دره چاکرود

دره معروف به دره چاکرود یکی از زیبایی‌های شهرستان رودسر در استان گیلان بوده و در سالهای اخیر مورد توجه کوهنوردان قرار گرفته است. این دره شامل یک دره اصلی و دو دره فرعی است. آبشارهای این مسیر عمدتا کوتاهتر از پنج متر است و یک آبشار در دره فرعی به ارتفاع سی متر نیز قابل مشاهده است.
دره چاکرود از بالادست رحیم آباد و از حوالی منطقه ای به نام طیولا آغاز و و به سمت دریای خزر سرازیر می‌شود. چاکرود دارای طول زیادی است اما بخش مناسب برای کار فنی آن کوتاه و یک روزه است.
برای رسیدن به دره باید از جاده چالوس یا رشت به سمت رحیم آباد (بین رودسر و رامسر) رفت، بعد از رحیم آباد، وارد جاده خاکی طیولا شد و در نهایت پس از عبور از آخرین روستا با پیاده روی حدود بیست دقیقه وارد دره فرعی چاکرود شد که پس از چند فرود به دره اصلی چاکرود منتهی میشود.
تجهیزات مورد نیاز:
کفش مناسب (کتونی سبک)، لباس اضافه جهت تعویض پس از خروج از دره، داروهای شخصی، در صورت داشتن عینک حتما بند دار باشد. تجهیزات فنی (هارنس، ابزار فرود، کلاه ایمنی).
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای لیما گوابر

روستای لیما گوابر با روستاهای لیما و لیما چال و کاسه کوه همسایه بوده و در 33 کیلومتری بخش رحیم آباد و 48 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رودسر از توابع استان گیلان واقع شده است. روستای لیماگوابر جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد.
در روستای لیماگوابر دو چشمه وجود دارد که یکی از چشمه‌ها آبش از زیر درخت گردو بیرون می‌آید و چشمه دیگر که 100 متر تا روستای لیماگوابر فاصله دارد . بین روستای لیماگوابر و لیما یک جاذبه گردشگری دیگری به نام تکله وجود دارد که در آن جا باغ فندق زیادی وجود دارد. این روستا دارای یک شهید بالا مقام به نام مختار یوسفی است.
پس از گذر از رحیم آباد و طی مسافتی حدود ۲۵ کیلومتر در سمت چپ به جاده خاکی میرسیم که در بالای آن مردمانی زلال و به زیبایی طبیعتشان در آن زندگی می‌کنند.
پیرزن و پیرمردهایی که جلوی منزلشان نشسته اند و به احترام تو برمی خیزند و با لبخندشان به تو خوشامد می‌گویند. خانه‌های آن گلی و سقف هایشان با چوب ساخته شده است. درآمدشان اکثرا از راه کشاورزی آن هم فندق و گل گاوزبان می‌باشد. زبانشان گیلکی است، آنجاست که قدر بسیاری از چیزها را که داشته ای می‌توانی درک کنی.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای لیما

روستای لیما در استان گیلان و در ۶۳ کیلومتری جنوب شهرستان رودسر ، بخش رحیم آباد، منطقه زیبای اشکور در میان جنگل‌های معتدل خزری و کوه‌های سر به فلک کشیده البرز و مردمانی متمدن واقع شده است.
روستای لیما بخاطر جاذبه‌های زیبا و طبیعت دیدنیش به عروس اشکورات معروف می‌باشد.این روستا در دامنه کوههای البرز قرار داره واز زیباترین روستاهای ایران، با قدمت تاریخی بسیار زیاد می‌باشد. زبان مردم روستا گیلکی و شغلشان کشاورزی و دام پروری است .
این روستا از اطراف به روستاهای لیما چال، لیماگوابر، کاسکوه، سرخه تله و تکلش محدوده و راه ارتباطی لیما جاده شوسه ست.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کوه عروس و داماد

کوه عروس و داماد در فاصله بیست و پنج کیلومتری جنوب شهر رحیم آباد شهرستان رودسر از توابع استان گیلان و در کنار جاده آسفالته رحیم آباد به اشکور در طرف راست تونل واقع شده است و در ارتفاع دو هزار و هفتاد متری و تمام صخره ای با پوشش جنگلی بسیار محدود و درختان کم ارتفاع دو تا پنج متری قرار دارد.
در شمال منطقه سی پل، کوه سنگی با شیب بسیار تند واقع شده است که در بالاترین نقطه آن دو مجسمه سنگی به شکل عروس و داماد قرار دارد.
این کوه از نظر جغرافیایی در ییلاق رحیم‌آباد و شمال غربی دیلمان سیاهکل واقع شده است. کوه عروس و داماد افسانه‌ای رمانتیک از حدود هفتصد سال پیش دارد که هنوز در بین اهالی رحیم آباد این داستان نقل محافل است.
در هفتصد سال پیش دختر دیلمانی مانند مردان چوبدستی چوپانان بردوش می انداخت و همراه با گله به دامنه جنگل و مرتع می‌رفت و آواز می‌خواند و توجه پسر جوان اهل سیاهکل به او جلب و دلباخته اش شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دهستان شوئیل

دهستان شوئیل یکی از دهستان‌های بخش رحیم آباد شهرستان رودسر از توابع استان گیلان می‌باشد.
این دهستان در سال 1373 از دهستان اشکور سفلی جدا شده و اینک مرکز دهستان شوئیل، روستای شوئیل بوده که تعداد 56 روستا نیز تحت پوشش دارد.
روستای شوئیل با روستاهای کیکاوس، دتورسر، تازه آباد، دشتک و زراکی همسایه بوده و در 45 کیلومتری بخش رحیم آباد و 60 کیلومتری جنوب غربی شهرستان رودسر واقع شده است که تماما" در نواحی اشکور قرار دارد و به نوعی مرکز اشکورات می‌باشد.
در کتاب وجه تسمیه روستاهای گیلان اثر مرحوم جهانگیر سرتیپ پور آمده است که شوئیل همان «شوئیتهر = شوئیتر» روستایی است که به گزارش پورداود به معنی سرزمین است که در آنجا زیست کنند.
خردتر از ایالت یا کشور و بزرگتر از ده. بنابراین باید سرزمینی باشد که امروز «بلوک» خوانند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای مایستان

روستای مایستان در شهرستان رودسر از توابع استان گیلان از دو روستای بالا و پایین تشکیل شده است . این روستا در 44 کیلومتری بخش رحیم آباد و در 59 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رودسر واقع شده است .
در روستا مایستان یک زمین هموار وجود دارد که یک گورستان قدیمی در آن به چشم می‌خورد ظاهرا این نقطه روزگاری آباد بوده و آبا رودخانه تلیکان را با نهری بدان جا منتقل نموده بودند . نشاسن دره Neshasen Dare در نزدیکی روستای پوده و چشمه آب معدنی گرمه سر در پایین این روستا از مناطق معروف ودیدنی این روستاست . چشمه گرمه سر یک چشمه با آب گوگردی البته بدون گرما می‌باشد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه بندبن قاسم آباد

قلعه بندبن قاسم آباد با برجی به ارتفاع دوازده متر در روستای زیبا و کوچک بندبن در منطقه قاسم آباد شهرستان رودسر واقع شده و گنجینه ای زیبا از آثار باستانی استان گیلان به شمار می‌آید که بی شک نظر هر گردشگری را به سوی خود جلب می‌کند.
بندبن، روستایی زیبا و تاریخی است که در آن قلعه ای سنگی، متعلق به دوران باستان وجود دارد و قدمت آن به صدها سال پیش باز می‌گردد که ساکنان این نقطه جغرافیای از آن به عنوان قلعه دفاعی در برابر حملات دشمنان دریایی خود استفاده می‌‌کردند.
در زیر این قلعه، راه ها، راهروها و دالان هایی برای تردد وجود داشته که نقشه زیرزمینی آن در حال حاضر موجود نمی‌باشد، در معماری این قلعه از مواد و ترکیبات خاص و کم نظیری استفاده شده که با وجود رطوبت شدید هوا در حاشیه جنوبی دریاچه خزر، آن را تا به امروز پابرجا نگه داشته است.
معماری بی نظیر قلعه بندبن موجب شگفتی کارشناسان یونسکو شده است. معماری بی نظیر در کنار زیبایی چشم انداز قلعه، شگفتی کارشناسان یونسکو را سبب شده، زیرا در ساخت این قلعه، از ترکیب خاصی از زرده تخم مرغ و ساروج به منظور استحکام میان سنگ‌ها به کار رفته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار هفت خم تله

غار هفت خم تله در شهرستان رودسر از توابع استان گیلان و در فاصله یک کیلومتری جنوب شرق روستای سیاه کوه در بالای صخره ای طبیعی قرار دارد. در شرق این غار، کوه هفت خم تله، در غرب آن دیوار صخره ای و بعد از آن باغات فندق اهالی روستای سیاه کوه، در جنوب آن محوطه حسن زمین یا حاصل زمین، در شمال غرب آن روستای سیاه کوه و در شمال آن محوطه تاریخی لسین سر قرارر دارد.
این غار در بالای دامنه صخره ای سنگی واقع شده که عمق ارتفاع آن تا پای دره سیاه کوه حدود شش متر می‌باشد. دهانه غار در سمت جنوب بوده و به نظر می‌رسد جلوی غار با قلوه سنگ‌‌های رودخانه ای بسته شده که به مرور زمان باز گردیده است.
این اثر در تاریخ دوم بهمن سال هزار و سیصد و هشتاد و دو با شماره ثبت ده هزار و هفتصد و سی و دو به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه گردن

قلعه گردن در روستای تول لات شهرستان رودسر در استان گیلان قرار دارد . این قلعه با ارتفای حدود هشتاد متر مشرف بر رود خانه پلورود می‌باشد. طول این بنا حدود پنجاه متر و عرض آن چهل متر است. این قله در بیست کیلومتری رودسر و پنج کیلومتری رحیمآباد واقع شده است که به قلعه گردن تول لات معروف است.
در بعضی از کتاب‌ها قدمت این قلعه را به دوران سلجوقی نسبت می‌دهند. ولی با توجه به خندق‌های حفر شده در اطرف آن می‌توان آن را به پیش از دوران سلجوقی نسبت داد.
مساحت این قلعه حدود پانصد متر بوده که در ارتفاع دویست متری از سطح در یا ساخته شده است .
این بنا به صورت سنگچین و با ملاتی از جنس ساروج بنا شده که با توجه به مصالح به کار رفته می‌توان گفت که از اولین بنا‌های استان گیلان بوده که از ویژگی‌های منحصر به فردی برخوردار است.
در زلزله سال شصت و نه رودبار متاسفانه قسمت زیادی از این بنا ویران شد. این قلعه احتمالا سه طبقه بوده که درب آن به سمت جنوب و رو به رودخانه و جاده باز می‌شده است.
به تازگی باستان شناسانی که در این قلعه مشغول تحقیق بوده اند گوری دسته جمعی یافتند که گویی آرامگاه خانوادگی شخصی مهم بوده است. این گور در فاصله دویست متری شمال شرقی رود کشکوه پیدا شده است و حدود دویست و پنجاه اسکلت در آن یافت شده که به دلیل رطوبت زیاد تقریبا از بین رفته اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای پلام

روستای پلام در بخش رحیم آباد شهرستان رودسر از توابع استان گیلان قرار دارد که در بیست و دو کیلومتری رحیم آباد ، ساحل غربی رودخانه پلورود و یک کیلومتری جاده رحیم آباد به اشکور،در ارتفاع هفتصد و پنجاه متری از سطح دریا و در میان جنگل واقع شده است.
پلام دارای شش محله می‌باشد که به این شرح اند: جیرپلام، کاروانسراسره، کندسرمحله، چکر کینه، میان محله، سره محله.
این روستا دارای دو بافت قدیم و جدید می‌باشد و خانه‌های آن اکثرا دو طبقه اند. شغل اکثر اهالی این روستا مانند دیگر روستا‌های شمالی کشاورزی است.
روستای پلام از یک طرف به رود خانه از یک طرف به کوهی صخره ای به نام وایگان تله و همچنین از سویی دیگر به جنگل منتهی می‌شود که از مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع پرده ای زیبا و بومی به نام قرقاول می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]