غار چاه دریا

یکی از گودترین چاه‌های طبیعی ایران بین شهرستان‌های رفسنجان و زرند و در نزدیکی روستای داوران در استان کرمان است و ۱۵ کیلومتری غرب داوران شکل گرفته است.
این حفره‌های بزرگ که مردم از آن به عنوان غار چاه دریا یاد می‌کنند در واقع دریاچه ای بزرگ از مخازن آب زیرزمینی است که به اصطلاح مردم محلی دریاچه زیرزمینی گفته می‌شود.
در گذشته سطح آب این دریاچه آنقدر زیاد بود که به سادگی سطح آب قابل رویت بود اما پس از خشکسالی‌های متوالی در معرض خشکیدگی کامل قرار گرفته است.این حفره در منطقه پوشیده از کانی‌های فرسایشی است و سطح زمین نیز بر روی حفره برجستگی هایی همسان قراردارد که تا حدودی شبیه کلوت‌های شهدادهستند که ارتباط آنها با وجود دریاچه کشف نشده است ، این سازه‌ها گنبدهایی رسی و ماسه ای در سطح زمین هستند.
این پدیده احتمالا به دلیل فرونشست زمین شکل گرفته است اما هرچه باشد قبل از پایین رفتن سطح آب در این منبع آب زیرزمینی معیار مناسبی هم برای تخمین میزان ذخیره آب در دشت مورد نظر برای کشاورزان بوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای باب ندان

روستای باب ندان در استان کرمان از روستاهای ییلاقی دهستان جرجافک بخش مرکزی شهرستان زرند که در غرب این شهرستان قرار دارد.
جمعیت این روستا بر اساس سرشماری نفوس ومسکن سال۱۳۹۰ بالغ بر ۱۹خانوار و۶۷نفر می‌باشد.
روستای باب ندان دارای آب وهوایی کوهستانی است بطوری که در فصل زمستان برودت هوا به حدود۱۵الی ۲۰ درجه سانتیگراد زیر صفر میرسد. و درفصل تابستان دارای آب وهوایی بسیار دلنشین وبانشاط بوده و روزانه پذیرای تعداد زیادی از هموطنان ازشهرستانهای رفسنجان وروستاهای منطقه نوق و نیز شهرستان زرند و روستاهای جلگه آن میباشد.
از جمله آثار تاریخی این روستا وجود سنگ نگاره هایی منقش ازنقوش حیوانات اهلی ووحشی برتخته سنگهای دره معروف به دره گدارمحمدی درجوار روستا نشان از قدمت کهن این محل میباشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

امام زاده حمزه

بنای امامزاده حمزه در شهرستان زرند از توابع استان کرمان در قبرستان متروکه زرندوئیه که گویا نام قدیم آن صَبران بوده می‌باشد. این امام زاده به «پیرسبز» معروف است. قبلا توسط افراد خیّر بخصوص حاج سید حسین عمرانی مرمت هایی در امام زاده انجام گردیده است.
به گفته اهالی منطقه علت شهرت امامزاده به پیرسبز: در قدیم زوج‌های جوان قبل ازعروسی به این بقعه مشرف می‌شدند و درخواست سبز بختی خود را از امامزاده می‌نمودند از اینرو بقعه به پیرسبز شهرت یافته است.
وی سیدی بسیار جلیل القدر عظیم الشان و از بزرگان سادات کرمان و صاحب کرامت است. او سومین فرزند پدرش است که به زهد و تقوی اراسته بوده و تمام خصال پسندیده پدر را به ارث برده است.نام او را علامه نسابه سید ضامن بن شدقم ذکر نموده و محرابی کرمانی نیز از او به عنوان امامزاده صبران یاد می‌کند که در محله قبرستان متروک زرندوئیه مدفون است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

برج زرندوئیه

دستور ساخت برج زرندوئیه را جهت محافظت از مردم از دست راهزنان منطقه زرندیه، مرحوم حاج سید علی باغخانی که از مالکین عمده زرندوئیه به فرزندان خود سید احمد و سید جواد می‌دهد. این برج که بدون اغراق یکی از شاهکارهای هنر معماری یک قرن اخیر می‌باشد، همچنان پابرجاست. برج زرندوئیه در وسط قلعه ای کوچک احداث گردیده و در ۶ کیلومتری شمال شهر زرند در استان کرمان قرار دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]