روستای عسگر آباد دهکا

در استان گیلان و در کیلومتر پنج جاده کیاشهر به چمخاله در روستای عسگر آباد دهکا از توابع شهرستان آستانه اشرفیه ، منطقه ای زیبا با منظره‌‌های دل فریب در همسایگی جنگل و دریا نظر هر رهگذری را جلب می‌کند. ساحل عسگر آباد شاید به لحاظ بافت جغرافیایی مشابه بسیاری از دیگر نقاط ساحلی دریای خزر باشد اما بکر بودن این منطقه، وجه تمایز آن از سواحل دیگر این دریا شده است.
در این بخش از شهرستان آستانه اشرفیه، جاده کیاشهر به چمخاله، شالیزارهای دیدنی را از جنگل‌های سرسبز آن جدا می‌کند به شکلی که مسافران عسگر آباد در یک سمت خود دشت‌‌های مسطح و شالیزارهای سرسبز و در سوی دیگر درختان تنومند جنگلی و در هم فرو رفته را مشاهده می‌کنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل خشتی تجن گوکه

پل خشتی تجن گوکه در شهرستان آستانه اشرفیه از توابع استان گیلان در مسیر راه قدیمی سیاهکل به لاهیجان به تجن گوکه ، که برروی رودخانه‌ی شیم رود احداث شده است ، قراردارد ، پل تجن گوکه دارای دو دهانه‌ی بزرگ در وسط و دو دهانه‌ی کوچک در طرفین است .
طول پل 75 متر و عرض آن ۲۵/۴ و ارتفاع کلى آن بیش از ۵/۷ متر است. این پل آجری شامل دو چشمه با طاقهای جناقی است.
پل خشتی تجن گوکه دارای یک دهانه به عرض 50/2 متر است. در بنای این پل از دو نوع آجر به ابعاد 4×28×24 و 4×18×18 سانتی متر استفاده شده است.
پل تجن گوکه داراى دو چشمه با طاق جناقى است. در پایه هاى میانى و جانبى پل اتاقک هاى کوچکى براى بیتوته کاروانیان احداث شده بود.
مصالح به کار رفته در این پل آجر، سنگ و ملات ساروج است. بین دو جان‌پناه ۳۴۵ تا ۳۵۰ سانتیمتر و عرض قسمت جان‌پناه‌ها هر یک ۴۵ و ارتفاع آن‌ها ۳۵ سانتیمتر است. عرض کلى پل ۴۳۰ سانتیمتر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک ساحلی - آستانه اشرفیه

شهرستان آستانه اشرفیه علاوه براینکه شهری زیارتی محسوب میشود به دلیل جاذبه‌های گردشگری خود به شهری سیاحتی نیز در استان گیلان تبدیل شده است.یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به پارک ساحلی آستانه اشرفیه اشاره نمود.
پارک ساحلی استانه اشرفیه در کنار رود خانه سپید رود بنا شده است همجواری این پارک با رود خانه سپید رود جلوه ای زیبا به این فضا بخشیده است که نظر هر گردشگری را به خود جلب مینماید.از امکانات این پارک میتوان به نماز خانه ، پارک بازی برای کودکان , و جایگاهای ورزشی برای بانوان و آقایان اشاره کرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل چوبی کیاشهر

بندر کیاشهر ، در فاصله ۱۷ کیلومتری شهر آستانه اشرفیه و حدود ۵۰ کیلومتری شهر رشت در استان گیلان قرار دارد. از جمله مناطق زیبای این شهر و استان گیلان، تالاب و پل چوبی بندرکیاشهر است که مردم زیادی از این پل زیبا دیدن می‌کنند.
در شمال بندر کیاشهر، پارک جنگلی زیبایی قرار گرفته که درختان چندین ساله آن جاذبه گردشگری بالایی به منطقه داده است؛ و یکی از بهترین مکان تفریحی این بندر پل چوبی است که به طول یک کیلومتر از وسط تالاب بین‌المللی بوجاق عبور کرده تا به ساحل دریا برسد. پل چوبی در نزدیکی پارک جنگلی کیاشهر قرار دارد و از میان تالاب ملی بوجاق میگذرد، طول این پل حدود هفتصد مترو عرض آن دو نیم متر میباشد که پارک جنگلی کیاشهر را به ساحل متصل کرده و منظره شگفتی را در میان نی زار‌های تالاب برای بازدید کنندگان خلق میکند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

اسکله ماهیگیری کیاشهر

اسکله ماهیگیری کیاشهر در فاصله ۱۷ کیلومتری شهر آستانه اشرفیه و تقریباً ۵۰ کیلومتری رشت , مرکز استان گیلان قرار دارد
در ساحل شمالغربی کیاشهر و در لابلای تالاب بوجاق اسکله ماهیگیری کیاشهرقرار دارد که در حاشیه آن اداره شیلات کیاشهر وسایرتأسیسات قرار دارند.
این مکان شامل بندرماهیگیری متعلق به شیلات و احد حفاظت منابع آبزیان,اداره تولید ماهیان خاویاری(صیدگاه شهداء ارژن) می‌باشد.
اداره شیلات ساختمان تازه تأسیس است که درحدود15سال درطبقات بنا شده و در شرق اسکله واقع است.
دهنه سفید رود در غرب این اسکله قرار دارد.این مکان قدیمی‌ترین ایستگاه شیلات در گیلان بود که ماهیان خاویاری زیادی صید می‌شد و خاویار استحصالی آن قابل توجه بود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پل خشتی نیاکو

ﭘﻞ خشتی ﻧﯿﺎﮐﻮ در شهرستان آستانه اشرفیه از توابع استان گیلان ﺑﺮ مسیر فرعی ﻻﻫﯿﺠﺎن ﺑﻪ رﺷﺖ واﻗﻊ ﺷﺪه اﺳﺖ. ﺟﺎده ای ﮐﻪ از ﻻﻫﯿﺠﺎن ﺑﻪ ﺣﺎﺟﯽ آﺑﺎد و ﺑﺎزﮐﯿﺎﮔﻮراب اﻣﺘﺪاد ﻣﯽ ﯾﺎﺑﺪ و در روﺳﺘﺎی ﺑﺎزﮐﯿﺎﮔﻮراب ﺑﻪ ﺳﻪ ﺷﺎﺧﻪ ﺗﻘﯿﺴﯿﻢ 'می گردد، اوﻟﯽ ﺑﻄﺮف ﺳﯿﺎﻫﮑﻞ و دوﻣﯽ ﺑﻪﺗﺠﻦ ﮔﻮﮐﻪ و ﮐﯿﺴﻢ و رﺷﺖ و ﺳﻮﻣﯽ ﺑﻪ سمت ﻧﯿﺎﮐﻮ و آﺳﺘﺎﻧﻪ و ﻟﻮﻟﻤﺎن و ﮐﻮﭼﺼﻔﻬﺎن و رﺷﺖ ﻣﯽرود. اﯾﻦ ﭘﻞ در ﻣﺴﯿﺮﺮ ﺳﻮم و ﻧﺰدﯾﮏ آﺑﺎدی ﻧﯿﺎﮐﻮ ﺑﻨﺎ ﺷﺪه اﺳﺖ.
این پل که ازجمله آثار به جای مانده دوره قاجاریه است، 50 متر طول و 80/5 متر عرض
وا ز دو ﭼﺸﻤﻪ ﮐﻮﭼﮏ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﺷﺪه اﺳﺖ.ارﺗﻔﺎع ﭘﻞ از ﺳﻄﺢ رودﺧﺎﻧﻪﺗﺎ ﺑﻠﻨﺪﺗﺮﯾﻦ ﻧﻘﻄﻪ آن 6 ﻣﺘﺮ اﺳﺖ .
اﯾﻦ ﭘﻞ در ﻣﺤﺪوده ﻧﯿﺎﮐﻮ ﺑﻪ ﺑﺎزﮐﯿﺎﮔﻮراب ﺑﺮ روی ﯾﮑﯽ از ﺷﺎﺧﻪ ﻫﺎیﺷﻤﺮود ساخته شده است.بعضی قدمت این پل را به دوره صفویان نسبت داده‌اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک ملی بوجاق

پارک ملی بوجاق در شهرستان آستانه اشرفیه از پارک‌های ملی ثبت شده در ایران است که در شهر کیاشهر از شهرهای استان گیلان واقع شده‌است. مساحت این پارک حدود ۳۲۵۰ هکتار است و از نظر طول و عرض جغرافیایی در شمال شرقی شهرستان رشت قرار داد. این پارک محل رسیدن رودخانه‌ی سفیدرود به دریای خزر است که پهنه‌ی این اتصال و دلتای تشکیل شده از آن راا شامل می‌شود. بوجاق پهنه‌ای خشکی، دریایی را در بر می‌گیرد که محل زیست گونه‌های مختلفی از پرندگان و ماهیها است.
پارک ملی بوجاق برای اولین با ر در سال 1377 با عنوان منطقه شکار ممنوع تحت حفاظت قرارگرفت و در حال حاضر طی مصوبه شماره 232مورخ 21/3/81 به مجموعه پارکهای ملی کشور پیوسته است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه دکتر محمد معین

آرامگاه دکتر محمد معین در استان گیلان و در شهر آستانه اشرفیه ، میدان دکترمعین، جنب کتابخانه واقع شده است .
دﮐﺘﺮ ﻣﺤﻤﺪﻣﻌﯿﻦ ﺻﺎﺣﺐ اﺛﺮ ﻣﻌﺮوف ﻓﺮﻫﻨﮓ ﻣﻌﯿﻦ از ﻣﻔﺎﺧﺮ و ﺑﺰرﮔﺎن ﻓﺮﻫﻨﮓ و ادب اﯾﺮان ﻣﻌﺎﺻﺮ ﺑﻪ ﺷﻤﺎر ﻣﯽ رود که در سال 9 اردیبهشت 1297 در رشت متولد شد و 13 تیر 1350 در تهران درگذشت و پس از مرگ نیز در زادگاهش بخاک سپرده شد.
وی استاد زبان فارسی و پدیدآورندهٔ فرهنگ معین است و ﻧﺨﺴﺘﯿﻦ ﮐﺴﯽ ﺑﻮد ﮐﻪ در اﯾﺮان رﺷﺘﻪ ادﺑﯿﺎت ﻓﺎرﺳﯽ درﺟﻪ دﮐﺘﺮی ﮔﺮﻓﺖ. دﮐﺘﺮ ﻣﻌﯿﻦ دارای ﺗﺄﻟﯿﻔﺎت و ﻣﻘﺎﻻت ارزﻧﺪه ای در زﻣﯿﻨﻪ ﻓﺮﻫﻨﮓ و ادب ﻓﺎرﺳﯽ اﺳﺖ و عضو فرهنگستان ایران بود و ریاست کمیسیون ادبیات سمینار جهانی تاریخ و فرهنگ ایران را به‌عهده داشت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]