منطقه حفاظت شده دهج

منطقه حفاظت شده دهج در 72 کیلومتری شمال غرب شهرستان شهربابک از توابع استان کرمان واقع شده است.این منطقه از سال 1370 تا کنون به واسطه پتانسیل‌های خوب منطقه همواره توسط واحد گشت سیار شهرستان شهر بابک نظارت غیر مستقیم در منطقه صورت می‌گیرد. ضمناً در سال1374 توسط یکی از خیرین شهر دهج محیط بانی به وسعت 1500 متر مربع در ابتدای شهر ساخته و تحویل واحد گشت منطقه گردید.
بطور کلی از لحاظ اقلیمی دارای تابستانهای معتدل و خشک و زمستانهای نسبتاً سرد و خشک می‌باشد. منطقه با دارا بودن سیمای کوهستانی در بخش‌های مرکز و جنوب و همچنین دشت‌های وسیع در بخش شمالی از چشم اندازهای منحصر به فردی برخوردار می‌باشد ، از جمله تیپ‌های گیاهی شناسایی شده در منطقه می‌توان به درمنه- قیچ، درمنه- گون، درمنه- گون، قاضی، وارژن اشاره داشت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای مسینان

روستای مسینان نام روستایی در شهرستان شهربابک از توابع استان کرمان است که در منطقه ای بسیار خوش آب وهوا واقع شده است.
از بیاض که به سمت غرب حرکت کنیم با پیمودن کمتر از 10 کیلومتر در یک جاده خاکی وارد منطقه کوهستانی می‌شویم که ابتدای آن موسوم به «دهنه بیاض» و ادامه آن به دهستان مسینان در شهرستان شهربابک منتهی می‌گردد.
این جاده خاکی پس از عبور از حاشیه رودخانه فصلی و جنگل گز وحشی دهنه بیاض در مناطق بالاتر وارد روستاهای ییلاقی و خوش آب و هوای منطقه مسینان می‌شود.
با طی حدود 30 کیلومتر از بیاض به اولین روستا به نام«آدوری» می‌رسیم ، بعد از آن روستاهای «بیداندر» «اندرا» «غزال » «کوهسنگان» «کم عروسک» «دغندر» و در نهایت «مسینان» قرار دارند. از بیاض تا مسینان 54 کیلومتر جاده خاکی است ولی از مسینان تا شهربابک جاده آسفالته دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار ایوب

غار ایوب غاری است که بزرگترین غار آذرین ایران با بزرگترین دهانه همچنین نقش زیارتگاهی نیز دارد و در کوهی به همین نام در هفت کیلومتری جنوب شهر دهج از توابع شهرستان شهربابک از توابع استان کرمان واقع شده است. کوه ایوب که غار ایوب در آن قرار دارد در جنوب شرقی شهر دهج واقع در استان کرمان با ارتفاع حدود سه هزار و 200 متر در منطقه کوهستانی دهج که جزو کوه‌های رشته مرکزی ایران است قرار دارد. اصلی‌ترین مشخصه غار ایوب دهانه بسیار بزرگ غار در نیمه‌های کوه در ارتفاعی بالا است. این غار خسته از گذر زمان در دل کوه چنان خستگی از تن می‌زداید که بزرگترین دهانه را با حدود 60 در 80 متر نمایش گذارده است. حالت لانه زنبوری داخل غار به دلیل فرسایش در اثر باد که با دانه‌های ماسه بسرعت بر سنگ داسیت کوبیده شده، افزایش یافته است. منشأ این غار گدازه‌های آتشفشانی است و در بررسی‌های باستان‌شناسان، مسکن و محل استقرار انسان‌ها در گذشته بوده و آثار دوران اشکانی به راحتی در این غار دیده می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دشت ریواس

بزرگترین و زیباترین دشت ریواس کشور دشت ریواس شهرستان شهربابک در استان کرمان است که با وسعت دو هزار و چهارصد هکتار در قسمت جنوبی کوه‌های مسینان، میدوک و کنگ وهمچنین در شمال شهرستان شهربابک و در فاصله ۲۰ کیلومتری این شهرستان واقع شده است.
زمان گل‌دهی که اوایل اردیبهشت تا اواسط این ماه است کاملاً به رنگ قرمز در می‌آید.
این دشت یکی از مناطق گردشگری شهربابک به شمار می‌رود و می‌تواند در جذب توریست نقش مهمی برای شهرستان ایفا کند.
گل‌دهی این گیاه وابسته به شرایط بارندگی دارد.گیاه ریواس در آب و هوای خنک و در مناطق کوهستانی رشد می‌کند به طوری که در مناطق دیگر شهرستان همچون آبدر، کرم، میمند، دهج و پاقلعه نیز رشد می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

عمارت موسی خانی

عمارت موسی خانی یکی از شاهکارهای معماری ایرانی و همچنین ازجاذبه‌های زیبای گردشگری شهرستان شهربابک از توابع استان کرمان می‌باشد که ، از نظر موقعیت مکانی در خیابان شریعتی و در محله سفلای این شهر قرار دارد. تاریخ احداث آن ۱۲۶۵-۱۲۷۰ هجری قمری است. مساحت بنا: ۷۵۰۰ متر مربع (۲۳۰۰متر مربع زیر بنا، ۵۲۰۰ متر مربع باغ عمارت)
بنای باعظمت عمارت موسی خانی از جمله بناهای دوران قاجار است که توسط موسی‌خان پسر شیخ‌الله ساخته شده است دوران حکومت او هم زمان با سلطنت محمد شاه و ناصرالدین شاه قاجار بود و موقوفات بسیاری داشته است. وی نزدیک ۳۰ سال حکومت کرد و عمارت بزرگی ساخت که به "عمارت موسی خان" معروف است
از مکان تاریخی در گذشته به عنوان ساختمان فرمانداری استفاده می‌شد اما هم اینک ساختمان میراث فرهنگی و موزه مردمشناسی است. این بنا از جمله ابنیه مسکونی اعیانی و حاکم نشین شهربابک بوده که از دو بخش اندرونی و بیرونی تشکیل شده و به صورت حیاط مرکزی می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای میمند

آدرس : کرمان-بخش مرکزی شهرستان شهربابک
روستای میمند روستایی صخره‌ای با ۴۲۰ کیلومترمربع، در ۳۸ کیلومتری شمال‌شرقی شهرستان شهربابک بین شهرهای یزد، کرمان و شیراز قرار دارد. این روستا از اولین و باستانی‌ترین سکونتگاه‌های بشری در ایران به حساب می‌آید. این منطقه قدمت ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ ساله دارد و تا کنون همچنان پا برجاست و به حیات خود ادامه می‌دهد. نقش‌های 10 هزار ساله و سفال‌های 6000 ساله از سندهای کشف شده ای هستند که تاریخ میمند را گواهی می‌دهند. میمند معانی مختلفی دارد: برخی عقیده دارند واژه میمند مأخذ از میمنت و مبارکی بوده‌است و عده‌ای معتقدند میمند، از دو واژه (می) و (مند) است که (می) به معنای شراب و(مند) به معنای مست و مستی می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]