کاروانسرای رباط زین الدین

کاروانسرای رباط زین الدین در شهرستان مهریز به دستور زین الدین گنجعلی خان ریگ حکمران کرمان و به امر شاه عباس ماضی در قرن دهم هجری قمری در ۶۰ کیلومتری جاده فعلی استان یزد ، کرمان ساخته شده و تاریخ ساخت آن مصادف با ساخت حمام گنجعلی‌خان کرمان است .
رباط زین الدین که از شاهکارهای معماری صفویه است از خارج مدور و از داخل دوازده ضلعی است و مساحتی در حدود هزار و 500 متر را به خود اختصاص داده است.گرداگرد رباط را پنج برج به صورت نیم دایره احاطه کرده است و حیاط مرکزی دارای 12 ضلع است که اطراف آن را شاه نشین، اتاقها و اصطبل‌ها فراگرفته است. در ساخت این بنا عدد یک، پنج و دوازده به کار رفته اعدادی که در مذهب تشیع احترام و تقدس دارند. در اطراف صحن، رواق‌های سکوداری وجود دارد و در انتهای هر رواق اتاق‌هایی مشابه دیده می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه محمد آقا ابوبی مهریزی

خانه محمد آقا ابوبی مهریزی از نظر موقعیت طبیعی در دشت یزد – اردکان، در اقلیمی گرم و خشک و در منطقه ای بدون خطر زلزله خیزی قرار گرفته است. موقعیت فعلی بنا در شهرستان مهریز ، مهر پادین، کوچه مخابرات، کوچه بازار نو واقع شده است.
باتوجه به سبک معماری و نحوه ساخت بنا و در مقایسه با سایر بناهای هم دوره، این بنا متعلق به دوره قاجار می‌باشد. ساکنین، قدمت بنا را دویست و پنجاه سال می‌دانند ارتفاع بنا در حدود چهار متر و ارتفاع تالار پنج و نیم متر و مساحت تقریبی آن هشتصد و پنجاه متر مربع می‌باشد. کفسازی‌ها آجر فرش و دارای بادگیر در بالای تالار، و در زیر تالار و راهرو‌های آن زیرزمین دیده می‌شود. از سمت جنوبی وارد هشتی وسپس راهرو می‌شویم. در اطراف راهرو، انباری و کاهدان و در انتها به حیاط می‌رسد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه خوشنویس

خانه خوشنویس در محله استهریج شهرستان مهریز در استان یزد در خیابان جمهوری قرار دارد. قدمت این بنا به دوران قاجار بر می‌گردد. سازه‌های اصلی آن از خشت و گل بوده و برای تزیینات نمای ساختمان از سیم گل و دمگیری‌های گچی استفاده شده است.
در بدو ورود، یک هشتی با سقف فیلپوش همراه با دمگیری‌های گچی به چشم می‌خورد. پس از آن با چرخش نود درجه ورودی به بخش اصلی سکونت گاه وارد می‌شویم. بنای اصلی تک جبهه ای بوده و رو به شرق نهاده شده است. بنا دارای فضاهایی مانند اتاق‌های نشیمن، انبار، اسطبل و مطبخ می‌باشد.
سازه‌های اصلی بنا وضعیت خوبی دارد و با اندکی حفاظت تا سالیان متوالی می‌تواندحفظ شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه حفاظت شده کالمند و بهادران

در سال هزار و سیصد و پنجاه و پنج منطقه حفاظت شده کالمند و بهادران واقع در شهرستان مهریز به وسعت دویست و بیست و نه هزار هکتار واقع در چهل کیلومتری جنوب شرقی یزد به دلیل برخورداری از شرایط اکولوژیکی مطلوب تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد قرار گرفت . پس از آن با گذشت پانزده سال از سوابق حفاظتی محدوده هایی از منطقه به دلیل جمعیتت مناسب گونه‌های مختلف حیات وحش به ویژه گونه‌های دشتزی نظیر جبیر و آهو، انتخاب و ارتقا سطح یافت.
به این ترتیب منطقه کالمند طی مصوبه شماره صد و بیست و سه شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) در تاریخ هفتم اسفند سال هزار و سیصد و شصت و نه با مساحت دویست و بیست و نه هزار و صد و نود و هفت هکتار به عنوان منطقه حفاظت شده کالمند – بهادران به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.
این منطقه در حوزه استحفاظی شهرستان مهریز قرار دارد و مرز شمالی آن از مجاورت شهر مهریز آغاز شده و مرز جنوبی منطقه تقریبا به مرزهای حوزه استحفاظی کرمان نزدیک می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه کرد آباد

قلعه کرد آباد در دهستان ارنان، روستای کرد آباد، در چهار کیلومتری روستای علی آباد چل گزی استان یزد واقع شده است.
این قلعه با شهر مهریز شصت و پنج کیلومتر فاصله دارد و زمانی محل سکونت اهالی روستا بوده است. قلعه کرد آباد در دوران قاجار و با استفاده از خشت و ملات گل بنا شده است. طبق شواهد درر چهار طرف قلعه و در محل تلاقی ضلع‌ها چهار عدد برج دیده بانی مدور در نظر گرفته شده است.
ورودی قلعه که دری چوبی دارد، رو به جنوب تعبیه شده و برای محافظت و استحکام هر چه ببیشتر، روی آن را با آهن پوشانده اند. در بدو ورود به قلعه در طرفین راه رو ورودی اسطبل هایی جهت چهار پایان با اطاقهایی ضربی دیده می‌شود و می‌توان گفت تنها بخش قلعه می‌باشد که در حال حاضر سالم باقی مانده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

حمام تاریخی هرفته

هرفته روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان مهریز است که در شمال شرقی مهریز و جنوب شرقی استان یزد واقع شده است.
حمام تاریخی هرفته با توجه به معماری و مصالح، مربوط به دوره صفوی می‌باشد. مصالح به کار رفته در این حمام آجر با ملات گل و آهک است. حمام صفوی هرفته دارای سه بخش جدا از هم شامل :: مردانه، زنانه و تون می‌باشد که حمام مردانه دارای سردر کوچک با قوس شاخ بزی و تزئینات آجری راسته خفته است.
پس از سردر حمام، هشتی با سقف گنبدی قرار گرفته که دور تا دور آن سکوهایی برای نشستن تعبیه شده است و حوضی هشت ضلعی در وسط آن قرار دارد.
حمام زنانه دارای ابعاد کوچکتری می‌باشد که بخش بینه آن مستطیلی است. پلان گرمخانه مستطیلی با سقف گنبدی می‌باشد. این حمام در روستای هرفته مهریز یزد واقع شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بقعه دوازده امام

بقعه دوازده امام از بنا‌های دوره سلجوقی است که در محله فهادان شهرستان مهریز واقع شده است . اهمیت این بنا بیشتر به لحاظ معماری آن و گنبد آجری این بقعه در شمار آثار مهم هنر سلجوقی در استان یزد به شمار می‌‌رود . این بقعه دارای در دو لته کوتاهی است .
این بنا که نزد پژوهشگران معماری اسلامی جهان از شهرت زیادی برخوردار است از کهن‌ترین بناهای کتیبه دار و شناخته شده کشور بشمار می‌رود و بعد از گنبد مسجد جامع نطنز که با کشف مرحوم دکتر شیرازی و همکارانش تاریخ آن به اواخر سده چهارم رسید و برج‌های گنبد قابوس و لاجیم که در صفحات شمالی ایران واقع اند چهارمین بنا و دومین گنبد تاریخ دار ایران می‌باشد که تاکنون شناسایی شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجدجامع مهرپادین

مسجدجامع مهرپادین با بیش از 900 سال قدمت، از با ارزش‌ترین آثار بجای مانده در شهرستان مهریز از توابع استان یزد است.
بر اساس متن کتیبه، این مسجد در اوایل سده هشت هجری قمری توسط ˈمحفوظ بن محمدˈ ساخته شده است و دارای بنایی تک مناره و 2 بخش تابستانه و زمستانه است، در جنب این مسجد نیز امامزاده سید غیاث الدین از فرزندان امام موسی بن جعفر قرار دارد.
مناره 30 متری تک و منفرد مسجد از اصیل‌ترین عناصر مسجد است.در ارتقاع پنج متری این مناره نیز، کتیبه‌ای از کاشی معرق و به خط نسخ نصب شده که نزدیک به 400 سال قدمت دارد.
شبستان، ایوان و قسمت‌های دیگر بنا به طور کامل مرمت و بازسازی شده است و دیگر نشانی از آثار قدیم آن اکنون به جای نیست.زیلوهای نفیس و زیبایی وقف این مسجد شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه مهر پادین

قلعه مهرپادین از آثار باستانی شهرستان مهریز است، این بنای تاریخی مابین جاده یزد ـ کرمان و خیابان انقلاب در قسمت ورودی زمین‌های کشاورزی آن منطقه قرارگرفته است.
این قلعه روزگاری هسته اصلی آنچه امروز شهر مهریز نامیده می‌شود را شکل می‌داده و در واقع هویت شهر مهریز از این مجموعه نشات گرفته است.
قلعه مهرپادین که از آن به عنوان سکونتگاه موقتی استفاده می‌شده، با مساحتی به طول ۱۶۰ و عرض ۱۴۸ متر با چشم اندازی زیبا در میان کشتخوان ها، باغ‌های میوه و زمین‌های زراعی واقع شده و تمام شهر را همچون نگهبانی هوشیار، تحت مراقبت خود داشته است.
در خصوص قدمت و دوره ساخت قلعه تاریخی مهرپادین، ۲ نظریه متفاوت مطرح است. برخی کارشناسان بر این گمان هستند که بنای مذکور متعلق به دوران صفوی است و گروه دیگر تاریخ بنای قلعه را مربوط به دوران حکومت آل مظفر (قرن ۸ هـ .ق) و همزمان با ساخت اَرسن (مجموعه) شهری مهرپادین می‌دانند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کوه تاریخی ارنان

کوه ارنان در شهرستان مهریز و در فاصله 100 کیلومتری مرکز استان یزد قرار دارد و ارتفاع آن از دامنه ۲۵ ‪‪ کیلومتر است
سنگهای این کوه از جنس آهکی و گچی و از رسوبات دوران سوم زمین شناسی است. پوشش گیاهی آن بسیار متنوع، متراکم و فشرده بوده و منبع تغذیه مناسبی برای حیوانات علف خوار و گوشتخوار است.
در بررسی به عمل آمده از این کوه، 27 ‪ قطعه سنگ به ابعاد مختلف که بر روی آنها نگاره‌هایی حک شده کشف شده است.
این نقوش شامل انواع مختلف بز کوهی، آهو، پرندگان، انسانهای سوار بر اسب، الاغ و استر و تیر و کمان به دست و همچنین انسان برهنه نیزه به دست و گرز به دست است.
در انبوه این نگاره‌ها دو مورد نگارش با خطوط اسلامی وجود دارد که در یکی عبارت «بسم الله الرحمن الرحیم» و در دیگری دو نام «محمد» و «محمود» نقش بسته‌است. این نگاره‌ها در سال ۱۳۶۷ ‪ کشف شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]