روستای هره دشت

روستای هره دشت در کوهپایه‌های جبهه شرقی کوههای تالش در استان گیلان قرار دارد و مشرف به جلگه لیسار و دریای خزر است. وقتی از جنگل به روستا نزدیک می‌شوید، درختهای جنگلی به تدریج جای خود را به درختهای باغی می‌دهند. روستا مجموعه ای از کلبه‌ها و زمین‌های اطرافشان است که حصاربندی شده اند. به نوعی می‌توان گفت، چیزی شبیه به یک باغ ، هر کلبه را در بر گرفتهه است. کلبه‌ها شیروانی‌های سفالی دارند و در بعضی موارد آنقدر بزرگ ساخته شده اند که به خانه‌های شهری شباهت زیادی پیدا می‌کنند. با اینحال اکثر کلبه‌ها کوچک هستند. سقف خانه اسکلت چوبی شیب داری دارد که بر روی آن شیروانی‌های سفالی قرار گرفته اند. دیوار‌های بیرونی خانه نیز سفید کاری شده اند و اکثر پنجره ها، نرده ها، در‌ها و ستون‌های ایوان با رنگ‌های آبی خالص و سبزخالص رنگ آمیزی شده اند.
تزئینات و مصالح به کار رفته در نمای بیرونی کلبه ها، نوعی قشربندی را تداعی می‌کند. برخی کلبه‌ها بزرگتر هستند، درب و پنجره‌های آلومینیومی دارند و از مصالح شهری مثل سنگ مرمر در ساختن نمای بیرونی خانه استفاده شده است و برخی دیگر کوچک هستند و چهره ای کاملاً روستایی دارند. این می‌تواند دلیل بر متمکن بودن برخی و متوسط الحال بودن برخی دیگر باشد. با اینحال پراکندگی این نوع کلبه‌ها طوری است که نمی‌توان روستا را به محله‌های مشخص اعیان نشین و غیره تقسیم کرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

حمام قدیمی مریان

حمام قدیمی مریان در استان گیلان مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان تالش ، بخش مرکزی، روستای آق اولر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۹۱۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
این حمام مریان به دستور نصر الله خان (سردار امجد)، توسط معماری از کشور آلمان بر روی زمین شیب دار و در فضایی به مساحت 131 متر مربع ساخته شده است.
منطقه مریان قبل از منظقه آق اولر قرار دارد و از نظر سابقه تاریخی و تمدنی تفاوتی با آن ندارد. حمام مریان بازمانده آن دوران پر هیاهو و دیر گذر است. این حمام در سمت چپ جاده به سمت آق اولر واقع است. خوشبختانه این حمام قدیمی توسط سازمان میراث فرهنگی باز سازی گردید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آق اولر

آدرس : آق اولر در استان گیلان در 22 کیلومتری ارتفاعات غرب شهرستان تالش قرار گرفته است .
در تالش ، راه هر دیار و روستایی را پیش بگیری با دنیایی از شگفتی و قدمت رو به رو خواهی شد تا آنجا که از این همه ابهت و از شکوهی که آرام و زیباست و زیر ترنم باران سرنوشت خویش را برای رهگذران روایت می‌کند ، در حیرت خواهی افتاد.
مریان و آق اولر در 22 کیلومتری ارتفاعات غرب تالش یکی از این شگفتی‌های تاریخی و طبیعی این منطقه است.
روستایی تاریخی در عمق جنگلها و ارتفاعات کوهستانی تالش با آب و هوایی مطبوع که تابستان‌های خنک اش زبانزد عام و خاص است و زیبایی‌های طبیعت بهارش عظمت و شکوه طبیعت شگفت گیلان را نمایان می‌سازد.
مریان در کنار آق اولر همان منطقه ای است که سالیانی پیش باستانشناسان و کاوشگران با کند وکاو در گورستان باستانی این منطقه ، آثار باستانی 3500 ساله را کشف کردند و مدنیت این منطقه را باستانی اعلام کردند و این چنین شد که اهمیت این منطقه نه دوچندان بلکه صدچندان شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

ساحل حجت محله

آدرس : ساحل حجت محله در شهرلیسار از توابع شهرستان تالش در استان گیلان واقع شده است .
به شهر لیسار که برسی ، در سویی جنگل که شکوفه‌های درختان میوه هر از گاهی خود نمایی می‌کند و در سویی دیگر دشت شالیزار که بوی دریا را همراه تو می‌کند ، با تو گام در مسیر جاده می‌گذارد. هنوز محو این زیبایی هستی که در گذر از شهر در سمت راست خود تابلو بزرگی را به چشم خواهی دید که بر رویش این عبارت نقش بسته است: ˈمقدم شما را در ساحل مروارید لیسار گرامی می‌داریمˈ
این تابلو شما را به محلی زیبا در ساحل غربی خزر فرا می‌خواند. به اینجا که رسیدی ، باید به سمت راست جاده بپیچی و از لابلای شالیزارهای سرسبز که بوی شالی تو را محو خود می‌کند ، راهی روستای ساحلی حجت محله شوی تا به یک باره خود را در مقابل طرح ساحلی مروارید لیسار ببینی.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سورتمه تالش

سورتمه ریلی تالش در استان گیلان که از جذابیت‌های خاصی برخوردار است در کوه سیاهداران شهر تالش راه اندازی گردیده ودر ایام نوروز شاهد گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور است. این سورتمه ریلی با همکاری شرکت «ویگاند آلمان» به طول یک کیلومتر و 55 متر ایجاد شده است.
سورتمه در تمام فصول سال حتی در باران و سرما قابلیت استفاده دارد و نصب پوشش‌های محافظ در برابر باران و ضربه روی آن امکانپذیر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار گنج خانه

آدرس : غار گنج خانه در 360کیلومتری شهرستان تالش از توابع استان گیلان قرار گرفته است .
روستای ییلاقی و زیبای سوباتان در غرب دره لیسار در 36 کیلومتری شمال غرب شهر تالش و 17 کیلومتری جنوب دریاچه نئور در ارتفاع قرار دارد. این روستا دارای جمعیت کمی است و ساکنان آن در اواخر تیر ماه از روستاهایی مانند قلعه‌بین در این مکان اقامت می‌کنند و در اواخر شهریور ماه به خانه‌های خود باز می‌گردند.
سوباتان در ظاهر به اسامی ترکی شباهت دارد اما این نام از ریشه تالشی «سووتن» به معنای محل رویش گلپر است. غار سوباتان در ضلع شمال شرقی منطقه بکر و سرسبز سوباتان واقع شده که به نام گنج‌خانه معروف است.
غار «گنج خانه» یکی از آن غارهایی است که داستان‌های بسیار درخصوصش نقل می‌شود. از سنگ شدن افرادی که به درونش پا می‌گذارند تا شمشیرهایی که در هوا معلق هستند یا گنج بزرگی که در دل غار وجود دارد. از این جهت هم نامش را «گنج خانه» نهاده‌اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

ساحل گیسوم

ساحل گیسوم کجاست؟ ایران بزرگ سواحل و جنگل‌های زیبایی دارد اما گیسوم حال و هوای دیگری دارد . منطقه گیسوم در استان گیلان و مابین رضوانشهر و اسالم در شهرستان تالش قرار گرفته . جاده ای زیبا که بین جنگل‌های زیباتر یکی از رویایی‌ترین جاده‌های جنگلی رو خلق میکنه.
مسیر دسترسی:
اگر از رشت به سمت آستارا حرکت کنیم پس از طی 5 کیلومتر از شهر "پره سر" در سمت راست جاده وارد جنگل‌های گیسوم میشویم که با عبور از این جاده و طی مسافت تقریبی 3 کیلومتر به ساحل گیسوم میرسیم.
جاده گیسوم از میان جنگل‌های انبوه میگذرد و یکی از زیباترین جاده‌های جنگلی ایران رو میسازه.ارتفاع زیاد درختان باعث میشه که نور خورشید فقط از شیارهای میان برگ‌های درختان به زمین برسه.زمین سرسبز،درختان سر به فلک کشیده،صدای پرندگان،دالان جنگلی و شعاع‌های نور خورشید چنان منظره ای را میسازد که آرزو میکنید این جاده تا ابد ادامه یابد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

شکردشت

شهرستان تالش در استان گیلان یکی از مناطق دست نخورده ، بکر و پرجاذبه شمال کشور است که ییلاق شکردشت در آن واقع شده است . البته اشتباه نکنید منظور آن شمال شلوغ و گرم و شرجی نیست که تا چند روز تعطیلی پیش می‌آید همه به سمت آن سرازیر می‌شوند. درواقع تالش یک منطقه سرسبز از شمال است که نیمی از آن کوهستانی و نیمی دیگر خزری است. به همینن دلیل از موقعیت و آب و هوای منحصر به فردی برخوردار است. البته خود تالش وسعت زیادی دارد و هر یک از روستاها و مناطق گردشگری آن به اندازه زیادی جاذبه و وصف دیدن دارد.
یکی از زیباترین و بکرترین روستاهای این منطقه شکردشت است که اگر فقط یک بار سفر به آن را تجربه کنید خاطره شیرینی برایتان رقم می‌خورد و تازه آن وقت متوجه می‌شوید چرا نام این خطه بکر و زیبا شکردشت است.
شکردشت رؤیایی یکی از زیباترین ییلاق‌های منطقه تالش است که در 20 کیلومتری تالش واقع شده است.در گذشته این منطقه ییلاق پادشاهان بوده که برای تفریح و شکار به آن می‌آمدند و از آنجا که خاک حاصلخیزی داشته و آب و هوای آن برای پرورش محصولات مناسب بوده به آن شکردشت می‌گویند.این منطقه در زمان‌های دور زیرسطح دریا قرار داشته و به مرور که دریا عقب‌نشینی می‌کند کوهستان و جلگه سرسبز تالش به وجود می‌آید و سکونتگاه‌ها از کوهستان به طرف جلگه‌ها منتقل می‌شود و بعد از مدتی جاده اصلی از طرف رودها به وجود می‌آید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه حفاظت شده لیسار

منطقه حفاظت شده لیسار در شهرستان تالش از توابع استان گیلان با وسعت سی و یک هزار و صد و چهل و دو هکتار از تاریخ دوازدهم تیر ماه سال هزار و سیصد و پنجاه و شش طی مصوبه شماره هشتاد شورای عالی محیط زیست، مورد حفاظت قرار گرفته است. این منطقه در شمال شهرستان تالش واقع شده و سیمایی متشکل از ساحل، اراضی جلگه ای و کوهستانی دارد.
حدود منطقه به شرح زیر می‌باشد:
از سمت شمال : از قریه شیلی (نئور – نائور) به طرف شرق در امتداد جاده مالرو (پس از گذشتن از میدان کوچک و میدان بزرگ)، قرق، چای، کمری، موسا چول ( معدن مس ) چوبند، لیلکه تا زنگوله و سپس از حد شمالی رودخانه خطبه سرا به طرف شرق پس از گذشتن از سلرزان، یووا بتن بوئینه کلات و از کلات در امتداد یال جنوبی رودخانه خطبه سرا پس از گذشتن از کشاور سوست، لی لکی چمل، آیرا بوجاق تا اتصال این یال با رودخانه لیسار و سپس در امتداد یال سیلاه جعفر، سیل ونه، نوسندان، داوان(باغ پیشوائی) منتهی به جاده آسفالته هشپر، آستارا در قریه قلعه بین و از آریه قلعه بین در امتداد جاده جیپ رو قلعه بین به ساحل تاباغ درختی (ایستگاه لوله گاز) و سپس از حد غربی باغات و زراعات اشخاص تا مصب رودخانه سیدلر می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار اشتنیف

غار اشتنیف در شهرستان تالش از توابع استان گیلان در ابتدای دیواره صخره ای مشرف به ییلاق زیبای اشتنیف قرار دارد. منظره دهانه و موقعیت آن نسبت به دیواره، کم نظیر و شگفت انگیز می‌باشد. دهانه این غار چاهی عمیق با ابعاد تقریبی چهار در پنج متر، نظر هر بیننده ای را جلب می‌کند.
چاه به عمق سی و پنج متر و به صورت یکنواخت می‌باشد. شاخه‌‌های فرعی، دهلیز و تشکیلات غار سنگی در آن دیده نمی‌شود. در کف غار توده برفی به ارتفاع سه متر وجود دارد که به شکل نعل اسبی ( بصورت افقی ) درآمده است.
با عرض پوزش آدرس دقیق غار اشتنیف در حال حاضر بر روی نقشه موجود نمی‌باشد به محض اطلاع از آدرس، نقشه به روز رسانی خواهد شد
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]