روستای هنزا

بخش هنزا شامل دو روستای هنزا و جواران است که از توابع شهرستان رابر در استان کرمان میباشد.هنزاء از طرف شمال غربی به شهرستان رابر و از طرف شمال شرقی به شهر راین و از جنوب شرقی به شهرساردوییه محدود می‌شود و در نقطه مرزی شهرستان رابر و جیرفت قرار دارد.بخش هنزاء از طریق محورهای کرمان-رابر-هنزاء و جیرفت -ساردوئیه -هنزاء و کرمان-راین -ساردوئیه- هنزاء با جاده‌ای آسفالت قابل دسترسی است.
هنزا از سطح دریا در حدود 2800 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در بهار و تابستان، مطبوع و خنک و در زمستان‌ها سرد است.
رودخانه دائمی هنزا از میان روستا عبور می‌کند. ظاهراً در گذشته تعداد زیادی آسیاب آبی در این بخش وجود داشته است که در حال حاضر اثری از آن‌ها باقی نمانده است.
در زبان محلی، به خروجی آب آسیاب « هنزاب» می‌گویند؛ از این رو، این مکان به هنزا، مشهور شده است.بنای قدیمی امام‌زاده میرمحمد ابوطالب نشانگر قدمت تاریخی این روستا است.مردم هنزا به زبان فارسی با گویش محلی سخن می‌گویند، مسلمان و مذهب شیعه دارند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تنگه کرو

تنگه کرو ( کررو ) با طول بخش اصلی تنگه در حدود 500 متر در جنوب شهرستان رابر در استان کرمان قرار دارد.
در اولین نمای تنگه کرو پس از بیست کیلومتر پیمایش جاده خاکی از رابر به این تنگه زیبا رسیده و از آنجا که شهرستان رابُر دارای ذخایر طبیعی بکر فراوانی است و بصورت عام، این شهرستان را با طبیعت و محصولات طبیعی اش می‌شناسند شناخت منابع طبیعی این شهرستان زیبای کوهستانی، ضروری به نظر می‌رسد.
بعد از عبور از ورودی تنگه کرو به گلم حوضچه‌های تنگه کرو دیده می‌شود که محیط زیبایی را پدید آورده است.
در ادامه تنگه و با عبور از روی سنگ‌های عظیم مسیر در برخی نقاط تنگه تنگتر میشود ، بعد از عبور از این مقاطع ابشارهایی زیبا برخورد وجود دراد که در این تنگه زیبا جریان دارند ، چندین ابشار پشت سرهم در این تنگه جریان داشته که درنوع خود بی نظیر هستند و فرسایش سنگ‌ها در این مسیر نیز زیبایی خاصی را به وجود می‌آورند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار آبسر

آبشار آبسر (Absor) نام آبشاری است در 25 کیلومتری جنوب شرق شهرستان رابر که در دره‌ای عمیق در شمالی‌ترین بخش ارتفاعات بحر آسمان استان کرمان واقع شده است ، این آبشار زیبا ارتفاع آن حدود 25 متر می‌رسد،
آبشار آبسر در جنوب شرقی روستای سید مرتضی از توابع بخش ساردوئیه و دهستان هنزا قرار دارد و فاصله آن تا روستا در حدود 7 کیلومتر است. دسترسی به آبشار از طریق جاده رابر- جیرفت، جاده فرعی امامزاده سید مرتضی، 2 کیلومتر مانده به روستای سیدمرتضی، جاده خاکی آبشار امکانپذیر است.
منطقه بحرآسمان مجموعه‌ای کوهستانی است که به همراه جبال بارز طولانی‌ترین و مرتفع‌ترین رشته کوه جنوب شرقی کشور را ایجاد کرده است.
در واقع این کوهستان مانند بسیاری از کوهستان‌های واقع شده در مجموعه فلات مرکزی تنها یکسری کوه پراکنده نبوده بلکه کاملاً رشته کوهی مرتفع است که از نظر توپوگرافی و اقلیمی هیچ سنخیتی با مناطق دشتی اطراف خود ندارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای سیه بنوئیه

در شمال شهرستان رابر در استان کرمان روستای زیبایی واقع شده به نام روستای سیه بنوئیه که جزو روستاهای پلکانی کشور مسوب میگردد.
در شرق سیه بنوئیه روستای شهید پرور و نمونه گنجان و در غرب آن روستای ننیز علیا و در جنوب آن روستای گلینوئیه و در شمال آن کوه لاله زار (کوه شاه) قرار گرفته است.
این دهستان که در میان کوه‌ها محصور شده است منظره ای بسیار زیبا و دیدنی دارد و خانه‌های آن به صورت پلکانی قرار گرفته اند و چه خوش سروده شاعر معاصر این خطه ابوحامد :
شرق ننیز آن "ساگنو" تا باقر آباد اندر دو سوی رود با صد جو کنار است
هر پشت بامش خود حیاط است و شگفتا هر خانه اش بر خانه دیگر سوار است
از سیب سرخ باقرآبادش بگویم لبنان نزادوشکرین وآبدار است
از وسط دهستان رودخانه ای می‌گذرد که علاوه بر زیبایی ، مهمترین منبع آب کشاورزی این دهستان می‌باشد.
این رودخانه در فصل زمستان دارای آب فراوانی است ولی در اواخر بهار و فصل تابستان آب آن بسیار کم می‌شود.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

قلعه باستانی رابر

قلعه باستانی رابر در استان کرمان در محله قلعه شهرستان رابر قرار دارد.
در سال ۱۲۰۷ که فتحعلی خان به رابر قشون کشی کرده این قلعه باشکوه آباد بوده است و مردم آنجا جمع شده اند و با جهانبانی فتحعلی خان بنای مخالفت گذاشتند اما خان قاجار از حیث سلاح و مهمات کاملا مجهز بود رویارویی با آن سودی نداشت و با وساطت ومیانجی گری بعداز یک ماه تسلیم شدند .هنوز اثاری از ان قلعه باقی مانده است.
قلعه قدیمی رابر یکی از معدود آثار باقی مانده از گذشته نچندان دور رابر است که متاسفانه در سالهای اخیر با بی توجهی و کم توجهی مردم و مسئولان قرار گرفته است.
قلاع دیگری نیز در رابر جود داشته ولی مهمترین آنها همان قلعه رابر است. این قلاع عبارتند از :قلعه دیلم در حومه سیه بنوئیه که میگویند متعلق به زمان دیلمیان است ودو قلعه در جوار ان یکی کنار ساختمان دژدان ودیگری کنار قنات جواهران, قلعه کلدان, قلعه پدم اباد, قلعه سنگ بندر هنزا وقلعه بید بست سرهنگر.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

چشمه عروس رابر

چشمه عروس رودی در سه کیلومتری شهرستان رابر در استان کرمان است. طول این رود ۸۷ کیلومتر است و سومین رود بلند کرمان بعد از هلیل‌رود و رود ملنتی می‌باشد.
این رود پس از آبیاری مزرعه‌های رابر به هلیل رود می‌پیوندد و به سد جیرفت می‌ریزد. هلیل رود و چشمه عروس باهم به هامون جازموریان می‌ریزند.
جذابیت و زیبایی چشمه عروس باعث شده است که در فصل‌های بهار و تابستان گردشگران زیادی از شهرهای دور و نزدیک برای گشت وگذار به این منطقه می‌آیند.
چشمه عروس از جمله مناطق دیدنی و تفریحی رابر است که دربر گیرنده باغ‌های میوه ، سپیدار، چنار و بسیار دیگری از درختان وحشی می‌باشد و جریان آب رودخانه و جوشش چشمه سارها بر زیبایی این منطقه افزوده است . همچنین چنار تاریخی و تنومند چشمه عروس نیز دیدنی و به یاد ماندنی است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]