قلعه امام ( برج امام )

قلعه اُمام در شهرستان املش از توابع استان گیلان قرار دارد که در میان مردم منطقه به برج امام و همچنین آتشکده دوران ساسانی معروف می باشد.
این برج در فاصله یک کیلومتری شمال شرق روستای قدیمی و زیبای اُمام از توابع دهستان سمام بخش رانکوه شهرستان املش واقع شده است و دسترسی به آن از روستای سمام امکانپذیر می باشد.
دهکده تاریخی امام با انبوهی از زیبایی‌های طبیعی و فرهنگی در میان باغات گردو و فندق محصور شده است، بخشی از زیبایی‌های امام در نظمی است که مردم هوشمند محلی گذشته در طبیعت آن ایجاد کرده اند.
در مشرق آبادی امام در فاصله ای که به خط مستقیم در حدود یک کیلومتر می باشد بر بلندای قله ای سنگی و خاکی، میله ای از سنگ نتراشیده و گچ بنا شده است.
شکل این میل، استوانه ای می باشد که کمی روی مخروط قرار دارد و روی سراسر بدنه خارجی را با گچ غربالی و درشت، سفید کرده بودند تا از دور نمایان شود. این برج را باید جزء برج‌‌های راهنما دانست.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه شاه نشین گورج

روستای گورج یکی از روستاهای آباد منطقه شهرستان املش در استان گیلان می باشد. قلعه شاه نشین گورج در بالای قله کوه قرار دارد که حدود یک ساعت با پای پیاده می توان به آن دسترسی پیدا کرد.
این قلعه مشرف به دو رودخانه چاکرود و بلورود می باشد. گسترش قلعه شمالی و جنوبی است. از قلعه گورج فقط یک دیوار استحفاظی عظیم در قسمت پایین که حدود هشت متر ارتفاع داشت، به طرز مشهود باقی مانده است. این دیوار از تخته سنگ‌‌های طبیعی گل و آهک ساخته شده است. محیط قلعه به شکل نیم دایره ساخته شده بود و دیوار باقی مانده آن را تشکیل می‌داد. خرابه دیوارهای دیگری که به شکل منحنی ساخته شده بود دیده می شود. قدمت تاریخی این قلعه به دورانهای پس از اسلام باز می‌گردد.
برای دیدن قلعه گورج ابتدا باید به املش و از آنجا به دو کیلومتری شمال روستای گورج رفت، قلعه گورج بینِ روستای گورج و رودخانه چاکرود قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار تلابون

غار تلابون یکی از غارهای استان گیلان می باشدکه در فاصله یک کیلومتری شرق روستای گورَج از توابع شهرستان املش واقع شده است.
این غار در دامنه پرشیب یک صخره قرار دارد و فاصله آن تا قلعه شاه نشین گورج که در رأس کوه بنا شده، دویست متر است و تا عمق دره، سیصد متر فاصله دارد.
دهانه غار تلابون به سوی شمال، ارتفاع آن سه متر و عرض آن بیش از یک متر می باشد. عمق غار پانزده متر است که در انتها به بریدگی صخره ای می رسد و به نظر می‌آید این بریدگی افقی، عمق غار را به دو طبقه تقسیم نموده است.
این غار امروزه به عنوان محلی برای نگهداری دام‌‌های اهالی روستا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در طی زمان‌‌های مختلف، درون این غار حفاری‌‌های غیرمجاز صورت گرفته به طوری که در بخش هایی از کف غار، به هم ریختگی هایی دیده می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل بلوردکان ( شاه عباسی )

پل بلوردکان ( شاه عباسی ) در استان گیلان , در روستای بلوردکان ( بلار دکان ) از توابع دهستان لات لیل، بخش اتاقور شهرستان لنگرود و در فاصله دوازده کیلومتری جنوب غربی شهر املش و ارتفاع چهل و پنج متری از سطح آب‌‌های آزاد بر روی دو رودخانه سیاهرود و زیل بره قرار دارد.
آب سیاهرود از مغرب و آب زیل بره از شمال غربی روستای بلوردکان جاریست که در زیر این پل به هم می‌پیوندد . این پل بر سر یکی از مسیرهای راه شاه عباسی که از املش به قزوین کشیده شده بود واقع شده است، این راه کاروان رو و پر رفت و آمد املش را به نقاطی مانند کهلستان، لات لیل، گرسک، بلوردکان، هلودشت، میان لنگه، اسماعیل آباد و در نهایت قزوین ارتباط می‌داد.
این راه در گذشته اهمیت بسیاری داشت، به طوری که در فاصله صد و چهل متری این پل بقایای کاروانسرایی مشاهده می‌شود که ظاهرا به دستور شاه عباس ساخته شده است و ابعاد هر ضلع آن تقریبا به چهل متر می‌رسد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

عمارت عبدالعلی خان صوفی

عمارت عبدالعلی خان صوفی در شهرستان املش از توابع استان گیلان با قدمتی نزدیک به دو قرن که گویا جزو آثار ثبت شده است، میراثی فرهنگی می‌باشد که تاکنون پنج نسل را در خود جای داده است.
بانو شکوه مقیمی تنها بانوی این خانه در مصاحبه با گروه تلویزیونی شبکه باران می‌گوید: هفتاد سال است که عروس این خانه هستم و اصالتم رشتی می‌باشد، جد بزرگ این خاندان حاج نصرا…صوفی - حاج میرزا یحیی خان - نصرت ا…خان صوفی و سپس شوهرم عبدالعلی خان در این خانه زندگی کرده اند که پس از فوت شوهرم، من تنها مالک این خانه می‌باشم.
این منزل تا کنون سه بار مرمت کلی شده و نگهداری چنین خانه هایی که هزینه زیادی را برای مرمت می‌طلبد، کار دشواری است.
بناهای قدیمی دارای یک اندرونی و یک سردر بوده اند که این بنا نیز از این قاعده مستثنی نیست. در اندرونی، اهل و عیال زندگی می‌کردند و سردر این خانه محل دیدار همه سران نظامی و خانواده‌‌های بزرگ بوده است که برای ملاقات میرزا یحیی خان صوفی که حاکم اینجا بود، می‌آمدند. در این خانه همیشه به روی همگان باز بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه ییلاقی هلو دشت

منطقه  ییلاقی هلودشت با 200 هکتار وسعت در 32 کیلومتری مرکز شهر املش از توابع استان گیلان قرار دارد که رشته کوههای سر سبز و بلند البرز آن را احاطه کرده است.
این منطقه جنگلی کوهستانی با چشم‌اندازهای طبیعی بسیار زیبا دارای جاذبه‌های زیبای طبیعی اعم از پارک جنگلی، رودخانه، آثار تاریخی در روستای بلوردکان اعم از کاروانسرا، پل و... دارای ظرفیت بالای گردشگری است.
جاده کوهی – جنگلی و پرپیچ و خم ولی آسفالته و زیبا است. در ارتفاع 1200 متری از سطح دریا به هلو دشت می‌رسیم. این مکان از مرکز شهر لنگرود 40 کیلومتر و با بلوردکان 13 کیلومتر فاصله دارد.
در ارتفاعات هلودشت قهوه خانه‌ای برای استراحت وجود دارد ولی مهمانسرا ندارد. در 29 کیلومتری جنوب شهر لنگرود در روستای سر لیل و در 14 کیلومتری شهر اطاقور به مکانی می‌رسیم بدون علائم راهنمایی که اگر افراد آشنا به محل را همراه نداشته باشیم به هیچ عنوان به منطقه بکر دست نخواهیم یافت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای رانکوه

روستای رانکوه در استان گیلان و از توابع شهرستان املش می‌باشدکه در پنج کیلومتری املش قرار داردو حدود دویست و پنجاه هکتار مساحت آن است. رانکوه از سمت شمال و شرق به شهرستان رودسر و رحیم آباد و کلاچای منتهی می‌شود البته این روستا در سال هزار و سیصد و هشتاد و دو با دربرگرفتن سه روستای آسیابسران-اسماعیل گوابر سفلی -شبخوسلات به شهر تبدیل شد کهه شبخوسلات مرکز این شهر است.
بخش جنوبی این شهر ، جنگلی با اب و هوای کوهستانی و سرد سیر و بخش شمالی آن آب و هوایی مرطوب و معتدل دارد که در قسمت ساحلی و جلگه ای واقع شده است .
از محصولات این شهر می‌توان به ابریشم،فندق،غلات و چای اشاره نمود.
آب قسمت کوهستانی رانکوه از چشمه سار و رودخانه‌های محلی و استخر و قسمت جلگه ای از رودخانه‌های خشک رود، سیاهکل رود، پلرود، شلمان رود، سامان رود و لنگرود تامین میشود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تالاب زربیجار

از دیدنی‌ترین مناطق استان گیلان و شهرستان املش میتوان تالاب زربیجار را نام برد.
این تالاب بعنوان یک زیستگاه طبیعی برای حیوانات و پرندگان مهاجر و همچنین محل ذخیره آب جهت مصارف شالیکاری دارای اهمیت می‌باشد.پوشش گیاهان مردابی و نیلوفرهای آبی در تالاب ، جلوه ای فرحبخش برای گردشگران در فصل بهار و تابستان ایجاد می‌کند.
گنجایش این تالاب بیست و پنج هزار متر مکعب آب بوده و آب این تالاب توسط چشمه‌های آن و از طریق رودخانه "هردوآب” و سرشاخه پلرود تأمین می‌شود.
این تالاب طبیعی است و ظاهرا درگذشته بسیار وسیع بود ولی به دلیل کاهش سطح آب و دخالت‌های انسان از سطح آن کاسته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سه شنبه بازار املش

آدرس : استان گیلان - شهرستان املش 
تشکیل بازارهای هفتگی از گنجینه‌های فرهنگی و اقتصادی شمال ایران است که در استان گیلان رواج بیشتری دارد,این بازار‌ها محل تبادل کالاهای روستایی و شهری بوده‌اند که هم مایحتاج هفتگی شهرر نششینان را فراهم می‌کردند و هم اسباب زندگی روستاییان را تامین میکند.
گرچه کاربرد این بازارها با توسعه شهر نشینی تغییر کرده اما همچنان به همان شکل سنتی برپا می‌شوند که نمونه‌ی بارز آن سه شنبه بازار املش است
سه شنبه بازار در ساعتهای مختلف دارای کارکردهای متفاوتی است و باعث جذب روستائیان زیادی از اطراف و اکناف خود می‌شود.
سه شنبه برای مردم املش روز تلاش و کار بیشتر است ، بازاریان و کسبه در این روز بیشترین فروش خود را دارند و بسیاری از کسبه از شهر‌های دیگر محصولات خود را برای فروش به املش می‌آورند.
شهر املش در این روز خیلی دیدنی و جالب است ، و برای کسانی که از خارج استان می‌آیند جذابیت بسیاری دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای تابستان نشین

روستای تابستان نشین ، طبیعتی بهشت آسا در جنوب شهر املش در استان گیلان میباشد .
تابستان نشین، نام روستا و منطقه ای کوهپایه ای در جنوب شهر املش و ارتفاع روستا از سطح دریا ۳۹۰ متر و دارای طبیعتی با چشم انداز زیبا می‌باشد.
بر اساس آمار رسمی، جمعیت روستای تابستان نشین املش در سال ۱۳۸۵ , ۲۶۷ نفر و دارای ۷۸ خانوار می‌باشد.
چایکاری و دامداری، شغل اصلی اهالی روستا می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]