مدرسه ابراهیمیه

مهم‌ترین مدرسه در استان کرمان عصر قاجار به دستور ابراهیم خان ظهیرالدوله حکمران کرمان(1218 1240ﻫ.) به منظور ترویج علوم و معارف شیعی در شهر کرمان بنا گردید که بعدها به نام مدرسه ابراهیمیه نام گذاری شد . اما طولی نکشید که ابراهیمیه برخلاف خواست بانی آن به مرکزی علمی-فرهنگی برای فعالیت فرقه نوظهور شیخیه تبدیل شد و این نقش را تا پایان عمر سلسله قاجار ادامه داد.
بعدهاحاج محمد کریم خان، پسر ابراهیم خان، پس از گروش به مذهب شیخیه و برای رسیدن به رهبری شاخۀ کرمان این فرقه، با تغییر مفاد وقف نامه ابراهیم خان نه تنها تولیت موقوفات بلکه حق نصب مدیر مدرسه را به خود اختصاص داد. وی همچنین املاکی را نیز وقف ابراهیمیه کرد. بدین ترتیب مدرسه مذکور با پشتوانه مالی کافی و به دور از مداخلات علمای شیعه، به مرکزی علمی-تبلیغی برای اندیشه‌های حاج محمد کریم خان و جانشینانش تبدیل شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دشت لوت

دشت لوت دشتی بیابانی در منطقه جنوب شرقی ایران در استان کرمان است. این دشت در شمال شرقی شهرستان کرمان قرار دارد و ۲۵مین بیابان بزرگ جهان می‌باشد. هسته آن در سال‌های ۲۰۰۴، ۲۰۰۵، ۲۰۰۶، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ گرم‌ترین نقطه بر سطح کره زمین شناخته شده است که بیشترین آن در سال ۲۰۰۵ با بیشینه دمای ۷۰٫۷ درجه سانتیگراد ثبت گردیده است. دانشمندان علت گرمای بالای آن را رنگ تیره و خشکی سطح آن دانسته‌اند که موجب جذب گرمای خورشید می‌شود.
دشت لوت از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده است. طول آن حدود ۳۲۰ کیلومتر (۲۰۰ مایل) و عرض آن حدود ۱۶۰ کیلومتر (۱۰۰ مایل) می‌باشد.
کلمه لوت به معنی برهنه و فاقد هرچیز است.
در نوشته‌های جغرافیایی از واحد لوت گاهی به‌نام «چاله لوت» و گاهی به‌صورت «دشت لوت» و در نزد عوام نیر به‌دلیل برخی مشابهت‌ها با دشت کویر اغلب به‌نام کویر لوت نام برده می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار جوپار

شهر جوپار در استان کرمان و در حدود ۲۵ کیلومتری جنوب شهر کرمان قرار دارد که در دامنه رشته‌کوه‌های مرکزی ( کوه جوپار) واقع شده‌است و آبشار جوپار در این شهر قرار دارد . این شهر از سوی شمال به کرمان، از سوی شرق به ماهان، از طرف جنوب به کوه جوپار و از طرف غرب به شهر گلزار و روستای بهرامجرد منتهی می‌شود. جوپارمنطقه ای ییلاقی و با آب و هوایی خنک و معتدل در تابستان است.

رشته کوه جوپار با ارتفاع 4135 متر در جنوب شهر واقع شده است که دارای قله‌های متعددی می‌باشد از جمله سه شاخ بزرگ وکوچک-کیل جلال – بلوچی – کش و… قله سه شاخ جوپار یکی از زیباترین قله‌های ایران است و این به دلیل دیواره‌های بلند و دهلیزهای ترسناک است که به خصوص در فصل زمستان کوهنوردی را با وجود داشتن امکانات پیچیده و فنی کوهنوردی میسر می‌کند
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای سیرچ

روستای سیرچ در شهرستان کرمان روستایی سردسیر و ییلاقی در نزدیکی یکی از گرمترین نقاط کره زمین در استان کرمان قرار دارد که تا خودتان به این منطقه شگفت انگیز سفر نکنید باور نمی‌کنید که در کویری گرم و سوزان تکه ای از این بهشت سرسبز و زیبا جاخوش کرده است.
تنها با رفتن به سیرچ می‌توانید لذت برف بازی در نزدیکی کویر داغ راتجربه کنید و با دیدن زیبایی‌ها منحصر به فرد آن چشمان خود را نوازش دهید.
روستای سیرچ در 80 کیلومتری شرق کرمان و 30 کیلومتری جنوب شرقی شهداد واقع شده و خوشبختانه مسیر دسترسی این روستا از هر دو جاده کرمان – سیرچ و شهداد – سیرچ آسفالت است و به راحتی می‌توانید به این منطقه زیبا سفر کنید.
سیرچ یکی از آبادی‌های شهداد است که به علت داشتن آب و هوای خنک و کوهستانی از زمان‌های خیلی دور ییلاق کرمان، بخش کویری و گرمسیری شهداد و آبادی‌های تابعه آن بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای قناتغستان

روستای قناتغستان روستایی خوش آب وهوا در استان کرمان می‌باشد که در حدود 24 کیلومتری شهر کرمان و نزدیک ماهان واقع شده است.
این روستا تا کرمان حدود ۲۲ کیلومتر فاصله دارد و از خوش آب وهواترین روستاهای کرمان می‌باشد و سابقه آن به1297 سال شمسی میرسد .
در زمان عمرابن عبدالعزیز خلیفه اموی در سال ۹۹ هجری قمری (96 هجری شمسی) حاکمی برای کرمان بنام غستان فرستاد ( غستانیان طایفه ای بزرگ در سوریه می‌باشند) ، غستان دستور داد در بین ماهان جوپار قناتی حفر نمودند که این قنات مشهور شد به قنات غستان که به مرور این روستا را قناتغستان نام نهادند و در لفظ عامیانه و محلی به آن می‌گویند " قناغستون "
از بخش‌های دیدنی آن گذر گاه ابوالفضل العباس وقلعه و حوزه علمیه می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای ده لولو

روستای ده لولو در استان کرمان نام روستایی است که در قسمت شمالی شهرستان کرمان قرار دارد.
روستای ده لولو به سبب اقلیم مساعد و طبیعت سرسبز از زیباترین مناطق ییلاقی به شمار می‌رود.
روستای ده لولو از طریق شهر کرمان و با جاده‌ای آسفالت قابل دسترسی است.
رویش انواع گل‌ها و گیاهان زیبا در گوشه و کنار روستا از عوامل جذب گردشگران به سوی آن می‌باشد.این روستا از روستاهای قدیمی شهرستان کرمان است و به سبب آب فراوان و چشمه‌های جوشان این منطقه به یکی مناطق هدف گردشگری در استان کرمان درآمده است .
نزدیکی روستای ییلاقی ده‌لؤلؤ با شهر کرمان از عوامل اصلی جذب گردشگران به این روستا می‌باشد.
رشته کوهایی مثل تیزنک و لیسون در گردآگرد این روستا خودنمایی می‌کنند.
هر چند ده لولو 20 کیلومتر با مرکز استان کرمان فاصله دارد اما به لحاظ آب و هوایی با کرمان بسیار متفاوت است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه مطبوعات کرمان

موزه مطبوعات در شهر کرمان در مرداد ماه 1384 هم‌زمان با روز خبرنگار در ساختمانی هفتاد متری که یادگار دوران قاجار در استان کرمان است افتتاح گردید.
این موزه با پشتوانه‌ی یکصد ساله روزنامه‌نگاری کرمان تنها موزه مطبوعات کشور است که در آن می‌توان عمق راه پیموده شده مطبوعات محلی کرمان در یک قرن اخیر را به وضوح دید.
در دی ماه 1383 محمدعلی فردوسی مدیرمسئول هفته‌نامه فردوس کویر و رئیس وقت خانه مطبوعات کرمان پیشنهاد تاسیس این موزه را به سازمان میراث فرهنگی داد و پس از شش ماه جمع‌آوری اسناد، مدارک و ادوات روزنامه‌نگاری قدیمی کرمان، با حمایت‌های میراث فرهنگی، افتتاح شد.
در ساختمان موزه دو نفر از شخصیت‌های برجسته کرمانی نیز به خاک سپرده شده‌اند. سید علوی و ناظم‌الاسلام کرمانی که اولی از سادات مورد احترام مردم بود و دومی نیز از روزنامه‌نگاران، مولفان و مشروطه‌خواهان نامی ایران است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه ارتش کرمان

موزه ارتش کرمان نمونه مناسبی از مشارکت و همیاری سایر دستگاههای شهر کرمان و با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان است ، مشارکتی که مسیر مناسبی را در راستای ارزش بخشی به داشته‌های فرهنگی استان طراحی و به مرحله اجرا رساند و نتیجه آن ایجاد فضایی شد که کاربری جالب آن ، مورد توجه علاقه مندان و دوستداران میراث فرهنگی قرار گرفت.
این موزه در سال 1388 در ساختمان باشگاه قدیم ارتش که دارای قدمتی بیش از 100 سال است، افتتاح شد.
این بنای تاریخی دارای 800 متر مربع زیر بنا و بدون ستون است.
موزه دارای 4000 تجهیزات نظامی از زمان قاجاریه است که از زاهدان، تهران، اهواز و گرگان جمع آوری شده‌اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه زرتشتیان کرمان

تنها موزه مردم‌‌شناسی زرتشتیان جهان در آتشکده شهر کرمان جای دارد. فکر بنیانگذاری موزه زرتشتیان کرمان از سال 1362 همراه با بنیانگذاری کتابخانه انجمن زرتشتیان استان کرمان جان گرفت.
در این سال پرویز وخشوری ریاست انجمن زرتشتیان؛ به همراه مهران غیبی سرپرست وقت کتابخانه، اشیای میراث فرهنگی زرتشتیان کرمان را گردآوری کرده و تا امروز نیز آثار دیگری به آن افزوده‌اند.
سرانجام این موزه در جشن تیرگان سال1384 به‌طور رسمی و از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گشایش یافت.ساختمان موزه در سال 1370 به کوشش بهدینان فرزانه، هرمزدیار اشیدری و مهیندخت سیاوشیان پی‌‌ریزی و در سال 1380 پایان یافت.
از کهن‌ترین اشیاء این موزه یک جلد کتاب دست‌نویس گات‌ها با پیشینه‌ی بیشتر از دویست سال و یک آتشدان دستی با تاریخ حک شده 1207 است.از بخش‌های ارزشمند این موزه بخش فرتور و اسناد است که فرتورهای انجمن ناصری زرتشتیان کرمان و رفسنجان و فرتورهای سرشناسانی چون ارباب کیخسرو شاهرخ، میرزا برزو آمیغی، کشور خانم و پوراندخت در بین آنها ارزش بسیاری دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

یخدان زریسف

یخدان زریسف در استان کرمان و در خیابان زریسف ( شهداء )، چهار راه آلاشت شهر کرمان واقع شده است.
این یخچال مربوط به دوره قاجار است و با خشت گل بنا شده و نشان دهنده معماری کهن کویرنشینان است.
عناصر تشکیل دهنده این یخدان عبارتند از : مخزن ، حصار ، استخر ، چاله یخ ، و مهم‌تر از همه اینکه پلان مخزن دایره ای شکل است که گنبدی از نوع پستو بر روی آن احداث کرده اند .
گنبد مخروطی را با چینه گلی و ضخیم ساخته اند؛ تا بدین وسیله حرارت بیرون به درون کمتر سرایت کند.
تونل ورودی چند متر با چال فاصله دارد تا هوای بیرون به سرعت وارد نشود.
تاج دیواره‌های یخدان در قسمت تزئینی متشکل از حداقل یازده مثلث است.
نقش این دیواره‌ها ایجاد سایبان روی یخدان و همچنین جویی بوده که آب در آن یخ می‌زده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]