دره بیشه در

در مسیر شهرستان بافق به بهاباد در استان یزد و در و ۲۰ کیلومتری شرق بافق ، دره ای به نام " دره بیشه در " واقع گردیده است. این دره که به " دره سنگآب " نیز معروف است ، دارای کوچه‌های باریک با دیواره سنگی صیقل یافته از آب با پیچهای تند در انتهای خود می‌باشد که گواه وجود جریان‌های سیلابی بسیار شدید در این منطقه است. همچنین در انتهای دره و در نزدیکی قله ، طاقق سنگی بزرگی وجود دارد از جمله زیبایی‌ها و جاذبه‌های این منطقه محسوب می‌شود.
هرچند که عبور از دره بیشه در نیازمند مهارت‌های فنی و تجهیزات خاصی نمی‌باشد ، اما باریک شدن مسیر در قسمتهایی از دره ، و نیز وجود سنگ‌های فراوان و آب‌های جاری ؛ همگی سبب گشتند که راه به شدت لغزنده باشد و توجه کافی گردشگران را می‌طلبد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه باقرآباد

روستای باقرآباد در استان یزد در هشت کیلومتری مرکز شهرستان بافق قرار دارد، در شمال روستای باقرآباد قلعه ای به نام قلعه باقرآباد قرار دارد که قدمت آن به دوره قاجاریه برمی‌گردد .
قلعه باقرآباد به دستور عبدالرحیم خان فرزند محمدتقی خان بافقی ساخته شد. این قلعه در سه مرحله بنا شده، ابتدا برج شمالی که محل زندگی عسگر است و قسمت برج جنوبی 10 سال بعد ساخته شد.
در سال 1298هجری شمسی به علت هرج و مرج در کشور مردم روستا دور قلعه را حصار می‌کشیدند.
مصالح ساخت این قلعه خشت و گل است. برج شمالی قلعه با ارتفاع 8 متر دارای دو طبقه، سه سنگ‌انداز و 10 جایگاه تیرانداز است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه حفاظت شده کوه بافق

منطقه حفاظت شده کوه بافق واقع در شهرستان بافق در شهریور ماه 1367 به مدت 8 سال به طور رسمی منطقه شکار ممنوع و در سال 1375 مقدار 140000 هکتار آن به عنوان منطقه حفاظت شده کوه بافق تحت کنترل سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت.
وضعیت آب و هوایی و اقلیمی منطقه حفاظت شده کوه بافق مانند سایر نقاط استان یزد خشک و بیابانی است.
این منطقه دارای تابستانهای کویری بسیار گرم و خشک و سوزان است و دارای زمستانهای نسبتا سردی می‌باشد.
در این منطقه انواعی از گونه‌های گیاهی با ویژگیها و فرمهای مختلف شامل درختی و درختچه ای، بوته ای بالشتکی، شورپسند، گچ دوست، صخره دوست، شن دوست به همراه گونه‌های مرتعی خوشخوراک و گونه‌های دارویی در منطقه مشاهده می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای باجگان

روستای باجگان یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان بافق در استان یزد که در فاصله ۸۵ کیلومتری جنوب شرقی بافق بر روی دامنه کوه باجگان در ارتفاع ۲۰۶۰ متری قرار گرفته است.
این روستا دارای شکل متمرکز واز نظر موقعیت جغرافیایی روستایی کوهپایه ای است.
وجه تسمیه باجگان : تاکنون در رابطه با وجه تسمیه باجگان اظهار نظرات متفاوتی شده است؛ که بعضی از آنها غیر علمی ودور از ذهن می‌باشد؛ مانند اینکه باجگان از کلمه باجگیران گرفته شده و این روستا در زمانی که ایران ومنطقه دریا بوده در سواحل دریا قرار داشته و ساکنان این روستا از دریا نوردان ومسافران وتجار دریایی باج می‌گرفتند . بعضی دیگر معتقدند که باجگان در اصل واژگون بوده چون بر اثر جریان سیل در طول دورانها چندین مرتبه بکلی ویران شده و واژگون نام گرفته وبر اثر تکرار در طول زمان دچار تغییر شده وبه باجگون وباجگان تبدیل شده است. سابقه تاریخی باجگان : به نقل از بعضی از منابع سابقه تاریخی این روستا حدود پنج هزار ساله میباشد ؛ و به قبل از پیدایش تمدن کاریزی بر می‌گردد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای قطرم

روستای قطرم از توابع بخش مرکزی شهرستان بافق و در فاصله ۴۶ کیلومتری جنوب شرقی شهر بافق در استان یزد قرار گرفته است.
از نظر موقعیت طبیعی در دامنه غربی کوههای باجگان در ارتفاع ۱۵۴۰ متری و در دره ای کوهستانی با جهت غربی و شرقی به شکل طولی و متمرکز متناسب با شکل دره به وجود آمده و مزارع باغات منازل مسکونی در دامنه آفتابگیر به صورت پلکانی نمای زیبا و دیدنی به این روستا داده است.
روستای قطرم از نظر آب وهوایی وضعیتی بسیار نادر و منحصر به فرد را دارد. به طوریکه در فاصله کم در داخل روستا تفاوت چشمگیر دمایی وجود دارد.
روستای قطرم، روستایی بکر و دست نخورده، و شاید بتوان گفت که یکی از بهترین روستاهای توریستی استان یزد از جهت تنوع عوارض طبیعی و انسانی است.
_ وجود کوههای مرتفع با دیوارهای تند کوهستانی مساعد جهت کوهنوردی و سنگنوردی.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

ریگزار شن روان صادق آباد

در میان منابع متنوع جهانگردی در ایران، کویر نیز از جاذبه‌های خاص خود برخوردار است. خصوصا این که بعضی از کویرهای ایران در نوع خود منحصر به فرد هستند و از جالب‌ترین مناظر و دیدنی‌های دنیا محسوب می‌شوند.
ریگزار شن روان صادق آباد که محلی‌ها آن را با نام ریگ صادق آباد می‌شناسند یکی از جالب‌ترین جاذبه‌های توریستی کویری است که متعلق به شهر بافق از توابع استان یزد است و در حاشیه شمالی روستای صادق آباد قرار دارد.
تپه‌های شن‌های روان بافق دارای وسعت بیش از 1500 هکتار و ارتفاع بیش از 50 متر در فاصله 17 کیلومتری بافق قرار دارد.شکلی شبیه به لوزی دارد و گستره آن شمالی جنوبی است. قطر بزرگ آن 5 کیلومتر و قطر کوچک آن در حدود 4 کیلومتر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]