مسجد حاج رجبعلی اشکذر

مسجد حاج رجبعلی اشکذر در شهر اشکذر از توابع استان یزد ، محله توده واقع شده و مربوط به دوره قاجار است.
مسجد حاج رجبعلی اشکذر یکی از بناهای تاریخی و زیبای شهرستان اشکذر است که دارای ایوانی تابستانی و گرمخانه و چهار دری ورودی با ستون هایی معتبر و صحن و گنبد است.
بانی مسجد حاج ملا رجبعلی فرزند میرزا عبدا... فراهانی الاصل مشهور به اشتری و در سال 1215 تا 1220 قمری ساخته شده است.
مسجد دارای وقف نامه معتبر ، بلند بالا و طومار شکلی که تاریخ آن به سال 1227 قمری می‌باشد.
این اثر تاریخی از ۲ قسمت سردخانه و گرم خانه تشکیل شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

حسینیه سفید اشکذر

حسینیه سفید اشکذر واقع در شهرستان اشکذر به خاطر بافت منحصر به فرد و مجرب بودن شهره عام و خاص استان یزد و حتی کشور بوده است.
حسینیه سفید اشکذرکه در دوران قاجار ساخته شده است گویا باغ اناری بوده که صاحب آن در اثر خوابی که می‌بیند آنرا وقف حسینیه می‌کند و حسینیه را ایجاد می‌کند این حسینیه سمبل مراسم عزاداری سیدالشهدا (ع) در اشکذر از دیرباز تاکنون بوده و با توجه به توسعه و تکمیل در سال‌های اخیر، این مهم زیبایی دو چندانی به خود گرفته است.
یکی از شورانگیزترین مراسم عزاداری سیدالشهدا (ع) و یاران باوفایش توسط مردمان این دیار و در دهه محرم و به ویژه در روز عاشورا در این مکان و با شکوه و عظمت هرچه تمام برگزار می‌گردد.
این حسینیه در محله توده قرار دارد و در بین اهالی اشکذر از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه اشکذر

شهر اشکذر از شهرهای تاریخی استان یزد و ایران و به شمارمی رود که در آن آثار تاریخی زیادی به ثبت ملی رسیده است که قلعه اشکذر نیز یکی از همین آثار میباشد .
قلعه تاریخی دیگری در سرزمین بادگیرها قرار گرفته است،این قلعه تاریخی در شهر اشکذر قرار دارد و به همین نام هم معروف شده است. قلعه ای که هنگام حمله‌ی افغان‌ها پناهگاه گذشتگانمان بود،قلعه ای که هنگام رخداد بلایای طبیعی همچون طوفان شن و سیل مأمن امن پدرانمان بود.
قلعه تاریخی اشکذر متعلق به 700 سال می‌باشد که در زمینی به مساحت4000متر دردو طبقه بنا شده است.
این دژ دارای چهاربارو با تزئینات خیره کننده وحصارهای کنگره ای بوده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد ریگ

مسجد ریگ رضوانشهر در شهرستان اشکذر از توابع استان یزد مربوط به قرن نهم هجری قمری می‌باشد ، این بنا به علت هجوم ریگ، زمان طولانی زیر شن بوده ولی چند سالی است که از زیر شن بیرون آمده است.
تپه‌های ماسه ای فراوان در اطراف این مسجد دیده می‌شود. محراب این مسجد با کاشی کاری معرق تزیین شده است. به فاصله کمی از این مسجد بقایای آثار دیوار و خانه‌های بسیار قدیمی به صورت مخروبه دیده می‌شود.
ساختار معماری مسجد و ستونهای ستبر آن و وسعت بنای مسجد حکایت از بزرگی و عظمت رضوانشهر در گذشته‌های دور دارد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مجموعه سلطان بندرآباد صدوق

بقعه شاه محمود و مسجد بندر آباد که به مجموعه سلطان بندرآباد صدوق یا شیخداد هم معروف است در ده کیلومتری شمال غربی شهرستان اشکذر ، روستای بندر آباد در استان یزد واقع شده است . در سراسر یزد خانقاه‌های بسیاری وجود دارد که با آن که قدمت زیادی دارند هنوز تعدادی از آنها به قوت خود به جا مانده اند و کم و بیش مورد استفاده و بازدید علاقه مندان قرار می‌گیردد که خانقاه بندر آباد نیز یکی از آنها به شمار می‌اید.
این خانقاه که سالها در زیر شنهای کویری مدفون شده بود جزو مجموعه سلطان بندر آباد در منطقه رستاق قرار دارد. از اجزای دیگر این مجموعه می‌توان به :مسجد جامع وحسینیه وآب انبار وبربج حفاظتی و مقبره‌ها اشاره نمود. در مجموعه خانقاه بندر آباد هنر طراحی و حجازی وکاشی کاری با نقوش اسلیمی استفاده شده است .در مسجد جامع این مجموعه منبری وجود دارد که از کاشی معرق با نقوش گره اسلیمی وخط ثلث ساخته شده که در نوع خود کم نظیر است. مسجد جامع بندر آباد بندر آباد در سی و شش کیلومترى یزد قرار دارد و از مناطق قدیمى استان یزد محسوب می‌شود. یکى از آثار مهم این منطقه مسجد جامع آن است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آسیاب آبی اشکذر

آسیاب آبی اشکذر واقع در شهرستان اشکذر یکی از ده آسیابی می‌باشد که برای استان یزد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است . از ویژگی‌های منحصر به فرد این آسیاب می‌توان به مقرنس کاری فضای اصلی، نقوش هندسی در اطراف دیواره ها، آجرکاری ظریف در محوطه اصلی آسیاب و صحن آن اشاره کرد.
 آسیاب آبی یا آسیا اووی که طاحونه نیز نامیده می‌شود، دستگاهی است که در اکثر نقاط جهان به شکل‌های متفاوتی ساخته شده و برای آرد کردن گندم و غلات دیگر جهت تهیه نان و مصارف مختلف از آن استفاده می‌شده و با استفاده از تکنیک سرعت آب و یا فشار آب کار می‌کرده است.
آسیاب آبی اشکذر تنها آسیاب آبی جهان می‌باشد که در دل کویر ساخته شده است . این آسیاب در حاشیه غربی کویر یزد و در ضلع جنوب شرقی در فاصله بیست کیلومتری یزد در امتداد مسیر جاده اصلی رستاق که اشکذر را به بندر آباد و روستاهای مجاور متصل می‌کند، قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار نباتی

غار نباتی ،در استان یزد و در حوالی شهر تاریخی و زیبای «ندوشن» از توابع شهرستان اشکذر واقع شده است. در این غار ستون‌های زیبا و بارگاه‌های طبیعی ایجاد شده از استالاگمیت و استالاکتیت و همچنین بلورهای گل کلمی در دالان‌های مختلف آن، فضاهای جالب و بدیعی پدید آورده‌اند.
به گفته کارشناسان ، هنوز غار نباتی ندوشن فعال است و آثار ” غارزایی ” در آن وجود دارد.
به اعتقاد آنها ، وجود رطوبت داخل غار، چکیدن آب از قندیل‌ها ، ترمیم قندیل‌های شکسته شده و وجود مواد آهکی داخل غار از نشانه‌های فعالیت است.
غار یاد شده دارای قندیل‌ها ، بلورها و ستون‌های بسیار زیباست که فضای زیبایی رادرداخل غار ایجاد کرده بصورتیکه هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مجموعه باغ وزیر حجت آباد

مجموعه باغ وزیر حجت آباد ، مجموعه ای تاریخی و زیباست که از چندین عمارت و بنای زیبای آجری تشکیل شده است. براساس شواهد و اسناد تاریخی تاریخ احداث این مجموعه به سال 1298 هجری قمری باز می‌گردد و مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان اشکذر از توابع استان یزد کنار روستای حجت آباد وزیر 25 کیلومتری شهر یزد کنار جاده یزد تهران، یکی از مجموعه بناهای طرح پردیسان،، از چند بنای ارزشمند قدیمی تشکیل شده است که در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۷۵ با شمارهٔ ثبت۱۸۲۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
این مجموعه در سی کیلومتری شمال غربی شهر یزد، در تقاطع جاده‌های تهران- یزد و یزد- . طبس واقع شده است که با مجموعۀ معماری شگفت‌انگیز و جالب توجه خود، هر ساله گروه زیادی از گردشگران را به خود جذب می‌نماید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آب انبار هفت بادگیری عصر آباد

در حدود 60 سال پیش، در روستای متروک عصر آباد واقع در در شهرستان اشکذر از توابع استان یزد ، حدود 50 خانوار زندگی می‌کردند اما با خشک شدن قنات محل زندگی خود را ترک کرده و دیگر به آنجا بازنگشتند. نام قدیم این روستا مجومرد بوده و در زبان فارسی قدیم به نام مرد جویای محبت شهرت داشته است.
عصرآباد از روستاهای زرتشت‌نشین شمال یزد است که بین حسین‌آباد و الله‌آباد واقع شده و با وجودی که سال‌هاست رنگ زندگی به خود ندیده، اما بقایای خانه‌ها و بناهای تاریخی آن هنوز توجه افراد زیادی را به خود جلب می‌کند. اما آنچه بیش از هر چیز این روستای تاریخی را مورد توجه قرار داده، آب انبار هفت بادگیری عصر آباد است که از شهرتی جهانی برخوردار و متعلق به دوران قاجارر است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه ابراهیم آباد

قلعه ابراهیم‌آباد در شهرستان اشکذر از توابع استان یزد از مسجد، خانه‌ها، آب‌انبار و کوچه‌های سرپوشیده و باز تشکیل شده است و مربوط به سدهٔ ۷ و ۸ ه. ق. است که در روستای ابراهیم‌آباد، دهستان رستاق و شهرستان صدوق واقع شده است و در مجموع با برج و بارو و حصار محصور گردیده است.
قلعه ابراهیم‌آباد، بنایی خشت و گلی با سردر و رواق‌هائی آجری است و آنچه از حصار قلعه برجای مانده حکایت از آن دارد که قلعه دارای دو حصار بوده و کاربری مسکونی داشته است که تا چند دهه پیش تمامی اهل روستا در آن زندگی می‌کردند و اکنون نیز جمعی از خانوار در آن زندگی می‌کنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]