امروز: پنج شنبه، 2 خرداد 1398

توریسم تراول

سایت گردشگری ایران و جهان

03/12 1396

از جمله روستاهای بزرگ و کوهستانیِ شهرستان مینودشت در استان گلستان  ، روستای دوزین می‌باشد. دوزین طبق گفته اهالی قدیمی دو معنا دارد یکی به معنای واقع شدن بین دو کوه و معنی دوم در زمانهای گذشته دو " زن " حاکم این روستا بوده اند.
این روستا 145 کیلومتر تا مرکز استان گلستان و 40 کیلومتر تا شهرستان مینودشت فاصله دارد و از جمله گونه‌های گیاهی آن می‌توان به جنگل‌های پهن برگ ، سوزنی برگ بلوط ، توسکا ، افرا ، لور و ممرز اشاره کرد و منبع آبی این روستا رودخانه‌های مادرسو ، نرم آب و چلی چلی است .
از جمله جاذبه‌های گردشگری روستا میتوان به موارد زیر اشاره نمود:
چشمه آب گرو و غار دیو دوزین
چشمه آب گرو و غار دیو دوزین که مجموعه ای دیدنی طبیعی است، که در دامنه کوه دوزین قرار دارند.
دومین غار عمیق کشور
دومین غار عمیق کشور با عمق 375 متر با عنوان "سم" در ارتفاعات شرقی کوه خواجه قنبر روستای دوزین بخش گالیکش استان گلستان کشف شده است. این غار زیبا و منحصربه‌فرد طبیعی در ارتفاعات 1700 متری کوه خواجه قنبر در منطقه نامیج گالیکش از توابع شرق گلستان واقع شده است.
جاذبه‌های طبیعی بکر و زیبای این غار ناشناخته، بهشتی برای طبیعت گردان و کوهنوردان و علاقه‌مندان به رشته‌های غارنوردی فراهم کرده است. تاکنون با تلاشهای گروه‌های کوهنوردی 21 چاه از این غار زیبا کشف شده که 17 چاه از این غار بوسیله گروه کوهنوردی قابوس ...مشاهده کامل متن گنبد کشف شده است.
گفتنی است در روستای دوزین ، برای گرفتن کره و دوغ محلی و محصولات لبنی ؛ استوانه‌های چوبی بلندی وجود دارد که به زبان محلی به آن " دوره " می‌گویند.


ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد امنیتی: *
عکس خوانده نمی شود