قلعه خسروآباد

قلعه خسروآباد یکی از قلعه‌های تاریخی شهرستان ابرکوه در استان یزد می‌باشد که در دهستان فراغه و در روستای خسروآباد واقع شده است و حدود چهار هزار مترمربع مساحت دارد.
این بنا با حصاری بلند و چهاربرج در چهارضلع به صورت چینه ای ساخته شده است. در داخل قلعه، تعدادی خانه به مساحت هشتصد مترمربع وجود دارد.
ازخصوصیات بارز این بنا می‌توان به ترئینات برج‌ها اشاره کرد. قدمت قلعه خسروآباد به دوره قاجار باز می‌گردد و با شماره بیست و پنج هزار و سیصد و شصت در تاریخ هجدهم اسفند سال هزار و سیصد و هشتاد و هفت در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. اخیرا مرمت قلعه خسروآباد آغاز شده است که از جمله موارد مرمت آن می‌توان به اندود کاهگل پشت بام، اجرای سیمگل بدنه، اجرای شرفی و اجرای فرش کف اشاره کرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منار مسجد نظامیه

مناره‌های مسجد نظامیه ابرکوه در استان یزد و در کنار خیابان نظامیه شهر ابرکوه بر روی سردری بلند قرار دارند که مردم آن را منار و سردر نظام الملک می‌خوانند و می‌گویند که در این محل مسجد و بازار و مدرسه وجود داشته است. اما در واقع این بنای مخروبه هیچ ارتباطی به نظام الملک وزیر مشهور عصر سلجوقی ندارد و مربوط به نظام الملک ابرقوهی مراد می‌باشد که پسرش اسماعیل بن نظامم الملک، از ادبا و دانشمندان قرن هشتم هجری بود. این بنا در سال هفتصد و هجده هجری قمری ساخته شده است و باقی مانده سردر مسجدی به نام مسجد نظامیه می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه تیزک

روستای تیزک از توابع دهستان تیرجرد شهرستان ابرکوه از توابع استان یزد می‌باشد. موقعیت طبیعی روستا دشتی با آب و هوای گرم و خشک می‌باشد که در دوازده کیلومتری شمال باختری شهر ابرکوه واقع شده است. روستای تیزک دارای یک قلعه قدیمی به نام قلعه تیزک می‌باشد که قدمتش به دویست سال قبل باز می‌گردد و تماما از خشت و گل بنا شده است.
این قلعه توسط میرزا علی محمد خان، پدر حاجی خان، بزرگ مالک منطقه ساخته شده است. قلعه روستای تیزک پلانی مستطیلی شکل داشته که چهار برج دیده بانیِ استوانه ایی شکل در چهار گوشه اش بنا شده است.
دروازه ورودی قلعه که در ضلع جنوبی بنا قرار گرفته، در دو طبقه ساخته شده و بر تمام قلعه اشراف دارد. دروازه، هم محل کنترل ورود و خروج اهالی قلعه بوده و هم شاه نشین و محل اقامت صاحب و ارباب قلعه.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد کاسه رود

در فاصله 20کیلومتری شهر ابرکوه و در عمق 9کیلومتری جاده ابرکوه به یزد سدی به نام سد کاسه رود در عمق 9 کیلومتری کویر ابر کوه قرار دارد،
یکی از جاذبه‌های بسیار زیبای طبیعی ابرکوه که کویر ابرکوه را از بسیاری از مناطق کویری کشور متمایز می‌کند ، رود خانه کاسه رود است که نام نگین کویر را لقب گرفته است.
این سد با هدف کنترل سیلاب‌ها و روان آبهای منطقه و جلوگیری از تخریب جاده مواصلاتی یزد به شیراز ساخته شده است.
از کاسه رود در منابع تاریخی نیز می‌توان نشان گرفت که تصویری زیبا از طبیعت بکر منطقه را در دیدگان مردم به جای می‌گذارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کویر ابرکوه

کویر ابرکوه ( ابرقو ) در استان یزد و در 20 کیلومتری شهرستان ابر کوه واقع شده است و از معروف‌ترین مناطق کویرى کشور محسوب مى‌شود. کویر ابر کوه ازجنوب غربی به کوه‌های پوزه سیاه و حوض سفید، از جنوب به کفه بدر شیراز، از شرق به کوه چاه زرد و از شمال به جاده ابر کوه- تفت محدود می‌شود.
این منطقه به شکل دایره بین دو رشته کوه قرار گرفته و به فاصله کمى از آن کویر تاغستان واقع شده است.
راه‌های دسترسی به این منطقه:
مسیر اول: مسیر جاده ابرکوه به تفت و جاده خاکی مزرعه آخوند می‌باشد.
مسیر دوم: مسیر ابرکوه به مهر آباد و سپس جاده خاکی اسفند آباد می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

گنبد عالی

گنبد عالی ابرکوه روی تپه ای در مسیر جاده ابرکوه به بخش بهمن در استان یزد واقع شده است، این بنا از بناهای سنگی دوره دیلمیان و مربوط به سال ۴۴۸ هجری قمری و نمونه ای از هنر معماری ایرانی است و از مستحکم‌ترین بناهای قرن پنجم هجری به شمار می‌رود و از نظر طرح شبیه بناهای قرون سوم و چهارم هجری است.
گنبد عالی ابرکوه به دست عمید الدین شمس الدوله دیلمی از طایفه هزار اسبیان اشکور ساخته شده و یکی از آثار منحصر به فرد ابرکوه می‌‌باشد و یکی از سالم‌ترین بنا‌های دوره سلجوقی است . گنبد عالی ابرکوه ، مقبره و مدفن عمیدالدین شمس الدوله نوه نصربن حسن بن فیروزان دیلمی است که در دوره حکومت سلجوقیان به حکومت ابرکوه منصوب شده بود .
ساختار بنا از سنگ و چاروگ(ساروج) و هشت گوش است که بر روی کرسی چهارگوشی که گوشه‌هایش پخ شده ساخته شده، شکل گنبد در بخش آسمانه مانند عرقچین است بلندای ساختمان ۲۲، هر بدنه دیوار۵/۴۲ و درآیگاه ۱/۲۰، بلندای آسمانه از درون ۱۲ و بلندای کرسی از روی زمین ۲ متر می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه صولت ( موزه مردم شناسی ابرکوه )

خانه صولت در استان یزد از بناهای تاریخی و فرهنگی شهرستان ابرکوه است که در بافت قدیم شهر در خیابان باهنر محله دروازه میدان واقع شده است.
موزه مردم شناسی ابرکوه در خانه صولت که اداره میراث فرهنگی نیز در این مکان قرار دارد, واقع شده و به راحتی از سمت میدان مرکزی شهر ابرکوه (میدان امام حسین) به سمت محله قدیمی دروازه میدان در دسترس است.
این خانه با سردری بلند و با شکوه دارای گچبری‌ها و مقرنس کاری‌های بسیار زیبا است,قدمت خانه صولت به اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه می‌رسد.
مساحت خانه حدود یک هزار متر مربع است که 150 متر آن شامل حیاط مرکزی است و اطراف آن عمارتی در دو طبقه و گاه سه طبقه (با احتساب زیرزمین) قرار گرفته است.
ستونهای تزئینی گچبری شده زیبا، پرکار و پر نقش و نگار از خصوصیات بارز بنا است که بصورت برجسته با نقوش اسلیمی گل و بوته و صفه هایی بصورت گوشواره مانند که دور تا دور حیاط را در بر گرفته است که ظرافت، سلیقه و هنر هنرمند را به معرض نمایش گذاشته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد جامع ابرکوه

مسجد جامع ابرکوه در شهرستان ابرکوه از توابع استان یزد در میدان اصلی شهر و در مرکز شهر قرار دارد و مربوط به دوره تیموری میباشد.
این مسجد جامع دو قبله دارد که قبله بزرگ یا اولیه مسجد، به شیوه بناهای مغولی ساخته شده است و با جهت قطب مغناطیسی شمال 47 درجه اختلاف دارد.
قبله دوم برای اصلاح جهت قبله اول ساخته شده است، این مسجد همچنین پنج محراب دارد که زیباترین آن در ایوان شرقی مسجد قرار دارد و هنگام بازسازی و مرمت مسجد در دوران سلطان ابوسعید به آن اضافه شده است.
در این محراب انواع نقوش اسلیمی و گیاهی به همراه کتیبه‌هایی با خطوط نسخ و کوفی به شیوه گچبری برهشته کار شده و زیبایی خاصی به آن بخشیده است. از چهار محراب دیگر مسجد، یک محراب از جنس کاشی ساده و سه‌محراب دیگر از جنس سنگ مرمر است که محراب اصلی مسجد هم یکی از همین سه محراب است,این محراب دارای دو ستون زیبای مرمر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه آقازاده ابرکوه

شهر ابرکوه از توابع استان یزد دارای خانه‌های قدیمی و جالب بسیاری است که در بافت قدیم قرار دارند و یکی از مهمترین آنها خانه آقازاده است که بادگیرهای منحصر به فرد و دو طبقه آن بی نظیر است.
این خانه از نظر معماری و به کارگیری عناصر معماری سنتی ایران بسیار در خور توجه است و به صورت حیاط مرکزی است و عمارت آن در سه جهت و به منظور استفاده در فصول مختلف سال ساخته شده است و بادگیر و کلاه فرنگی آن با ارتفاع 18 متری خود به این خانه ابهت خاصی داده است.
خانه آقازاده ابرکوه یکی از زیباترین خانه‌های تاریخی کشور است و بادگیر آن نیز بر زیبایی این بنای تاریخی افزوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه رباط

شهرستان ابرکوه دارای قلعه‌های بسیاری است که تعداد آنها به عدد 50 می‌رسد که مهمترین آنها قلعه بزرگ روستای شهرسب در ورودی شهر ابرکوه در استان یزد است.
قلعه رباط مربوط به دوره صفوی است، این قلعه در حاشیه غربی شهرستان ابرکوه در نزدیکی میدان ولی عصر (ع) ،واقع شده است.
قلعه رباط که روزگاری مسکونی بوده، دارای نه برج مدور است که روی آنها تزیینات هندسی دیده می‌شود.
دور تا دور برج، نقش هایی صلیبی شکل، مربع و لوزی ایجاد شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]