روستای سیبلی

روستای سیبلی در 10 کیلومتری جنوب شهر آستارا با 320 خانوار و 1537 نفر جمعیت یکی از روستاهای بزرگ بخش لوندویل در استان گیلان محسوب می‌شود.
سیبلی دارای لوله کشی گاز، آب، برق، تلفن، خانه بهداشت، کتابخانه، دهیاری، پایگاه بسیج،مجتمع ورزشی، مسجد جامع،طرح سالم سازی صدف، دو تعاونی پره و سه مدرسه است که قدمت یکی از مدارس آن به بیش از 80 سال می‌رسد.
همچنین کارخانه آرد رفیعیان و 13 کارخانه فعال و غیر فعال صدف کوبی نیز در این روستا قرار دارد.
روستای زیبای سیبلی دارای یک رودخانه مشرف به دریاست که حیات وحش بزرگ و وسیعی دارد. عمارت قدیمی سلیمان خان و بنای نیمه مخروبه خزائن ساسانی در این روستا قرار دارد که از بین رفته اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای کانرود

روستای کانرود در استان گیلان و در فاصله 7 کیلومتری غرب جاده آستارا به تالش ،از شمال به شهرستان آستارا (روستای دربند) و از شرق به دریای خزر و از غرب به محله و ییلاقات لاتون و کوه‌های اسپیناس و از جنوب به روستای سیبلی و شهر لوندویل متصل است. ساکنین آن از طریق کشاورزی و دامداری به امرار معاش می‌پردازند. زبان ساکنین کانرود ترکی و تالشی می‌باشد.
از مناطق دیدنی آن آبشار سربست و امامزاده قاسم و ابراهیم (ع) که شهرت بسزائی دارد و همه روزه زائران بسیاری جهت زیارت به این امامزاده می‌آیند.
چشم اندازهای طبیعی ییلاقات و رودخانه‌های همیشه روان کانرود از مناطق زیبای این روستا بوده و ساحل زیبای صدف در جهت شرقی جاده از سواحل زیبا و جذاب این بخش می‌باشد. مردمان این روستا بسیار شریف و مهربان هستند..
وجه تسمیه کانرود
اشاره به رودی دارد که از سرزمینی میگذرد که کان (معدن) بزرگی در آن وجود دارد (داشته) . مراد معدن آهکی در کوههای کانرود است که در قدیم الایام گسترش فراوانی داشته و از مصالح اصلی خانه‌های گلی آستارا و منطقه در گذشته بوده است و بقایای آن هنوز موجود می‌باشد ولی به علت دسترسی سخت و مالرو بودن مسیر متروک رها شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده ابراهیم و قاسم

امامزاده قاسم و ابراهیم در استان گیلان از فرزندان امام موسی کاظم بوده‌اند و آرامگاه آنان در ۷ کیلومتری جادهٔ آستارا به سمت تالش و در روستای کانرود از توابع بخش لوندویل واقع شده‌است. قرار گرفتن در کنار شبستان، کاروان سرا، بازار از ویژگیهای خاص آرامگاه این امامزادها می‌باشد.
هر ساله هزاران زائر برای زیارت و پرداخت نزورات به آنجا می‌روند.
از جمله مراسماتی که در این امامزاده انجام می‌شود میتوان به بارات گونی اشاره کرد.
بارات گونی :از زمانهای دور تا کنون مرسوم بوده که در شب نیمه شعبان اهالی جهت راز و نیاز و درخواست برآورده شدن نیازهای خود از اوایل شب(پس از اذان مغرب) وسایلی با خود برداشته و در داخل حرم و یا محوطه حرم امامزاده ابراهیم و قاسم بیتوته می‌کردند و تا اذان صبح به راز و نیاز و خواندن نماز‌های مستحبی و ادعیه می‌پرداختند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بقعه شیخ تاج‌الدین محمد خیوی

یکی از دیدنی‌های شهر آستارا در استان گیلان که بازدید کنندگان زیادی دارد بقعه شیخ تاج‌الدین محمد خیوی است.
این بنا در خارج از شهر، بالاتر از جاده کمربندی، دهستان عنبران محله، روستای شیخ محمود محله قرار گرفته است.
تاریخ ساخت این بنا براساس نوشته دونالد ویلبر که او نیز از آندره گدار نقل کرده است، مربوط به سال 700 هجری قمری است.
بنا از جنس آجر و سنگ ساخته شده به این صورت که نیمی از دیواره‌ها از کف تا کمرکش دیوار سنگی و مابقیه از آجر هستند.
در اطراف بنا سنگ قبرهای قدیمی زیادی دیده می‌شود که بیشتر آنها دارای کتیبه‌های تاریخی به خط نسخ هستند. بنا از داخل دارای سه نورگیر در جهات اصلی بجز ضلع ورودی است. اهالی روستا نسبت به این بنا حساسیت خاصی دارند و از هر کدامشان که در مورد بقعه و تاریخچه آن سوال کنی با غرور در مورد این میراث منطقه صحبت می‌کنند.
به گفته اهالی، سنگ قبر قدیمی شیخ حدود 15 سال پیش به سرقت رفته که این موضوع سبب شده است که آنها نسبت به حضور افراد بیگانه در این بقعه حساس بوده و به نوعی هر‌یک از اهالی محافظت از بنا را وظیفه خود می‌داند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مدرسه حکیم نظامی

شهرستان آستارا در استان گیلان و ایران یکی از باسوادترین مناطق شهری محسوب می‌شود و تعداد بیسوادان این شهر بسیار اندک است.
سابقه تاریخی در آستارا نیز حاکی از آن است که مردم این شهر همواره به علم و فرهنگ علاقه‌مند بوده‌اند.
پایه گذاری مدرسه حکیم نظامی در بیش از ۱۰۰ سال پیش در شهر آستارا خود حکایتی از این عمق فرهنگ و ادب در این شهر است.
این مدرسه در سال ۱۲۸۷بنیان گذاشته شده‌است، مدرسه حکیم نظامی در این مدت بیش از یک قرن فرهیختگان زیادی را پرورش داده‌است.
از جمله افتخارات دیگر این مدرسه این است که خسرو گلسرخی مبارز دوران حکومت پهلوی از دانش آموختگان این مدرسه و نیما یوشیج بنیانگذار شعر معاصر ایران در سال‌های ابتدایی ۱۳۰۰ در این دبیرستان تدریس کرده‌است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بقعه پیر قطب الدین

بقعه‌ی پیر قطب الدین در استان گیلان و در باش محله‌ی باغچه سرا،در جوار روستای قلعه و روبروی منبع آب در سه کیلومتری شمال غربی شهر آستارا ، سر راه جاده‌ی آستارا – اردبیل قرار دارد.
جنس این بنا آجری و به سبک قدیمی است که مدفن سید پیر قطب الدین مایه سرایی ( باغچه سرای امروزی) می‌باشد .
نام این روستا که در قدیم مایه سرا نامیده می‌شد، در زبان تالشی بومیان، به معنی محوطه‌ی ماهی گیری است .
طول این بنا ۳۰/۱۱ متر و عرض آن ۶ متر است. در آخرین قسمت ضلع جنوبی، دری است که به کفش کن باز می‌شود. این بقعه که سقفی شیروانی سفالی پوش دارد ؛ در سال ۱۲۹۸ هجری قمری برابر با ۱۲۵۹ هجری شمسی با هم یاری مردم، توسط آخوند میر جعفر قُُلی ملقب به میرزا مجتهد آستارائی که از علمای بزرگ عصر خویش بود ساخته شده و آجرهای آن را تالشها ( اهل آستارا) از لنکران جمهوری آذربایجان با گاومیش آورده اند؛ سقف آن نیز با چوبهای نراد نر و ماده و تراش داده شده ساخته شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای گیلده

روستای گیلده یا گیلاده روستایی از توابع استان گیلان و شهرستان آستارا (شهر بام‌های سفالی) است. نباید این روستا را با روستای گیلده از توابع شهرستان شفت اشتباه گرفت.
گیلده در فاصله‌ی 25 کیلومتری غرب آستارا واقع شده و به طور مستقیم حدود 5 کیلومتر با مرز کشور آذربایجان و همین حدود را از گردنه حیران فاصله دارد. این روستا با 133 خانوار قریب به 588 نفر جمعیت دارد.
طبیعت زیبا و جنگل‌های بکر این منطقه نیز همه ساله پذیرای هزاران تن از گردشگران و کوهنوردان استان گیلان، اردبیل، آذربایجانشرقی و غیره است.
به طوری که در سال‌های اخیر به علت مناظر زیبای آن چندین فیلم بلند و کوتاه از سوی کارگردانان و فیلمسازان معرف کشور در این روستا جلوی دوربین رفته است که می‌توان به فیلم کوتاه "نوروز گلی" برنده جشنواره لموند فرانسه اشاره کرد.اکثر اهالی این روستا به کشاورزی، دامداری و گله داری مشغول هستند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه آبگرم علی داشی

چشمه آبگرم علی داشی یا مشه سویی در شهرستان آستارا یکی از دهها چشمه استان گیلان است که در دل کوه‌های سرسبز تالش می‌جوشد.
آبگرم طبیعی علی داشی یکی از زیباترین و در عین حال اعجاب برانگیزترین جلوه‌های طبیعی گیلان بوده که مقصدی زیبا و سحرانگیز برای گردشگران و بیماران بومی و غیر بومی کشور است.
این آبگرم در روستای سرسبز گیلده در فاصله 30 کیلومتری از آستارا در غرب این شهر قرار گرفته و به دلیل نزدیکی به جاده اصلی از طرف آستارا و گردنه حیران و واقع شدن در یک محیط ییلاقی و خوش منظره از رونق بسیاری برخوردار است و همه ساله پذیرای عده کثیری از توریست‌های نواحی اطراف می‌باشد.
چشمه آبگرم علی داشی در پای یک پرتگاه سنگی در محلی به نام علی داشی در بالای دره گیله ده واقع شده‌است و خواص درمانی آن بسیار معروف است و دردهایی همچون درد مفاصل (روماتیسم) چشم درد، دل درد، کمر درد، رفع باد و قولنج و تقویت اعصاب را شامل شده و بسیاری از این ناراحتی‌ها را درمان می‌کند. علاوه بر خاصیت درمانی، به دلیل واقع شدن در یک محیط ییلاقی و خوش منظر و خوش آب و هوا از ویژگی توریستی و تفریحی خاصی برخوردار است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه شیندان

قلعه شیندان (به ترکی آذربایجانی: شیندان قالاسی) در استان گیلان قلعه‌ای تاریخی و مرتفع در مرز جمهوری آذربایجان و ایران در شهرستان آستارا است، که قدمتی درحدود دوهزارسال را دارا می‌باشد.
دژ و قلعه تاریخی در ارتفاع ۱۸۵۰ متر بر فراز کوه شیندان، در جادهٔ آستارا به اردبیل، منطقه حیران، بالای روستای ونبین و آنسوی مرز واقع شده‌است.
قدمت آن به قبل از اسلام می‌رسد، به معنای محل نور که در آنجا آتشکدهایی بوده‌است.
از اتفاقات مهم این قلعه به قیام حمزه خان تالش (حاکم آستارا) در عهد شاه عباس صفوی می‌توان اشاره کرد که حاکم اردبیل مدت ۹ ماه آنجا را به محاصره در آورده و در نهایت حمزه خان با کشتی به شیروان متواری گشت.
قطران تبریزی (میلادی 1080-1010) در مدح ابونصر حمدان (محمد) ابن و هسودان در شعرهایی که سروده از قلعه شیندان با نام شیندان چنین یاد می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بازارچه ساحلی آستارا

بازارچه ساحلی در یکی از بهترین نقاط شهر آستارا از توابع استان گیلان و در حاشیه دریای خزر و مرداب آستارا واقع شده‌است.
در سال ۱۳۶۸ با فروپاشی شوروی سابق و بازگشایی مجدد گذرگاه مرزی آستارا مابین ایران و جمهوری آذربایجان این بازار بزرگ بنیان‌گذاری شد.
بنای بازار بزرگ ساحلی آستارا به صورت معماری خاص منطقه آستارا و به صورت بام‌های سفالین می‌باشد.
پس از رونق این بنا در طول سال‌های گذشته و بعد از سال ۱۳۷۷ مجموعه مغازه‌ها و پاساژهای حول بازار بزرگ ساحلی گسترش یافته‌است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]