قلعه سنگ سیرجان

قلعه سنگ سیرجان مربوط به دوره ساسانیان - دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و درجنوب شرقی شهر سیرجان از توابع استان کرمان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۵۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. قلعه سنگ سیرجان قلعه ای است بزرگ از سنگ و همچون دژی تسخیر ناپذیز است . که حوادث بی شمار تاریخی را از سر گذرانده است. قلعه سنگ به همراه منبر زیبای سنگی و هنرمندانه اش که در سال 789 ه. ق. در سنگی یک پارچه شکل گرفته است که بسیار جالب و دیدنی است.
قلعه سنگ در حقیقت ارگ نظامی شهر بوده و منبر سنگی آن متعلق به دوره سلطان احمد مظفری که از امرای آل مظفر بوده. در این قلعه آثار ساختمانی زیادی وجود دارد که از جمله انبار مخروبه و پلکان‌های سنگی و منبر سنگی زیبای آن را می‌توان نام برد. این قلعه به صورت ویرانه ای بسیار عظیم بر روی تپه ای در جنوب سیرجان مشاهده می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

بادگیر چپقی

بادگیر از مظاهر و سمبلهای تمدن ایرانی است. بادگیر چپقی در شهر سیرجان در استان کرمان تنها بادگیر متفاوت نسبت به دیگر بادگیرهای جهان از نظر معماری می‌باشد. که برای خانه سید علی اصغر رضوی ساخته شده است.
بادگیر تشکیل شده است از برجکی تقریباً مرتفع‏تر از جاهای دیگر خانه در روی بام. عموماً بادگیرها بر روی قسمتی از خانههای کویری به نام حوضخانه بنا میشدهاند. حوضخانه ایوانی کوچک بوده است که در انتهای اتاقهای تابستانی هر عمارت قرار داشته است اتاقهای تابستانی تشکیل شدهاند از اتاقهایی با ابعاد بزرگ و درهای زیاد ــ گاهی اوقات تا ۵ در ــ به دلیل جریان یافتن هوا در آنها که در انتهای آنها حوضخانه بود. حوضخانه به شکل فضای رابط میان حیاط خانه و اتاقهای تابستانی است. در میان این فضا، حوض کوچکی بود و دلیل نامگذاری این فضا نیز به علت وجود این حوض در میان این فضا بود. بادگیرها دقیقاً در بالای این حوض قرار دارند، ولی از طریق منافذی که دارند جریان هوا را به روی آب حوض هدایت میکنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کفه نمک سیرجان

سرزمینی در 27 کیلومتری شهر سیرجان به سمت شیراز محور روستای خیرآباد در استان کرمان که بیش از 35 هزار هکتار وسعت دارد و از نمک پوشیده شده است کفه نمک سیرجان فضایی بکر و دست نخورده است که زیبایی‌های بی نظیر کویر کرمان را به رخ می‌کشد.
به دلیل ساختار این بخش از کویر کفه نمک به یکی از قطبهای گردشگری سیرجان تبدیل شده است و مردم مناطق مختلف کشور برای دیدن زیباییهای این منطقه به سیرجان سفر می‌کنند، اما بارندگی‌ها فصلی موجب ایجاد دریاچه ای بزرگ در کفه نمک سیرجان شده و بر زیبایی‌های این منطقه افزوده است.
پس از تجمع آب در دشت نمک سیرجان روزانه هزاران نفر در هنگام غروب آفتاب به این منطقه مراجعه می‌کنند و از زیبایی‌های دریاچه کفه نمک استفاده می‌کنند.
این منطقه از کویر یکی از پستترین مناطق کویر سیرجان از لحاظ ارتفاع است که به دلیل عدم بارندگی طی سالهای اخیر این منطقه به نمکزاری تبدیل شد که فاقد هر گونه حیات است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آرامگاه شاه فیروز

آرامگاه شاه فیروز در نزدیکى روستاى وحدت‌آباد و قلعه سنگ شهرستان سیرجان در استان کرمان بر فراز صخره‌اى از سنگ سبز تیره به ارتفاع حدود ۳۰ متر واقع شده و در محل به نام شاه فیروز معروف است.شاه فیروز شامل یک ساختمان چهار طاقی آجری با هشت ستون و سقفی گنبدی است که بر روی این ستونها زده شده می‌باشد. بناى این آرامگاه که امروزه به صورت نیمه ویرانه در آمده، عبارت است از: یک بناى هشت ضلعى که طول هر یک از اضلاع داخلى آن ۲ و اضلاع خارجى آن ۴ متر است. هر یک از جرزهاى هشت‌گانه بنا ۱/۵ متر قطر دارند و بر فراز آن‌ها گنبدى دوپوش قرار گرفته است، قطر دهانهٔ گنبد ۵ و فاصلهٔ دو پوش آن یک متر است.
آجرهای این بنا به شکل مربع می‌باشند و مردم این نواحی نقل می‌کنند که در ساختمان آن از شیر شتر استفاده شده تا بنا محکم ساخته شود و پا بر جا بماند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کوه سرمشک

کوه سرمشک یکی از منحصر به فردترین جاذبه‌های طبیعی و تاریخی استان کرمان ، در شرق روستای سرمشک از توابع دهستان دهتازیان شهرستان سیرجان و شمال روستای سرمشک از شهرستان جیرفت واقع شده است.
از ارتفاعات مهم این کوه قله دندانه هنزا است که در غرب روستای هنزا قرار دارد و حدود 3650 متر ارتفاع دارد.
این کوه با ارتفاع ۴۰۴۸ متر در ۱۰۵ کیلومتری شمال‌غربی جیرفت قرار داردو متعلق به شهرستان بافت هست و دومین قله از کوه‌های هزار است که سرچشمه رودهای رود رو و هلیل رود می‌باشد.
قله دندانه هنزا از ارتفاعات مهم این کوه است که در غرب روستای هنزا قرار دارد و حدود ۳۶۵۰ متر ارتفاع آن می‌باشد. جیرُفت را از سه جهت کوهستان‌هایی به ارتفاع ۴۰۰۰ متر احاطه کرده‌اند و تنها از جانب جنوب غربی به سمت تنگه هرمز در خلیج فارس سرزمین هموار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

باغ سنگی بلورد سیرجان

حکایت باغی بزرگ که درختان چوبیش میوه هایی از سنگ داده اند و این روزها به سوژه عکاسان و گردشگران تبدیل شده است حکایتی شندینی است.
در استان کرمان و در 40 کیلومتری جنوب شرقی شهر سیرجان در جاده سیرجان - بافت دهستانی است به نام بلورد و روستایی میاندو آب نام قرار دارد که به دلیل وجود یک باغ عجیب شهیر شده است.
باغ سنگی بلورد سیرجان با صدها درخت بارور اما این باغ با سیار باغها بسیار متفاوت است و نه نیاز به آب دارد و نه آفتاب اما سالهاست درختانش سربلند ایستاده اند و ایستادگیشان را مدیون پیر مردی کر و لال هستند که تک تک آنها را با دستانش و در سکوت و بهت روستائیان و گردشگران کاشت. حکایت یک باغ عجیب که درختانش میوه سنگی می‌دهند. درختان این باغ تشکیل شده اند از تنه‌های درختان خشکیده و سنگهایی که از شاخ و برگ درختان آویزان است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]