روستای کهنه کلباد

روستای کهنه کلباد در بندر گز ،روستایی کوچک وزیبا با پیشینه غنی می‌باشد که در ابتدای ورودی جاده‌ی استان گلستان از غرب قرار دارد .
فاصله اش با اولین شهرستان استان، بندرگز، پنج کیلومتر و با اولین شهر استان مازندران چهار کیلومتر است . در حقیقت کهنه کلباد دروازه‌ی ورودی به استان گلستان است .
کهنه کلباد امروزی در دو کیلومتری روستایی به نام کلباد بنا شده است که در سالهای دور در کنار جرکلباد ساخته شده بود. بنا به تحقیقات انجام شده و آن گونه که از روایات عده ای از مسافرین نقل می‌شود، روستای کلباد روستایی بزرگ با جمعیتی زیاد بوده است که متاسفانه بر اثر زلزله از بین می‌رود و بعد‌ها در فاصله‌ی دو کیلومتری شرق آن روستای جدید پا می‌گیرد که با توجه به پیشینه‌ی روستای کلباد آن را کهنه کلباد (خرابه‌های کلباد) نام می‌نهند .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امامزاده حبیب الله نوکنده

امامزاده حبیب الله نوکنده در استان گلستان و در هشت کیلومتری غرب بندرگز در مجاورت راه آهن سراسری وهمچنین در حوالی روستای لیوان شرقی قرار رفته است.
در مورد شجره امامزاده حبیب الله نوکنده همگان متفق القولند که وی از فرزندان امام موسی ابن جعفر علیه السلام است . از تاریخ تولد و وفات او اطلاع چندانی در دست نیست.
احداث مقبره آن حضرت پس از خواب نما شدن برای یکی از زنان متدینه منطقه و اظهار این که قبرم در کنار عصایی است که این عصا اکنون به صورت یک درخت زیتون در آمده است صورت گرفته و قدمت تاریخی آن به ٨٠٠ سال پیش می‌رسد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

جزیره میانکاله

جزیره میانکاله در شهرستان بندر گز و در سواحل جنوبی و منتهی الیه جنوب شرقی دریای خزر در استان گلستان واقع شده است. این شبه جزیره با تپه‌های شنی ساحلی به طول 5/6 کیلومتر از دریا منفک شده است . میانکاله از شمال به دریای خزر و از جنوب به خلیج گرگان و از شرق به آشوراده و از غرب به مرداب لپو محدود است. در این شبه جزیره درختچه هایی از قبیل انار و تمشک وحشی وجود دارد. این شبه جزیره به همراه خلیج گرگان در زمره پناهگاههای حیات وحش کشور است که به علت اهمیت زیاد آن به عنوان ذخیره گاه زیست کره در جهان به ثبت رسیده است. پوشش گیاهی و جانوری ویژه و چشم اندازهای طبیعی و متنوع آن به ویژه در منطقه ساحلی، این محدوده را یکی از قطب‌های مهم گردشگری در استان گلستان و شمال کشور تبدیل نموده است. شبه جزیره میانکاله با برخورداری از امنیت کافی و پوشش‌های درختچه‌ای محل زیست دائمی دو گونه ارزشمند و حمایت شده پرندگان بومی شاخص شمال کشور یعنی قرقاول خزری و دراج نیز می‌باشد که در تمام فصول سال در این منطقه زیست و زادآوری دارند. این شبهِ‌جزیره، خلیج گرگان را از دریای خزر جدا می‌کند. زمین‌های شبه‌جزیره بوته‌زار بلند هستند و از قدیم مرتعِ گاوداران بوده‌است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]