شهر باستانی جرجان

شهر باستانی جرجان در شهرستان گنبدکاووس از توابع استان گلستان یکی از شهرهای بزرگ جهان اسلام به شمار می‌آمده که با شهرهایی همچون ری، مرو و جندی شاپور برابری می‌کند. این شهر دارای معماری و شهرسازی بسیار پیشرفته ای بوده است که با کاوش‌های انجام شده، معلوم شد که بیش از هزار سال پیش دارای فاضلاب شهری، خیابان هایی با سنگفرش‌های منقش آجری وو سیستم آبرسانی به خانه‌ها بوده که از طرح شهرسازی و وجود نقشه برای ساخت آن خبر می‌دهد.
آبگینه‌ها و سفال‌های ارزشمند کشف شده از دفینه‌های جرجان نیز موئید این مطلب می‌باشد که این شهر یکی از مراکز صنعت آبگینه و سفال در دوره‌های بعد از اسلام یعنی سده‌های پنج و شش هجری شمسی بوده است. خرابه‌های شهر جرجان که امروزه در سه کیلومتری جنوب غربی شهر گنبدکاووس واقع شده است در زمان آبادی، هزار و دویست هکتار را در بر میگرفته که در قرن اخیر به دلایل مختلف مانند کاوش‌های غیرمجاز، توسعه کشاورزی و ساخت خانه‌های جدید، از بین رفته و فقط مساحتی در حدود دویست و پنجاه هکتار در دو طرف گرگان رود از آن به جا مانده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مجتمع سوار کاری گنبدکاووس

مجتمع سوارکاری گنبدکاووس در استان گلستان در سال هزار و سیصد و چهل با اهداف مسابقات کورس اسب دوانی و تولید و پرورش اسب‌های اصیل ترکمن در شهر گنبدکاووس احداث شد.
پس از انقلاب اسلامی این مجموعه مجموعه با تصویب شورای انقلاب به سازمان تربیت بدنی واگذار شد و در حال حاضر این مجتمع با تمام اموال منقول و غیر منقول به شرکت تجهیز و نگهداری اماکن ورزشی سازمان تربیت بدنی واگذار شده است.
این مجموعه دارای صد و بیست هکتار زمین کشاورزی، پارکینگ، فضای سبز، پیست اسبدوانی می‌باشد که مساحتآن حدودا به سی هکتارمی رسد. همچنین این پیست سوئیت، ویلا، اصطبل زمستانه و تابستانه، جایگاه مسابقات و استخر شنا را نیز شامل می‌شود.
مسابقات اسبدوانی در فصلهای بهار پاییز برگزار می‌شود و علاقمندان زیادی را از گوشه و کنار کشور به سوی خود جذب می‌کند و این مسابقات اسبدوانی به جز گنبد در شهرهای تهران، مشهد، کردستان و بندر ترکمن برگزار می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تالاب آلماگل

تالاب آلماگل در شمال استان گلستان یکی از سه تالاب بین‌المللی شهرستان گنبدکاووس می‌باشد که در نزدیک مرز ایران و ترکمنستان قرار گرفته است. تالاب آلماگل که به معنی دریاچه سیب می‌باشد از مجموعه تالابهای بین‌المللی ایران محسوب می‌شود که در سال  ‪ هزار و نهصد و هفتاد و پنج در کنوانسیون رامسر به‌ثبت رسیده‌است.
این تالاب که در فاصله حدود هفتاد و دو کیلومتری شهر گرگان واقع شده است دارای ‪ دویست ‬ و هفت هکتار مساحت می‌باشد که از شمال به اراضی کشاورزی و از جنوب به روستای تنگلی محدود می‌شود.در دانشنامه گلستان در مورد این تالاب اینطور آمده است که : آب و هوای آن مدیترانه‌ای و گرم با تابستان‌های خشک و گرم و زمستان‌های ملایم می‌باشد.
همچنین بارندگی سالانه این منطقه ‪ بین دویست و پنجا تا سیصد‪ میلی متر و رطوبت ‪آن بیست و شش ‬تا صد درصد متغیر می‌باشد .
متوسط دمای منطقه حداقل بین منفی پنج و حداکثر ‪ چهل و دو‬درجه‌سانتی‌گراد گزارش شده است. در جنوب و جنوب غربی آلماگل همچنین دو تالاب دیگر به نامهای آلاگل و آجی گل قرار دارند. برای رسیدن به این تالابها باید مسیر هشتاد کیلومتری را از شهر گنبدکاووس تا بخش مرزی داشلی برون طی کرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد گلستان یک و دو

سد گلستان یک در استان گلستان و در فاصله دوازده کیلو متری شمال شرقی شهرستان گنبد کاووس واقع شده است . این سد از نوع خاکی همگن و به جهت توسعه اراضی ساحل راست رود با ایجاد شبکه آبیاری و زهکشی تحت فشار به وسعت حدود ده هزار هکتار کنترل و مهار سیلاب‌های مخرب سالانه احداث شده است.
سدگلستان از نوع خاکی همگن می‌باشد که ارتفاع آن از پی بیست و شش متر، ارتفاع از کف هفده متر، طول تاج سد هزار و سیصدمتر، عرض تاج سد دهمتر و ضخامت در پی دویست متر می‌باشد. جنس تکیه گاه‌ها خاک لس، عمق آبرفت بیش از دویست متر، حجم مخزن هشتاد و شش میلیون متر مکعب،حجم مخزن در مواقع سیلابی صد و سی و پنج میلیون متر مکعب و وسعت مخزن در سیلاب طرح هجده کیلو متر می‌باشد.
میزان مصارف آبی کشاورزی چهل و چهار میلیون متر مکعب،کمک به حجم آب قابل تنظیم سد وشمگیر سی و هشت میلیون متر مکعب است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تالاب آجی گل

تالاب آجی گل در شهرستان گنبدکاووس از یکی دیگر از تالابهای زیبا و بکر استان گلستان می‌باشد که دیدن طبیعت زیبای آن در ایام بهاران به طبیعت‌گردان توصیه می‌شود.آجی گل در زبان ترکمن به معنی دریاچه تلخ است.
این تالاب در بخش داشلی برون ،شمال شهرستان گنبد کاووس و در جنوب روستای تنگلی واقع شده است. مساحت آن حدود ۳۶۰ هکتار می‌باشد.
در ضلع غربی تالاب آجی گل دریاچه نمک به مساحت حدود ۸۰ هکتار قرار گرفته است. عمق این تالاب از ۱ تا ۱۵ متر در نقاط مختلف متغیر است. آب این منطقه نیز از رود مرزی اترک تأمین می‌گردد.
این تالاب در جنوب رودخانه مرزی اترک به فاصله 75 کیلومتری شمال شهر گنبدکاووس واقع است.
حد اکثر عمق آن بسته به فصول5/2-5/1 متر متغیر است.در بالادست آن دریاچه‌ای بسیار زیبا با مساحت 100 هکتار به نام دریاچه نمک قرار دارد.
این تالاب از دو بخش تشکیل شده است که قسمت غربی آن تا حدودی عمیق است. قسمت شرقی تالاب پوشیده از نی و از بخش غربی جدا می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تالاب آلاگل

تالاب آلاگل در 60 کیلومتری شمال شهر گنبدکاووس و در شرق جاده آق‌قلا به اینچه‌برون در استان گلستان واقع شده است. مساحت آن در زمان پرآبی به 2500 هکتار و عمق آن به 5/2 متر می‌رسد. آب این تالاب همانند تالاب‌های آجی‌گل و آلماگل از رودخانه مرزی اترک و زهکشی‌های طبیعی نهرهای شور به نام‌های سامان و شورجه تأمین می‌شود. بعضی از نقاط پیرامونی تالاب با نی و جگنن و درختچه‌های گز پوشیده شده و بستر آن را در اکثر نقاط، پوشش سبزی از جلبک به‌طور یکنواخت دربر گرفته است. هر ساله در فصل مهاجرت، هزاران پرنده به این تالاب و دیگر تالاب‌های استان آمده و انواع قو، فلامینگو، اردک، پرستوی دریایی، چنگر، غاز، سلیم، کاکائی، بالکان، آبچلیک و ... را می‌توان در آن‌جا مشاهده کرد.
تالاب آلاگل بزرگترین دریاچه استان گلستان و یک تالاب آب شور است که در شهرستان گنبد کاووس، بخش داشلی برون و در کنار شهر اینچه برون واقع است. فاصله این تالاب تا شهر گنبد کاووس حدود ۷۵ کیلومتر مربع است.
آلاگل ۲۵ کیلومتر مربع مساحت و حداکثر ۲٫۵ متر عمق دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

برج گنبد قابوس

گنبد قابوس بنایی تاریخی از سده چهارم هجری است که در شهر گنبدکاووس ، شمال ایران در استان گلستان قرار دارد. سبک معماری بنا شیوه رازی است.
این بنا که بلندترین برج تمام آجری جهان به‌شمار می‌آید بر فراز تپه‌ای خاکی که قریب پانزده متر از سطح زمین بلندتر است قرار دارد. این بنا در سال (۳۹۷ هجری قمری برابر با ۳۷۵ هجری خورشیدی) و در زمان سلطنت شمس المعالی قابوس بن وشمگیر و در شهر جرجان که پایتخت پادشاهان آن دیار بوده، بنا گردیده‌است.
پروفسور آرتور پوپ در مورد این بنا چنین نوشته‌است:
در زیر سمت شرق کوه‌های البرز و در برابر صحراهای پهناور آسیا یکی از بزرگ‌ترین شاهکارهای معماری ایران با تمام شکوه و عظمت خود قد بر افراشته‌است. این بنا گنبد قابوس بقعه آرامگاه قابوس بن وشمگیر می‌باشد و برج آرامگاه از هرگونه آرایش مبراست. جنگنده‌ای با نیروی ایمان در نبرد رودرروی، پادشاهی شاعر در نبرد با ابدیت، آیا آرامگاهی چنین عظیم و مقتدر وجود دارد.
و ویل دورانت در مورد آن نوشته‌است:
جرجان در قرن ۱۰ میلادی (عصر زیاریان) یکی از ولایت‌های بزرگ ایران بود و به امیران روشنفکر اشتهار داشت، مثل شمس المعالی قابوس وشمگیر که ابن سینا را به دربار خود خواند. این شهر گنبدی ۵۲ متری دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دیوار بزرگ گرگان ( مار سرخ )

دیوار بزرگ گرگان در استان گلستان یکی از دیوارهای حاشیه‌ی دریای خزر است که از آن حتی به عنوان دومین دیوار بزرگ جهان یاد می‌شود که در شهرستان گنبدکاووس واقع شده است .
سه دیوار مربوط به دوره‌ی ساسانی در محدوده‌ی دریای خزر تا کنون شناسایی شده‌اند. در این میان، دیوارهای گرگان و تمیشه در حوزه‌ی استحفاظی استان گلستان قرار دارند و دیوار دربند یا قفقاز در محدوده‌ی کشور جمهوری آذربایجان واقع شده است. دیوار گرگان که در جهت شرقی - غربی با 200 کیلومتر طول ساخته شده است از دریای خزر شروع می‌شود و تا پارک ملی گلستان ادامه دارد. دیوار تمیشه نیز که در خلاف جهت این دیوار یعنی در جهت جنوبی ـ شمالی ساخته شده است وبا 15 کیلومتر طول از دامنه‌ی جنوبی البرز تا خلیج گرگان امتداد دارد.
دیوار بزرگ گرگان از نظر طولی پس از دیوار چین، دومین دیوار طولانی در قاره‌ی آسیاست؛ ولی در جهان پس از دیوار چین با حدود شش‌هزار کیلومتر طول و دیوار لیمز با حدود 500 کیلومتر طول، دیوار گرگان سومین دیوار طولانی جهان است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

شهر تاریخی دشت حلقه

شهر تاریخی دشت حلقه یا دشت قلعه در 15 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان گنبد کاووس از توابع استان گلستان ، سه کیلومتری شمال جاده گرگان ـ مشهد و حد فاصل شهرستان‌های مینودشت و آزادشهر در دهستان القجر واقع شده است. شهر به صورت هشت ضلعی نامنظم بنا شده است . دو حصار بزرگ داخلی و خارجی که به ترتیب 4 متر و 75/6 متر ارتفاع دارد، شهر را محصور کرده است. در فاصله دو دیوار خندقی به عرض 53 متر که در برخی مکان‌ها به 60 متر می‌رسد، حفر شده است. پیرامون این شهر باستانی 7 کیلومتر و مساحت آن 338 هکتار است.
در ضلع جنوب شرقی شهر، تپه مرتفعی به ارتفاع 20 متر و مساحت 3 هکتار و پیرامون 824 متر وجود دارد که به احتمام قوی دژ یا اکروپل شهر بر روی تپه بنا شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]