امروز: سه شنبه، 28 خرداد 1398

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

12/4 1395

شهر تاریخی دشت حلقه یا دشت قلعه در 15 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان گنبد کاووس از توابع استان گلستان ، سه کیلومتری شمال جاده گرگان ـ مشهد و حد فاصل شهرستان‌های مینودشت و آزادشهر در دهستان القجر واقع شده است. شهر به صورت هشت ضلعی نامنظم بنا شده است . دو حصار بزرگ داخلی و خارجی که به ترتیب 4 متر و 75/6 متر ارتفاع دارد، شهر را محصور کرده است. در فاصله دو دیوار خندقی به عرض 53 متر که در برخی مکان‌ها به 60 متر می‌رسد، حفر شده است. پیرامون این شهر باستانی 7 کیلومتر و مساحت آن 338 هکتار است.
در ضلع جنوب شرقی شهر، تپه مرتفعی به ارتفاع 20 متر و مساحت 3 هکتار و پیرامون 824 متر وجود دارد که به احتمام قوی دژ یا اکروپل شهر بر روی تپه بنا شده است.
کاوش‌های باستان شناختی نشان می‌دهد تپه ای که شهر برروی آن واقع شده، مربوط به دوران پیش از تاریخ است و اوج شکوفایی این شهر در دوران اشکانی و ساسانی بوده است. به احتمال قوی دژیا آکروپل شهر یا همان مرکز حکومتی بر روی این تپه بنا گردیده است به نظر می‌رسد که گبری قلعه در شمال غربی این شهر به عنوان قلعه نظامی بنا شده و بعد از مدتی همزمان با افزایش قدرت سیاسی اشکانیان، شهر بزرگ دشت حلقه احداث گردیده است.این شهر تاریخی به شماره5049/ 63 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود