امروز: سه شنبه، 31 اردیبهشت 1398

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

01/24 1396

با گذشت بیش از 10 قرن، هنوز برج‏‏‌ها و باروهای معروف و خندق‏‏‌های تاریخی استان یزد به جا مانده است.
برج و باروهای یزد مربوط به دوره دیلمیان - اتابکان است و در شهر یزد ، خیابان گل سرخ، امام خمینی، محلات مالمیر، لبخند واقع شده است.
برج و باروی یزد در سال 432 هجری قمری به سرپرستی چهار سرهنگ از اعضای حکومت امیر عضد الدین علاء الدوله ابوجعفر کاکویه به نام‎‎های ابو یعقوب، ابومسعود، ابو جعفر و ابو یوسف بنا شده که اکنون خانه‏‏‌های مردم به آن متصل است.
از ویژگی‌های حصار یزد، وجود چهار دروازه به نام‎‎های دروازه قطمیان، کوشکنو، مهریجرد و دروازه کیا است که دروازه کیا به باب کیا مشهور بوده و در حال حاضر دروازه حظیره نام دارد.
البته در سال 673 هجری قمری سیل بسیار عظیمی به یزد آمد که باعث خرابی قسمت‏‏‌هایی از این حصار شد که در زمان سلطنت اتابک یوسف شاه بن طغان، مرمت و بازسازی شد.
امروزه از حصار یزد و برج‌های متصل به آن که در عهد «جامع جعفری» تعداد 90 برج ذکر شده و برج نیز 20 مستحفظ داشته است، قسمت‎‎هایی نظیر دیوار و برج‎‎های محله لب خندق، برج و حصار مقابل سید گلسرخ، برج دروازه مهریز در ابتدای بازارهای خان و افشار، برج و باروی شاهی، شاهزاده فاضل، برج‌های فهادان و مالمیر، باقی مانده است.
از دیگر برج‎‎های استان یزد می‏‏‌توان به پاکنده یزد، ارجنان اردکان، خواجه نعمت اردکان، توت اردکان، ارنان اردکان، حاجی ...مشاهده کامل متن آباد بافق، مبارکه بافق، سنگی صدوق، برج و دروازه‌های ندوشن، عبدالوهاب میبد و کبوترخانه میبد اشاره کرد.
این اثر در تاریخ ۱۴ آذر ۱۳۵۲ با شمارهٔ ثبت ۹۵۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود