آبشار سرنکوه

آدرس : آبشار سرنکوه در دره «درین» شهرستان جیرفت در استان کرمان واقع شده است .
رشته کوههای جبالبارز در شمال و شمال شرقی از گردنه دهبکری در شمال شرقی سربیژن و شمال کوههای دلفارد شروع شده و به 280 کیلومتر تا مرز بلوچستان ادامه دارد . و علت نامگذاری آن بلندی ارتفاعات است که جبال به معنی کوه و بارز به معنای بلندی ( کوههای بلند ) می‌باشد .
رشته کوه جبال بارز میزبان پدیده‌های زیبا و با عظمتی چون آبشارهاست. در50 کیلومتری شرق شهر جیرفت و در میان دره‌های شکوهمند جبال بارز، آبشار سرنکوه با ارتفاعی بیش از 150 متر در انتهای دره «درین»، یکی از بلندترین آبشارهای ایران و شاید خاورمیانه می‌باشد. گام برداشتن در فضای مملو از جنگل‌ها و باغ‌ها ی سردسیری و چشم دوختن به هرم گرمای جیرفت از آن فاصله، شکوهی خاص دارد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پناهگاه حیات وحش زریاب

پناهگاه حیات وحش زریاب در 35 کیلومتری شمال شهرستان جیرفت و همچنین 50 کیلومتری غرب شهرستان بم در استان کرمان واقع شده است.
این منطقه وسعتی معادل 117324 هکتار دارد و به واسطه قرار گیری در محدوده کویر لوت تا مناطق کوهستانی جبال بارز دارای اقلیمی بسیار متفاوت می‌باشد.
در نواحی دشتی و تپه ماهوری ناحیه شمالی دارای اقلیم گرم و خشک و بخش جنوبی کوهستانی و بخش مرکزی دارای اقلیم سرد و خشک می‌باشد.
پناهگاه حیات وحش زریاب دارای رودخانه هایی همچون گدری، رودخانه سقدر، جگاه، گدار زرد، دره تنگ دان، گوربیژن، سرتلگو، سجد است.
چشمه‌های منطقه نیز شامل بوگند، سنگ میر، تیزنگ، بادامی، بنه اسفندی، کلیلی دوتخته، بنه سوخته چار، زیارتگاه، تنگ سبز، منیژه باغ، کوه کماهی، کماهی، پای تمب، گردوسرعلیا، انارون، زریا، گوری، خومبروتک، سقدر، پاقلعه، سگدز، اسپی کن میباشند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد جیرفت

سد جیرفت جزء سدهای مدرن و بزرگ کشور محسوب می‌شود و در۴۰ کیلومتری شمال غربی شهر جیرفت ، در محلی بنام تنگ نراب بر روی رودخانه هلیل رود استان کرمان احداث شده است.
این سد ، یک سد بتنی دو قوسی است که ارتفاع آن از پی ۱۳۴ متر و درازای تاج آن ۲۷۷ متر است.
ضخامت این سد بین ۱۷ متر در کف تا ۵ متر در تاج متغیر است. حجم مخزن در تراز نرمال در حدود ۴۱۰ میلیون متر مکعب می‌باشد. از نظر بهره برداری سد مخزنی – کشاورزی – برقابی محسوب می‌شود.
سطح زیر کشت در نظر گرفته شده برای آن ۱۴۲۰۰ هکتار است و بزرگترین تجمع آب شیرین در استان کرمان را شامل می‌شود.
سد عظیم جیرفت که بصورت چند منظوره طراحی شده با داشتن دریاچه‌ای بالغ بر ۱۰۰۰ هکتار مساحت و با گنجایش زیاد نقش و توانایی بسیار مهمی از لحاظ کنترل سیل دارد.
مسیر پایین دست سد را دره‌های عمیقی به گودی۲۵۰ متر با دیواره‌های بلند سنگی و هراس انگیز در برگرفته اند که جریان هلیل رود را هدایت می‌کنند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

موزه جیرفت

موزه جیرفت موزه ای کوچک، اما پرارزشی است که در بلوار هلیل شهر جیرفت در استان کرمان واقع شده است.
این موزه در فضای کم خود، نزدیک ۵۰۰ شیءنفیس با نقوش ناشناخته و پر رمز و رازمربوط به هزاره سوم قبل از میلاد مسیح را در خود جای داده است ، اشیاءو ظروفی که اشکال کنده کاری روی آنها،ذهن کنجکاو بیننده را به هزاران سال قبل و چگونگی زیستن و فرهنگ و حکومت آن دوران می‌برد.
بیشتر این اشیاء مربوط به تمدن باستانی هلیل رود است به همراه تعداد کمی آثار متعلق به دوره اسلامی، البته از دوره اسلامی نیز آثار زیادی کشف شده است که به علت کمبود فضای این موزه در مخزن موزه کرمان، نگهداری می‌شوند.
برخی از کوزه ها، ظروف، تابلوها و نماد‌ها و اشیاء کیفی شکل، دارای کنده کاری هایی است از جدال انسان با حیوانات که بنا بر احتمال کارشناسان، نمادی از آداب آئینی و مذهبی می‌تواند باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار دره گلم دخترکش

در استان کرمان و در چهل کیلومتری شمال غرب شهر جیرفت بخش سردسیر دلفارد، در دره ای شرقی–غربی و مملو از چنارو در محل روستای کراه آبشاری زیبا واقع شده است، به نام آبشار گلم ذختر کش . گلم به معنای حوضچه است و گلم دختر کش شاید تداعی کننده از خاطرات دوری باشد که در این حوضچه دختری که غرق شده باشد. آب و هوای این منطقه بسیار دل انگیزی می‌باشد. ییلاق‌های دلفارد از مناطق زیبای طبیعت استان کرمان محسوب می‌شود که در مسیر جیرفت به ساردوییه واقع شده است. آبشار کراه و چند آبشار متوالی بنام آبشارهای دره گلم دخترکش، مکان هایی بسیار مناسب جهت جذب توریست‌ها و محققین هستند. این آبشار از چهار حوضچه یا گُلم تشکیل شده که گُلم دوم برزگتر از بقیه است و ارتفاع آبشار هم در آن به حدود 10 متر می‌رسد. با عبور از دیوار سمت چپ آبشار، به گل سوم که کاسه سنگ زیبایی را تداعی می‌کند؛ می‌رسیم. (ارتفاع آبشارها بلند نیست و در جمع حدود 20 متر می‌شود).
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کوه علم شاه

کوه علم شاه به ارتفاع 3741 متر از سطح دریا بلند‌ترین قله رشته کوه جنوبی و سراسری جبال بارز می‌باشد که در حدود 60 کیلومتری شهر جیرفت در استان کرمان واقع گردیده است . ابتدای این رشته از مرغک شروع و با طولی نزدیک به 250 کیلومتر در منطقه باتلاق جازموریان پایان می‌یابد . جبال بارز به دلیل داشتن گونه‌های گیاهی و جانوری غنی در بخش‌های پایین دست و بالا دست ارتفاعات اصلی و همچنین وجود مراتع در میان تشکیلات سنگی گرانیتی در سراسر منطقه از جمله زیباترین مناطق کوهستانی ایران می‌باشد .
وجود دیواره‌های بلند و سوزنی‌های جذاب فنی و شیب‌های با درجات بالا و آبشار‌های بلند ، همه و همه از یک کوهستان متنوع و دشوار خبر می‌دهد . از سویی رویش درختان سروکوهی و سوزنی برگ‌ها در مساحت زیاد عاملی در تثبیت خاک و زیبایی چشمگیر محیط و تغییرات اقلیمی بوده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

شهر دقیانوس و تپه‌های کنار صندل

روستای کنارصندل که در فاصله حدود پنج کیلومتری غرب شهر عنبرآباد و 30 کیلومتری جنوب شهر جیرفت در استان کرمان واقع شده است و شهر دقیانوس و تپه‌های کنارصندل در آن قرار دارد .
این روستا از تمدن هزاران ساله برای ما میگوید، تمدن 7 هزار ساله "ارت" در حاشیه رودخانه هلیل رود درحالی دروازه‌های خود را به روی گردشگران نوروزی گشوده است که مسافران برای بازدید از نمادهای این تمدن بر روی در و دیوار و بقایای ظروف شکسته تمدن کهن راه می‌روند. جایی که امروزه از آن به عنوان شهر دقیانوس یاد می‌کنیم.
پس از سیلاب و شسته شدن لایه‌های خاک به خصوص در دشت مطوط آباد شهر دقیانوس سر از خاک برآورد و مردم مهره‌های تاریخی، ظروف و اشیا منحصر به فردی را یافتند که موجب شگفتی آنها شد اما قبل از اینکه مسئولان وقت میراث فرهنگی از این امر مطلع شوند خبر به گوش افراد سود جو رسید و در چند روز که در سکوت سپری شد دشت مطوط آباد تبدیل شد به دشتی مملو از سوراخهای ناشی از حفاریهای غیر مجاز و البته هزاران شی تاریخی که به تاراج رفت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

اسفندقه

دشت اسفندقه زیبا و منحصر به فرد و ناحیه ای سردسیر در استان کرمان است که باآب وهوایی بی نظیر در غرب شهرستان جیرفت واقع شده است و آنرا گاوکشی و تخت سلیمان نیز گویند. اسفندقه در ۷۲ کیلومتری جیرفت و بافت قرار گرفته‌است و لذا بوته‌های اسفند آن نیز معروف است.
این دهستان از شمال به دهستان ساردوئیهو از شمال شرق به دلفارد،از شرق به دهستان‌های هلیل،خاتون آباد و گنج آباد.از جنوب شرق به دهستان اسماعیلی و از جنوب به دهستان هور و از غرب به دهستان دشتاب شهرستان بافت متصل است.
در این منطقه وجود آثاریکه قدمت آنها به ۵۰۰۰ هزار سال قبل بر می‌گردد بدست آمد و این نشان از قدمت تاریخی این منطقه مثل تمام کرمان می‌دهد.
اسفندقه یک بنای با ارزش تاریخی به نام مقبره میر حیدر یا گور خانه دارد که از دوره صفوی به یادگار مانده‌است و در فهرست آثار ملی ثبت شده است. این بنای منحصر به فرد در واقع آرامگاه میر حیدر مهنی و اعقاب اوست که در این محل دفن شده اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه نمونه گردشگری دلفارد جیرفت

منطقه نمونه گردشگری دلفارد جیرفت یکی از مناطق بسیار دیدنی و جاذب توریست است که در تابستان محل ییلاق مناطق گرمسیری و جزو مناطق هدف گردشگری جنوب استان کرمان و شهر جیرفت محسوب می‌شود. این روستا، دره ای با حدود ۴۰ کیلومتر وسعت دارد و در دشت جیرفت به سمت کوههای شمال غرب جیرفت ادامه می‌یابد. دلفارد در دامنه کوههای بلند و در امتداد رودخانه ای که سرچشمه رود " شور " است قرار گرفته است. این منطقه در 36 کیلومتری شمال شهر جیرفت و در ۲۰۰کیلومتری جنوب شهرستان کرمان قرار گرفته است و از جاذبه‌ها و مناظر زیبای طبیعی همچون آبشار، ارتفاعات، دره سبز و پوشش گیاهی برخوردار است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]