پارک جنگلی خرما

روستای لیل در شهرستان لنگرود بخش اطاقور در استان گیلان قرار دارد و دارای طبیعتی بکر و دست نخورده است،سرسبزی،جنگل،رودخانه و اهالی بسیار خوب این روستا در کنار هم باعث شده تا این روستا شکل بسیار قشنگی به خود بگیرد.نزدیکی کوه‌ها به هم و از میان این کوهها رودخانه ایی که روان شده و باغ چای و شالیزارها که در نوع خود قشنگی خاصی دارد این روستا را جزو بهترین مناظرر طبیعی کشور کرده است .
بعد از روستای لیل روستای دیگری بنام روستای خرما وجود دارد، پارک جنگلی خرما یکی از مناظر و طبیعت زیبا و دیدنی میباشد که توریستهای زیادی را به این منطقه بکر جذب کرده است .
از طریق جاده (اطاقور –لیل- خرما) می‌توان به این مکان رفت ،این منطقه با داشتن طبیعتی زیبا دارای چشم انداز کوهستان و رودخانه بوده و استقرار گونه‌های متنوع درختی (توسکا،لرک،انجیلی) محیطی مناسب برای گردشگران فراهم ساخته است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای پرشکوه

روستای پرشکوه نام روستایی در اطراف شهرستان لنگرود در استان گیلان است ، این روستا در دامنه کوهی به همین نام قرار دارد، این کوه 400 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و مشرف به شهر کومله است ، منظره این کوه بسیار زیبا است و از آنجا می‌توان شالیزارها و استخر(سَل) پرشکوه و کومله را دید.
معنی پرشکوه به معنی «پره کوه» یا دامنه کوه گفته شده است ، این روستادارای محصولات کشاورزی ازقبیل برنج و چای وکرم ابریشم ومرکبات می‌باشد ، مرکبات این روستا دارای محبوبیت خاصی در استان گیلان بوده واز معروفیت بالایی برخوردار است.
معروفترین محصول کشاورزی پرشکوه مرکبات است ، پرتقال و نارنج پرشکوه موجب شده که افراد زیادی از شهرهای اطراف به پرشکوه بیایند.
بافت قومی مردم پرشکوه گیلک است و به زبان گیلکی تکلم می‌کنند ، معروف‌ترین کسی که در پرشکوه زندگی میکرد حاج تراب صیحانی بوده ، او یک عالم فقیه و معلم بود که در سال 1375 به دیار باقی شتافت.
مردم پرشکوه گیلک هستند و به گیلکی شرق گیلانی صحبت می‌کنند و بیشتر کشاورز هستند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دریاچه کومله

دریاچه کومله در شهر کومله شهرستان لنگرود در استان گیلان قرار دارد. این دریاچه سه آبگیر مجزا را شامل می‌شود که طول بزرگترین آبگیر آن در حدود سه کیلومتر و عرض آن چهارصد متر می‌باشد.
فاصله دریاچه تا سواحل دریای خزر و ساحل زیبای چمخاله در حدود ده کیلومتر و تا ارتفاعات شمالی البرز و کوه پرشکوه در حدود یک کیلومتر می باشد. در نزدیکی دریاچه امکانات تفریحی از قبیل قایق سواری و رستوران فراهم شده است.
این دریاچه در جنوب روستای کومله واقع در چهار کیلومتری جنوب شرقی شهرستان لنگرود واقع شده است. در اطراف دریاچه شالیزارهای برنج و مزارع چای بسیاری مشاهده می‌شود. دریاچه کومله میزبان شماری از پرندگان کنار آبزی استان گیلان بوده که عموما برای زمستان گذرانی به این منطقه کوچ می‌کنند.
همواره با عبور از شهرستان لنگرود و با نگاه به آسمان تعدادی اگرت‌‌های کوچک و پرستو‌های دریایی مشاهده می‌شود که از سمت دریا به سمت جنوب لنگرود یعنی بخش کومله در حال پروازند. دسترسی به دریاچه کومله، از طریق کیلومتر دو جاده لنگرود به رامسر، فرعی روستای کومله امکانپذیر می باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بقعه دوازده تن

بقعه دوازده تن در شهرستان لنگرود مدفن دوازده تن از سادات کیایی می باشد که بر بخش شرقی استان گیلان حکومت می‌کردند و چون زادگاه سادات کیایی ملاط بود به سادات ملاطی نیز معروف می باشند.
طبق شجره نامه ای که در بقعه موجود است این دوازده تن عبارتند از: سید علی و سید محمد، پسران امام سجاد(ع)، سید یوسف، سید یونس، سید حسن، سید مظفر، سید موسی، سید حیدر، سید صالح، سید اسکندر، سید خاور و سید ابوذر پسران امام محمدباقر (ع).
این بنا در دهکده ملاط رانکوه در شهرستان لنگرود واقع شده است.
بنا به روایتی، مرعشی نخستین کسی بود که در ملاط دفن شد و بعدا برای او بارگاه ساختند. زن سید محمد کیا در سال هشتصد و بیست قمری درگذشت و سلطان دستور داد برای او مقبره بزرگی بسازند بعد خود نیز در همانجا مدفون شد. روستای ملاط را سابق بر این مشهد سر نیز می نامیدند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تالاب کیاکلایه

تالاب کیاکلایه در شهرستان لنگرود یکی از غنی‌‌‌ترین تالاب‌‌های استان گیلان به لحاظ تنوع گونه‌‌های حیاتی می‌باشد و در جذب گردشگر و افزایش درآمد اقتصادی حاشیه نشینان و حفظ محیط زیست طبیعی دارای اهمیت و توان بالایی می‌باشد.
این تالاب از پتانسیل‌‌های اکوتوریستی شهر لنگرود به شمار می‌آید که در شرایط پایکوهی با ظرفیت بالای گردشگری در مسیر جاده ترانزیت شمال واقع شده است.
تالاب کیاکلایه لنگرود در نظر حاشیه نشینان به واسطه تامین آب زراعی و کم و زیاد شدن آب در طول فصل، معروف به استخر کیاکلایه می‌باشد. با توجه به جریان طبیعی آب و وجود شرایط تالاب طبیعی از گذشته زمین شناسی ناحیه، پس روی آب دریای خزر و شرایط تالابی در حال حاضر، واژه تالاب برای این استخر به کار می‌رود.
مساحت این تالاب حدود سیصد هکتار بوده که از یک طرف به شهر لنگرود و محور ترانزیتی رامسر - رشت و از سه طرف دیگر به شالیزارها و در فاصله اندکی با کوهپایه ها، با چشم اندازی زیبا واقع شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

ساحل چمخاله

ساحل چمخاله واقع در شهرستان لنگرود از توابع استان گیلان با شرایط زیبا و دلپذیر خود در دنیا کم‌نظیر است .
چرا که گفته می‌شود در دنیا دو شهر ساحلی به شکل دلتا وجود دارد که این حالت آب و هوای دلپذیری را برای این مناطق به وجود می‌آورد که لنگرود یکی از این دو شهر است.
چَمخاله، منطقه‌ای ساحلی بسیار زیبا و منحصر به فرد در استان گیلان می‌باشد که این منطقه در حدود ۱۰ کیلومتری شرق لنگرود ۲۰ کیلومتری شرق لاهیجان و ۳۹ کیلومتری غرب رودسر قرار دارد.
چمخاله از لحاظ ساحلی دارای یکی از بهترین سواحل ماسه‌ای می‌باشد که همه ساله در فصلهای بهار و تابستان پذیرای جمع کثیری از مسافران و توریستها می‌باشد.
یکی از آثاری که اخیرا بنا گردیده و از آثار دیدنی لنگرود به شمار میرود،مجتمع جهانگردی چاف چمخاله است این بنا که در 15 کیلومتری شهر لنگرود و در کنار رودخانه ای که مسیر آبش به طرف دریا است،قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای بلوردکان ( بلور دوکان )

روستای بلوردکان ﺟﺰء روﺳﺘﺎی ﻻت ﻟﯿﻞ از ﺗﻮاﺑﻊ ﺑﺨﺶ اﻃﺎﻗﻮر شهرستان ﻟﻨﮕﺮود در استان گیلان ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ. اﯾﻦ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺟﻨﮕﻠﯽ ﮐﻮﻫﺴﺘﺎﻧﯽ ﺑﺎ ﭼﺸﻢ اﻧﺪازﻫﺎی ﻃﺒﯿﻌﯽ ﺑﺴﯿﺎر زﯾﺒﺎ و ﺟﺎده آﺳﻔﺎﻟﺘﻪ دارای ﺟﺎذﺑﻪ ﻫﺎی زﯾﺒﺎی ﻃﺒﯿﻌﯽ اﻋﻢ از ﭘﺎرک ﺟﻨﮕﻠﯽ ، رودﺧﺎﻧﻪ، آﺛﺎر ﺗﺎرﯾﺨﯽ درروﺳﺘﺎی ﺑﻠﻮردﮐﺎن اﻋﻢ از ﮐﺎرواﻧﺴﺮا ، ﭘﻞ و... دارای ﻇﺮﻓﯿﺖ ﺑﺎﻻی ﮔﺮدﺷﮕﺮی اﺳﺖ. ﻣﺘﺄﺳﻔﺎﻧﻪ ﻣﻬﻤﺎﻧﺴﺮا ﯾﺎ ﻫﺘﻞ ﻧﺪارد اﻣﺎ اﻣﮑﺎنن اﺣﺪثﮐﻤﭙﯿﻨﮓ در ﻣﺤﯿﻂ وﺟﻮد دارد. اداﻣﻪ ﻣﺴﯿﺮ ﺑﻪ ﻣﻨﺎﻃﻖ ﺟﻨﮕﻠﯽ و ﯾﯿﻼﻗﯽ، ﻣﻨﺘﻬﯽ ﻣﯽ ﺷﻮد .ﺗﻤﺎﻣﯽ ﻣﺴﯿﺮ آﺳﻔﺎﻟﺘﻪ ﺑﻮده و ﺑﻪ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﻣﺮﺗﻊ ﻫﻠﻮدﺷﺖ ﻣﻨﺘﻬﯽ ﻣﯽ ﮔﺮدد.
ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺟﻨﮕﻠﯽ ﻣﺤﻮر ﺑﻠﻮردﮐﺎن ﺑﻪ ﻫﻠﻮدﺷﺖ ﭘﻮﺷﯿﺪه از ﺟﻨﮕﻞ ﻫﺎی ﻣﻤﺮز و ﺗﻮﺳﮑﺎ، آﻣﯿﺨﺘﻪ ﺑﺎ درﺧﺘﺎن ﻓﻨﺪق روﺳﺘﺎﯾﯽ، ﺑﺎﻏﺎت ﭘﺮاﮐﻨﺪه ﭼﺎی و ﻓﻨﺪق اﺳﺖ. ﺟﺎده ﮐﻮﻫﯽ – ﺟﻨﮕﻠﯽ و ﭘﺮ ﭘﯿﭻ و ﺧﻢ وﻟﯽ آﺳﻔﺎﻟﺘﻪ و زﯾﺒﺎ اﺳﺖ .
در ارﺗﻔﺎع 1200 ﻣﺘﺮی از ﺳﻄﺢ درﯾﺎ ﺑﻪ ﻫﻠﻮ دﺷﺖ ﻣﯽ رﺳﯿﻢ اﯾﻦ ﻣﮑﺎن از ﻣﺮﮐﺰ ﺷﻬﺮ ﻟﻨﮕﺮود 40 ﮐﯿﻠﻮ ﻣﺘﺮ و ﺑﺎ ﺑﻠﻮردﮐﺎن 13 ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮ ﻓﺎﺻﻠﻪ دارد. در ارﺗﻔﺎﻋﺎت ﻫﻠﻮدﺷﺖ ﻗﻬﻮه ﺧﺎﻧﻪ ای ﺑﺮای اﺳﺘﺮاﺣﺖ وﺟﻮد دارد وﻟﯽ ﻣﻬﻤﺎن ﺳﺮا ﻧﺪارد. در 29 ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮی ﺟﻨﻮب ﺷﻬﺮ ﻟﻨﮕﺮود در روﺳﺘﺎی ﺳﺮ ﻟﯿﻞ و در 14ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮی ﺷﻬﺮ اﻃﺎﻗﻮر ﺑﻪ ﻣﮑﺎﻧﯽ ﻣﯽ رﺳﯿﻢ ﺑﺪون ﻋﻼﺋﻢ راﻫﻨﻤﺎﯾﯽ ﮐﻪ اﮔﺮ اﻓﺮاد آﺷﻨﺎ ﺑﻪ ﻣﺤﻞ را ﻫﻤﺮاه ﻧﺪاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﯿﻢ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻋﻨﻮان ﺑﻪ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺑﮑﺮدﺳﺖ ﻧﺨﻮاﻫﯿﻢ ﯾﺎﻓﺖ. 
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

لیلا کوه

لیلاکوه یا به گفته اهالی محلی لیله کوه، منطقه ای است در نزدیکی شهر لنگرود در استان گیلان در شمال ایران و یک منطقه توریستی و گردشگری زیباست که هر ساله مسافران زیادی را به خود جذب می‌کند.
برخی هم معتقدند ، لیلا کوه برگرفته از نام« لیاشاه» می‌باشد. لیاشاه ، مترادف با واژه‌های اسمی دخترانه‌ی « لکو شاه» ، یا پادشاه دختران و یا «شاه دختر» ، است . برخی هم « لیاشاه» را دختر یکی از پادشاهان باستانی شرق گیلان می‌شناسند، که دلاوری هایش در نبرد با اعراب هنوز هم در کتاب‌های تاریخ به یادگار مانده است .
بخاطر وجود قهوه خانه و قلیان سراهای متعدد در مسیر و کوهپایه ها، لیلاکوه امروزه تبدیل به قطب قلیان سرای استان گیلان شده است.
علی آباد، ملات و کومله و بعد زیبائی‌های آن طرف کوه لیله کوه یعنی اطاق ور (اطاقور) و در نهایت خرما بهشت پنهان ایران را یک جا جمع کرده اند. مسحور شدگان آن خطه بسیارند، کوه‌های سر سبز شالیزار و رودخانه پر از ماهی همه در کنار هم جمع اند.
مسیر لیلا کوه در ابتدای لنگرود و میدان فرمانداری، سمت راست ،اولین خیابان از سمت لاهیجان است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه منجم باشی

آدرس : استان گیلان ، شهر لنگرود ، فشکالی محله لنگرود، خانه منجم باشی در شرق بازار شهر و جنب سبزه میدان واقع است .
خانواده‌ی مُنجّم باشی ، همزمان با تسلط آقا محمد خان قاجار بر گیلان، صاحبِ اسم و رسمی شدن.
نخستین عضو این خاندان که لقب مُنجّم باشی رو به دست آورد، میرزا صادق نامی بود که سال 1312 هجری قمری، جسد خان قاجار رو به کربلا حمل کرد.
یکی از نواده‌های میرزا صادق به نامِ میرزا موسی به فرمانرواییِ گیلان رسید و سال 1220 هجری قمری، نیروهای روس رو در روستای پیله داربُنِ رشت شکست داد. بعد از اون، افراد این خانواده مدت‌های زیادی در گیلان به حکومت یا وزارت رسیدن. خانه‌ی مُنجّم باشی در فَشکالی محله و نزدیک سبزه میدانِ لنگرود واقع شده است.
این خانه از دو واحدِ بیرونی معروف به مهتابی و واحد درونی شامل بنای اصلی تشکیل شده و ورودی اصلیِ ساختمانِ مهتابی از ضلع غربیه و سردَرِ ورودی، گچبریِ نسبتاً ساده ای دارد.
بین ورودی و هَشتی، سَرسَرایی هست که با چند پله به طبقه‌ی بالا ارتباط دارد و شامل یک تالار پذیرایی و سه اتاق میباشد. در تالار اصلی بین درها و پنجره ها، گچبُری و قاب بندی شده ست که هنر گچبری دوره‌ی قاجار را به نمایش میگذارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل خشتی لنگرود

آدرس : استان گیلان ،لنگرود
پل خشتی لنگرود روی رودخانه لنگرود و از خشت و آجر ساخته شده است. این پل، معروفترین بنای تاریخی و نماد شهر لنگرود است و بر روی رودخانه لنگرود که از میان شهر می‌گذرد، ساخته شده است و در گویش گیلکی لنگرودی، به خَشته پٌل وخَشته پورد معروف است.
بر اساس اطلاعات کتاب تاریخ خانی تا سال 912 هـ . ق در شهرلنگرود، فقط پلی چوبی موجود بود. از این رو ساخت این پل را می‌توان به زمان حکام کیایی گیلان منسوب دانست. هر چند پاره ای از بومیان ساخت این پل را منطقه به عهد تیموری و ایلخانیان نسبت می‌دهند که البته سند و مدرک معتبری در این باره در دست نیست؛ اما در کتاب دارالمرز ولایت گیلان نوشتهٔ رابینو ساخت آن را مربوط به دوران صفویه ذکر نموده است.
بنا بر روایتی، پل خشتی لنگرود را شخصی به نام حاجی آقا پرد و به دستور حاجی آقا بزرگ منجم باشی، در زمان سلطنت فتحعلی شاه، ساخته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]