آرامگاه ابراهیم پور داوود

آرامگاه ابراهیم پور داوود در استان گیلان که در گذشته مکتب خانه‌ی استادپور داوود بوده است، در داخل بازارچه‌ی سبزه میدان شهر رشت قرار دارد. استاد پور داوود در پانزدهم اسفند سال هزار و دویست و شصت و چهار هجری شمسی در محله‌ی سبزه میدان رشت دیده به جهان گشود. وی در سال هزار و سیصد و ده خورشیدی در دانشگاه تهران استاد رشته حقوق در ایران باستان وو همچنین صاحب کرسی ادبیات در زمینه‌ی اوستا و فرهنگ ایران و پارسی باستانی شد.
معماری آرامگاه خانوادگی استاد پورداوود مستطیل شکل، با ابعاد 7× 2×4 متر می‌باشد و ارتفاع آن از زمین تا زیر شیروانی حدود چهار و نیم متر است. این بنا دارای یک در و شش پنجره می‌باشد.
نام پدر ایشان داوود بود و در بیستم بهمن هزار و دویست و شصت و چهار شمسی (۲۸ جمادی‌الاولی ۱۳۰۳ قمری) در شهر رشت، در محله سبزه میدان در خانواده ای ملاک و بازرگان به دنیا آمد. در پنج یا شش سالگی به مکتب میرزا محمد علی رفت که محل آن اکنون آرامگاه پدر و برادران و خود او می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه ابریشمی

خانه‌ی ابریشمی در استان گیلان ، اثری بجا مانده از خانواده‌ی حاج میرزا اسماعیل حاکمیه که در زمان ناصرالدین شاه، کلانتر شهر رشت بود، می‌باشد و به همین علت به حاکم معروف شد. خانه‌ی ابریشمی را، پسر کوچک حاج حاکم به نام میر قاسم پیربازاری بنا کرده است و با وجود تغییرهایی که طی چندین سال در آن داده شده است، اثر هنری و تاریخی کم نظیر گیلان محسوب می‌شود. این بناا در سال هزار و سیصد و هجده هجری شمسی توسط حاج میرزا احمد ابریشمی از ورثه حاج میر قاسم خریداری شده است.
ورودی اصلی و قدیمی خانه‌ی ابریشمی از جبهه‌ی جنوبی می‌باشد که با در چوبی دو لنگه به هشتی و از آنجا به حیاط ارتباط دارد. محوطه، با دیوارهای آجری قرمز، به ارتفاع پنج متر که با آهک، بندکشی شده، محصور شده است. دیوارهای ضلع جنوبی و شمالی در بالا، یک ردیف، رَف دارد.
مساحت محوطه و بنا تقریبا دو هزار متر مربع و مساحت زیر بنا ششصد و پنجاه متر مربع می‌باشد. بنای اصلی، دو طبقه می‌باشد و هر طبقه دارای هشت اتاق است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تالاب عینک

تالاب عینک در استان گیلان و در حاشیهٔ پارک دانشجو، در غرب شهر رشت و در مسیر جاده رشت به فومن، در بلوار شهید افتخاری واقع شده است.
این تالاب از نظر مساحت، دومین تالاب بزرگ استان گیلان به شمار می‌آید. تالاب گستره غربی شرقی دارد و طول آن در حدود دو هزار و ششصد متر و عرض آن در بیشترین حالت به دویست و شصت متر می‌رسد.
تالاب عینک به دلیل آن که در عکس‌های هوایی شبیه عینک است به این نام خوانده می‌شود. این تالاب از مناطق مهم گردشگری شهر رشت می‌باشد. محیط تالاب عینک دوازده کیلومتر و منبع آبی آن سی هکتار است. در مرداب عینک حدود دو تن ماهی کپور و ماهی آزاد پرورشی وجود دارد.
آب دریاچه عینک رشت توسط چشمه‌‌های جوشان کف آبگیر تامین می‌شود. استخر عینک رشت، از گذشته‌‌های دور یکی از مراکز ماهی گیری در شهرستان رشت محسوب می‌شده و هنوز هم با وجود آلودگی‌‌های ناشی از ورود فاضلاب گاهی ماهی در آن یافت می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانه گردشگری

خانه گردشگری در شهر رشت نمادی از خانه‌های روستایی ساده سال‌های دور استان گیلان می‌باشد و آن سال هایی که خانه‌ها نه فرش دست باف و ماشینی داشت و نه بخاری‌های گاز سوز و نفت سوز. پای صحبت قدیمی‌های روستا که می‌نشینم خاطرات آن سال‌ها را تعریف می‌کند که زیر پای شان حصیر بود و هوا که سرد می‌شد ظرف‌های مسی داشتند که ذغال‌های سرخ و داغ گرمم خانه‌های حامل برنج‌های در حال دود دیدن را در آن می‌گذاشتند و از گرمای آن گرم می‌شدند.
در انبار برنج که کنار خانه گلی شان بود در گوشه ای جاکوب بود و شلتوک‌ها را در آن می‌ریختند و اهرم بلند چوبی را در آن می‌کوبیدند تا پوست از برنج جدا شود که این کار تا ساعت‌ها گاهی تا ظهر به طول می‌انجامید . این همه کار و این همه جاکوب زدن البته برای غذای یک روز بود . کار سختی به شمار می‌آید اما نتیجه آن سلامتی و بدن‌های آماده و سرحال بود .
اگر چه این خانه‌ها مامن سلامتی بود اما پله‌های چوبی اش گاهی ترک می‌خورد و گاهی باعث افتادن و حتی زخمی شدن می‌شد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بقعه خواهر امام

آرامگاه حضرت فاطمه اخرى علیها السلام که به " بقعه خواهر امام " مشهور است در منطقه اى به همین نام ، در شهر رشت مرکز استان گیلان واقع شده است .
این حرم با شکوه، که یکى از ستارگان آسمان سیادت و گلى از بوستان نبوت و ولایت ، «حضرت فاطمه اخری (ع) » فرزند بلا فصل امام موسى کاظم علیه السلام در آن آرمیده است ، همه روزه پذیراى زائران فراوانى از راه هاى دور و نزدیک مى باشد.
حضرت فاطمه اخری (ع) ، فرزند امام موسى کاظم علیه السلام وخواهر امام هشتم شیعیان امام، امام خوبی‌ها ، امام رضا (ع) می‌باشد نام وى " فاطمه " ملقب به " طاهره " می‌باشد که به "خواهر امام " مشهور است.
در حال حاضر این بقعه نیمه بازسازی شده است و در محله مال‌فروشان رشت واقع است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد تاریک

سد تاریک واقع در استان گیلان و در جنوب شهر رشت و در حد فاصل شهر‌های رستم آباد و امام زاده هاشم قرار دارد که در سال هزار و سیصد و چهل و هفت بر روی رودخانه سپیدرود احداث شده است.
نوع این سد بتونی - خاکی بوده که ارتفاع آن حدود بیست و دو متر است. حجم این صدنیز پنج ملیون متر مکعب بوده و دارای نه سر ریز می‌باشد.
نیروگاه این سد نیز سه طبقه بوده که دبی هر واحد آن به نوزده متر مکعب در ثانیه می‌رسد.
این سد انحرافی از طریق یک رشته تونل آب‌بر به طول هفده کیلومتر کار انتقال سی مترمکعب آب در ثانیه را برای آبیاری اراضی شالیکاری دشت فومنات گیلان به عهده دارد.
این نیروگاه که در سی و پنج کیلومتری پایین دست سد مخزنی سپیدرود قرار دارد سالانه حدود شانزده و نیم گیگا وات انرژی تولید می‌کند که به دلیل استفاده از آب ذخیره شده در پشت سد تاریک ، آلودگی زیست‌محیطی و مصرف سوخت ندارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بقعه دانای علی

بقعه دانای علی در محله چمارسرای شهر رشت قرار دارد . مردم استان گیلان ارادت و اعتقاد خاصی نسبت به این بقعه دارند . دانای علی از اهالی روستای سیاه اسطلخ بودو در سال هزار و دویست و دوازده هجری قمری به دنیا آمدند. به روایت بزرگان و قدیمیان فردی پرهیزکار بود که از قابلیت هایی فرادنیایی همچون حضور همزمان در دو مکان بهره مند بود.همین امر در کنار دانش بالای وی درر آن زمان او را از دیگران متمایز ساخته بود.
مردم این شهر معتقند که وی بسیار پرهیزکار و متقی بوده است و به واسطه همین امر و جایگاهش در نزد خداوند طی العرض می‌نموده و هر روز صبح نمازش را در مکه می‌خواند و دوباره به زادگاهش بر می‌گشت.تا اینکه وی به دیدار حق شتافت. همچنین آمده است که ایشان از اسماء اعظم نیز آگاهی کامل داشت. پس از فوت وی آرامگاهی برای او ساخته شد که چندین بار در طول این سال‌ها مورد مرمت قرار گرفت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک دانشجو

پارک دانشجو در شهر رشت مرکز استان گیلان در سال هزار و سیصد وهفتاد و هفت شمسی تاسیس شده است که قسمتی از طرح مجتمع تفریحی و اقامتی عینک می‌باشد.
این پارک با مساحتی بالغ بر حدود هفتاد هزار متر مربع در بلوار دانشجو کمربندی شهید بهشتی و در نزدیکی میدان یخساری واقع شده است که از میدان‌های خروجی شهر رشت می‌باشد و در مسیر رشت به فومن و شفت قرار گرفته است . اگر قصد مسافرت به این شهر‌های زیبا دارید بازدید از این پارک نیز خالی از لطف نیست.
این پارک زیبا علاوه بر داشتن فضای سبز و محیط بازی برای کودکان از دریاچه ای نیز برخوردار است که امتداد تالاب عینک می‌باشد و منظره ای زیبا را در این پارک به وجود آورده است. بازدید کنندگان از این پارک می‌توانند از تفریحات آبی همچون قایق سواری و ماهیگیری در این پارک لذت ببرند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل خشتی لوشان رشت

پل خشتی لوشان در شهر لوشان که جنوبی‌ترین شهر استان گیلان است و در مسیر ازاد راه رشت - قزوین قرار گرفته که با مرکز استان حدود نود و سه کیلومتر فاصله دارد .این پل بر روی رودخانه شاه رود در محلی که به آن قلعه نیکان بالا میگویند ساخته شده است و در روستای کلشتر واقع شده است.
این پل بر عکس پل‌های خشتی دیگر به صورت قوسی ساخته نشده بلکه معماری آن به صورت پلکانی است. این پل آجری از بناهای به جا مانده از دوران قاجار به شمار می‌آیدکه بنا به روایتی در سال هزار و سیصد و بیست هجری قمری بر روی رودخانه شاهرود ساخته شده است.
این پل زیبا از آجر ساخته شده است که که مکب از یک طاق کوچک و دو طاق بزرگ میباشد که در دوران خسرو خان بنا نهاده شده است که توسط روس‌ها به دلیل شیب تندی که داشت باز سازی و شیب آن را ملایم نمودند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سبزه میدان

سبزه میدان یکی از میدان‌های قدیمی شهر رشت در استان گیلان محسوب میشود که از اثار به جا مانده از زمان قاجار می‌باشد. این میدان در نزدیکی میدان اصلی رشت یعنی میدان شهدای ذهاب (شهرداری) قرار دارد که توسط محمد ولی خان تنکابنی ملقب به ( سپهدار اعظم ، نصرالسلطنه ، سپهسالار اعظم ) در زمان ناصر الدین شاه قاجار بازسازی و تبدیل به محلی باری گردش عموم گردید.. امروزه این پارک دارای فضای سبز،کتاب خانه، آب نما و همچنین تندیس هایی از مشاهیر گیلان همچون : شیون فومنی ، پرفسور رضا، پرفسور سمیعی ،دکتر بهزادو پرفسور اکبر زاده میباشد.
سبزه میدان در گذشته در میان استاد سرا و کیاب رشت قرار داشت و سبزه زاری بود که تا محله چچمار سرای رشت ادامه داشت .
در زمان ناسر الدین شاه خان‌های فومن و شفت ناچار به زندگی در رشت شدند و قسمتهایی از محله پیر سرا را خریداری نموده و آن جا را تبدیل به مکانی مسکونی نمودند. در زمان مظفر الدین شاه محمد ولی خان تنکابنی به حکومت رشت منصوب شد و تصمیم به باز سازی این ناحیه گرفت. و دستور داد تا این ناحیه را خیابان بندی و درختکاری کنند و نام این مکان را سبزه میدان گذاشت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]