پناهگاه حیات وحش دربند

پناهگاه حیات وحش دربند در شمال و شرق شهرستان راور از توابع استان کرمان واقع شده است.
این منطقه از شمال به ارتفاعات کلاغ پر و کوه طبس، از غرب به ارتفاعات ملخ خورده و مارکش، از جنوب به ارتفاعات تیغه سیاه و غفار و از شرق به تپه‌های سنگ انداز و کویر لوت منتهی می‌شود.
نوع اقلیم آب و هوایی پناهگاه گرم و نیمه خشک می‌باشد.
ارتفاعات ساردوئیه، هزار دین، گیوران، گلواشتر و آسیا مکان و زیستگاه امنی برای حیات وحش منطقه محسوب می‌شوند. از چشم اندازهای منحصر به فرد منطقه می‌توان ارتفاعات مارکش، لکرکوه، کویر لوت و رودخانه شور را نام برد.
در داخل این منطقه تنها دو آبادی به نام‌های آبادی مکی و آبادی آبدرگان با حدود ۵ خانوار زندگی میکنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تنگ رتیل

تنگه رتیل عظیم‌ترین تنگه کویر ایران است که در فاصله ۱۳۰کیلومتری شهداد به سمت نهبندان در شهرستان راور ودر حاشیه خسک رود یا خشک رود استان کرمان قرار دارد و یکی از دیگر جاذبه‌ها و ناشناخته‌های این دشت برهوت می‌باشد.
اکبر رشیدی محقق و پژوهشگر معروف کرمانی که سفر‌های زمینی و هوایی گوناگونی در فصول مختلف سال به کویر شهداد داشته است از این نقطه عجیب که در جوار کلوتها آرام گرفته است بازدید کرده است.
در ادامه مطالعات پدیده‌های شگفت آور کویر لوت در بخش رودهای موجود ، چندی قبل در هنگام مطالعه رودهای چاله مرکزی یا چاله رود شور این تنگه مورد شناسائی قرار گرفت.
چاله مرکزی یا چاله رود شور در مرکز کویر لوت قرار داشته و بزرگترین چاله کویر لوت می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای طرز

در دل استان کرمان از توابع بخش مرکزی شهرستان راور ، در 35 کیلومتری شمال غرب شهر راور به سمت کوهبنان روستایی بی نظیر ونمونه گردشگری به نام روستای طرز قرار دارد.
ارتفاع روستای طرز از سطح دریا 1800 متر است. آب و هوای آن در بهار و تابستان ملایم و معتدل و در زمستان‌ها سرد و خشک است.
این روستا از شرق و جنوب شرقی به کوه سفید، از شمال به کوه برج و از غرب و شمال غربی به کوه آب‌بند محدود می‌شود.
قدمت روستای طرز در حدود 6 قرن گزارش شده است. روستای طرز راور بازمانده از دوره ساسانیان است.
ارتفاعات روستای طرز با نمایش رنگ‌های سبز و خاکی کوهستان و آبی آسمان، چشم‌انداز زیبا و بسیار جالبی دارد.
اقتصاد روستای طرز بر پایه فعالیت‌های زراعی، باغداری، دامداری محدود و مرغداری استوار شده است. گروهی از مردم روستا، در امور خدماتی و تولید صنایع دستی اشتغال دارند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

یخدان راور

آدرس : استان کرمان - شهر راور ، انتهای خیابان امام خمینی (ره)، جنب پمپ بنزین - یخدان راور
از هزاران سال پیش، یخ برای خنک کردن نوشیدنی ها، تهیه شربت و نگه داری مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در گذشته در فصل زمستان یخ در یخدان‌ها انبار می‌شد تا در چله تابستان مصرف گردد. یخ کالایی تجملی به شمار می‌رفت و از آنجایی که کالایی ضروری در زندگی روزمره نبود و برای تهیه آن می‌بایست هزینه ای پرداخت شود، فقط اشخاص مرفه می‌توانستند از آن بهره مند گردند. البته کسانی که در زمان انبار کردن یخ در زمستان همکاری می‌کردند مقداری یخ به طور رایگان به آن‌ها تعلق می‌گرفت. مالکان یخدان‌ها از اقشار ثروتمند بودند و فروش یخ درآمد بسیار خوبی برای آن‌ها داشت.
پیچیده‌ترین و کامل‌ترین یخدان‌ها از نظر معماری یخدان‌های شهرهای کویری می‌باشند که از این بخش‌ها تشکیل شده اند : گنبد، مخزن یخ، پلکان منتهی به مخزن، چاه تخلیه، در انبار کردن و در تخلیه یخ، دیوارهای سایه انداز، حوض‌های یخ بند، دکه فروش یخ، انبار کاه و اتاقک ویژه نگهبان و کارگران. در این نوع یخدان مخزن به شکل یک مخروط ناقص است که به وسیله یک گنبد مخروطی شکل پوشیده می‌شود. دسترسی به مخزن از طریق یک پلکان صورت می‌گیرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]