پل پریم

پل پریم (پرین) در8 کیلومتری قسمت شرق شهرستان باشت از توابع استان کهگیلویه و بویر احمد ، رودخانه تنگ شیو، روستای چم بلبل واقع شده که مربوط به دوران‌های تاریخی پیش از اسلام است. این پل حدود 90 کیلومتر با مرکز استان فاصله دارد .
این اثر در تاریخ ۵ آذر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۴۰۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
پل پریم مجموعه ای از پل‌های هخامنشی و ساسانی است که در ادوار گذشته در بخش‌های مختلف رودخانه بنا شده است.
آخرین پل که متعلق به دوره ساسانی است هم اکنون بخش هایی از آن پا برجا مانده که بقایای به جا مانده از آن شامل 13دهانه طاق چشمه و پایه ستون‌های بزرگ است. محل احداث پل بریم یکی از نقاط استراتژیکی بوده که از عهد باستان تا دوره معاصر مورد توجه قرار گرفته است،پلی که بر روی رودخانه زیبا و مملو از ماهی‌های رودخانه ای قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه گردشگری رود رونه

منطقه گردشگری رود رونه در ۱۰ کیلومتری غرب شهرستان باشت از توابع استان کهگیلویه و بویر احمد قرار دارد، که حقیقتا نمایی زیبا و دلنشین از مناظر کم نظیر جنوب در دامنه قلل سترگ خامی که برف زمستانی آن و آب چشمه هایش در فصول سال به صورت آبشارگون و با طی مسیری بسیار دل انگیز و با طراوت رودی کم نظیر رابه نام رود رونه، جاری ساخته است.
رود رونه یکی از زیباترین مناطق گردشگری درشهرستان باشت است که با طبیعتی دیدنی و سرسبز، شهرت زیادی در میان علاقمندان به گردشگری طبیعی در جای جای ایران زمین دارد.
در مسیر 3کیلومتری این رود آبی سرد و گوارا جاری و روان ست که با سایه دلنشین انواع درختان گردو ، انگور، انجیر و توت وحشی همراه با رایحه خوش بوته‌های مشک فشان پونه سردسیری و مزارع شالیزار در کنار مناظر زیبای خامی و جنگل بلوط ، چنان محیط دلچسب و دلنشینی را به وجود آورده که چشم هر بیننده ای را خیره و روان هر رهگذری را شاد و با طراوت می‌سازد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه گردشگری شلال دون

چشم اندازهای طبیعی منطقه گردشگری شلال دون از توابع شهرستان باشت جاذبه‌های گردشگری بی نظیر که هر دوستدار طبیعتی در استان کهگیلویه و بویر احمد را به سوی خود فرا می‌خواند.
منطقه زیبا و دیدنی «شلال دون» در مسیر جاده ترانزیتی گچساران به شیراز و حدود پنج کیلومتری شهرستان باشت قرار دارد و فاصله آن تا مرکز استان 100 کیلومتر است.
این منطقه با طبیعت زیبا و دل انگیزش با پوشش گیاهی جنگلی وسیع از تپه ماهورها و دره‌های زیبایی تشکیل شده است.
طبیعت بکر، درختان سر به آسمان کشیده بلوط، هوای مطبوع و دلپذیر بهاری، علفزارها و گل‌های زرد و قرمز سفره‌ای از خوان بی انتهای خداوندی در این خطه است که هر انسان اندیشمندی را حیران می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه حفاظت شده کوه خیز و سرخ ( خائیز )

منطقه حفاظت شده کوه خیز و سرخ (خائیز) با مساحت ۳۲۳۳۲ هکتار در غرب استان کهگیلویه و بویراحمد و در شهرستان باشت قرار دارد.این منطقه واقع در حوزه استحفاظی شهرستان گچساران ، کهگیلویه و بهبهان در استان خوزستان واقع شده است.
ویژگیهای طبیعی :
منطقه ای است تپه ماهوری ، کوهستانی ، صخره ای با بارندگی سالانه حداقل 250 میلی متر و حداکثر 670 میلی متر و دارای حداقل ارتفاع 460 متر و حداکثر 1500 متر از سطح دریا. این منطقه در محدوده گرمسیری استان واقع است.
پوشش گیاهی منطقه شامل :
انواع درخت و درختچه هایی مانند بلوط ( گونه غالب ) ، بنه ، کلخنگ ، بادام وحشی ، ارژن ، خوشک ، گون ، گیاهان دارویی و گونه هایی از خانواده گندمیان.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار اشکفت سیاه یا غار سیاه

غار اشکفت سیاه در روستای کوهنجان از توابع شهرستان باشت واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد و در ارتفاع ۱۵ متری از سطح دشت واقع شده است.
آدرس : 45 کیلومتری جاده شیراز - سروستان، به روستای کوهنجان میرسید، پس از 10 دقیقه پیاده روی از روستا به سمت جنوب در دامنه کوه به غار می‌رسید، از بیرون روستا به وضوح قابل دیدن است.

این اشکفت در میان غارها و پناهگاه‌های موجود در این منطقه بزرگترین غار بشمار می‌رود.اشکفت در قسمت‌های بالایی کوهی در شمال روستای چالموره قرار دارد. درون غار پوشیده از کود حیوانی و خاکستر است. در بیشتر بخشهای جنوبی غار ، کف صخره مشخص است.
در عوض در بخش شمالی کف غار دیده نمی‌شود و به نظر عمق بیشتری دارند. در جلوی دهانه غار نهشته بسیاری قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]