دره راگه

دره راگه یکی از پدیده‌های طبیعی منحصر به فرد شهرستان رفسنجان و از جاذبه‌های گردشگری ناشناخته و بسیار زیبای استان کرمان است که در ۲۰ کیلومتری رفسنجان و در مسیر گردشگری دو جاذبه اکوتوریستی استان (روستای میمند و کلوت‌های شهداد) واقع شده است.
دره راگه هم‌چنین در نزدیکی معادن مس سرچشمه قرار دارد که می‌تواند امکان بازدید گردشگران را در این منطقه نیز فراهم کند.این دره با 180 متر عرض ، 70 متر عمق ، 20 کیلومتر طول و 36 هزار هکتار مساحت از شکوه و عظمت خاصی برخوردار است
وجود ستون‌هایی با ارتفاع ۱۰۰ متر از ویژگی‌های منحصر بفرد دره راگه است.راگه منطقه ای زیباست که خیلی زود خستگی راه را از بازدید کنندگان می‌زداید ، جایی که از هیاهوی شهر خبری نیست و آنچه روح و روان را آرامش می‌بخشد آواز پرندگان و نسیم باد خنکی است که گرمای شهر را از تن بیرون می‌برد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه مردم شناسی رفسنجان

حمام زیبا و قدیمی آقا سیدمهدی قریشی شهر رفسنجان در استان کرمان طی سال‌های اخیر به موزه مردم‌شناسی رفسنجان تبدیل شده است.
این موزه از جالبترین موزه‌های مردم شناسی موجود در سطح کشور است.
حمام آقا سیدمهدی قریشی دارای دو ورودی در سمت راست و چپ است، اما ورودی سمت چپ برای ورود بازدیدکنندگان و ورودی سمت راست برای خروج در نظر گرفته شده است.
سربینه‌های حمام‌ها در واقع فضایی هستند که حوض پر آبی در میان آن قرار دارد و دورتادورش را سکوهایی برای نشستن، لباس عوض کردن و یا نماز خواندن احاطه کرده است.اما با گذشت زمان و تبدیل حمام آقا سیدمهدی قریشی رفسنجان به موزه مردم‌شناسی حالا دیگر انواع و اقسام وسایل و ابزارآلات قدیمی و حتی باستانی و مجسمه‌هایی با لباس‌های سنتی جای آدم‌ها را در این مکان پر کرده‌اند.
بر روی سکوهای سمت راست سربینه حمام آقا سیدمهدی قریشی رفسنجان دستگاه قدیمی دانه‌بری قرار دارد، دستگاهی که در گذشته با استفاده از آن، دانه را از پسته جدا می‌کرده‌اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مجموعه حاج آقا علی

مجموعه حاج آقا علی در شهرستان رفسنجان از توابع استان کرمان شامل 8 قسمت است که هرکدام بر اساس نیازهای مختلفی ساخته شده اند، تمامی این بناها با سرمایه شخصی به نام حاج آقا علی معروف به ملا زعیم الله رفسنجانی ساخته شده است.
استاد باستانی پاریزی در کتاب پیغمبر دزدان بسیار صحبت کرده است. به عقیده ایشان حاج آقا علی ابتدا فقیر و تهیدست بوده است و از راه پیله وری روزگار می‌گذرانده است ,اما کم کم مال و منال پیدا کرده و گنجی پیدا کرده و کارش به جایی رسیده است که در سال 1298 در یک گزارش رسمی به ناصر الدین شاه در مورد او چنین آمده است :
« حاج آقا علی تاجر ، الحال اربابی معتبری در رفسنجان به هم رسانیده است و بسیار اعتبار دارد و به جمیع و لایات و بندرات داد و ستد دارد اربابی و محصولات او زیاد خوب شده ... »
حاج آقا علی در شهر کرمان نیز چندین بنا از جمله کاروانسرا ، مسجد و آب انبار ساخته است که تا به امروز سالم و پا برجا مانده اند . سبک خاص معماری ، کاشیکاری وگچ بری این بناها چه در داخل و چه خارج آنها همگی حکایت از فرهنگ غنی و هنرهای ارزشمند مردمان این سرزمین دارد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

خانهٔ حاج آقا علی

خانه حاج آقا علی واقع در شهر رفسنجان از توابع استان کرمان ، بزرگترین بنای خشتی سقف‌دار جهان در سال 1136 ساخته شده است.
این بنا در فاصله 6 کیلومتری شهر رفسنجان واقع شده است. خانه حاج آقا علی در سابق به خانه وقفی شهرت داشته است. این خانه دارای 12000 متر مربع مساحت و 7000 متر مربع زیر بنا است.
این مجموعه نمونه‌ای زیبا و باشکوه از معماری عصر قاجار است که در 5 کیلومتری جنوب شرقی رفسنجان و در روستای قاسم آباد واقع شده و مشتمل بر 8 قسمت بازار، آب انبار (تامین کننده آب اهالی که دارای سردری با آجرهای گلدار تزئین شده و دیوارهای آن دارای نقوش آجری و کاشیکاریهای زیبا است)، مسجد ، کاروانسرا ،حمام ، حسینیه ، یخدان (که در 2 کیلومتری قاسم آباد و در روستای عباس آباد حاجی است و تامین کننده یخ مورد نیاز اهالی بود) است که هر یک کاربری خاصی داشته اند. قدمت این بنا به قریب 130 سال می‌رسد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار میرزا

در۳۰ کیلومتری شمال شرقی شهر رفسنجان یکی از غارهای کم نظیر و زیبای استان کرمان بنام غار میرزا واقع شده که دارای استلاگمیت‌های زیبا و منحصر بفرد می‌باشد. این غار در ارتفاع حدود ۲۵۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است.
غار میرزا بکرو زیبا دارای فرودی معلق به طول 50 متر در فضای تالاری به ابعاد 40×10 مترمی باشد.
این غار دارای 8 تالار اصلی و 4 تالار فرعی است که هر کدام ازویژگی‌های خاصی برخوردارند. دربخش میانی غار 90 متر فرود در فضای معلق، غارنورد را به دنیای اسرار آمیزی می‌رساند.
وسعت غار در این قسمت به 150 متر مربع می‌رسد که این ویژگی غار را در بین غارهای کشور کم نظیر و در میان غارهای استان بی همتا کرده است. ارتفاع بعضی از قندیل‌ها به 4 متر می‌رسد که سقف تالار را به کف آن متصل می‌کنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

یخچال حاج آقا علی ( یخدان عباس آباد حاجی )

یخچالها سازه هایی بسیار جالب و منحصر به فردند که در قلب تابستانهای داغ و سوزان، خنکای آب گوارا را به درون خانه‌ها می‌کشاند، در ساخت و طراحی این معماری رمز و رازی وجود دارد که حکایت ازمعجز ه فروتنانه خشت خام و دست‌های پرتوان معمار فرزانه‌ای می‌کند که به عشق خدمت به خلق، خشت بر خشت نهاده است.
زندگی در کناره‌ی کویر ، پیشینیان را بر آن داشت تا از سرمای خشک زمستان ، برای روزهای داغ تابستان بهره ای بگیرند . آنان با خشت و گل رس یخدان هایی گنبدی شکل می‌ساختند که از آغاز زمستان تا پایان تابستان ، یخ را در چاله‌های خود نگه می‌داشت .
از جمله‌ی این یخچال‌ها یکی هم یخچال حاج آقا علی ( یخدان عباس آباد حاجی ) است که به همت حاج آقا علی زعیم التجار ساخته شده است .
یخچال حاج آقاعلی در روستای عباس آبادحاجی در شش کیلومتری شمال رفسنجان در استان کرمان واقع شده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]