مسجد اسپیه مزگت

مسجد ایسپیه مزگت واقع در شهرستان رضوانشهر از اهمیت تاریخی و مذهبی بسیاری برخوردار است که بازسازی ، مرمت و برنامه عملیاتی این بنا می‌تواند هویت آن را روشن‌تر سازد. این بنا را می‌توان یکی از شگفت‌ترین بناهای تاریخی استان گیلان به شمار آورد.
ایسپیه مزگت از دو کلمه "ایسپی" در زبان تالشی به معنای سفید و "مزگت" در زبان اوستا به معنای مسجد تشکیل شده است. ایسپیه مزگت در روستای کیشه خاله در شمال دنیاچال یکی از دهستان‌های رضوانشهر قرار دارد.
دهستان دنیال چال دارای سی آبادی می‌باشد که مرکز آن بازار دنیاچال می‌باشد و کیشه خاله یکی از آبادی‌های آن به شمار می‌آید. مردم این منطقه تالش بوده و به زبان تالشی سخن می‌گویند و بیشتر آنان اهل تسنن هستند و به برنجکاری مشغولند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار ویسادار

آبشار ویسادار از زیباترین آبشارهای ایران و سومین آبشار مرتفع استان گیلان است. این آبشار به معنی "سایه درخت بید" است که در 16 کیلومتری شهر پره سر در شهرستان رضوانشهر واقع شده و همچون نگینی در دل جنگلهای زیبایی این منطقه می‌درخشد.
ابهت این پدیده طبیعی برای هر بیننده جالب و جذاب است به ویژه وقتی از پایین به این آبشارنگریسته می‌شود با ابهت و زیبایی صد برابر آبشار ویسادار مواجه می‌شوی، صدای ریزش آب از ارتفاع حدود 20 متری و نیم دایره ای که آب در دل سنگ و صخره برای رسیدن به دریا ایجاد می‌کند، دیدنی است. صدای پرندگان و شرشر آب و نور خورشید که از لابه لای شاخ و برگ درختان به زمین می‌تابد منظره ای فوق العاده به وجود آورده که کم نظیر است. البته زیبایی‌های این پدیده طبیعی آنقدر زیاد است که نمی‌توان وصفش کرد و به قولی آبشار ویسادار را باید دید، نه اینکه راجع به آن نوشت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل آجری پونل

آدرس : گیلان، جاده رضوان شهر به تالش
پل آجری پونل یا پل خشتی پونل در شمال غربِ استان گیلان ، در محدوده شهر رضوانشهر قرار گرفته است. پل پونل در 4 کیلومتری جاده رضوانشهر به تالش بر رودخانه شفارود ساخته شده است.. رودخانه شفارود بعد از گذشتن از پل پونل به دریای خزر سرازیر می‌شود. این پُل در مسیرِ کاروان روِ عباسی «رشت-آستارا» ساخته شده بود و احتمالا مربوط به دوره‌ی صفوی یا دوره‌ی قاجاره بوده است.
پونل از دو واژه پو pu و نَل nal ساخته شده است. پو pu در زبان تالشی یعنی نخ پشمی و نَل nal هم در زبان تالشی به معنای نعل می‌باشد. می‌گویند در گذشته‌ها مغازه هایی در آن جا بوده که این دو کالای بومی را می‌فروختند، امروزه این نام تالشی فارسیزه شده و پونِل punel تلفظ می‌شود. مصالح این پل از سنگ و آجر است. سطح پل پونل، سنگفرش بوده و در زیر پل هم جان پناهی در نظر گرفته شده که اکنون تخریب شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

رودخانه شفارود

در شهرستان رضوانشهر از توابع استان گیلان در مسیر عبور از کوههای تالش از طریق جاده پونل به هروآباد رودخانه ای در کنار جاده از میان کوهها عبور می‌کند که نام آن رودخانه شفارود است و این رودخانه با نامهای مختلفی از جمله وسکه ربار، مینه رو و .... شناخته می‌شود. شفارود دومین رودخانه پر آب تالش محسوب می‌شود و در مسیر آن رودهای متعدد و کوچک به آن می‌پیوندند و با شیب تندی در ناحیه پونل از توابع شهرستان رضوانشهر، وارد جلگه می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]