روستا و آبشار ساسنگ

روستای ساسنگ در شهرستان مینودشت از توابع استان گلستان را تا نبینی نمی‌توانی آنچه ما دیده ایم باور کنی. هر چه از روزهای اسفندماه می‌گذرد و به بهار نزدیک می‌شویم، بر زیبایی‌های این سرزمین آب و آبشار افزوده می‌شود و تو می‌مانی در سحر زیباییهای این منطقه. از مینودشت باید حدود 35 کیلومتری را طی کنید تا به ساسنگ برسید.
وقتی به ساسنگ می‌رسید، باید یادتان باشد که اینجا روستایی با بافت بسیار قدیمی است ،خانه‌های کاه گلی با سقفهای چوبی . دو طبقه با زیبایی هایی خیره کننده و گلهای زیبایی که روی سقف خانه‌های روئیده است. آب روستا از دو چشمه تهیه می‌شود و شورای روستا آب این دو چشمه را در دو منبع ذخیره می‌کند.هر چند این روزها با نزدیکی به ایام عید مردم ساسنگ هم در مصرف آب باید صرفه جویی نمایند.
دامداری و کشاورزی،نوغان داری، زنبورداری و ... از جمله کارهایی است که مردم این روستای زیبا به آن می‌پردازند ابریشم بافی نیز در این روستا رونق خاصی دارد هر چند علی رغم وجود دستگاههای زیاد سنتی بافت پارچه، کل کار عملیات ریسندگی نخ ابریشم در خارج از استان صورت می‌گیرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای مبارک آباد

روستای مبارک آباد در استان گلستان و چهارده کیلو متری جنوب غربی شهرستان مینودشت در دهستان چهل چای و بخش مرکزی شهرستان مینودشت واقع شده است که از شمال به زمین‌های کشاورزی و در نهایت به جاده‌ی آزادشهر- مینوشت ، از جنوب به ارتفاعات البرز شرقی، از شرق به زمینهای کشاورزی و در نهایت به روستای محمد زمانخان و از غرب به زمینهای کشاورزی و درر نهایت به چشمه‌ی روستا و جنگل منتهی می‌شود.جمعیت این روستا طبق آخرین اطلاعات چهارصد و هشت نفر و صد و بیست و شش خانوار گزارش شده است.
براساس نظر کارشناسان ، تاریخ استقرار انسانی در پیرامون این روستا ، به هزاران سال قبل می‌رسد .اولین اسم روستا ترس آخن بوده است . در سابق ترکمن‌ها که در بیابان‌ها رفت و آمد می‌کردند به این روستا ترس آخن می‌گفتند. ( ترس آخن به زبان ترکی است ) علت این نامگذاری وجود رودخانه ای در دانه‌ی زرد او که به نظر می‌رسید آب به عقب برمی گردد و امروزه آن رودخانه نیز وجود دارد .
دومین اسم روستا سر کهریزا می‌باشد، دلیل این نامگذاری وجود قنات یا چاهی در وسط روستا بود که مردم به آنجا کهریز یا چاه یا قنات می‌گفتند و از آنجا آب آشامیدنی می‌گرفتند .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار لولوم

آبشار لولوم در شهرستان مینودشت از توابع استان گلستان در نزدیکی روستای لولوم در بخش مرکزی مینودشت واقع شده است، که ارتفاع آن به حدود سی متر میرسد و زیبایی آن نظر گردش گران به سوی خود جلب می‌کند. برای دسترسی به آبشارلولوم از کنار شهرک صنعتی مینودشت که در حاشیه جاده بین المللی تهران – مشهد واقع است، باید عبور کرد.
پس از تقریبا پانزده دقیقه پیاده روی از آبشار اول لولوم می‌توان به آبشار دوم آن رسید که مقداری کوتاه‌تر از آبشار اول بوده ولی محوطه اطراف آن بازتر و جهت اتراق دارای فضای مناسب‌تری می‌باشد.
روستای لولوم در پانزده کیلومتری جنوب شهرستان مینودشت و در مسیر روستاهای محمدزمان و معرکه محله قرار گرفته
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کوهستان بوقوتو

کوهستان بوقوتو با ارفاعی حدود دو هزار و دویست و چهل متر در مرز استان‌ گلستان و سمنان قرار گرفته است که از توابع شهرستان مینودشت به شمار می‌آید .
دلیل نام گذاری آن به بوقوتو آنچه مردم محلی می‌گویند این است که این کلمه به معنای به باغ داخل یا به باغ تو می‌باشد.
کمی آن طرف‌تر قله فرعی سلطان بوقوتو روی این خط الراس واقع شده که ارتفاعی پائین‌تر از خان بوقوتو دارد .
گفته می‌شود کوهستان بوقوتو منطقه ای باستانی و تاریخی می‌باشد . قبل از قله خان بوقوتو آثاری از بنایی آجری در زیر خاک مشاهده می‌شود که با حفاری‌های غیر مجاز نمایان شده است . زندان ، قلعه و دژ نظامی و . . . گمانه زنی هایی است که در مورد این آثار زده می‌شود ، اما متاسفانه هنوز کاوش علمی در اینجا انجام نشده است .
مسیر بازگشت از قله ، پاکوب مشخصی ندارد و این به این معناست که همراه نداشتن راهنما می‌تواند بسیار خطرناک باشد چراکه از هر طرف با صخره‌‌های بلند و تیغه ای روبه رو خواهید شد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای قلعه قافه

روستای قلعه قافه از توابع بخش مرکزی شهرستان مینودشت در استان گلستان می‌باشد که در صد و سی و پنج کیلومتری شهرستان گرگان واقع شده است. قلعه قافه از اطراف به کوه ‏های آرام ذوالفقار در غرب ، کوه کمر در شمال و کوه‏های گاورلی ، اینجه‏ سو و نرمدار محدود می‏ شود.
مردم این روستا آن طور که در کتاب گردشگری روستایی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نوشته شده است اجداد خود را از بازماندگان حسن صباح می‌دانند و اگر از آنها معنای نام روستای شان را بپرسید می‌گویند "لانه سیمرغ" . این روستا را به دلیل قرار گرفتن در منطقه‌ای کوهستانی با شیبی تند قلعه قافه می‌نامند.
رودخانه چلی‌چای که از وسط روستا می‌گذرد و طبیعتی که در کنار رودخانه به وجود دارد از زیبایی‌های این روستا به شمار می‌آید. این رودخانه قلعه‌قافه را به دو بخش بالا و پایین تقسیم می‌کند.
معماری روستای قلعه قافه، همانند بیشتر روستاهای دامنه ای، پلکانی می‌باشد. خانه‌های این روستا یکرنگ و یک شکل بوده و از دور شبیه نقاشی‌ها به نظر می‌رسند،با کوچه‌های باریک و پیچ در پیچش که زیر سایه درختان آرمیده‌اند و تصویری شبیه کارت پستال هایی که دیده اید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه مینودشت

موزه مینودشت در استان گلستان در بنایی تاریخی مربوط به دوره پهلوی اول و در محیطی پوشیده از درختان عظیم و سر به فلک کشیده و سرسبز در شهر مینودشت قرار دارد و نگاه هر بیننده ای را به خود جلب می‌کند.
موزه باستان شناسی مینودشت پس از موزه شهدا گرگان دومین موزه باستانشناسی استان می‌باشد.
این موزه از دو قسمت مردم شناسی ( شامل صنایع دستی و لباس‌های محلی قوم قزلباش و مراحل کار ابریشم بافی ) و قسمت باستان شناسی ( شامل اشیا بدست آمد از تپه باستانی روستای بازگیر ) تشکیل شده است.
شهرستان مینودشت آکنده است از جاذبه‌های عظیم تاریخی و طبیعی و مردمی با فرهنگ کهن که شاهد این مدعا وجود محوطه‌های تاریخی همچون تپه بازگیر، دشت حلقه و هنرهای سنتی و صنایع دستی متنوع همچون گلیم بافی، نمد بافی، چادرشب بافی و ابریشم بافی است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک جنگلی تنگه چهل چای

در استان گلستان و در ۷ کیلومتری شهر مینودشت یکی از زیباترین تفرجگاه‌ها ، پدیده ای طبیعی ، معروف به بهشت ؛ به نام پارک جنگلی تنگه چهل چای قرار دارد. دسترسی آسان ، وجود جاده آسفالته و امکانات پیش بینی شده ، باعث فراهم شدن موقعیت مناسبی برای گردشگری شده است.
پوشش گیاهی پارک جنگلی چهل چای بر اساس تقسیم بندی جنگلهای ایران در ناحیه جنگلهای پهن برگ خزری در دامنه شمالی رشته کوههای البرز واقع شده و شامل انواع درختان،درختچه‌ها و گیاهان علفی و بوته ای کف جنگل می‌باشد.
جنگل‌های انبوه در دامنه کوه و جریان رودخانه‌ها و چشمه‌های دائمی و فصلی ، مناظر زیبایی را در مساحتی حدود 59هکتار به وجود آورده است و صدای جریان آب آرامش دهنده روح و روان هر گردشگری است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای دوزین

از جمله روستاهای بزرگ و کوهستانیِ شهرستان مینودشت در استان گلستان  ، روستای دوزین می‌باشد. دوزین طبق گفته اهالی قدیمی دو معنا دارد یکی به معنای واقع شدن بین دو کوه و معنی دوم در زمانهای گذشته دو " زن " حاکم این روستا بوده اند.
این روستا 145 کیلومتر تا مرکز استان گلستان و 40 کیلومتر تا شهرستان مینودشت فاصله دارد و از جمله گونه‌های گیاهی آن می‌توان به جنگل‌های پهن برگ ، سوزنی برگ بلوط ، توسکا ، افرا ، لور و ممرز اشاره کرد و منبع آبی این روستا رودخانه‌های مادرسو ، نرم آب و چلی چلی است .
از جمله جاذبه‌های گردشگری روستا میتوان به موارد زیر اشاره نمود:
چشمه آب گرو و غار دیو دوزین
چشمه آب گرو و غار دیو دوزین که مجموعه ای دیدنی طبیعی است، که در دامنه کوه دوزین قرار دارند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار کیارام ( وسط دل دل )

غار کیارام که با نام غار "وسط دل دل" نیز شناخته می‌شود در شش کیلومتری روستای فرنگ از توابع دهستان فارسیان بخش گالیکش شهرستان مینودشت در استان گلستان واقع است. براساس منابع تاریخی قدیمی‌ترین بقایای حضور انسان که در استان گلستان کشف شده مربوط به غار "کیارام" است که گفته می‌شود به حدود 100 هزار سال پیش و دوره پارینه سنگی میانهه (موسترین) تعلق دارد.
در جلوی در غار یک رودخانه فصلی وجود دارد که هفت متر پایین‌تر از کف غار است و اطراف آن پوشش جنگلی انبوه و متراکم وجود دارد.دسترسی آسان، نزدیکی به منبع تامین آب (رودخانه فصلی)، روشنایی نسبی داخل غار، امنیت و موقعیت جغرافیایی آن از جمله ویژگی‌هایی است که سبب برتری این غار و علت استفاده درازمدت و پیوسته آن در طول تاریخ و استمرار در آن شده است.
عمق غار کیارام در حدود ‪ ۲۴متر است و از انتهای غار تا ‪۱۹/۵ متری دهانه آن از سقف قطرات آب می‌چکد که در نتیجه آن یک بستر آهکی را تشکیل داده، کف غار صخره‌ای بوده و به علت استفاده مستمر برای سکونت دام (گوسفند و بز) پوشیده از فضولات است. نور کافی در غار وجود دارد و تقریباً تا انتهای آن روشن است، سقف غار از جنس رسوبات سنگ آهکی است و در آن نحوه قرارگیری رگه‌های زمین ساختی که به طرز جالبی روی هم قرار گرفته، بسیار مشخص است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

شهر باستانی جرجان

شهر باستانی جرجان در شهرستان گنبدکاووس از توابع استان گلستان یکی از شهرهای بزرگ جهان اسلام به شمار می‌آمده که با شهرهایی همچون ری، مرو و جندی شاپور برابری می‌کند. این شهر دارای معماری و شهرسازی بسیار پیشرفته ای بوده است که با کاوش‌های انجام شده، معلوم شد که بیش از هزار سال پیش دارای فاضلاب شهری، خیابان هایی با سنگفرش‌های منقش آجری وو سیستم آبرسانی به خانه‌ها بوده که از طرح شهرسازی و وجود نقشه برای ساخت آن خبر می‌دهد.
آبگینه‌ها و سفال‌های ارزشمند کشف شده از دفینه‌های جرجان نیز موئید این مطلب می‌باشد که این شهر یکی از مراکز صنعت آبگینه و سفال در دوره‌های بعد از اسلام یعنی سده‌های پنج و شش هجری شمسی بوده است. خرابه‌های شهر جرجان که امروزه در سه کیلومتری جنوب غربی شهر گنبدکاووس واقع شده است در زمان آبادی، هزار و دویست هکتار را در بر میگرفته که در قرن اخیر به دلایل مختلف مانند کاوش‌های غیرمجاز، توسعه کشاورزی و ساخت خانه‌های جدید، از بین رفته و فقط مساحتی در حدود دویست و پنجاه هکتار در دو طرف گرگان رود از آن به جا مانده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]