پناهگاه حیات وحش بوروئیه

پناهگاه حیات وحش بوروئیه در شهرستان خاتم از توابع استان یزد واقع شده است و به وسیله جاده‌های مواصلاتی این شهر احاطه شده است ، به طوری که در جنوب منطقه جاده آسفالته هرات به سرچهان و شیراز وجود دارد که مرز منطقه را نیز شامل می‌شود. در غرب منطقه نیز جاده آسفالته توتک به روستاهای کرخنگان و چنارناز واقع شده و این جاده در ادامه به سمت جنوب با عبورر از روستای بوروئیه خوانسار و روستای خوانسار به جاده آسفالته هرات - سرچهان وصل می‌شود.
پناهگاه حیات وحش بوروئیه نخستین منطقه تحت مدیریت محیط زیست در محدوده شهرستان خاتم بوده و وجه تسمیه آن وجود روستای بوروئیه در مرکز منطقه است.
این منطقه در تاریخ ۲۱ خرداد ۱۳۸۱ با مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست، به شبکه مناطق چهارگانه محیط زیست پیوست. بخش عمده‌ی پناهگاه را ارتفاعات تشکیل می‌دهد. دامنه ارتفاعی منطقه بین ۱۶۰۰ تا ۲۸۰۰ متر متغیر است. هیچ آبادی دارای سکنه دائمی داخل پناهگاه وجود ندارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

برج روستای ترکان

از عناصر بافت قدیم روستای ترکان در شهرستان خاتم از توابع استان یزد بُرجی بسیار قدیمی می‌باشد که قدمت آن به دوران زندیه یا افشاریه بر می‌گردد.
ارتفاع برج روستای ترکان حدود پانزده متر، قطرش در پایین پنج متر و در بالا حدود سه متر می‌باشد. برج ترکان تماما از خشت و گِل بنا شده و در لبه هایش کنگره هایی ایجاد شده است. راه پله اییی باریک و مارپیچ تا بلندایِ برج میرسد.
از بالای این برج می‌توان تا دور دست‌ها را زیر نظر گرفت. لبه‌های برج کنگره هایی برای پناه گرفتن ساخته شده است. بر بدنه برج تیرکش هایی تعبیه شده که تیر اندازان قادر بودند از آن دشمن را موزد هدف قرار بدهند. این برج کارکرد حفاظتی و امنیتی داشته و برای نگهبانی و محافظت از روستا در گذشته‌های دور بنا شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار خانه خدا

غار خانه خدا در شهرستان خاتم یکی از شگفت انگیز‌ترین غارهای استان یزد می‌باشد که به دلیل داشتن ستون‌های بسیار زیبا استلاگمیت و استلاگتیت در نوع خود بی‌نظیر است.
غار خانه خدا که در ارتفاع 2800 متری از سطح دریا و در پناهگاه حیات وحش بوروئیه شهرستان خاتم (مرکز بخش مرکزی شهرستان خاتم استان یزد) واقع شده است.
از پدیده‌های ژئومورفولوژیکیاین غار می‌توان به استلاگمیت‌ها، استلاگتیت‌ها و ستون‌های آهکی بسیار زیبای آن اشاره کرد که در کف و سقف غار به مرور زمان تشکیل شده است و به دلیل وجود همین آثار آهکی است که به یکی از زیباترین و جالب‌ترین غارهای آهکی استان تبدیل شده است.
این غار دارای دهانه ورودی دایره مانند به قطر تقریبی 1.5 متر می‌باشد که به صورت حفره در دل کوه تشکیل شده و 45 متر طول، 1.5 تا 3 متر عرض و 0.5 تا 3 متر نیز ارتفاع دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه مروست

قلعه تاریخی مروست در شهرستان خاتم از توابع استان یزد واقع شده است .
مَروست شهری در بخش مروست استان یزد است که تا سال ۱۳۵۹ جز استان کرمان بوده است و به دلیل نزدیکی با استان کرمان، گویش مردم مروست بسیار به کرمانی‌ها شباهت دارد.
مجموعه ابنیه تاریخی مرکزی مروست از نقاط دیدنی و تاریخی این شهر است که عبارت است از: مسجد شاه حسین مروست، متعلق به دوران قاجاریه (که در فهرست آثار ملی ثبت شده‌است)، مسجد حاجی قاسم، گنبدی، قلعه تاریخی مروست، مسجد جامع، بقعه شیخ عبدالله، بقعه شیخ بهاالدین و کاروانسرای شعبه.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چنار کهنسال کرخنگان

چنارهای کهنسال کرخنگان از جاذبه‌های طبیعی کشور محسوب می‌شود که در فصول مختلف سال ، پذیرای مهمانان و مسافران زیادی از سراسر کشور است .
روستای کرخنگان ۲۵۰ کیلومتر تا شهر یزد فاصله دارد و از توابع بخش مروست در شهرستان خاتم است. این روستا جاذبه‌های بسیار زیبا و آثار تاریخی زیادی دارد. در سمت غرب روستا مجموعه باغاتیی وجود دارد که در این باغ‌ها عمدتا درختان گردو، بادام، آلو، به، سیب، انجیر، درخت سفیدار، توت، سنجد، انار، زالزالک (کل کوهی)، هلو و شفت آلو وجود دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک سرچشمه نهر مسیح

در جنوبی‌ترین نقطه استان یزد و در شهرستان خاتم ، رودخانه ای به نام ˈنهر مسیح ˈ وجود دارد که شاهرگ حیاتی این شهرستان است و یکی از پنج منطقه نمونه گردشگری کشور به شمار می‌رود. نهر مسیح خاتم ، تنها رودخانه دائمی استان یزد است که سرچشمه نهر مسیح و پارک جنگی آن که در فاصله 5 کیلومتری جنوب شرقی هرات واقع در شهرستان خاتم 320 لیتر در ثانیه از آن سرچشمه و از قلب این شهر عبور می‌کند؛ نه تنها یکی از پنج منطقه نمونه گردشگری بلکه هفتمین میراث ارزشمند طبیعی ثبت شده در فهرست آثارملی طبیعی کشور است که عمر آن به دوره اول زمین شناسی، یعنی دوره کواترز می‌رسد. گفتنی است : شهر هرات مرکز شهرستان خاتم است که در جنوبی‌ترین نقطه استان یزد میان استان فارس و استان کرمان قرار دارد و نکته قابل توجه اینکه این چشمه یکی از پرآب‌ترین چشمه‌های استان یزد است و درسالهای ترسالی میزان آب آن به 400 لیتر آب در ثانیه می‌رسد؛ البته اکنون به دلیل خشکسالی‌های پی در پی در منطقه، میزان آبدهی آن کاهش یافته و به 180 لیتر بر ثانیه رسیده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]