غار چاه برق

غار چاه برق یکی از غارهای استان یزد می‌باشد که در شمال شرق روستای دستجرد از توابع دهستان دهشیر بخش مرکزی شهرستان تفت و در محل معدن سنگ واقع شده است.
دهانه این غار در ارتفاع تقریبی دو هزار و پانصد متری واقع شده و افراد محلی معتقدند که رعد و برق بزرگی باعث ایجاد آن شده است. این غار به صورت چاهی به عمق شصت و پنج متر می‌باشد که پیمایش آن نیاز به فرود به صورت معلق دارد.
در ابتدای دهانه چاه، طاقچه نخست قرار دارد که دارای حدود چهل و پنج متر عمق می‌باشد. در این نقطه، چاه به سه شعبه تقسیم می‌شود که راهروی اول به صورت افقی و به طول هفت متر با دسترسی آسان مقدور است. چاه دوم که در امتداد ورودی اصلی است، حدود پانزده متر عمق دارد و با همان اندازه، به ناگهان تمام می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سرو دوقلو مبارکه

سرو دوقلو واقع در استان یزد که اهالی زرتشتی نشین آن را سرو دوتا می‌نامند، مدرسه، آتشکده و دخمه از مکان‌های دیدنی روستای مبارکه شهرستان تفت می‌باشد.
سرو دوقلو مبارکه یکی از چهار میراث طبیعی شهرستان تفت می‌باشد که در تاریخ بیست و پنجم آبان سال هزار و سیصد و هشتاد و هشت با شماره ثبت شصت و نه در فهرست آثار طبیعی کشور به ثبت رسیده است.
قدمت این درختان را پانصد و پنجاه سال تخمین زده اند که در نزدیکی آن‌ها بقایای آتشکده کوچکی مشاهده می‌‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه شواز

قلعه شواز کهنترین قلعه استان یزد و مهمترین قلعه کوهستانی و نمونه ارزشمند معماری شهرستان تفت محسوب می‌شود که پس گذشت سالیان درازی از عمر آن همچنان پابرجا و استوار در قلب روستای شواز خود نمایی می‌کند.
این قلعه مسکونی که علاوه بر استفاده مسکونی، به عنوان دژی مستحکم در برابر مهاجمان نیز استفاده می‌شد، بر روی صخره ای سنگی از سنگ‌های سخت رسوبی به ارتفاع یکصد متر ساخته شده و بر تمام زمین‌های اطراف دید و تسلط کامل دارد و مساحت آن به حدود پنج هزار متر مربع می‌رسد.
مصالح بکار رفته در ساخت این قلعه خشت، گل، سنگ و ملاط‌ها از جنس گل، و گاه با کاه خرد شده و ریگ اندود، و دیوارها از گل است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه گاریز

قلعه گاریز واقع در شهرستان تفت از توابع استان یزد که برفراز یک تپه کم ارتفاع واقع شده، حدود پانصد متر مربع وسعت دارد . قلعه گاریز دارای چهار برج می‌باشد که بیشتر جنبه دفاعی و امنیتی داشته است. خشتِ بنای اولیه‌ی قلعه به قبل از اسلام باز می‌گردد و در دوره‌های بعدی به مراتب مرمت و بازسازی شده است.
شالوده‌ی قلعه از سنگ بنا شده که بر آن خشت‌های بزرگی قرار دارد. داخل قلعه جز بقایایی اندک چیزی برجا نمانده است. به همت اداره‌ی میراث فرهنگی قلعه مرمت و دیوارهای آن کاهگل اندود شده است. کمی دورتر چند برج چهار گوش خشت و گلی برپاست که قدمت آن به بیش از دویست سال پیش برمی گردد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

گنبد شیخ جنید

گنبد شیخ جنید برجی 8 ضلعی است در استان یزد که در روستای توران پشت از توابع شهرستان تفت در قبرستان بزرگی، که در بالای تپه ای قرار گرفته، بنا شده است.
گنبدی که دیده می‌شود دارای برجی هشت ضلعی و سنگی است که از سنگهای ساده نماسازی شده و از لحاظ شیوه و سبک معماری عهد سلجوقی نمونه قابل ملاحظه به شمار می‌رود.
در بالای محراب آن کتیبه ای آجری به خط کوفی موجود بوده که در سال 1315 به موزه ایران باستان منتقل گردیده است. بر اساس مضمون این کتیبه این محل آرامگاه ابن ابی طاهر بوده و به دستور فرزندش در سال 543 ه. ق. ساخته شده است.
در همان قبرستان علاوه از این گنبد سه گنبد دیگر بنام‌های سید گل سرخ ، پیرمراد و چهل دختران بنا گردیده است گنبدهای چهل دختران و سید گل سرخ بنائی هشت ضلعی و گنبد پیرمراد شش ضلعی است. هر سه گنبد از سنگ ساخته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای توران پشت

روستای توران پشت نام روستایی تاریخی است در استان یزد که در فاصله ۶۰ کیلومتری جنوب شرق شهرستان تفت در ادامه سلسله جبال شیرکوه واقع است.
پشت روستا متصل به کوه و مقابل روستا باز و منتهی به دشت وسیع است؛ تاریخ بنای این روستا را به توران دخت ساسانی نسبت داده است.
روستای توران پشت تفت از روستاهای تاریخی، دیدنی و از مناطق آکوتوریسم استان یزد محسوب می‌شود.
شیخ جنید، پیرمراد، بقعه سید گل سرخ، قدمگاه منسوب به علی بن موسی‌الرضا(ع)، چهل دختران، بقایای آسیاب آبی و قلعه بزرگ از جمله آثار و اماکن تاریخی این روستاست.
قبرستان چند هزار ساله، با سنگ نبشته‌های قدیمی، چشمه آب گازدار، قلعه جن، محل سکونت میراب ۱۲۰ساله و غارهای تاریخی از دیگر آثار تاریخی این روستا به شمار می‌رود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده سید ابوالقاسم نصرآباد

بارگاه امامزاده سید ابوالقاسم نصرآبادی واقع در استان یزد و در سی و چهارکیلومتری شمال باختری شهرتفت ، پس ازمیدان امام حسین (علیه السلام) روستای نصرآباد درمیان گورستان عمومی روستا واقع شده است.
بنای قدیمی این امامزاده که حدود 300 سال قدمت داشت، در سال 1375 خورشیدی جهت نوسازی و گسترش تخریب شده است.
ساختمان مذکور در پی شفاء دادن دختری نابینا ، به دستور حاکم وقت ساخته می‌شود.
بین اهالی چنین مشهور است که، حدود 300 سال پیش دختر نابینایی، از دست نامادری خود به تنگ آمده، از خانه فرار می‌کند و به امامزاده پناهنده می‌شود. پس از سه روز جستجو او را در آرامگاه سید ابوالقاسم پیدا می‌کنند، در حالی که چشمانش کاملاً سالم و بینا بوده است. کم کم این خبر به گوش حاکم یزد می‌رسد و او دستور احداث ساختمان امامزاده را صادر می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قدمگاه اسلامیه تفت

قدمگاه اسلامیه تفت واقع در استان یزد یکی از قدمگاه‌ها است ، درمورد ساخت این قدمگاه منابع محلی آن را از احداثات سلطان قطب‌الدین و به استناد کتیبه موجود درمحراب آن که مهمترین سند بر وجود قدمگاه در شهرستان تفت است، تاریخ ساخت را در زمان آل‌کاکویه دانسته است.
امام رضا(ع) در سفر تاریخی خود از مدینه به مرو که به دستور خلیفه مأمون عباسی در اوایل قرن سوم هجری صورت گرفت، از شهرها و مناطق مختلفی عبور نمودند و در این راستا در برخی از اماکن درنگ یا توقفی کوتاه داشته‌اند.
مردم نیز به پاس احترام و توجهی که برای امام رضا(ع) قائل بوده‌اند، مکان‌هایی را که با قدوم مبارک ایشان مزین گشته، در طول تاریخ حفظ و حراست نموده‌اند و به عنوان بناهایی مذهبی آنها را ارج نهاده‌اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع شاه ولی

مسجد شاه ولی واقع در شهرستان تفت از توابع استان یزد به دستور ˈخانش بیگمˈ خواهر ˈشاه تهماسبˈ در قرن نهم هـ.ق ساخته شده است.
ساختمان مسجد از خشت و آجر ساخته شده و دارای تابستانخانه ای با ایوان، گنبد و گرمخانه ای در ضلع غربی آن است.
بالای گنبد ماذنه ای وجود دارد و راه پله دسترسی به آن، از روی گنبد و در ضلع شمالی آن ساخته شده است. فرش بام گنبد از آجر خفته راسته است.
آثار جالب توجه وتاریخی مسجد عبارتند از : سنگ مرمر محراب به اندازه 64×125 سانتی متر که نقش قندیل وکنده کاری‌های گل وبته واقم الصلوه در حاشیه اش ولااله الالله به خط نسخ خوش در پیشنانی آن نقر شده است در ورودی چوبی مشبک بسیار ظریف که لفظ محمد چند بار در حلقه هایی با نهایت استادی بر آن کنده کاری شده ودر اطراف این در کتیبه ای از کاشی معرق به خط نسخ نصب است که روی آن نام دوازده امام نوشته شده، بالای سر محراب یک شبکه گچ بری بسیار خوب وخوش طرح برای نور گیری قرار دارد ودر حاشیه اش تاریخ 1339 دیده می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه تامهر

چشمه تامهر نام چشمه ای است که در حاشیه مسیر جاده یزد به شیراز در شهرستان تفت واقع شده است.
روستای نمونه گردشگری اسلامیه واقع در فاصله 15 کیلومتری شهرستان تفت در امتداد محور یزد – شیراز و در دامنه شمالی شیرکوه واقع شده است. چشمه تامهر و عقابکوه دو جاذبه‌ی طبیعی مجاور این روستا می‌باشد.
این چشمه با درختانی دل انگیز ، همه ساله در ایام تابستان و بهار میزبان خیل گرمازدگان کویر است.
از گذشته تفرجگاه تامهر مورد استفاده طبیعت دوستان شهرستانی و استانی قرار می‌گرفته است , نقطه قوت این تفرجگاه فاصله اندک آن تا شهرستان و مرکز استان است.
از آنجا که آب این چشمه از اسفندماه جریان پیدا کرده و تا اواخر تابستان و اوایل مهرماه ادامه دارد به نام چشمه ˈتامهرˈ معروف شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]