مسجد امام حسن مجتبی ( سرچم )

مسجدامام حسن مجتبی (ع) واقع در استان یزد که به مسجد سرچم معروف است در ضلع غربی خیابان سید گلسرخ و در محله ای به همین نام در شهر یزد قرار دارد و قدمت بنای آن به قرن پنجم هجری قمری بر می‌گردد.
این بنا در محله سرچم که در قرن نهم خارج از شهر یزد قرار داشته، واقع گردیده و بنایی کوچک و فاقد قدمت می‌باشد، اما در محراب آن، دو قطعه سنگ قبر مورخ قرن پنجم هجری نصب شده است. مسجد سرچم به شماره سیزده هزار و هشتصد و نود و یک در فهرست آثارملی ایران به ثبت رسیده است.
این مسجد باز سازی شده و قسمت هایی از بقایای قدیمی آن باقی می‌باشد. محله سرچم از جمله محلات قدیم یزد است که از جهات شمال به محلات جنت آباد و سید گلسرخ، از جنوب به محله شاه ابوالقاسم، از غرب به محله شیخداد، واز شرق به محله کوشک نو محدود می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بقعه سید رکن الدین

بقعه سید رکن الدین واقع در استان یزد در نزدیکی مسجد جامع شهر یزد قرار دارد و از شاهکارهای معماری اسلامی قرن هشتم هجری محسوب می‌شود.
بنای فعلی آرامگاه، که اتاق گنبد داری از مدرسه قدیمی سید رکن ­الدین است، بخش کوچکی از یک مجموعه بسیار وسیع شامل مدرسه، رصدخانه، کتابخانه، مسجد، بیت الادویه، دارالشفا و خانقاه می‌باشد.
بقعه سیّد رکن الدّین بازمانده آن مجموعه وسیع است، که در اصل گنبد مدرسه رکنیه بوده و گاه برخی از مردم یزد از آن به عنوان مسجد سیّد رکن الدّین یاد می‌کنند. همچنین به اعتبار رصدخانه آن، به نام "مسجد وقت و ساعت" نیز نامیده شده است.
نقشه بنای باقی مانده عبارت است از مربعی که طول ضلع داخل آن حدود یازده متر و هشتاد و شش سانتیمتر و ضلع خارج آن چهارده متر و شصت سانتیمتر با ضخامت دیوار یک متر و چهل سانتیمتر، که دارای یک درب ورودی است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بقعه سید طاووس

بقعه سید طاووس در استان یزد مربوط به دوره قاجاراست و در شهر یزد ، خیابان امام خمینی، محله فهادان، کوچه آب انبار وزیر واقع شده است .
بنابه نوشته ایرج افشار این بقعه در حیاط بسیار کوچک اطاقی قرار دارد و در آن صورت قبری دیده می‌شود و بالای سر آن بر سطح قبر ، کاشیهای معرق دورۀ تیموری پوشیده شده است .
سنگ قبری از قرن پنجم هجری در این بقعه دیده شده است که متعلق به احمد بن ابراهیم النقیب بوده است.
البته هویت اصلی سیدطاووس معلوم نیست و مشخص نیست که آیا ابراهیم نقیب همان سید طاووس است که در قرن پنجم و در عهد کاکویه می‌زیسته است یا نه.
بقعه سید طاووس دارای یک درب ورودی است که حیاط بسیار کوچک که با آجر، فرش بدنه دیوار صحن بقعه کاه گلی می‌باشد و صحن دارای چهارصفه دراضلاع شرقی ، غربی وشمالی می‌باشد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده سید فتح الدین رضا

امامزاده سید فتح الدین رضا در استان یزد و در خیابان امام خمینی، خیابان فرمانداری و در حاشیة محلّه‌های مالمیر و سرسنگ شهر یزد واقع می‌باشد و از بقایای بنایی متعلق به سده هشتم یا نهم هجری قمری است.
نام وی سیّدفتح، سیّد فتح الله، سیّد فتح الرضا، سیّدابوالفتح، سیّد فتح الدّین رضا و بر روی یک زیلو سلطان سیف الدّین ذکر شده است. هسته مرکزی بنا به اندازه 5/7 × 25/7 متر و ضخامت پی‌های آن 10/1 و در یک قسمت دو متر می‌باشد، که بر روی آن گنبد عظیم بنا به قطر هشت و ارتفاع حدود نوزده متر قرار دارد.
این گنبد به شکل شلجمی و به صورت سه پوش می‌باشد و تمام دیواره داخلی آن آئینه کاری شده و نمای خارجی آن به شکل باشکوهی کاشی کاری شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه تهرانی ها

خانه تهرانی‌ها واقع در استان یزد در حدود صد و پنجاه تا دویست سال پیش توسط آقا شیخ مهدی عرب در شهر یزد ساخته شده است. خانواده او بعدها لقب تهرانی‌ها گرفتند و از آن زمان این خانه، به خانه تهرانی‌ها معروف شد.
بنا از یک بخش اصلی و یک بخش خدماتی تشکیل شده است. بخش اصلی آن عبارت است از : حیاطی مستطیل شکل که با فضاهایی بسته با ارتفاع معادل دو طبقه محصور شده است. حیاط تقریبا در امتداد شمال-جنوب قرار گرفته و دستگاه ورودی متشکل از سردر و هشتی و دالان در گوشه شمالغربی بنا قرار دارد.
بخش خدماتی واقع در جنوب خانه ورودی مجزا دارد. این بخش در پس فضاهای مجاور حیاط میانی قرار گرفته است .
در انتظام فضایی بنا، ایوان و تالار و سه دری‌ها که همگی فضاهای اصلی بسته و نیم باز بنا می‌باشند، در میانه جبهه‌های حیاط قرار گرفته و با آن پیوند محکمی بر قرار کرده اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مسجد پیر حسین دامغانی

مسجد پیر حسین دامغانی در استان یزد و در ضلع غربی بلوار شهید محمد پاکنژاد، در محله کوچه بیوک شهر یزد قرار دارد. بر اساس مندرجات کتب تاریخی محلی یزد این بنا از آثار خواجه پیر حسین دامغانی و دارای ایوان وگنبدی رفیع می‌باشد.
بر اساس منابع تاریخی مسجد پیرحسین از آثار قرن نهم هجری می‌باشد.
در خصوص مسجد پیر حسین در تاریخ جدید یزد تالیف حدود هشتصد و شصت و دو آمده است که خواجه پیرحسین دامغانی، طرح مسجد بینداخت و صفه عالی و جماعت خانه بر یمین و یسار آن ساخت و در صفه، منبری نهاد و مسجد را سفید و بر آن، (سوره کهف) را کتیبه کرد (در حال حاضر، از این کتیبه نشانی نیست) و در سال هشتصد و بیست و دو هجری قمری بنای مسجد را به اتمام رسانید. بعد از چند سال، قطعه زمین خلف صفه را به مسجد اضافه کرد و در آن، طرح گنبدخانه ای بینداخت و آن را تا حد پوشش بالا آورده بود که درگذشت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده سید تاج الدین

امامزاده سید تاج الدین که به سید پنهان معروف است در استان یزد و در محله فهادان شهر یزد ، جنب مجتمع خیریه علی اصغر، و در ده متری مسجد چهل محراب در خیابان گل سرخ، کوچه کشکنو قرار دارد.
ابن مسجد بنایى بسیار ساده شامل دو اتاق کوچک بدون هیچگونه ارزش معمارى داشته و فقط یک قطعه کاشیکارى به صورت ستارهٔ چهار پر در آن قرار دارد. نام واقعى صاحب بقعه سید تاج‌الدین جعفر می‌باشد که یکى از اعقاب امامزاده ابوجعفر یزد است. از نوشته‌هاى تاریخى چنین برمى‌آید که از حدود قرن نهم هجرى مزار سید تاج‌الدین جعفر به عنوان سید پنهون معروف شده است. امامزاده سیّد تاج الدین جعفر، معروف به سید پنهون و مشهور به امامزاده یکشنبه و از سادات عریضی سده ششم هجری می‌باشد که در زمان اتابکان در محله فهادان یزد می‌زیست و چون اهل خلوت و گوشه نشینی بود، به سید پنهون شهرت یافت و از آن جا که مردم بیشتر روزهای یک شنبه به زیارت این امامزاده می‌روند به امامزاده یک شنبه نیز مشهور است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دارالحکومه یزد

دارالحکومه یزد واقع در استان یزد با عنوان‌های نارنج قلعه، دیوانخانه و ارگ قلعه نام برده شده است. طبق آخرین نقل در تاریخ ساختن این قلعه در شهر یزد در عهد امیرتیمور گورکانی و در سال هفتصد و نود و نه هجری قمری به پایان رسیده است.
در زمان حکومت امیرچقماق در سال هشتصد و سی و یک قمری در این قلعه دیوان خانه و دارالقرآن ایجاد شد و در طی قرون متمادی تصرفات و مرمت هایی نیز در این بنا انجام گرفته است.
ساختمان این بنا دارای حیاطی نسبتا وسیع و بناهای متعددی می‌باشد که در اطراف آن قرار گرفته اند. هشتی بنا دارای کلاه فرنگی، بادگیر، حوضی در میان خرند و باغچه هایی در اطراف آن و اتاق هایی در اطراف با اختلاف سه پله از سطح زمین، نیم طبقه و درهای چوبی هلالی با شیشه‌های رنگی می‌باشد و سقف آن نیز دارای اندود سیم گل و کاربندی گچ است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تپه‌های شنی صادق آباد

تپه‌های شنی صادق آباد در شهر یزد یکی از جالب‌ترین جاذبه‌های توریستی استان یزد می‌باشد که در فاصله هفده کیلومتری بافق و همجوار روستای صادق آبادقرار دارد.
محلی‌ها، این منطقه را به اسم ریگ صادق آباد می‌شناسند . البته تا چند سال پیش این جاذبه توریستی خیلی شناخته شده نبود ولی دو سه سالی است که بیشتر به آن اهمیت داده شده و تلاش هایی هم برای معرفی این منطقه صورت گرفته است.
اهالی روستای صادق آباد یک کمپینگ تفریحی تاسیس کردند که در ایام تعطیل خدماتی مثل پیست شتر سواری، کویر نوردی، والیبال ساحلی، زمین بدمینتون و میزبانی از اردوهای دانش آموزی و ریگ نوردی را ارایه می‌دهند.
این منطقه با زیبایی منحصر به فرد و خاصی که دارد می‌تواند خیلی بیشتر از این مورد توجه قرار بگیرد و فعالیت هایی مثل شن اسکی، موتورسواری صحرا، شن درمانی یا برگزاری اردوهای حرفه ای کویر نوردی، می‌تواند باعث رونق بیش از پیش و جذب گردشگران داخلی و خارجی شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بازار خان

بازار خان واقع در استان یزد از جمله نقاط دیدنی و قدیمی شهر یزد محسوب می‌شود و در مرکز این شهر در خیابان قیام واقع شده است.
قدمت این بازار به دوران ناصرالدین‌شاه قاجار باز می‌گردد. مجموعه زیبا و قدیمی بازار خان، حسینیه، آب انبار و حمام جنب آن، معرف معماری گذشته این دیار است.
ساختار متفاوت و عرض متباین این بازار، حکایت از ساخت تدریجی‌اش دارد. بازار خان دویست و هفتاد و چهار متر طول دارد و ارتفاع آن بین چهار تا شش متر متغیر است.
بازار خان در واقع طولانی‌ترین و همچنین عریض‌ترین بازار شهر یزد به شمار می‌آید. مصالح به کار رفته در این بنا عمدتا خشت و گل و آجر و گچ می‌باشد.
ابن بازار دارای دو بخش شمالی - جنوبی و شرقی - غربی می‌باشد. بخش شمالی جنوبی این بازار هفتاد و هشت متر طول دارد و دارای پنجاه و سه باب مغازه می‌باشد. بخش شرقی- غربی نیز صد و هشتاد متر طول داشته و دارای صد باب مغازه است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]