آبشار تریشوم

آبشار تریشوم یا تروشوم یکی دیگر از آبشارهای پرآب و زیبای استان گیلان که در شهرستان فومن ؛ در دامنه قله تریشوم قرار دارد. مسیر دستیابی به آن از طریق جاده فومن - ماسوله نرسیده به شهر ماسوله جاده فرعی به سمت آبشار فاصله زمانی آن تا شهر ماسوله حدودا 1 تا 1.5 ساعت است. آبشار تریشوم در یک کیلومتری شهرک تاریخی ماسوله در آخرین دوراهی مسیر موسوم به دوراهیی اشکلت قرار دارد و با حدود یک و نیم ساعت پیاده روی از جاده قابل دسترسیست .
آب آن به طور معمول سرد است و دارای دو حوضچه میباشد که حوضچه‌ی بالا عمیقتر و برای آبتنی مناسب است . برای دسترسی به بالای آبشار نیاز به وسایل فنی وجود دارد. آب آن از قله تریشوم سرچشمه میگیرد و بخصوص در ماههای بهاری با آب شدن برفها در میانه‌ی روز احتمال گل آلود شدن و بالا آمدن سطح آب وجود دارد. توصیه میشود باتوجه به اینکه در مسیر رسیدن به آبشار دوبار گذر ار رودخانه اجباریست درصورت بالا آمدن سطح آب و سیل خیز بودن منطقه با رعایت نکات ایمنی نسبت به ترک آبشار سریعن اقدام شود. آبشار تریشوم در مسیر قله تریشوم قرار دارد. قله تروشوم به ارتفاع ۲۸۵۰ متر واقع در ارتفاعات ماسوله همراه با مسیری بسیار زیبا و جنگلی با چشمه‌های فراوان است. این قله از سمتی با یک خط الراس به قله گرد سایه متصل است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

ییلاق کوربار

ییلاق کوربار ماسوله یکی از این ییلاق‌‌های استان گیلان در شهرستان فومن می‌باشد که در نزدیکی شهرک تاریخی ماسوله قراردارد، اما متاسفانه رسانه‌‌ها و نهاد‌های مربوطه کمتر به معرفی آن پرداخته اند و معرفی چندانی در رابطه با کوربار ماسوله صورت نگرفته است.
ییلاق کوربار در میان کوه‌‌های جنگلی سرسبز استان گیلان می‌تواند فضایی متفاوت را برای گردشگران فراهم آورد. برای رسیدن به منطقه کوربار ماسوله حدود سه الی چهار ساعت کوهپیمایی لازم است که این یعنی تجهیزات مناسب همچون کفش، وسایل و همچنین آمادگی جسمانی کافی را می‌طلبد، از طرفی مناظر زیبایی که در طول مسیر وجود دارد موجب می‌شود تا احساس خستگی نکرده و از طبیعت بکر و دست نخورده آن لذت ببرید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه مردم شناسی ماسوله

موزه مردم شناسی ماسوله در استان گیلان و در مدخل ورودی شهر تاریخی ماسوله شهرستان فومن به همت فرهاد شرفی تاسیس شده است. در داخل موزه در سه بخش، مجموعه ای از اشیای مربوط به فرهنگ مردم ماسوله به نمایش گذاشته شده است.
بخش اول اسناد و وسایل مربوط به صد سال اخیر منطقه‌ی ماسوله و اطراف آن است. بخش دوم، وسایل مربوط به دو قرن اخیر منطقه‌ی ماسوله و روستاهای اطراف آن می‌باشد.
بخش سوم وسایل چهارده قرن اخیر قرار داده شده است،
این وسایل شامل اثاثیه و ابزارالات جنگی، دست ساخته‌‌ها و دست آوردهای فنی و شکار و به طورکلی شامل وسایل زندگی مردم ماسوله، وسایل زراعت، وسایل
ارتباطی، سفالینه‌‌ها و اشیاء بسیار زیبا و قیمتی می باشد که جنس وسایل از چوب، سنگ، شیشه، چرم، کاغذ و غیره می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

ییلاق زودل سر

اسم ییلاق زودل سر از روستای کوچکی به نام روستای زودل در شهرستان فومن از توابع استان گیلان که در مسیر ییلاق قرار دارد گرفته شده است. پسوند "سر" نیز به دلیل اینکه این ییلاق بالاتر از روستای زودل و به عبارتی بالاسر روستا قرار دارد به اسم روستا اضافه شده است.
معمولا مردم هر روستا برای خود، ییلاق مخصوص به خود را دارا می باشند. ییلاق زودل سر به اهالی روستای خانوانه که در کیلومتر ده جاده فومن به ماسوله واقع شده است اختصاص دارد.
در حال حاضر اهالی روستا بیشتر برای تفریح به این ییلاق سفر می‌کنند. قدیمی‌ترین خانه ییلاق داری قدمتی در حدود شصت سال می باشد که در واقع آخرین بازمانده از خانه‌‌های اهالی روستای خانوانه در سالیان بسیار دور در این ییلاق می باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بقعه عون ابن علی

بقعه عون ابن علی در شهر تاریخی ماسوله از توابع شهرستان فومن در استان گیلان قرار دارد. طبق شجره‌نامه موجود، در این آرامگاه پسر محمد حنیفه، پسر امام علی (ع) دفن شده است.
بنای آن قدیمی و دارای نقشه هشت ضلعی می باشد. بر سینه دیوار غربی بقعه، دری بسیار قدیمی از چوب آبنوس و با کنده‌کاری‌‌های بسیار ظریف قرار دارد که به در چله خانه شهرت دارد و به روایتی با بیست پله به سردابی منتهی می‌شود که تا زیرکوه کشیده شده است. این در اکنون بسته می باشد و پشت آن دیواری ساخته اند.
مطابق کتیبه ای که روی یک ستون قطور در مدخل بنا کنده‌ اند، تعمیر اساسی بقعه در زمان فتحعلی شاه انجام شده است.
در وسط بنا، یک ضریح چوبی شبکه دار قرار دارد و در میان آن، صندوقی منبت‌کاری شده وجود دارد که بر کناره‌‌‌های بدنه آن کتیبه‌ای به خط خوش حاوی آیه‌‌های قرآنی کنده شده است. قدیمی‌ترین تاریخ بقعه، به سنگ قبری مربوط است که تاریخ نهصد و شصت و نه هجری قمری بر دیواره آن کنده شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بقعه سبز قبا

بقعه سبز قبا در روستای شنبه بازار شهرستان فومن در استان گیلان قرار گرفته است. این بقعه و فضای پیرامون آن میزبان شهدای هشت سال دفاع مقدس می باشد که در کنار همرزمانشان در این مکان خاک را در آغوش گرفته اند.
وجود بارگاه مقدس شهید سید جواد موسوی در محوطه بقعه متبرکه سبز قبا سبب شده تا این بقعه میزبان خیل عظیم بازدید کنندگان و زائرانی باشد که به قصد زیارت سبز قبا و نیز آرامگاه شهید سید جواد موسوی به شهرستان فومن سفر می‌کنند.
بازار کوچکی در جوار این بقعه متبرکه قرار دارد که همانند دیگر مکان‌‌های زیارتی سوغاتی هایی همچون سوهان، نخود و کشمش و همچنین سوغاتی‌‌های محلی را به مردم عرضه می‌کنند.
از ویژگی‌های خاص این بقعه وجود یک درخت از نوع آزاد می باشد که دومین نماد مقدس شنبه بازار به شمار می‌آید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار لارچشمه

آبشار لارچشمه در استان گیلان و در مسیر فومن به ماسوله و در نزدیکی شهر تاریخی ماسوله قرار دارد که از دل کوه بیرون می‌تراود.
ارتفاع این آبشار حدود شش متر می‌باشد که در ارتفاع ششصد و هفتاد متری از سطح دریا واقع شده است .
ریزش آب و فشار آن باعث شده است تا استخری در پای این آبشار به وجود آید که بسیار تماشایی است، این آبشار به دلیل قرار گرفتن در جنگل و احاطه شدن توسط درختانی انبوه منظره ای شگفت را به وجود آورده است که نظر هر رهگذری را به خود جلب می‌کند.
در نزدیکی این آبشار استراحت گاه و قهوه خانه هایی ساخته شده اند که مسافرین و گردشگران می‌توانند با مراجعه یه این استراحت گاه‌ها هم خستگی از تن به در کنند و هم از مناظر زیبا و بکر این منطقه بهره مند شوند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار دوقلو گشت رودخان

اگر مسیر فومن را به سمت ماسوله در استان گیلان در پیش بگیریم به روستایی ییلاقی و سرسبز میرسیم که گشت رودخان نام دارد .آب و هوای این منطقه معتدل و مرطوب می‌باشد .
یکی از جاذبه‌های زیبای این منطقه آبشاری زیبا می‌باشد که به آبشار دوقلو گشت رودخان معروف می‌باشد.
شاید این آبشار به بزرگی دیگر آبشار‌های زیبا گیلان نباشد اما منظره ای زیبا و چشم نواز را به وجود آورده است که چشم هر بیننده ای را خیره می‌کند.این آبشار با شهر مجسمه‌های فومن حدود چهارده کیلومتر و از مرکز استان حدود سی کیلومتر فاصله دارد که در ارتفاعات روستای گشت رود خان و در کنار رودی به همین اسم واقع شده است . اگه از محله پیرسرا حدود دو ساعت به پیاده روی در جنگل بپردازید به این آبشار زیبا می‌رسید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای ماکلوان

ماکلوان یکی از شهر‌های تازه تاسیس شهرستان فومن در استان گیلان می‌باشد که به دلیل جاذبه‌های زیبایی که دارد و هم چنین قرار گرفتن در مسیر ماسوله در ایام تعطیل سال پذیرای مسافران و گردشگران زیادی از داخل استان و همچنین سایر نقاط کشور می‌باشد.
این شهر زیبا حدود چهل و پنج متر از سطح دریا مرتفع‌تر می‌باشد و مردم آن به زبان شیرین تالشی حرف میزنند.ماکلوان در سی و پنج کیلومتری شهر رشت، هشت کیلومتری شهر فومن و بیست کیلومتری شهر تاریخی ماسوله واقع شده است .
ماکلوان از سال هزار و سیصد و نود و یک با ترکیب دو روستای ماکلوان بالا و ماکلوان پایین پدید آمده و در تقسیمات کشوری عنوان مرکز بخش سردار جنگل فومن را به خود نسبت داده است.
این شهر با قرار گرفتن در دامنه و میان دون کوه سیاه کوه و برزه کوه و همچنین دارا بودن مزارع و باغ‌های چای از مناطق توریستی استان گیلان به شمار می‌آید.
ماکلوان در میان شهر مجسمه ها،فومن و شهر تاریخی ماسوله واقع شده است که از غرب به صومعه سرا و ماسال از شرق به دهستان گشت رودخان،قلعه رودخان و شفت از جنوب به ماسوله وطارم وخلخال و از طرف شمال به شهر فومن ودهستان لولمان منتهی می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای فوشه - غار خون فوشه

روستای فوشه - غار خون فوشه در قلعه رودخان شهرستان فومن در استان گیلان قرار دارد و هر ساله میزبان مسافران و گردشگران متعددی می‌باشد.
اگر از سمت فومن به سمت قلعه رودخان به راه بیفتید بعد از گذشت از بازار قلعه رودخان به تابلویی با عنوان روستای فوشه میرسید که نظر هر گردشگری را جلب مینماید.
این روستا دارای چشم انداز‌های طبیعی بسیار زیبایی می‌باشد که چشم‌ها را به خود خیره میکند.مساحت کلی این روستا 82کیلومتر مربع است که در جنوب غربی شهر فومن و در همجواری قلعه رود خان واقع شده است.
فوشه از جنوب و جنوب غربی به ارتفاعات کوهستانی وجنگل‌های زیبا و از سمت شرق به روستای حیدرآلات و قلعه رود خان ختم می‌شود.این روستا با توجه به فواصل زیاد خانه‌های مسکونی و پراکندگی آن‌ها به روستای خطی شبیه شده است.
در مسیر راه رودخانه ای دیده میشود که در کنار کوهستان جاری است و منظره ای زیبا و بکر را خلق کرده است.بافت‌های سنتی که در اطراف جاده قرار گرفته اند نیز زیبایی این منطقه را دوچندان کرده و جلب نظر می‌نماید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]