بقعه چوپان آتا و بقعه عالم بابا

در استان گلستان و در شهرستان کلاله و در اطراف مقبره خالد نبی(ع) دو بقعه دیگر به نام بقعه چوپان آتا و بقعه عالم بابا وجود دارد که با توجه به روایات محلی، یکی چوپان آتا از یارانش و دیگری عالم بابا پدر همسر خالد نبی(ع) است.
کمی دورتر از زیارتگاه خالدنبی و بر سر قله مسلط هزار دره شمالی ، قسمت شرق آرامگاه خالد نبی ،بقعه چوپان آتا قراردارد.
این بقعه بصورت بنایی ساده ، مسقف با پلان چهار ضلعی است که در هر ضلع آن یک پنچره با طاق هلالی می‌باشد .
گنبد بقعه فلزی و بصورت نوک تیز شش ضلعی در مرکز سقف ساخته شده است که دارای کمربند می‌باشد نمای خارجی بنا ساده وسیمان کاری شده است و نمای داخلی بقعه نیز ساده ، فاقد تزیین و کتیبه است. در داخل بقعه صورت قبری بدون سنگ دیده می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

گورستان خالد نبی

جایی در دوردست‌های شمال استان گلستان و در شهرستان کلاله بر روی تپه ماهورهای سبز صحرا گورستانی باستانی با منظره خیره‌کننده و عجیب به نام گورستان خالد نبی قرار دارد که آدمی را به اسرار همچنان ناشناخته تاریخ بازمی‌گرداند، گورستانی با سنگ قبرهای منحصربه‌فرد و بی‌نظیر که تا 5 متر قد دارند و هنوز قدمت دقیق آنها معلوم نیست.
سنگ مزارهای گورستان «خالد نبی» که طول آنها حداقل بین نیم تا حداکثر 5 متر است، با قطری بیش از 50 سانتی‌متر و وزنی بالغ بر 2 تن به‌صورت ایستاده و در شکل‌هایی تجریدی از سنگ یکپارچه حجاری و تراشیده شده است. این سنگ مزارها که تعداد آنها به حدود 600 عدد می‌رسد، در منطقه‌ای کوهستانی در شمال‌شرق استان گلستان قرار دارد و منظره‌ای رازآلود را به تصویر کشیده‌اند.
در نگاه اول تعداد زیادی از سنگ قبرهای ایستاده وجود دارد اما وقتی وارد این دره سنگ قبر می‌شویم در بین این سنگ قبرهای ایستاده سنگ قبرهای کوتاهی هم وجود دارد که بسیار متفاوت با سنگ قبرهای ایستاده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

زیارتگاه خالد نبی

آدرس : استان گلستانشهرستان کلاله – به سمت “قره قوزی سفلی” و “یلی بدراق” – ۳۸ کیلومتری جاده خاکی را طی کنید تا به زیارتگاه خالد نبی برسید.
آرامگاه کوچک خالد نبی(ع) بر بلندای تپه ایی قرار گرفته است. مقبره ای ساده با اتاق هایی که قبور متبرکه در آن قرار گرفته و گنبدهایی ساده‌تر و بدون تزیین بالای هر کدام که این مکان را متفاوت از هر مقبره‌ای کرده است.
به نقل از کتاب ناسخ التواریخ، خالد بن سنان شش هزار و یکصد و بیست و سه سال بعد از به دنیا آمدن آدم و در سال ۵۳۰ میلادی بر تخت نبوت نشته و مردم زمان خود را به شریعت "اسماعیل ذبیح اله" می‌رسد. او در سرزمین عدن که در یمن می‌باشد، می‌زیسته‌است. و از قبیله "بنی عبس بغیض" می‌باشد.

از آنجایکه ایشان در زمره پیامبران تبلیغی بدون کتاب و آخرین مبلغ دین مسیح بوده و وظیفه اش ایجاب می‌کرد که بعنوان مبلغ دینی به همه جا سفر کند و مردم را به پذیرش دین مسیح دعوت کند. در آن زمان در ایران، خسرو انوشیروان پادشاهی می‌کرد و آیین زرتشت مذهب رسمی اکثر ایرانیان بود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه زاو

در روستای زاو و نزدیکی گرگانرود از توابع بخش پیشکمر و در فاصله 45 کیلو متری شهر کلاله در استان گلستان چشمه ای زیبا به نام چشمه زاو قرار دارد
گرگانرود از کوه‌هاى آلاداغ در بجنورد سرچشمه مى‌‌گیرد و در مسیرى به طول بیش از ۲۰۰ کیلومتر، پس از عبور از دره‌هاى پرپیچ و خم کوهستانى، صحراى کلان، پیرامون شهر گرگان، گنبد کاووس، دشت گرگان و شهر آق قلعه در نقطه‌اى به نام «خواجه نفس» وارد دریاى مازندران مى‌شود. رودخانه گرگان رود حرکتى آرام دارد، اما در مواقع بارندگى و سیلاب به علت عبور از زمین‌هاى رسى، گل‌آلود مى‌شود
این چشمه با آبدهی بسیار زیبا و چشم اندازهای خیره کننده در میان یک محوطه جنگلی باصفا قرار گرفته است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه شکار ممنوع عزیز آباد

منطقه شکار ممنوع عزیزآباد بامساحت حدود ۱۷۰۰۰ هکتار در ۲۴ کیلومتری شرق شهرستان کلاله از توابع استان گلستان قرار دارد.
پستانداران ساکن در این منطقه بیش از سی گونه هستند که شامل شغال، روباه، پلنگ، گرگ , خرس قهوه‌ای، و سمور می‌باشند.
قرقاول، پرندگان شکاری، شاهین‌سانان، کورکور سیاه، کرکس، سنقر و انواع گنجشک‌سانان پرندگان منطقه هستند.
منطقه شکار ممنوع عزیزآباد یکی از عمده‌ترین زیستگاه‌های قرقاول می‌باشد.
قورباغه، وزغ و سمندر از دوزیستان منطقه هستند.
خزندگان نیز شامل لاک‌پشت و انواع مارهای سمی و غیرسمی می‌باشند. از ماهیان نیز سیاه ماهی ساکن در رودخانه زاو می‌باشد.
پوشش گیاهی منطقه شامل گونه‌های درختی و درختچه ای می‌باشند که عبارتند از:عناب,تمشک،بلوط،ممرز،اوجا،آزاد،ازگیل،زالزالک،آلوچه،ال،انجیر،گردو ،چنار،
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک ملی گلستان

پارک ملی گلستان در شهرستان کلاله موزه زنده ای است که در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی واقع شده است . این پارک مجموعه متنوعی از جوامع گیاهی و جانوری را در خود جای داده است و به عقیده برخی از متحققین، ویژگیهای پارک گلستان در زمینه داشتن مناطق زیست متنوع جنگلی و استیپی، متشکل از کلیه گیاهان و حیوانات وحشی منحصر به فرد استت که تا حدی دست نخورده در یک محدوده نه چندان وسیع قرار گرفته است .بطوریکه بدلیل دارا بودن شرایط مطلوب از سوی سازمان‌های بین المللی به عنوان ذخیره گاه زیست کره به ثبت رسیده و مورد توجه خاص متحققین و دانش پژوهان و علاقه مندان به طبیعت است.
در این پارک بیش از ۱۳۰۰ گونه‌ی گیاهی مستقر است که ۲۰ نوع از آنها در هیچ نقطه‌ی دیگری از کره زمین یافت نمی‌شوند.
پارک گلستان در فاصله 45 کیلومتری شرق مینودشت ،150 کیلومتری شرق گرگان واقع شده است و مساحت آن 91895 هکتار است. پارک ملی گلستان نخستین پارکی است که در ایران عنوان پارک ملی را به خود اختصاص داده است. این پارک با داشتن اقلیم‌های متفاوت و مناطق زیستی متنوع جنگلی، استپی و چشم اندازها و مناظر متبوع طبیعی از جمله جاذبه‌های گردشگری استان گلستان محسوب می‌گردد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مدرسه کریم ایشان

مدرسه کریم ایشان در روستای کریم ایشان و در مسیر جاده کلاله - مراوه تپه شهرستان کلاله از توابع استان گلستان واقع شده است و با شهرستان گنبد 79 کیلومتر فاصله دارد.
ساختمان مسجد و مدرسه متعلق به دوره قاجاریه می‌باشد و بر اساس تاریخی که بر سردر ورودی مدرسه کتابت شده ، در سال 1328 هجری قمری ساخته شده است. مسجد و مدرسه کریم ایشان به شماره 1124 مورخه 21/7/54 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
مسجد کریم ایشان
این مسجد در سال 1328 هجری قمری ساخته شده است، و با اینکه زیاد قدمتی ندارد، اما خصوصیات بناهای قدیمی‌تر در آن راه یافته است. بناهای آن ترکیبی از ویژگی‌های بناهای دیدنی آسیای مرکزی و معماری ایران است. طول آن در حدود 17 و عرض آن در حدود 13 متر است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]