چکل سر

ارتفاعات "چکل سر جهان نما "یکی از زیباترین نقاط کوهستانی استان گلستان با چشم اندازهای عالی مشرف بر شهرهای گرگان و کردکوی هرساله در فصل تابستان پذیرای گردشگران فراوان می‌باشد.
جهان نما منطقه ییلاقی در جنوب غربی شهرستان گرگان و در محدوده جغرافیای گرگان- کردکوی قرا دارد. این نقطه از نظر اقلیمی یکی از زیباترین و جذابترین مناطق ییلاقی و کوهستانی بشمار می‌رود.جهان نما از دیر بازبه سبب جاذبه‌های فراوان طبیعی ،حیات وحش متنوع و دشت سر سبز ،محل گذران اوقات فراغت و استراحتگاه همچنین محل گذر و تردد مردم بویژه اهالی کفشگیری به منطقه هزار جریب و بخش یانه سر ،حاج آباد ،شاهکوه بوده است.
منطقه حفاظت شده "جهان نما" در استان گلستان با چشم‌اندازهای زیبا و در عین حال ناشناخته می‌تواند در همه فصول پذیرای ایرانگردان و گردشگران باشد. این منطقه با وسعتی بیش از ‪ ۳۰‬هزار هکتار در جنوب شرقی شهرستان کردکوی در ارتفاعی بین ‪ ۶۰۰‬تا سه هزار و ‪ ۸۶‬متری از سطح دریا واقع شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای رادکان

روستای رادکان در دامان البرز شرقی در ۳۵ کیلومتری جنوب غرب شهر کردکوی و ۵۰ کیلومتری گرگان در استان گلستان قرار دارد. این روستا از شمال به ارتفاعات درازنو، از غرب به روستای کنداب، از جنوب به جنگل‌های پیرامون و از شرق به روستاهای حاجی‌آباد و چمن ساور محدود می‌شود. ‏
‏ارتفاع روستای رادکان از سطح دریا ۱۴۴۸ متر است و تحت تأثیر اقلیم کوهستانی، زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل دارد. رودخانه رادکان در جنوب آبادی جاری است. ‏
ارتفاعات ییلاقی درازنو در شمال روستای رادکان قرار دارد و به نام بام استان گلستان معروف است. چشم‌اندازهای این ارتفاعات که به روستاها و شهرهای اطراف اشراف دارند، از جاذبه‌های طبیعی روستا به شمار می‌آید. اراضی جنگلی جنوب روستا از درختان پهن برگ مانند راش، ممرز، افرا، توسکا و غیره پوشیده شده است.
این جنگل‌ها در فصل پاییز، سرسبز و با طراوت و در فصول بهار و تابستان علاقمندان بسیاری را به سوی خود جلب می‌کند. حواشی رودخانه رادکان که منبع اصلی تأمین کننده آب کشاورزی روستاست، در بیشتر روز‌های سال، محل مناسبی برای گذران اوقات فراغت و گردشگری است. ‏چشمه مشکی جار که معروفترین چشمه روستا است، علاوه بر تأمین آب آشامیدنی روستا از جاذبه‌های طبیعی آن نیز به شمار می‌آید. ‏سقاخانه ابوالفضل(ع)، در داخل روستا قرار دارد و مورد احترام مردم روستا و زائران است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای جهان نما

روستای جهان نما در شهرستان کردکوی از توابع استان گلستان و در دامنه کوه جهان نما قرار دارد . ارتفاع قله کوه جهان نما 3086 متر از سطح دریاست . این روستا و نواحی اطراف آن ، یکی از مناطق مهم حیات وحش طبیعی ایران به شمار می‌روند و در فاصله 60 کیلومتری جنوب شرقی شهر کردکوی و 85 کیلومتری گرگان قرار گرفته است همچنین با احداث جاده ای در این دهکده علاقمندانن زیادی از شهرستان کردکوی، گرگان و حتی سایر مناطق کشور از آن دیدن می‌کنند. .
گورستان قدیمی کمرسرک ، " امامزاده رضی و مرضیه " و برج رادکان غربی نیز از جمله آثار قدیمی و تاریخی مردم منطقه جهان نما محسوب می‌شوند . روستای جهان نما ، دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل است . با توجه به کاهش دما و بارش برف در فصل‌های پاییز و زمستان ، روستا خالی از سکنه می‌شود.
چشم انداز ارتفاعات ، چشمه‌ها ، رودخانه‌ها و جنگل‌ها به ویژه در فصل‌های بهار و تابستان و پائیز ، طراوت و زیبایی شگفت انگیزی به این منطقه می‌بخشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار لاملیج

آبشار لاملیج یا سرکلاته خرابشهر در شهرستان کردکوی از توابع استان گلستان ، در جنوب روستای سرکلاته خرابشهر می‌باشد و همچنین این آبشار جز چندین آبشاری است که در مناطق جنگلی روستای سرکلاته خرابشهر واقع شده است. ارتفاع این آبشار از سطح دریا 800 متر می‌باشد. آبشار لاملیچ به ارتفاع نود متر از یک مکان رفیع و بلند به کف دره میریزد و چون در محل ریزش از بین درختانن ملیج که گاهی ملیج و ملج هم گفته می‌شود می‌گذرد به لاملیج شهرت یافته است. قبل لز این آبشار دو آبشار کوچکتر در مسر رودخانه وجود دارد.
مسیر ریزش آب دارای شیب نسبتا تند بوده و ۴ الی ۵ ساعت کوه نوردی و جنگل نوردی از روستا تا آبشار فاصله است. دیواره رودخانه مسیر که در بعضی از قسمت‌ها ارتفاع آن به بیست متر و بیشتر می‌رسد پوشیده از درختان بلند افرا و بوته‌های گیاه همیشه سبز چلم است.
در ادامه مسیر آبشار کوچکتری قرار دارد که مسیر آن با مسیر آبشار بزرگ دارای انحراف است و در صورت بازدید از آن باید مجددا به مسیر بازگشت و ادامه راه داد. ادامه مسیر تا آبشار اصلی نیاز به فرود فنی و تجهیزات دارد. لازم به ذکر است به دلیل انبوه بودن جنگل این مسیر نیاز به راهنما دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار دوآب

در استان گلستان و در فاصله پنج کیلومتری جنوب شهر کردکوی در داخل کوه و در میان درختان انبوه و سرسبز و در عمق جنگل منطقه ای قرار دارد که به دوآب معروف است که آبشار دوآب در آن قرار دارد. صدای دلنشین و ترنمی از ریزش آرام آب که از دل کوه و از بلندای طبیعت فرو می‌ریزد آرام بخش روح و روان هر بیننده ای می‌باشد.
آبشار دآو یا دوآب یکی از آبشارهایی است که در مسیر رهگذران جنگل کردکوی در مشتی مسیر و یا بقولی در راسته راه جنگل کردکوی خود نمایی می‌کند . ارتفاع این آبشار حدود هفت متر می‌باشد و از جمله آبشارهای دایمی به شمار می‌آید که آب آن از رودخانه غازی محله و زواردشت تامین می‌شود . همانطوری که از نامش پیداست در نزدیکی دو رود خانه جنگلی که از دو مسیر به هم می‌پیوندند واقع شده است.
فاصله آن تا شهر کردکوی حدود شش کیلومتر بوده و در اطراف این آبشار درختان توسکا ، لرگ ، ارس و بلوط مشاهده می‌شود .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای درازنو

روستای درازنو در جنوب شهرستان کردکوی در استان گلستان و در محدوده ملک سورم‌سرا ( بالاجاده ) قرار گرفته که در گذر سده‌ها مورد استفاده خانواده‌های زیادی از ساکنان بالاجاده و به صورت پراکنده از روستاهای همجوار بوده‌است.
امروزه با ساخت جاده، این روستا پذیرای گردشگرانی را از شهرستان‌های استان گلستان و دیگر مناطق ایران می‌باشد. دو مرکز تفرجی درازنو وجهان نما که از نظر تردد و دسترسی در یک مسیر واقع گردیده‌اند از جنگل‌های پهن‌برگ و سوزنی‌برگ برخوردارند. وجود و مشاهده برخی جانوران وحشی و وجود میل رادکان، از دیدنی‌های اطراف این روستا به شمار می‌آیند.
درازنو دهکده ای ییلاقی کوهستانی در بالاترین ارتفاعات کردکوی می‌باشد که در هر چهار فصل سال به دلیل محیط طبیعی زیبای خود پذیرای گردشگران و مسافران بسیاری می‌باشد.
مهم‌ترین و اصلی‌ترین محل آسایش فراغت مردم منطقه ییلاقی درازنو از ملک بالاجاده می‌باشد که در جنوب محل و در ارتفاعات البرز و در غرب دکالی قرار گرفته است. درازنو به دلیل مرتفع بودن هوایی خنک و مطبوع و آبی سالم و گوارا دارد و از دوره‌های قدیم مورد توجه اهالی بالاجاده بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه حفاظت شده جهان نما

منطقه حفاظت شده جهان نما در شهرستان کردکوی یکی از نقاط گردشگری ایران و استان گلستان به شمار می‌رود.
این منطقه در همه فصول پذیرای ایرانگردان و گردشگران باشد.منطقه جهان نما با وسعتی بیش از ‪ ۳۰‬هزار هکتار در جنوب شرقی شهرستان کردکوی در ارتفاعی بین ‪ ۶۰۰‬تا سه هزار و ‪ ۸۶‬متری از سطح دریا واقع شده است.
وجود دهکده‌های ییلاقی قدیمی، آثار تاریخی و باستانی، وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی، وجود کوه، رودخانه، چشمه، انواع وحوش و پرندگان کمیاب و نوع پوشش گیاهی از جمله جاذبه‌های این منطقه است.
دهکده‌های ییلاقی قدیمی در این منطقه وجود دارد که از جمله دو روستای کفشگیری و سعدآباد است.
کفشگیری محله و سعدآبادمحله در شمال غربی منطقه حفاظت شده جهان نما هنوز دارای منازلی با معماری سنتی است. شغل مردم روستاهای منطقه عمدتا دامداری وکشاورزی بوده و گلیم، پاپیچ‌های سنتی و وسایل تزئینی کوچک از جمله صنایع دستی آنان به شمار می‌رود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

برج رادکان ( میل رادکان )

در روستای تاریخی رادکان از توابع شهرستان کردکوی در استان گلستان ، برج رادکان ( میل رادکان ) با قدمتی هزار ساله پیش چشم گردشگران رخ می‌نمایاند که نگین ناشناخته معماری ایران زمین لقب گرفته است.
برج تاریخی رادکان در نزدیکی روستای رادکان به فاصله ‪ ۴۲‬کیلومتری جنوب شهرستان کردکوی واقع است، این برج حدود ‪ ۲۵‬متر ارتفاع و بیش از یکهزار سال قدمت دارد.
میل بر روی صخره ای طبیعی ساخته شده و دارای پلان مدور به قطر داخلی6 متر و ضخامت 7/174سانتیمتر و به ارتفاع 90/24متراست.
پوشش بنا به صورت دوپوسته بوده که پوسته داخلی به صورت تخم مرغی وپوسته دوم (بیرونی)به صورت رک و سازه بنا آجری با ملات گچ است.
درزیر ناحیه پاکار گنبد رک کتیبه‌های زیبایی به خط کوفی و پهلوی با آجر و گچ اجرا شده که نام بانی اثر و شروع کار بنا(407ه.ق) و سال اتمام (411 ه.ق) و نام معمارآن به اسم احمد ابن عمر نوشته شده است.
بنای تاریخی برج رادکان در نزدیکی (شرق) روستای رادکان و در فاصله ۴۲ کیلومتری جنوب شهر کردکوی و ۶۷ کیلومتری جنوب غرب شهر گرگان واقع شده است، موقعیت قرار گیری این بنا بخش کوهستانی کردکوی و با پوشش جنگلی است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

شهر قدیمی تمیشه

شهر قدیمی تمیشه در شهرستان کردکوی از توابع استان گلستان ، نام یکی شهرهای قدیمی در شرق تبرستان بوده‌است. این شهر که در مرزهای شرقی تبرستان و سرحد گرگان بوده ، با ساری شانزده فرسخ فاصله داشت.
نام این شهر در منابع سده‌های اولیهٔ اسلامی به شکل‌های طَمیس، طَمیسه، طمیش، طَمیشه، طمیسه و تمیشه آمده. و گاهی به شکل تمیشه هم در منابع قدیمی فارسی مورد استفاده قرار گرفته.
در شاهنامه گفته شده که شهر تمیشه دومین پایتخت فریدون، پس از آمل، بوده‌است. در دورهٔ ساسانیان، انوشیروان در مشرق تمیشه دیوار آجری مار سرخ را ساخت تا از حملهٔ قبایل ترک به تبرستان جلوگیری کند.
مسلمانان تمیشه را در سال ۳۰ هجری که مقارن با خلافت عثمان بود، فتح کردند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]