حمام دیلمان

حمام دیلمان در فاصله پنچاه کیلومتری شهر سیاهکل در استان گیلان و در ابتدای بافت شهری دیلمان در ارتفاع هزار و چهارصد و شصت و شش متری از سطح دریای آزاد، در مجاورت کوچه میراث فرهنگی و قبل از میدان اصلی شهر قرار گرفته است و به حمام میر بلوک نیز شهرت دارد.
ارتفاع آن از منظر بیرونی کمتر از دو متر نسبت به کف خیابان اصلی می باشد. دور آن با فضای خالی شبیه خندق از زمین‌‌های مرتفع حاشیه جدا می‌شود و سقف حمام دارای سه گنبد می‌باشد. گنبد‌ها با شیشه‌‌های ضخیم نورگیر به صورت مشبک پوشانده شده اند .
میراث فرهنگی تعمیر و آماده سازی حمام را انجام داده است. شالوده اصلی بنا از سنگ، دیوارهای آن از آجر، ملات به کار رفته در آن ساروج و نورگیرهای بالای گنبدها از جنس مرمر شفاف می باشد. عملیات حفاری باستان شناسی حمام دیلمان توسط کارشناسان سازمان میراث فرهنگی علی رغم مشکلات متعددی همچون محدودیت مکانی و اعتباری طی دو مرحله ادامه یافت که از نتایج حاصل از آن می‌توان به آزادسازی محوطه حمام و تخریب آن‌‌ها جهت ایجاد ترانشه‌‌های حفاری، مشخص شدن وضعیت آتشدان، پیدا شدن ورودی حمام در قسمت شرقی و حوض کوچک تأمین کننده آب خزینه و سردخانه در قسمت غربی و نیز دیوارهای جنوبی حمام اشاره کرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

استخر و پارک پاشوران

در استان گیلان در ورودی شهر سیاهکل از بازکیا گوراب استخر و پارک پاشوران قرار دارد که همانند استخرهای لاهیجان و لنگرود بنا شده است که استخری کوچک و زیبا می باشد و با دو مجسمه دلفین در دو طرف و دو مجسمه لک لک کنار هم در وسط آن ترئین شده و اطراف آن نیز با درختان چنار و اقاقیا و انواع گیاهان زیبا کاری شده است.
از دیگر امکانات این استخر قایق پارویی برای گردشگران می باشد.
در این استخر امکانات اولیه لازم برای استراحت و اتراق فراهم آمده و دارای یک پارک بازی برای کودکان و همچنین ابزارهای ورزشی آمادگی جسمانی می باشد که این محل امن را به محلی مناسب برای استراحت مسافران تبدیل کرده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای پیرکوه

روستای پیرکوه ، روستایی زیبا و کوهستانی از توابع شهرستان سیاهکل در استان گیلان است که تقریبا 67 کیلومتر از سیاهکل و 20 کیلومتر از دیلمان تاریخی فاصله دارد.
این روستا مرکز دهستان بزرگی به همین نام است که شامل 32 روستای بزرگ و کوچک اما عزیز و دوست داشتنی است.
مردمان این روستا از نژاد کرمانج هستند و به زبان کرمانجی صحبت می‌کنند و به دلیل همزیستی با مردم گیلک زبان گیلکی را نیز فراگرفته‌اند. ساکنان پیرکوه از نوادگان طایفه استاجلو از ایل عمارلو (از ایلات بزرگ زعفرانلو که ساکن شمال خراسان می‌باشند) هستند، که در دوره نادر شاه افشار به جهت حفاظت در مقابل حمله روسها به این منطقه کوچانده شده‌اند. رهبر کردهای عمارلو در روستای پیرکوه ساکن شد و پس از فوت ایشان به جهت این که پیر نامی محترم و مقدس در میان کردها می‌باشد، نام پیرکوه را بر این منطقه نهادند.
زبان و گویش: زبان اصلی مردم پیرکوه،کردی کرمانجی است اما بدیل سالها مجاورت و زندگی در کنار گیلها و دیلمیان،عده ای هم در این روستا به گیلکی دیلمی صحبت می‌کنند.
آب و هوا : پیرکوه دارای یکی از خاصترین شرایط آب و هوایی است که اغلب اوقات پیش بینی وضع هوا را در آن دچار اشتباه می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای میکال

روستای میکال دهی از دهستان میکال شهرستان سیاهکل از توابع استان گیلان می‌باشد که سیصد و نود و دو نفر کنه دارد . این روستا نه کیلومتر با دیلمان و نود و پنج کیلومتر با مرکز استان (رشت) فاصله دارد .راه این روستا مال رو می‌باشد و آب آن از چشمه‌های اطراف تامین می‌شود.شغل اکثر اهالی این روستا کشاورزی میباشد که محصول غالب آهنها گندم می‌باشد.
در این ده کوچ سه اثر تاریخی ملی به ثبت رسیده است که نشانی از قدمت این روستا است. گورستان باستانی گون کر – به شماره 21543 – متعلق به هزاره یک قبل از میلاد ،گورستان قزوین صحرا – به شماره 21544 – متعلق به هزاره یک قبل از میلاد ،گورستان سنگ سان – به شماره 20610 – متعلق به دوره اشکانی از جمله این آثار می‌باشند.
گورستان باستانی گون کر در فاصله سیصد متری این روستا و دو گورستان دیگر در حد فاصل دو روستای میکال و گدوک واقع شده اند.
از جمله اثار دیگر تاریخی این روستا میتوان به : حوطه باستانی اره کوه ، سه گورستان باستانی به نامهای گورستان باستانی اره کوه، گون کر و گورستان باستانی امامزاده هادی و یک امامزاده به نام امام زاده هادی میکال" نیز اشاره کرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

ییلاق دیلمان

ییلاق دیلمان در شهرستان سیاهکل از توابع استان گیلان یکی از زیبا‌ترین و بکر‌ترین ییلاقات خطه سرسبز شمال کشور می‌باشد که از شمال به رشته کوه البرز و از شرق به قله درفک منتهی می‌شود و از دو بخش پیر کوه و دیلمان تشکیل شده است.
آب و هوای کوهستانی،چشمه‌های فراوان، سرسبزی و کوه‌های پر برف از ویژگی‌های بارز این منطقه به حساب می‌آیند.
ارتفاع این ییلاق به حدود دو هزار و دویست تا دو هزار پانصد متر از سطح دریا می‌رسد. دیلمان از ترکیب سه واژه دیل ، ام و آن به وجود آمده است که دیل به معنای محل نگهداری دام ،ام پسوندی به معنای ارتفاع و بلندی و آن به معنای مکان است که ترکیب آنها با هم به معنای جایی بلند برای نگه داری دام می‌باشد.
در قرن پنجم هجری این منطقه دیلم نامیده می‌شده است که جمع اهالی آن یعنی دیلم‌ها بوده است .دیل در واژه به معنای دل و لم به معنای جنگل یا بیشه زار بوده است که در اینصورت دیلم به معنای دل جنگل و سبزه زار می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه شکار ممنوع دیلمان و درفک

در استان گیلان و در 10 کیلومتری جنوب شهرستان سیاهکل منطقه ای تحت عنوان منطقه شکار ممنوع دیلمان درفک قرار گرفته است.
وسعت منطقه شکار ممنوع دیلمان و درفک 99/44885 هکتار بوده و وضعیت توپوگرافی منطقه جنگلی، مرتعی، کوهستانی می‌باشد .
از سال 1374 این منطقه بصورت شکار ممنوع مدیریت شده است و پس از آن دوبار نیز تاکنون ممنوعیت شکار در آن تمدید گردیده است.
مرال ، شوکا ، پلنگ ، خرس قهوه ای ، شغال ، گراز ، گربه جنگلی ، سمور ، رودک گونه‌های مهم جانوری منطقه می‌باشد.
افرا ، ممرز ، پلت ، شیردار ، راش ، توسکا ، لیلکی ، لرگ ، صنوبر ، انار ، تمشک ، شب خسب ، بلوط ، ون ، شمشاد ، گردو و ملج نیز گونه‌های گیاهی مهم منطقه می‌باشد.
در مواردی مورد توجه مراکز دانشگاهی برای تفرج قرار گرفته است آبشار لونک در ضلع شمالی منطقه و در نزدیکی راه دسترسی به منطقه پذیرای تعداد بسیار زیادی از گردشگران در فصول مختلف سال می‌باشد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه‌ی گرماور

قلعه گرماور بر فراز کوه بلندی در کنار روستای گرماور و قدری دورتر از روستای قیس آباد قرار گرفته است که این روستا جزء بخش دیلمان از توابع شهرستان سیاهکل از توابع استان گیلان می‌باشد. این قلعه در فاصله 1000متری ضلع غربی روستای گرماور در 58 کبلو متری شهرستان سیاهکل بر فراز کوهی بلند و صخره ای قرار دارد و در ارتفاع 1200متری از سطح دریا قرار دارد.
فاصله این قلعه تا روستا که خود بر روی بقایای آثار دوره ساسانی بنا شده و در شمال شرق قرار گرفته، ۳ کیلومتر می‌باشد. در کنار روستای گرماور و فاصله 3 کیلومتری دهکده تاریخی مربو واقع شده است روستای گرماور در میان دره نسبتا تنگی واقع گشته که در زمین لرزه سال ۶۹ کل روستا ویران شد و ساکنین آن به مکانی در جنوب قلعه و نزدیک کوه نقل مکان کرده اند آب و هوای آن در زمستان‌ها سرد و نیمه خشک و در تابستان گرم می‌باشد.
محدوده این روستا فاقد پوشش گیاهی و جنگلی است رودخانه چاکرود در جنوب روستا جاری است و از مهمترین آثار فرهنگی- تاریخی، قلعه و برج گرماور می‌باشد. کوه گرماور با توجه به موقعیت سوق الجیشی مکان مناسبی جهت نظارت بر دشتهای اطراف می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار باباولی

در استان گیلان و در روستای باباولی شهرستان سیاهکل آبشار زیبایی به نام آبشار بابا ولی واقع شده است .
ارتفاع آن در حدود 20 متر است و از آبشار لونک با عظمت‌تر می‌باشد.
مناظر دل نواز و روح انگیز طبیعت پیرامون روستای بابا ولی به این آبشار تجلی بیشتری بخشیده است.
آبشار باباولی یک آبشار فصلی است و بیش از آن که مانند سایر آبشارهای گیلان اطرافش را جنگل فراگرفته باشد، صخره در بر گرفته و این خود باباولی را به جنسی متفاوت تبدیل کرده است.
این آبشار فصلی بر اثر آب شدن و ذوب برفهای ارتفاعات اطراف آن به جریان می‌افتد و تصویری رویایی به همراه صدایی دل انگیز از خود ارائه می‌دهد. با توجه به اینکه اطراف آبشار جوی آب قرار دارد، می‌توان در ایام خشک سال بصورت مصنوعی آب را به بالای آن هدایت کرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار لونک

آبشار لونک نام آبشار زیبایی در جاده سیاهکل به طرف دیلمان در استان گیلان است.
آبشار لونک، آبشاری کوچک ولی زیبا می‌باشد که پهنای دو طرف آن به 20 متر می‌رسد که به گفته اهالی در فصول بهار و تابستان آب زیاد می‌شود دو نهر (کانال)آبشار به هم می‌پیوندد و آبشار بزرگ و پهناوری را تشکیل می‌دهد.
این آبشار طبیعی و دارای طبیعت بکر و دیدنی است . در فصل بهارو پاییز آب فراوانی دارد و در تابستان کم آب می‌باشد .
آب و هوای لونک در بهار و تابستان مطبوع است و گردشگران زیادی را جذب خود می‌‌کند اما در زمستان هم مشتاقان طبیعت به تماشای آبشار می‌‌شتابند.
در بالای آبشار جنگلی زیبا با درختان ممرز، افرا، انجیلی ،لرگ دیده می‌شود داخل جنگل به وسیله منابع طبیعی برای استراحت مردم آماده سازی شد.
آبشار در قسمت راست جاده واقع شده است و در سمت چپ ایستگاه هنرهای سنتی و صنایع دستی لونک در ارتفاع 484 متری قرار دارد ، در کنار رودخانه نیز رستوران ، سرویس بهداشتی وآلاچیق توسط بخش خصوصی احداث شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاروانسرا تی تی

در استان گیلان و در شهرستان سیاهکل و ۲۵ کیلومتری شهر لاهیجان و ۷۵ کیلومتری شهر رشت،کاروانسرایی در سمت راست ساحل شیم رود و محل تلاقی آب شیم رود و بابا کوه به نام کاراوانسرا تی تی واقع شده است و در سال ۱۳۷۵ به شماره ۱۷۸۴ در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است. این شهرستان با موقعیت جلگه ای در فاصله ۱۵ کیلومتری شهر لاهیجان قرار دارد و رودخانه کوچکی به نام شمرود از وسط آن عبور می‌کند که زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده است.
تی تی در زبان گیلکی به معنی “شکوفه” است، در زبان گیلکی مانند زبان انگلیسی جای صفت و موصوف بر خلاف زبان فارسی است بنابراین تی تی کاروانسرا به معنی کاروانسرای شکوفه می‌باشد.
این کاروانسرا، آن هم در روزهایی که کاروانسراهای کمی در شمال کشور ساخته می‌شد، گوشه ای از اهمیت مسیر عبوری سیاهکل و موقعیت استراتژیک این شهر را روایت می‌کند. روایتی که البته این روزها به دلیل بن بست بودن ناقص و ناتمام باقی مانده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]