مسجد اکبریه

مسجد اکبریه یکی از مشهورترین مساجد استان گیلان می باشد و از بناهای مهم شهر لاهیجان به شمار می‌آید. این مسجد در زمان فتحعلی شاه قاجار بنا شده است. سنگ نبشته مرمری به خط نستعلیق که بر دیوار ضلع شرقی مسجد جای دارد، بانی مسجد را حاج علی اکبر لاهیجانی نامیده است.
وضوخانه مسجد در دو طبقه ساخته شده و هر طبقه دارای هشت ستون میانی می‌باشد. از وضوخانه طبقه همکف، سه در بزرگ چوبی به شبستان باز می‌شود. هر دو وضو خانه دارای پوشش گنبدی می باشند.
مسجد اکبریه از دو قسمت وضوخانه و شبستان تشکیل شده است. در حاشیه شبستان و متن محراب، کاشی کاری همراه با خطوط نسخ و مزین به آیات قرآنی دیده می‌شود. این مسجد تاریخی در محله گابنه شهر لاهیجان واقع شده است.
شبستان مسجد به طول بیست و چهار متر و عرض شانزده متر، دارای کاشی‌کاری هایی همراه با خطوط نسخ و مزین به آیات قرآنی می باشد. در قسمت میانی ضلع جنوبی شبستان، محراب مسجد قرار دارد که کف آن، هفت سانتی‌متر از کف شبستان پایین‌‌تر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

ایستگاه تحقیقات گل و گیاه زمینی لاهیجان

ایستگاه تحقیقات گل و گیاه زمینی لاهیجان که پنجاه و چهار هکتار مساحت دارد یاد گار پدر چای ایران ،کاشف السلطنه می‌باشد و همانند نگینی بر عروس شهر‌های استان گیلان ، شهر لاهیجان می‌درخشد که گویی قسمتی از بهشت است.
قرار گرفتن این باغ در کنار تله کابین احرار لاهیجان چشم اندازی فوق العاده به آن بخشیده و وجود درختانی همچون ارگانیک، گرینکو،کافور،توده ژئوپلاست کامیلیا و خیزران ( گیاه بامبو ) زیبایی این باغ را دوچندان کرده است.
اولین دفتر سازمان چای که در سال هزار و دویست و هفتاد و نه هجری شمسی ،توسط کاشف السلطنه ساخته شده بود هنوز در این باغ استوار است. اولین بوته‌های وارداتی از هندوستان از این باغ بین مردم ترویج شده است.
این ایستگاه از سال هزار و سیصد و شش در این باغ زیبا تاسیس شده که یکی از قدیمی‌ترین ایستگاه تحقیقاتی گل و گیاه کشور به شمار می‌آید . در این باغ تحقیقات و تکثیر بسیار زیادی از گیاهان از جمله : سبزی، صیفی ، برنج،چای، بادام زمینی و گیاهان میوه دانه دار و هسته دار انجام شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل خشتی لاهیجان ( پردسر )

پل خشتی لاهیجان در استان گیلان که به پل خشتی پرد سر و خشت پورد (پورد در زبان محلی به معنای پل می‌باشد) معروف است در محله پرد سر شهرستان لاهیجان و بر روی رودخانه سیم رود یا سیم جو ساخته شده است.
پل پردسر از آثار به جا مانده دوره کیانیان و متعلق به قرن نهم هجری قمری است که در شمال غربی لاهیجان ، منتهی الیه محله پرد سر و در پانصد متری بقعه حاجی دان واقع شده است.
این پل پنجاه متر طول ،چهار و نیم متر عرض و یازده متر ارتفاع دارد و دارای دو دهنه بزرگ با طاق جناقی می‌باشد.این پل دارای یک سطح عابر روی مسطح و دو سطح کناری شیب دار است . کف این پل با قلوه سنگ ، سنگ فرش شده است . مصالح به کار رفته در این پل آجر قرمز ، آهک و ساروج می‌باشد.
این پل دارای پنج چشمه است که در زمان قاجار مرمت شده اند.چشمه میانی از چشمه‌های دیگر بزرگ‌تر است .
این چشمه‌ها دارای طاقی حلالی می‌باشند که ارتفاع طاق چشمه میانی به چهار متر از سطح آب می‌رسد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستا و ساحل امیر آباد

روستای امیر آباد شمالی‌ترین نقطه شهر لاهیجان در استان گیلان می‌باشد که در کنار دریای خزر واقع شده است.
روستای امیر آباد در چهل و دو کیلومتری شمال شرقی لاهیجان قرار دارد.جمعیت این روستا به حدود پانصد نفر می‌رسد.ساختار این روستا به دلیل قرار گرفتن در سواحل جنوبی دریای خزر از نوع خطی می‌باشد.
در قدیم خانه‌های این روستا مانند دیگر روستا‌ها از چون و سنگ و خاک رس ساخته می‌شد اما امروزه از مصالح امروزی مانند آهن و سیمان و گچ و ... در ساختمان سازی استفاده می‌شود.
شغل اکثر اهالی این روستا کشاورزی و از محصولات مهم آن برنج می‌باشد.در کنار کشاورزی صیفی کاری از جمله : هندوانه انواع سبزی‌ها و، بادمجان کدو و غیره و همچنین دامپروری از جمله پرورش گاو، اسب، مرغ، اردک و بوقلمون نیز در میان روستاییان رواج دارد.
عمده فعالیت‌های اهالی این روستا در نیمه دوم سال نیز شکار پرندگان وحشی و صید ماهی می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تالاب امیر کلایه

تالاب امیر کلایه در قسمت شمالی شهر لاهیجان از توابع استان گیلان واقع شده است که وسعتی حدود هزار و دویست و سی هکتار و عمقی حدود دو متر دارد. که در زمستان میزبان پرنده‌های مهاجر زیادی از جمله، قو ، پلیکان و انواع مرغ‌های دریایی است.دسترسی به این تالاب زیبا از طریق جاده کنار گذر چمخاله به کیاشهر امکان پذیر می‌باشد.این تالاب که در گذشته "شال کل" نامیدهه می‌شد درچهل و شش کیلومتری شمال لاهیجان، بیست و هشت کیلومتری شهر لنگرود و در نزدیکی جاده کیاشهر به لنگرود قرار دارد.
از ویژگی‌های این تالاب می‌توان به نیلوفر سفیدی که در این تالاب رشد میکند اشاره کرد که جلوه ای زیبا به ان بخشیده است.
این تالاب در سال هزار و سیصد و پنجاه و چهار در کنوانیسون رامسر جزو تالاب‌های بین المللی قرار گرفت که تحت نظارت محیط زیست می‌باشد.از جمله ویژگی‌های این تالاب که آن را از تالاب‌های دیگر متمایز می‌کند می‌توان به اب شیرین ان با توجه به فاصله یک کیلومتری از دریا اشاره کرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار شیطان کوه

آبشار شیطان کوه در شهر لاهیجان از توابع استان گیلان به صورت مصنوعی ساخته شده است و از میان شیطان کوه معروف که در گذشته شاه نشین کوه نامیده می‌شد سرازیرمی شود که ارتفاعی حدود بیست و چهار متر دارد. آب این آبشار از استخر بزرگ و زیبایی که پای این کوه قرار دارد تامین شده و به وسیله پمپاژ به دهانه آبشار منتقل می‌شود.در پای کوه نیز حوضچه هایی برای تخلیهه و حرکت آب تعبیه شده است که نمایی بسیار زیبا به این کوه با عظمت بخشیده است.
در کنار این آبشار زیبا پله هایی ساخته شده است که بازدید کنندگان می‌توانند پس از طی بیش از هفتصد و پنجاه پله سنگی که از پای کوه شروع شده و تا قله کوه در کنار آبشار ادامه دارد به محوطه ای که در قله کوه فراهم شده است دسترسی داشته باشند و از امکاناتی همچون تله کابین، پارک بازی و فضایی برای پیاده روی استفاده نمایند و از دور نمای بسیار زیبای شهر لاهیجان و باغات چای که چشم‌ها را به خود خیره می‌کند لذت ببرند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

شیطان کوه

شیطان کوه که در گذشته به شاه نشین کوه معروف بود در رشته کوه البرز و در قسمت شرقی شهر لاهیجان در استان گیلان واقع شده است که ارتفاعی حدود شصت متر دارد و از درختان زیبا و شمشاد‌های کوتاهی پوشیده شده است که سرسبزی خاصی به این کوه داده اند.
این منطقه خوش آب و هوا و دریاچه ای زیبا که در رو به روی این کوه قرار دارد و همچنین آبشاری مصنوعی که از این کوه جاری می‌باشد از گردشگرپذیرترین نقطه عروس شهر‌های گیلان به شمار می‌اید.
و اما نام این کوه، نام این کوه جنبه ای خرافی و شیطانی ندارد. برخی معتقدند که این نام لفظ تغییر یافته شاه نشین کوه می‌باشد. در زمان‌های دور شخصی به نام خان احمد گیلانی بر این خطه حکومت می‌کرد و در پای این کوه و نوک کوه قصری برای خود ساخته بود که بعد‌ها به دستور شاه عباس از این سمت خلع و آواره گردید و این زمین‌ها به تصرف شاه عباس در آمد که از بنیان گذاران چهره جدید این منطقه می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تالاب سوستان

تالاب سوستان در شهرستان لاهیجان از توابع استان گیلان را می‌توان یکی از بهترین اکو سیستم‌ها و مناظر طبیعی و از ثروت‌های طبیعی کشور نامید که ارزش مادی و معنوی آن بیش آن چیزی است که به نظر می‌آید.
این تالاب در فصل‌های مختلف سال زیبایی‌های متعددی دارد که بسیار چشم نواز است.
تالاب سوستان در پاییز و زمستان پر آب‌تر بوده و آب آن نیز شیرین می‌باشد. داخل و اطراف این تالاب زیبا را نیزار‌ها ، گیاهان مردابی و همینطور درختانی بلند پوشش داده اند و منظره ای زیبا را خلق کرده است که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می‌نمابد.
به دلیل وجود آب شیرین،گیاهان مردابی، شرایط جغرافیایی مناسب می‌تواند پناه گاهی خوب برای پرندگان مهاجر و همچنین موجودات آبزی مختلفی به شمار اید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

استخر لاهیجان

در استان گیلان و در قسمت شرقی شهر لاهیجان و در پای کوهی سر سبز و مملو از شمشاد وجود دارد که آبشاری مصنوعی نیز از آن جاری می‌باشدو پلکان‌های سنگی تعبیه شده ای که قله کوه را به این آبشار متصل می‌کند.این کوه شیطان کوه نام دارد که در گذشته به شاه نشین کوه معروف بود.
در پای این کوه استخر لاهیجان وجود دارد که مساحت آن به هفده هکتار و عمق آن به چهار متر می‌رسد.
در حاشیه این استخر بلواری بسیار زیبا و چمن کاری شده با فضا‌های سبز و همینطور مکان بازی کودکان و همچنین یک سینما چند بعدی که به تازگی در آن گنجاده شده وجود دارد که در فصول گرم سال مامن مسافران می‌باشد و گردشگران می‌توانند با برپایی چادر در این مکان سکنی گزینند.
در گذسته از این استخر به عنوان مخزنی برای ابیاری مراتع و کشتزار‌های شمال کشور استفاده می‌شده است و به سل تی تی و شکوفه استخر معروف بود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تله کابین احرار - لاهیجان

تله کابین احرار در شهر لاهیجان یکی از مدرن‌ترین تله کابین‌های استان گیلان و کشور محسوب میشود .این تله کابین دارای 33 کابین 6 نفره میباشد که که در مدت 20 دقیقه مسافتی حدود 1500 متر را از بام سبز لاهیجان تا قله سرسبز و زیبای تاج خروس را به صورت رفت و برگشت می‌پیماید.
طول افقی آن حدود 1500 متر اختلاف ارتفاع ایستگاه اول و دوم حدود 210 متر، 5 دکل بین راه که فواصل بین آنها از 150 الی 650 متر می‌باشد . همچنین حداکثر اختلاف ارتفاع کابین تا سطح زمین در بعضی نقاط به 110 متر می‌رسد.
این تله کابین دارای سیستم کششی هیدرولیک ، کنترل کاملاً خودکار ، دارای سیستم چشمی تنظیم حرکت و اندازه گیری فاصله بین کابینها ، دارای فیوز چک کننده قرار گرفتن صحیح کابل روی دکل ، دارای یک موتور و 3 سیستم اضطراری مجزا از برق در صورت بروز مشکل و در نهایت دارای ژنراتور برق اضطراری میباشد و همین امر باعث متمایز شدن این تله کابین از دیگر تله کابین‌ها گشته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]