امامزاده سلیمان شاه (علیه السلام )

آرامگاه امامزاده سلیمان شاه (علیه السلام ) واقع در استان کرمان و در یک کیلومتری مزار شیخ برهان الدین ، در قسمت غربی شهر کوهبنان ، در اراضی مشهور به «دِهنو» می‌باشد و اهالی وقت او را امام زاده سلیمان شاه می‌نامند و مانند عامه‌ی اهالی اکثر قرای ایران، وی را برادر امام رضا (ع) می‌دانند.
این بنا از مهمترین و معتبرترین امامزاده‌های استان کرمان است. تاریخ بنای بقعه به درستی معلوم نیست ، اما از برخی شواهد می‌توان آن را به دوران صفوی احتمال داد که در دوران اخیر بازسازی و مرمت شده است.
وی سیدی جلیل القدر ، شریف و از بزرگان سادات کرمان بود که در کوهبنان سکونت داشته و در قرن ششم هجری قمری می‌زیسته و به احتمال قوی در اواخر قرن ششم هجری نیز وفات یافته است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای شیخ ابوسعید ابوالخیر

روستای شیخ ابوسعید ابوالخیر در شهرستان کوهبنان از توابع استان کرمان واقع شده است .
ابوسعید فضل الله ابن ابوالخیر، از حیث عظمت و مقام عرفانی و شخصیت ممتاز و کم نظیر اجتماعی و وسعت مشرب و بسطر حال و وجد صوفیانه، از درخشان‌ترین چهره‌های تصوف ایران محسوب می‌شود.
ابوسعید در اول محرم ۳۵۷ در روستای میهنه از توابع ابیورد دیده به جهان گشود و در شب جمعه چهارم شعبان ۴۴۰ در زادگاهش دیده از جهان فرو بست.
او سالها در مرو و سرخس فقه و حدیث آموخت تا در یک حادثهٔ مهم در زندگی اش درس را رها کرده و به جمع صوفیان پیوست و به وادی عرفان روی آورد. شیخ ابوسعید پس از طی طریقت تصوف در نزد شیخ ابوالفضل سرخسی و ابوالعباس آملی به دیار اصلی خود (میهنه) بازگشت و هفت سال به ریاضت پرداخت و در سن ۴۰ سالگی به نیشابور رفت. در این سفرها بزرگان علمی و شرعی نیشابور با او به مخالفت برخاستند، اما چندی نگذشت که مخالفت به موافقت بدل شد و مخالفان وی تسلیم شدند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تخت امیر

در استان کرمان و در شهرستان کوهبنان در مجاورت خانقاه شیخ ابوسعیدابوالخیر تختی صاف و از سنگ و گچ ساخته شده است به نام تخت امیر ، این تخت یا همان «تخت لطیفی» بنایی در دامنه کوه خانقاه، محلی برای عبادت عارفان و چله‌نشینی آنها بوده که روایت است عارفان بزرگی چون برهان‌الدین کوهبنانی، شاه نعمت‌الله‌ولی و … در آن جا به تدریس می‌پرداختند و جلسات شبانه خود را برایی آموزش علوم و فنون مختلف در آنجا تشکیل می‌داده‌اند
بنا به شواهد و قرائن این بنا در زمان شاه نعمت الله ولی ساخته شده در بالای این تخت، اطاقک کوچکی وجود داشته است که اطاق مخصوص و خلوت امیر بوده و این تخت محلی بوده برای برگزاری جلسه شبانه عرفا در کوهبنان پس از اینکه همه عرفا جمع می‌شدند شاه ولی جهت حضور در جلسه از آن اطاقک بیرون می‌آمده و در جلسه شرکت می‌نمود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه محمد شهید کوهبنان (خاک آخوند)‌

آدرس : استان کرمان - شهرستان کوهبنان - آرامگاه محمد شهید کوهبنان (خاک آخوند)‌
هدایت علی شاه کوهبنانی معروف به محمد شهید کوهبنانی هدایت علی شاه کوهبنانی ،از فضلای زمان خود بوده است که در کوهبنان متولد گردیده است و برای تحصیل به کرمان هجرت می‌کند .
ایشان در محضر اساتیدی همجون عبد الصمد همدانی ،به کسب مدارج علمی نائل آمد و در جریان سفر به مشهد در میانه راه به دست افرادی کشته میشود .
بعد از این واقعه جنازه او را به کوهبنان انتقال داده شده ودر مشرق کوهبنان و نزدیکی خانقاه شیخ ابوسعید به خاکسپردند و اهلی کوهبنان این مکان را خاک آخوند مینامند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]