امامزاده شفیع

امامزاده شفیع در روستای امامزاده شفیع شاندرمن در شهرستان ماسال از توابع استان گیلان قرار دارد. به اعتقاد اهالی، وی از فرزندان امام موسی کاظم (ع) می باشد. اینطور گفته شده که که ایشان از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می باشند که در سده دهم و یازدهم هجری زندگی می‌کردند. بنای بقعه که مساحتی حدود صد و هشتاد متر مربع دارد از آجر ساخته شده است و گنبدیی طلایی دارد.
این بقعه در حال بازسازی می‌باشد. قسمتی از بنای قدیمی آن، از جمله در چوبی آن، که تاریخ هزار و هفتاد و سه بر روی آن حک شده، هنوز پابرجاست.
از جمله مسائل قابل ذکر این بقعه این است که عده ای از زائران به جای بستن سبز به عنوان دخیل، میخی در آستانه در فرو می‌کنند که متاسفانه وجود انبوه این میخ ها، به قسمتی از کتیبه و در ارزشمند و تاریخی این بقعه آسیب رسانده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار آویشو

غار آویشو در استان گیلان و در منطقه‌ی کوهستانی آویشو در 37 کیلومتری جنوب غربی شهر شاندرمن در شهرستان ماسال قرار دارد.
از لحاظ زمین شناختی این غار آهکی جزو اشکال کار دستی در سنگ‌های کربناته به شمار می‌رود در اثر عملکرد آب‌های جاری بر روی این سنگها در مدت زمان بسیار طولانی شکل گرفته است و در ارتفاع یک هزار و ۳۰۰ متری از سطح دریا و بین مناطقی همچون ” تائی بنه”، “انده چو” و” خماسون ” در بستر دره ای کم آب قرار دارد.
ستونهای آهکی چشم اندازهای زیبا و منحصر به فردی را در این غار به وجود آورده اند و دهانه بسیار بزرگ غار به ارتفاع حدود 19 متر و عرض 14 متر که در میان غارهای کشف شده در استان نظیر آن یافت نمی‌شود.
چند سال قبل این غار توسط افراد بومی منطقه شناسایی شد و با انتشار اخبار این غارکم کم پای غارنوردان و طبیعت گردان ماجراجو به منطقه شاندرمن باز شد و در بررسی‌ها و پژوهش‌های اولیه مشخص شد که این غار از لحاظ ساختاری از غارهای منحصر به فردکشور می‌باشد که در سنگهای آهکی ایجاد شده و دارای دو دهانه بزرگ و کوچک می‌باشد که هر دو دهانه در کنار هم قرار گرفته اند و در اصطلاع زمین شناسی به آنها آون می‌گویند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

ییلاق اولسبلنگاه ( ییلاقات ماسال )

ییلاق اُلَسَبِلَنگاه در شهرستان ماسال از توابع استان گیلان قرار دارد، این منطقه بسیار زیبا در فاصله حدود 25 کیلومتری شمال غرب این شهرستان و در ارتفاعات کوه‌های تالش قرار دارد.
ییلاق اولسبلنگاه از ییلاقات میان کوهی و پر جمعیت است و ساختمان‌های مسکونی زیادی با اسکلت چوبی دارا می‌باشد.
اغلب ساکنین منطقه از شهروندان ماسال می‌باشند که برای استراحت و گذراندن فصل گرما در آنجا زندگی می‌کنند.
منطقه ماسال با درختان تنومند، آبشارهای طبیعی، غارها، حیات وحش و مراتع سرسبز و با جنگل‌های سر به فلک کشیده یکی از بهترین گزینه‌های طبیعت گردی است.
دهکده ییلاقی اُلَسَبِلَنگا در مسیر راه ییلاق به خلخال واقع شده و از دو تالار مهمان پذیر برخوردار است که در تمام فصل‌های سال آماده سرویس دهی به گردشگران است
قرار گرفتن در دامنه‌ی پر پیچ و خم جاده این منطقه و دیدن قله زیبای خندیله پشت در دور دست‌های مرتفع بسیار چشم نواز است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک جنگلی خرما

روستای لیل در شهرستان لنگرود بخش اطاقور در استان گیلان قرار دارد و دارای طبیعتی بکر و دست نخورده است،سرسبزی،جنگل،رودخانه و اهالی بسیار خوب این روستا در کنار هم باعث شده تا این روستا شکل بسیار قشنگی به خود بگیرد.نزدیکی کوه‌ها به هم و از میان این کوهها رودخانه ایی که روان شده و باغ چای و شالیزارها که در نوع خود قشنگی خاصی دارد این روستا را جزو بهترین مناظرر طبیعی کشور کرده است .
بعد از روستای لیل روستای دیگری بنام روستای خرما وجود دارد، پارک جنگلی خرما یکی از مناظر و طبیعت زیبا و دیدنی میباشد که توریستهای زیادی را به این منطقه بکر جذب کرده است .
از طریق جاده (اطاقور –لیل- خرما) می‌توان به این مکان رفت ،این منطقه با داشتن طبیعتی زیبا دارای چشم انداز کوهستان و رودخانه بوده و استقرار گونه‌های متنوع درختی (توسکا،لرک،انجیلی) محیطی مناسب برای گردشگران فراهم ساخته است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای پرشکوه

روستای پرشکوه نام روستایی در اطراف شهرستان لنگرود در استان گیلان است ، این روستا در دامنه کوهی به همین نام قرار دارد، این کوه 400 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و مشرف به شهر کومله است ، منظره این کوه بسیار زیبا است و از آنجا می‌توان شالیزارها و استخر(سَل) پرشکوه و کومله را دید.
معنی پرشکوه به معنی «پره کوه» یا دامنه کوه گفته شده است ، این روستادارای محصولات کشاورزی ازقبیل برنج و چای وکرم ابریشم ومرکبات می‌باشد ، مرکبات این روستا دارای محبوبیت خاصی در استان گیلان بوده واز معروفیت بالایی برخوردار است.
معروفترین محصول کشاورزی پرشکوه مرکبات است ، پرتقال و نارنج پرشکوه موجب شده که افراد زیادی از شهرهای اطراف به پرشکوه بیایند.
بافت قومی مردم پرشکوه گیلک است و به زبان گیلکی تکلم می‌کنند ، معروف‌ترین کسی که در پرشکوه زندگی میکرد حاج تراب صیحانی بوده ، او یک عالم فقیه و معلم بود که در سال 1375 به دیار باقی شتافت.
مردم پرشکوه گیلک هستند و به گیلکی شرق گیلانی صحبت می‌کنند و بیشتر کشاورز هستند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دریاچه کومله

دریاچه کومله در شهر کومله شهرستان لنگرود در استان گیلان قرار دارد. این دریاچه سه آبگیر مجزا را شامل می‌شود که طول بزرگترین آبگیر آن در حدود سه کیلومتر و عرض آن چهارصد متر می‌باشد.
فاصله دریاچه تا سواحل دریای خزر و ساحل زیبای چمخاله در حدود ده کیلومتر و تا ارتفاعات شمالی البرز و کوه پرشکوه در حدود یک کیلومتر می باشد. در نزدیکی دریاچه امکانات تفریحی از قبیل قایق سواری و رستوران فراهم شده است.
این دریاچه در جنوب روستای کومله واقع در چهار کیلومتری جنوب شرقی شهرستان لنگرود واقع شده است. در اطراف دریاچه شالیزارهای برنج و مزارع چای بسیاری مشاهده می‌شود. دریاچه کومله میزبان شماری از پرندگان کنار آبزی استان گیلان بوده که عموما برای زمستان گذرانی به این منطقه کوچ می‌کنند.
همواره با عبور از شهرستان لنگرود و با نگاه به آسمان تعدادی اگرت‌‌های کوچک و پرستو‌های دریایی مشاهده می‌شود که از سمت دریا به سمت جنوب لنگرود یعنی بخش کومله در حال پروازند. دسترسی به دریاچه کومله، از طریق کیلومتر دو جاده لنگرود به رامسر، فرعی روستای کومله امکانپذیر می باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بقعه دوازده تن

بقعه دوازده تن در شهرستان لنگرود مدفن دوازده تن از سادات کیایی می باشد که بر بخش شرقی استان گیلان حکومت می‌کردند و چون زادگاه سادات کیایی ملاط بود به سادات ملاطی نیز معروف می باشند.
طبق شجره نامه ای که در بقعه موجود است این دوازده تن عبارتند از: سید علی و سید محمد، پسران امام سجاد(ع)، سید یوسف، سید یونس، سید حسن، سید مظفر، سید موسی، سید حیدر، سید صالح، سید اسکندر، سید خاور و سید ابوذر پسران امام محمدباقر (ع).
این بنا در دهکده ملاط رانکوه در شهرستان لنگرود واقع شده است.
بنا به روایتی، مرعشی نخستین کسی بود که در ملاط دفن شد و بعدا برای او بارگاه ساختند. زن سید محمد کیا در سال هشتصد و بیست قمری درگذشت و سلطان دستور داد برای او مقبره بزرگی بسازند بعد خود نیز در همانجا مدفون شد. روستای ملاط را سابق بر این مشهد سر نیز می نامیدند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تالاب کیاکلایه

تالاب کیاکلایه در شهرستان لنگرود یکی از غنی‌‌‌ترین تالاب‌‌های استان گیلان به لحاظ تنوع گونه‌‌های حیاتی می‌باشد و در جذب گردشگر و افزایش درآمد اقتصادی حاشیه نشینان و حفظ محیط زیست طبیعی دارای اهمیت و توان بالایی می‌باشد.
این تالاب از پتانسیل‌‌های اکوتوریستی شهر لنگرود به شمار می‌آید که در شرایط پایکوهی با ظرفیت بالای گردشگری در مسیر جاده ترانزیت شمال واقع شده است.
تالاب کیاکلایه لنگرود در نظر حاشیه نشینان به واسطه تامین آب زراعی و کم و زیاد شدن آب در طول فصل، معروف به استخر کیاکلایه می‌باشد. با توجه به جریان طبیعی آب و وجود شرایط تالاب طبیعی از گذشته زمین شناسی ناحیه، پس روی آب دریای خزر و شرایط تالابی در حال حاضر، واژه تالاب برای این استخر به کار می‌رود.
مساحت این تالاب حدود سیصد هکتار بوده که از یک طرف به شهر لنگرود و محور ترانزیتی رامسر - رشت و از سه طرف دیگر به شالیزارها و در فاصله اندکی با کوهپایه ها، با چشم اندازی زیبا واقع شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

ساحل چمخاله

ساحل چمخاله واقع در شهرستان لنگرود از توابع استان گیلان با شرایط زیبا و دلپذیر خود در دنیا کم‌نظیر است .
چرا که گفته می‌شود در دنیا دو شهر ساحلی به شکل دلتا وجود دارد که این حالت آب و هوای دلپذیری را برای این مناطق به وجود می‌آورد که لنگرود یکی از این دو شهر است.
چَمخاله، منطقه‌ای ساحلی بسیار زیبا و منحصر به فرد در استان گیلان می‌باشد که این منطقه در حدود ۱۰ کیلومتری شرق لنگرود ۲۰ کیلومتری شرق لاهیجان و ۳۹ کیلومتری غرب رودسر قرار دارد.
چمخاله از لحاظ ساحلی دارای یکی از بهترین سواحل ماسه‌ای می‌باشد که همه ساله در فصلهای بهار و تابستان پذیرای جمع کثیری از مسافران و توریستها می‌باشد.
یکی از آثاری که اخیرا بنا گردیده و از آثار دیدنی لنگرود به شمار میرود،مجتمع جهانگردی چاف چمخاله است این بنا که در 15 کیلومتری شهر لنگرود و در کنار رودخانه ای که مسیر آبش به طرف دریا است،قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای بلوردکان ( بلور دوکان )

روستای بلوردکان ﺟﺰء روﺳﺘﺎی ﻻت ﻟﯿﻞ از ﺗﻮاﺑﻊ ﺑﺨﺶ اﻃﺎﻗﻮر شهرستان ﻟﻨﮕﺮود در استان گیلان ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ. اﯾﻦ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺟﻨﮕﻠﯽ ﮐﻮﻫﺴﺘﺎﻧﯽ ﺑﺎ ﭼﺸﻢ اﻧﺪازﻫﺎی ﻃﺒﯿﻌﯽ ﺑﺴﯿﺎر زﯾﺒﺎ و ﺟﺎده آﺳﻔﺎﻟﺘﻪ دارای ﺟﺎذﺑﻪ ﻫﺎی زﯾﺒﺎی ﻃﺒﯿﻌﯽ اﻋﻢ از ﭘﺎرک ﺟﻨﮕﻠﯽ ، رودﺧﺎﻧﻪ، آﺛﺎر ﺗﺎرﯾﺨﯽ درروﺳﺘﺎی ﺑﻠﻮردﮐﺎن اﻋﻢ از ﮐﺎرواﻧﺴﺮا ، ﭘﻞ و... دارای ﻇﺮﻓﯿﺖ ﺑﺎﻻی ﮔﺮدﺷﮕﺮی اﺳﺖ. ﻣﺘﺄﺳﻔﺎﻧﻪ ﻣﻬﻤﺎﻧﺴﺮا ﯾﺎ ﻫﺘﻞ ﻧﺪارد اﻣﺎ اﻣﮑﺎنن اﺣﺪثﮐﻤﭙﯿﻨﮓ در ﻣﺤﯿﻂ وﺟﻮد دارد. اداﻣﻪ ﻣﺴﯿﺮ ﺑﻪ ﻣﻨﺎﻃﻖ ﺟﻨﮕﻠﯽ و ﯾﯿﻼﻗﯽ، ﻣﻨﺘﻬﯽ ﻣﯽ ﺷﻮد .ﺗﻤﺎﻣﯽ ﻣﺴﯿﺮ آﺳﻔﺎﻟﺘﻪ ﺑﻮده و ﺑﻪ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﻣﺮﺗﻊ ﻫﻠﻮدﺷﺖ ﻣﻨﺘﻬﯽ ﻣﯽ ﮔﺮدد.
ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺟﻨﮕﻠﯽ ﻣﺤﻮر ﺑﻠﻮردﮐﺎن ﺑﻪ ﻫﻠﻮدﺷﺖ ﭘﻮﺷﯿﺪه از ﺟﻨﮕﻞ ﻫﺎی ﻣﻤﺮز و ﺗﻮﺳﮑﺎ، آﻣﯿﺨﺘﻪ ﺑﺎ درﺧﺘﺎن ﻓﻨﺪق روﺳﺘﺎﯾﯽ، ﺑﺎﻏﺎت ﭘﺮاﮐﻨﺪه ﭼﺎی و ﻓﻨﺪق اﺳﺖ. ﺟﺎده ﮐﻮﻫﯽ – ﺟﻨﮕﻠﯽ و ﭘﺮ ﭘﯿﭻ و ﺧﻢ وﻟﯽ آﺳﻔﺎﻟﺘﻪ و زﯾﺒﺎ اﺳﺖ .
در ارﺗﻔﺎع 1200 ﻣﺘﺮی از ﺳﻄﺢ درﯾﺎ ﺑﻪ ﻫﻠﻮ دﺷﺖ ﻣﯽ رﺳﯿﻢ اﯾﻦ ﻣﮑﺎن از ﻣﺮﮐﺰ ﺷﻬﺮ ﻟﻨﮕﺮود 40 ﮐﯿﻠﻮ ﻣﺘﺮ و ﺑﺎ ﺑﻠﻮردﮐﺎن 13 ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮ ﻓﺎﺻﻠﻪ دارد. در ارﺗﻔﺎﻋﺎت ﻫﻠﻮدﺷﺖ ﻗﻬﻮه ﺧﺎﻧﻪ ای ﺑﺮای اﺳﺘﺮاﺣﺖ وﺟﻮد دارد وﻟﯽ ﻣﻬﻤﺎن ﺳﺮا ﻧﺪارد. در 29 ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮی ﺟﻨﻮب ﺷﻬﺮ ﻟﻨﮕﺮود در روﺳﺘﺎی ﺳﺮ ﻟﯿﻞ و در 14ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮی ﺷﻬﺮ اﻃﺎﻗﻮر ﺑﻪ ﻣﮑﺎﻧﯽ ﻣﯽ رﺳﯿﻢ ﺑﺪون ﻋﻼﺋﻢ راﻫﻨﻤﺎﯾﯽ ﮐﻪ اﮔﺮ اﻓﺮاد آﺷﻨﺎ ﺑﻪ ﻣﺤﻞ را ﻫﻤﺮاه ﻧﺪاﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﯿﻢ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻋﻨﻮان ﺑﻪ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺑﮑﺮدﺳﺖ ﻧﺨﻮاﻫﯿﻢ ﯾﺎﻓﺖ. 
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]