امامزاده شفیع

امامزاده شفیع در روستای امامزاده شفیع شاندرمن در شهرستان ماسال از توابع استان گیلان قرار دارد. به اعتقاد اهالی، وی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) می باشد. اینطور گفته شده که که ایشان از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می باشند که در سده دهم و یازدهم هجری زندگی می‌کردند. بنای بقعه که مساحتی حدود صد و هشتاد متر مربع دارد از آجر ساخته شده است و گنبدیی طلایی دارد.
این بقعه در حال بازسازی می‌باشد. قسمتی از بنای قدیمی آن، از جمله در چوبی آن، که تاریخ هزار و هفتاد و سه بر روی آن حک شده، هنوز پابرجاست.
از جمله مسائل قابل ذکر این بقعه این است که عده ای از زائران به جای بستن سبز به عنوان دخیل، میخی در آستانه در فرو می‌کنند که متاسفانه وجود انبوه این میخ ها، به قسمتی از کتیبه و در ارزشمند و تاریخی این بقعه آسیب رسانده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار آویشو

غار آویشو در استان گیلان و در منطقه‌ی کوهستانی آویشو در 37 کیلومتری جنوب غربی شهر شاندرمن در شهرستان ماسال قرار دارد.
از لحاظ زمین شناختی این غار آهکی جزو اشکال کار دستی در سنگ‌های کربناته به شمار می‌رود در اثر عملکرد آب‌های جاری بر روی این سنگها در مدت زمان بسیار طولانی شکل گرفته است و در ارتفاع یک هزار و ۳۰۰ متری از سطح دریا و بین مناطقی همچون ” تائی بنه”، “انده چو” و” خماسون ” در بستر دره ای کم آب قرار دارد.
ستونهای آهکی چشم اندازهای زیبا و منحصر به فردی را در این غار به وجود آورده اند و دهانه بسیار بزرگ غار به ارتفاع حدود 19 متر و عرض 14 متر که در میان غارهای کشف شده در استان نظیر آن یافت نمی‌شود.
چند سال قبل این غار توسط افراد بومی منطقه شناسایی شد و با انتشار اخبار این غارکم کم پای غارنوردان و طبیعت گردان ماجراجو به منطقه شاندرمن باز شد و در بررسی‌ها و پژوهش‌های اولیه مشخص شد که این غار از لحاظ ساختاری از غارهای منحصر به فردکشور می‌باشد که در سنگهای آهکی ایجاد شده و دارای دو دهانه بزرگ و کوچک می‌باشد که هر دو دهانه در کنار هم قرار گرفته اند و در اصطلاع زمین شناسی به آنها آون می‌گویند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

ییلاق اولسبلنگاه ( ییلاقات ماسال )

ییلاق اُلَسَبِلَنگاه در شهرستان ماسال از توابع استان گیلان قرار دارد، این منطقه بسیار زیبا در فاصله حدود 25 کیلومتری شمال غرب این شهرستان و در ارتفاعات کوه‌های تالش قرار دارد.
ییلاق اولسبلنگاه از ییلاقات میان کوهی و پر جمعیت است و ساختمان‌های مسکونی زیادی با اسکلت چوبی دارا می‌باشد.
اغلب ساکنین منطقه از شهروندان ماسال می‌باشند که برای استراحت و گذراندن فصل گرما در آنجا زندگی می‌کنند.
منطقه ماسال با درختان تنومند، آبشارهای طبیعی، غارها، حیات وحش و مراتع سرسبز و با جنگل‌های سر به فلک کشیده یکی از بهترین گزینه‌های طبیعت گردی است.
دهکده ییلاقی اُلَسَبِلَنگا در مسیر راه ییلاق به خلخال واقع شده و از دو تالار مهمان پذیر برخوردار است که در تمام فصل‌های سال آماده سرویس دهی به گردشگران است
قرار گرفتن در دامنه‌ی پر پیچ و خم جاده این منطقه و دیدن قله زیبای خندیله پشت در دور دست‌های مرتفع بسیار چشم نواز است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک ساحلی ماسال

پارک ساحلی ماسال مکانی تفریحی است که در کنار رودخانه خالکایی شهر ماسال از توابع استان گیلان قرار دارد
ایده این پارک برای اولین بار در سال 1357 توسط اعضای شورای شهر وقت طرحی پیشنهاد شد که قرار بود پارکی تفریحی- گردشگری عظیم در ماسال ایجاد شود و در نظر داشتند تا در نوار ساحلی تغییراتی ایجاد نموده و با ایجاد دیوار بتونی با نمای سنگ الون جمنکاری شده ، نصب روشنائی‌های متعدد ، نیم کت و گل کاری به پارکی به عنوان گردش گاه تبدیل شود و بازارهفتگی بصورت خیابانی دوطرفه در آنسوی رودخانه احداث شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]