روستای دهبکری

روستای دهبکری در 50 کیلومتری شهر بم در مسیر جیرفت در ابتدای رشته کوه «جبال بارز» استان کرمان قرار گرفته است. آب و هوای آن تحت تاثیر اقلیم کوهستانی در تابستان‌ها ملایم و در زمستان‌ها معتدل است.
بنابر منابع بومی و محلی، «بکر» نام یکی از بزرگان طایفه‌ای بوده است و این روستای ییلاقی به نام او نامگذاری شده است. قدمت این روستا را دو قرن گزارش کرده‌اند، اکثر خانه‌های روستا با توجه به استفاده از مصالح و روش‌های جدید معماری نوسازی شده است.
فضای این روستا را درختان تنومند سپیدار و گردو و باغهای زردآلو و آلبالو و هلو چشم نواز کرده است. ارتفاع این روستا در حدود 2500 متر است که در بین کوه‌های شیر، برفو، سوزا، کمالی و جمالی و سولو واقع شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

ارگ جدید بم

آدرس : کرمان. 10 کیلومتری شرق شهرستان بم (جاده بم- زاهدان
ارگ جدید بم شهرکی مدرن و پیشرفته با 2 هزار و 100 هکتار مساحت در فاصله 10 کیلومتری شرق شهرستان بم در استان کرمان واقع شده و کلنگ آغاز به کار آن در سال 1372 توسط رئیسس جمهور وقت به زمین زده شد و سر انجام در بهمن ماه 1376 تاسیس شد.
علی رغم اینکه منطقه شرایط کویری دارد از منابع آب کافی برخوردار است و مساحتی در حدود یک هزار هکتار از اراضی آن مشتمل بر داشتن شرایط اقتصادی خوبی می‌باشد. از ارکان مورد توجه در ارگ جدید حمایت از صنعت توریسم است که با ایجاد امکاناتی از قبیل هتل چهار ستاره، رستوران‌های متنوع، مجتمع‌های ورزشی، استخرهای سرپوشیده و روباز، پیست‌های سوارکاری، دوچرخه‌سواری و قایق‌سواری و دریاچه جزو شیک‌ترین و مدرن‌ترین مجموعه‌های تفریحی توریستی در جنوب شرق شمرده می‌شود و از سویی ظرفیت زیادی را برای پذیرش توریست‌های داخلی داراست و شامل امکانات تفریحی برای گردشگران است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار ده بکری

روستای ییلاقی دهبکری در 50 کیلومتری غرب شهر بم و در مسیر جیرفت استان کرمان قرار دارد
این روستا با 2500 متر ارتفاع بین کوه‌های شیر، برفو، چاله، کمایی، جمالی و سوزا و سولو قرار گرفته است.
این منطقه در فصل تابستان سرسبز و با طراوت و در پاییز رویایی و دارای زمستان‌هایی روح نواز است.
وجود آبشار ده بکری و در دامنه‌ی کوه «برفو» از جاذبه‌های دیدنی این منطقه محسوب می‌شوند.
قله برفو به علت برفگیر بودن، سرچشمه رودخانه دهبکری نیز محسوب می‌شود. در جنوب دهبکری و سمت چپ تونل سنگی که جاده جیرفت از داخل آن می‌گذرد، آبشارهای دهبکری جریان رودخانه را زیباتر کرده‌اند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

ارگ بم

آدرس : استان کرمان - شرق شهر بم
در شمال شرقی شهر بم، بر بالا و دامنه صخره ای عظیم، قلعه ای مستحکم را پی افکنده اند که اهالی محل آن را "ارگ" می‌نامند که در واقع این بنای سترگ، شهر قدیـم بم است. ارگ بــم و شهـــر آن از جمله قلعه‌های نظامی بسیار مهم و تاریخی به شمار می‌رود.
ارگ بم نمونه کاملی از شیوه‌های معماری ایران است و نمونه هایی از قرنها معماری در آن به چشم می‌خورد. ارگ بم که بزرگترین مجموعه خشتی جهان است، به شکل قلعه‌های پرشکوه برفراز تپه ای به ارتفاع 61 متر چونان تاجی مرصع بر سر بناهای تاریخی ایران، درخششی جاودانه دارد.
احتمالا ساکنین قلعه بم معاش خود را از راه کشاورزی و پارچه بافی می‌گذرانیده اند. پژوهش در نحوه زندگی و تاریخ ارگ احتیاج به یک سری کاوش‌های منظم باستان شناسی دارد. ولی آنچه مسلم است سابقه تاریخی ارگ به قبل از اسلام می‌رسد و در طول تاریخ، ارگ، بارها مورد یورش قرار گرفته و بازسازی شده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]