منطقه حفاظت شده سیاه کشیم

منطقه حفاظت شده سیاه کشیم که در شهرستان بندر انزلی از توابع استان گیلان است , بر اساس مصوبه شماره نود و سه شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) در تاریخ بیست و یکم شهریور سال هزار و سیصد و شصت و یک به عنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.
منطقه حفاظت شده سیاه کشیم با وسعت چهار هزار و چهارصد و نود و هشت هکتار در جنوب غربی تالاب انزلی و شمال شهرستان صومعه سرا قرار دارد. سیمای ظاهری این منطقه تالابی می‌باشد.
مهمترین گونه‌های گیاهی منطقه حفاظت شده سیاه کشیم شامل لویی، نی، جگن، بارهنگ آبی، اسپرغان، آقطی، تراپا، لاله تالابی، نیلوفر آبی، سراتو فیلوم و گونه‌‌های کنار آبزی مانند تاج ریزی، سرخاب کولی و گونه‌های خشکی زی مثل توسکا می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل غازیان

پل غازیان در استان گیلان از پل‌های ارتباطی در بندر انزلی به شمار می‌آید. پل غازیان بر روی رودخانه انزلی، بین غازیان و میان پشته و در مسیر ارتباطی تهران - رشت واقع شده است. این پل در زمان خود از معدود پل‌های پیشرفته جهان در نوع خود بوده و بر همین اساس، جزو پل‌های تاریخی ایران به ثبت رسیده است.
پل غازیان به میان پشته به طول دویست و ده متر و عرض ده متر و ارتفاع حدود هفت متر با پنج دهانه می‌باشد که یک دهانه از آن به طول بیست و پنج متر متحرک بوده‌است.
پل غازیان از بتون مسلح ساخته شده است. شروع ساخت این پل از اواخر تیرماه سال هزار و سیصد و چهارده شمسی و پایان کار آن در اوایل تابستان هزار و سیصد و شانزده شمسی یعنی مدت هجده ماه بوده و در خرداد ماه سال هزار و سیصد و هفده مورد استفاده قرارگرفته و روز چهارشنبه هفتم آذر ماه سال هزار و سیصد و هجده شمسی به طور رسمی تحویل گردید .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه آقا سید محمد نجفی

آدرس : استان گیلان - شهرستان بندر انزلی - مسجد "سامانسر" غازیان انزلی - آرامگاه آقا سید محمد نجفی
آیت الله سیّد محمد نجفی در سال هزار و دویست و پنجاه و هفت شمسی در نجف اشرف به دنیا آمد. ایشان از نوادگان امام حسین (ع) و از سلاسه پاک پیامبر اسلام می باشند. زندگی معنوی و روحانی و جاوید وی همیشه در قلب عاشقان و مریدانش جا دارد و هرگز فراموش نمی‌شود. روح بزرگوار و مقام معنوی وی واسطه برآوردن حاجات نیازمندان و متوسلین بسیاری در درگاه الهی بوده است.
ایشان دروس ابتدایی و سطح را نزد پدر بزرگوارش مرحوم آیت الله سید حسین حسینی بادکوبه ای که خود از استادان بزرگ و نامی در حوزه علمیه نجف اشرف بودند، فرا گرفت. آقا سید محمد تا سن سی سالگی در نجف اشرف اقامت داشت سپس به ایران مهاجرت کرده و در بندرانزلی ساکن شدند و درطول حیات پربارش در این شهر به تدریس علوم حوزوی و تبلیغ امور دینی پرداختند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کشتی میرزا کوچک خان

کشتی میرزا کوچک خان جنگلی در استان گیلان که مزین به نام سردار جنگل است در سال 1971 توسط ژاپن ساخته شده است و سال‌ها ، از بندر انزلی به باکو مسافر جا به جا میکرد.
کشتی میرزا کوچک خان یکی از جاذبه‌های توریستی بندر انزلی محسوب میشود . این کشتی دارای پنج طبقه و هفتاد و چهار متر طول، دوازده متر عرض، بیست متر ارتفاع و بیست و شش کابین درجه یک و دو با گنجایش حدود دویست و پنجاه مسافر است.
کشتی میرزا کوچک خان پس از اینکه حدود بیست سال آبهای متلاطم دریاها و اقیانوس‌ها را می‌پیموده و مهندسین و کارگران جزایر را جا به جا میکرده توسط ایران خریداری شد.
این کشتی جهت شکسته شدن انحصار دریانوردی در دریای کاسپین توسط کشتیرانی جمهوری اسلامی خریداری شد و پس از گذشتن از اقیانوس‌ها از دریای سیاه و کانال ولگا و رودخانه‌ی ولگا شهر آستاراخان به دریای خزر وارد شد و سفرهای منظمی را از بندر انزلی و در بعضی مواقع از بندر نوشهر به مقصد باکو در آذربایجان شروع کرد. نا گفته نماند که دو مورد سفر به آستاراخان روسیه هم داشته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موج شکن‌های انزلی

موج شکن‌های انزلی نام اسکله ای در بندر انزلی میباشد که یکی از قدیمی‌ترین آثار استان گیلان محسوب میشوند و میتوان از آن‌ها به عنوان شاهکار معماری قرن نوزدهم نام برد. ساخت این موج شکن‌ها زیر نظر مهندسان روسی از سال هزار و دویست و هفتاد و چهار آغاز و در سال هزار و دویست و نود و سه به پایان رسیده است که بر روی پایه هایی چوبی ایجاد شده که طی این سالها مرمتت گردیده اند.
این موج شکن‌ها برای جلو گیری از آسیب رساندن امواج دریا به کشتی‌ها ایجاد شده اندکه علاوه بر بهره برداری تجاری باعث ایجاد مکانی تفریحی برای گردشگران نیز شده است و نظر هر گردشگری را جلب می‌کند زیرا منظره دریا و ساحل و بلواری که از کنار ساحل میگذرد از روی موج شکن بسیار تماشایی و چشم نواز است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کاخ موزه نظامی انزلی

کاخ موزه نظامی انزلی واقع در استان گیلان در سمت شرقی محل ساختمان کاخ سوخته “خوشتاریا” در بندر انزلی بنا گردیده است، همجواری این کاخ در کنار دریا زمینه جذب گردشگران را به قایق سواری یا اتوبوس دریایی رافراهم میکند.
سه محور ارتباطی از شمال ،جنوب وشرق با راه‌های آسفالته درجه یک موقعیت دسترسی به گیلان وشهرستان بندر انزلی واین کاخ موزه را از استان‌های مجاور به نحو مطلوبی فراهم می‌سازند و این خود یکی از عوامل مهم و اساسی برای جذب مسافران به شمار می‌آید.
موقعیت جغرافیایی کاخ:
این کاخ موزه میان دوپل غازیان وانزلی در جوار خیابان اصلی ودر کنار اسکله قرار دارد؛ از جنوب در میان درختان نارنج وسرو واز شمال به کرانه آبی نظارت دارد ؛کاخ را طوری ساخته اند که بروسط دوموج شکن‌ها نظاره دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه آزاد تجاری کاسپین

منطقه آزاد تجاری کاسپین در استان گیلان مساحتی به اندازه 3200 هکتار خشکی از شهر بندر انزلی وتا عمق nو کیلومتر از آبهای دریای خزر را شامل میشود که از سمت غرب به روستای طالب آباد و اراضی نیروی دریایی و از سمت شرق به روستای چپر پرد پایین متصل میگردد.
این منطقه یکی از بهترین قسمت‌های جغرافیایی از لحاظ پیشرفت فعالیتهای اقتصادی، گردشگری، صنعتی و تجاری با توجه به نزدیکی به کلان شهر رشت و بندر انزلی است و یکی از رقبای بنادر مهم شکال کشور به شمار می‌آید.
منطقه آزاد انزلی با دارا بودن جنگل، دریاو تالاب درصدد است با پیشرفت گردشگری ، وهمچنین پیشرفت کاربریهای توریستی و راه اندازی مسیر‌های دریایی به دیگر بنادر شمالی کشور مانند نوشهر و بندر ترکمن بتواند موجب توسعه خدمات گردشگری در سطح منطقه ای ، کشوری و برون مرزی شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کلیسای مریم مقدس بندر انزلی

کلیسای مریم مقدس در استان گیلان در سال 1855 میلادی ساخته شده است ,این کلیسا با هزینه شخصی به نام آواک ملک الله وردیان از ارامنه بندر انزلی  بنا گردیده است که سومین کلیسای این شهر است.
این بنا در میدان شهرداری شهر بندرانزلی و در مقابل ساختمان سابق دادگستری قرار گرفته است.
کلیسای ارامنه انزلی در سالهای اخیر به همت ارامنه مرمت و بازسازی شده است ملک الله وردیان بانی مدرسه و کلیسای مریم مقدس بندرانزلی است.
محراب این کلیسا به وسیله‌ی اختلاف ارتفاع از بقیه‌ی فضاها جدا شده و گچ بری‌های بسیار زیبایی در دو طرف آن به چشم می‌خورد .
دیوارهای خارجی این کلیسا با سیمان و دیوارهای داخلی با گچ پوشانده شده اند. کلیسا به شکل مستطیل در جهت شرق به غرب است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پناهگاه حیات وحش سرخانگل

پناهگاه حیات وحش سرخانگل در محدود تالاب بین المللی بندر انزلی در استان گیلان قرار دارد.
مساحت منطقه در حدود 24/1214 هکتار و محیط آن در حدود 14/17 کیلومتر بوده و در تاریخ 21/3/1381 مورد حفاظت قرار گرفت .
توسکا، بید، صنوبر، تمشک، علف هفت بند ، سرخاب کولی، تاج ریزی پوشش گیاهی خشک منطقه و گیاهان آبزی شامل نیلوفر تالابی ، تراپا، نی، لویی، اسپرغان، آلاله آبی ، عدسک‌ها، تخت قورباغه، مریم آبی، بارهنگ آبی می‌باشند .
عمده پرندگان منطقه گونه‌های مهاجر آبی انواع قو، غاز، مرغابی‌ها از جمله سرسبز ، گیلار، خوتکا ، سرحنایی، اردک سیاه کاکل، ارده ای و چنگر، چنگر نوک سرخ ، انواع حواصیل، اگرت، گاوچرانک، چوب پا، آووست، ماهیخورک، پرستو، انواع گونه‌های شکاری مثل سنقر تالابی، عقاب تالابی، لیل می‌باشد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مناره انزلی(برج ساعت انزلی)

برج ساعت انزلی (مناره انزلی) در محوطه پشتی بازار سپه میدان بندر انزلی در استان گیلان قرار دارد
این مناره زیبا که قدمت آن به سال ۱۸۱۵ میلادی می‌رسد با هدف راهنمایی کشتی هایی که از آن سوی آبها به انزلی می‌آمدند ساخته شده بود که بعدها با تغییر کاربری به صورت برج ساعت درآمد.
این فانوس در سال ۱۲۳۰ تا ۱۲۳۴ هجری قمری در زمان حکومت ناصرالدین شاه توسط خسرو گرجی حاکم وقت ساخته شده‌است و با روغن چراغ روشن میشد و برای راهنمایی دریانوردان به کار میرفته‌است.
در این زمان خدرخان گرجی والی گیلان تعداد شش تا هفت برج در گیلان ساخت که امروزه فقط برج مورد نظر برجا مانده است.
هنری رنه آلمانی که در سال ۱۲۶۵ از انزلی دیدن می‌کرده ، می‌نویسد: تنها بنای قدیمی که در انزلی دیده می‌شود برجی است که در دو یا سه قرن پیش چراغی برای راهنمایی کشتی‌ها در بالای آن قرار می‌داده اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]