از آن به شمال و شمال شرقی یعنی شهرهای سمنان ، دامغان ، شاهرود و سرزمین مازندران متصل می‌شده است. راه مستقلی نیز از میبد به اصفهان می‌رفت که قسمتی از آن در فاصله میبد تا عقدا منطبق با شاهراه ری – کرمان بود و سپس از آن جدا می‌شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

برج محمود آباد

برج محمودآباد یکی از بناهای تاریخی استان یزد می‌باشد که در مجاورت بلوار نواب صفوی شهر میبد قرار دارد. در دوران گذشته برج‌های گوناگونی برای کاربردهای مختلف، در منطقه میبد ساخته اند. یکی از انواع آن، برج هایی است که در نقطه معینی از حوزه استحفاظی آبادی‌ها برای دیده بانی و مراقبت بنا می‌کردند و پاسبانی به نام "هادر باش" بر آن‌ها می‌گمارده اند تا در هنگام بروز خطر و پیش ازز حمله احتمالی مهاجمان به حدود آبادی ها، نگهبانان و مردم شهر را با خبر سازند. یکی دیگر از کاربردهای آن محل نگهداری و ایمنی کبوترها برای استفاده کشاورزی می‌باشد.
این برجها را معمولا به فاصله نزدیکی از دیوار شهر و در دو یا سه طبقه می‌ساخته اند. برج محمود آباد یکی از این برج هاست که هنوز آثار آن در کنار باغی در جنوب محمودآباد در محله میرزائی‌ها به جا مانده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای مزرعه کلانتر

روستای مزرعه کلانتر از توابع بخش مرکزی شهرستان میبد می‌باشد و در یازده کیلومتری جنوب شرقی شهر میبد و سی و شش کیلومتری شهر یزد قرار گرفته است.
این روستا از شمال به مزرعه رفیع آباد و از جنوب به مزرعه قاسم آباد محدود می‌شود. ارتفاع روستای مزرعه کلانتر از سطح دریا در حدود هزار و صد و دو متر است و اقلیمی گرم و خشک دارد.
آب و هوای روستا در فصول بهار و پاییز نسبتاً خنک است. روستای مزرعه کلانتر یکی از نقاط تاریخی و ارزشمند استان یزد محسوب می‌شود. در این روستا آثاری از آب انبارهای قدیمی، آسیاب‌های آبی و بقایای قلعه تاریخی مشاهده می‌شود. قدمت این قلعه به دوره‌های پیش از اسلام باز می‌گردد.
مزرعه کلانتر از روزگاران گذشته در مسیر راه‌های تجاری و ارتباطی قرار داشته و به همین جهت واجد ارزش‌های تاریخی و گردشگری است. مردم روستای مزرعه کلانتر به زبان فارسی، با گویش یزدی سخن می‌گویند و پیرو دین زرتشتی می‌باشند. جاذبه‌های گردشگری روستای مزرعه کلانتر در سمت جنوبی شهرستان میبد یکی از نقاط با ارزش بافت تاریخی شهرستان میبد می‌باشد که از لحاظ توریستی دارای اهمیت خاصی است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای بیده

روستای بیده از توابع بخش مرکزی شهرستان میبد در استان یزد می‌باشد و در سه کیلومتری جنوب غربی میبد و پنجاه و سه کیلومتری یزد واقع شده است. این روستا از شمال به روستای مهرجرد، از غرب به روستای ایستگاه میبد و از شمال شرق به شهر میبد محدود می‌شود.
ارتفاع این روستا از سطح دریا در حدود هزار و صد متر و اقلیمی گرم و خشک دارد. آثار و ابنیه به جا مانده در روستای بیده قدمت و پیشینه تاریخی نسبتا کهنی دارند. از جمله این آثار می‌توان به آسیاب آبی، برج صاحب‌الزمان، آرامگاه سید ابوالقاسم و خانه برونی اشاره کرد.
مردم روستای بیده به زبان فارسی با گویش یزدی سخن می‌گویند و اکثرا مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری می‌باشند. براساس نتایج سرشماری سال هزار و سیصد و هفتاد و پنج روستای بیده در حدود هزار و صد و پنجاه و شش نفر جمعیت داشته است که در سال هزار و سیصد و هشتاد و پنج به هزار و چهارصد و بیست و هفت نفر افزایش یافته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه زیلو

موزه زیلو در استان یزد شامل جمعی از زیلوهای قدیمی گردآوری شده از مساجد شهر میبد می‌باشد. قدیمی‌ترین زیلوی مشاهده شده در این موزه به سال هشتصد و هشت هجری قمری باز می‌گردد.
موزه زیلوی میبد هم اکنون در سول (سالن) شرقی کاروانسرای میبد واقع شده و به طور رایگان مورد استفاده همگان می‌باشد. ایجاد موزه زیلو در میبد به عنوان اولین و تنهاترین موزه زیلو در ایران و جهان توانسته این هنر-صنعت را به ایرانیان و جهانیان معرفی نماید. صنعت زیلو نه یک صنعت مربوط به میبد و یا کشور، بلکه صنعتی ملی بوده و شهرستان میبد به عنوان آخرین پایگاه این صنعت تاریخی می‌باشد. گرچه از سابقه زیلو بافی در میبد مدرک مستندی موجود نیست، اما بقایایی از قدیمی‌ترین زیلوی بافت میبد در مسجد جامع این شهر وجود دارد که تاریخ هشتصد و هشت قمری را نشان می‌دهد. همچنین زیلو قدیمی‌ترین صنایع دستی میبد محسوب می‌شود که تا چند سال پیش صدها خانوار از محل آن امرار معاش می‌کردند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع میبد

مسجد جامع میبد از مهمترین بناهای تاریخی باقیمانده از دوران اسلامی در شهر میبد از توابع استان یزد است .
از نظر موقعیت قرارگیری در بافت شهری ، می‌توان گفت این مسجد به عنوان قلب شهر قدیم میبد محسوب می‌شود ، زیرا شریان‌های اصلی شهر که در واقع 4 راسته منشعب از 4 دروازه شهر قدیم بوده است در محل مسجد جامع با هم تلاقی داشتند .
مجموعه مسجد جامع که مساحتی در حدود 3000 متر مربع دارد شامل چنئین فضا در کنار یکدیگر و گه گاه مستقل می‌باشد .
بخش اصلی مسجد شامل صحن بزرگ ، گنبدخانه و ایوان ، همراه با شبستان‌های اطراف که فضای تابستانه محسوب می‌شود و گرمخانه شرقی و غربی و نیز شمالی که شبستان‌های زمستانی مسجد هستند .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه سالار

شهرستان میبد یکی از شهرهای کهن تاریخی ایران و استان یزد است که دارای ظرفیت‌های گردشگری فروانی است ، وجود خانه‌های اعیانی در محلات مختلف در شهرستان میبد، جلوه‌ای ویژه به جاذبه‌های توریستی و گردشگری میبد بخشیده است.
یکی از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری شهرستان میبد وجود خانه‌های اعیانی در محلات است که از میان کوچه‌های پیچ در پیچ کویر نمای این خطه بیابانی خودنمایی می‌کند.
خانه سالار یکی از این خانه‌هاست که از حاجی سالار نوادگان حکیم، از طبیبان نامی روزگار خود و در محله‌ای به نام باغشاهی و از دوران قاجار به یادگار مانده است، این خانه در گوشه شمال‌غربیی داخل حصار میبد و در محله میبد بالا قرار دارد.
یکی از ویژگی‌های خانه سالار این است که به صورت حیاط مرکزی ساخته شده است و فضاها و اتاق‌ها در چهار اطراف حیاط قرار گرفته‌اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه مهرجرد

قلعه مهرجرد در استان یزد قلعه بزرگیست با 5 برج دیده بانی در اطراف 3 برج در قسمت جنوبی و 2 برج در قسمت شمالی ،این قلعه از نمونه قلعه هایی است که در تمامی آبادیهای شهرستان میبد وجود داشته و تنها باقیمانده این قلعه‌ها در منطقه می‌باشد.
این قلعه در دوره افشاریه ساخته شده دارای سه طبقه وخندقی بزرگ گرداگرد آن و چاه آبی در داخل آن است ؛ این بنا قبلاٌ محل زنگی اهالی مهرجرد بوده است ولی بعداٌ به خاطر امن شدن شهر و ازدیاد جمعیت تغییر کاربری داده وبه محل نگهداری اموال واغذیهء مردم تبدیل شده است؛
این قلعه دارای 210 اتاق کوچک و بزرگ ودر داخل اتاق‌ها سه تا ده خمرهء گلی که گاه اندازه‌ی آنها به 2.5 متر و قطر آنها به دو متر می‌رسد وجود دارد که مزین به اسماء معصومین است،جالب اینجاست که خمره‌ها را ر داخل اتاق‌ها ساخته اند
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

یخچال میبد

یخچال خشتی میبد ، یگانه سازمانده یخچال‌های قدیمی این منطقه است که در داخل شهر میبد و در فاصله شمال استان یزد ، درکنار راه کاروانسرا و در جوار چاپارخانه، آب انبار و رباط اصلی مشهد واقع شده است و مخصوص ساخت و نگهداری یخ بوده و با توجه به شرایط جغرافیایی منطقه یکی از نشانه‌های تمدن مردم این منطقه به شمار می‌رود.
ساختمان عظیم این یخچال خشتی از خشت و گل خام می‌باشد و از چهار قسمت اصلی، حوض یخ بند، دیوارهای سایه انداز، گنبد اصلی و مخزن یخ تشکیل شده است. محوطه یخبند یخچال میبد حوض گلی و کم عمق تقریبا 5/0 متر به مساحت تقریبی 8000 متر مربع است و دیوارهای بلند سایه انداز با ضخامت دو متر وارتفاع 8 متر در سه جهت جنوبی ( با طول 42 متر) شرقی و غربی با طول 20 متر قرار دارند. سطح قاعده دایره ای این گنبد حدود 300 متر مربع است و ارتفاع گنبد تخمیناً 15 متر می‌باشد . پهنای دیوار خشتی گنبد از بالا به پایین به طرز ماهرانه ای کاهش می‌یابد به گونه ای که از 4/2 متر در قاعده به 25 سانتیمتر ( پهنای یک خشت می‌رسد . در یخچال میبد و سازه‌های مشابه، سه مرحله «یخ سازی»، «یخ داری» و «تحویل یخ» در یک محل صورت می‌گرفت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]