قلعه ضرغام یا قلعه سعیدخان

قلعه ضرغام یا قلعه سعیدخان در شهرستان کهنوج از توابع استان کرمان واقع شده است .
قلعه کهنوج را سعید خان بنا نهاد از زمان ساخت این قلعه اطلاع دقیقی در دست نیست اما به نقل از اسناد و مدارک تاریخی این قلعه تا زمان سلطنت سلسله قاجار قلعه آباد و مستحکمی بوده که در زمان شورش آقاخان محلاتی – که سعیدخان رودباری ( حاکم رودبار ) نیز از او حمایت کرد – بدست امیرتوپخانه خراب شده است .
شاهزاده فیروز میرزا فرمانفرما، حاکم کرمان در سال 1298 به رودبار و بمپور سفری کرده است که سفرنامه هم در این باره از خود برجای گذاشته است ، کهنوج را اینگونه توصیف کرده است . کهنوج قصبه و ضابط نشین رودبار است ،
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پناهگاه حیات وحش مهروییه

جنگل مهروئیه با وسعتی نزدیک به 55831 هکتار ، جزو قدیمیترین و بزرگترین توده جنگلی درخت کهور در جنوب شرق ایران و بزرگترین پناهگاه حیات وحش در جنوب استان کرمان است که ثبت جهانی یونسکو است.
پناهگاه حیات وحش مهروییه که یکی از قدیمی‌ترین مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در جنوب استان کرمان به شمار می‌آید. این پناهگاه در محدوده شهر فاریاب و 60 کیلومتری شمال کهنوج و 100کیلومتری جنوب جیرفت واقع است.
پناهگاه حیات وحش مهروییه زیستگاه جوجه‌آوری "دراج و جیرفتی" دو گونه پرنده بومی ایران که از گونه‌های نادر و حمایت شده نیز می‌باشند به شمار می‌آید.ابتدا در سال 1350 با مساحت اولیه 7000 هکتار به عنوان منطقه حفاظت شده مهروئیه اعلام شد و در سال 1354 با توجه به اهمیت منطقه به منظور حفاظت بیشتر، سطح حفاظتی آن به پناهگاه حیات وحش ارتقا یافت.
در سال‌های اولیه انقلاب، مردم محلی به تصرف بخشی از اراضی جنوبی پناهگاه پرداختند و بدین ترتیب قسمتی از پناهگاه به زمین‌های کشاورزی تبدیل شد و در نهایت مساحت آن به 55831 هکتار کاهش یافت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]