روستا و غار جفریز

روستای جفریز نام روستایی است که در دهستان گوغر از توابع بخش مرکزی شهرستان بافت در استان کرمان قرار گرفته است.
شغل اهالی این روستا کشاورزی و به ویژه گردوکاری است ، آنها اصلیت ترک و تاجیک دارند که قبلا از عشایر استان کرمان محسوب می‌شدند.
جفریز در لغت به معنای مکانی است که دو رودخانه به هم می‌پیوندند و این نشان از پرآبی روستای جفریز دارد.
طبیعت این روستا به حدی شگفت‌انگیز است که می‌توان آن را با روستاهای شمال کشور مقایسه نمود. کوه‌ها، دره‌ها و پیرامون رودخانه‌های این منطقه مملو از گیاهان خوشبو و درختان بادام و گردو است.
غار جفریز غار آهکی است که با نام غار چشم سبز نیز شناخته می‌شود و در 3 کیلومتری شرق روستای جفریز قرار دارد.
دهانه غار جفریز 10 متر ارتفاع دارد و مشخصه آن درِ ورودی آهنی بزرگی است که در دهانه غار توسط افراد محلی نصب شده است تا از تخریب غار و ورود حیوانات وحشی به درون آن جلوگیری نمایند.
این غار میلیون‌ها سال قبل در زمان کرتاسه در زیر آب بوده است و طی سال‌ها سنگ‌های آهکی آن توسط آب شکسته شده و اشکال بسیار زیبایی را به وجود آورده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار بنگان

بنگان نام یکی از روستاهای خوش آب و هوای شهرستان بافت در استان کرمان است ، در این روستا آبشار زیبایی به نام آبشار بنگان قرار دارد.
برای سفر به آبشار بنگان از بافت بسمت بزنجان حرکت کنید نرسیده به جاده رابر، جاده فرعی شما را به روستا و آبشار می‌رساند.
آبشار زیبای بنگان ، آبشاری در دل کوه است که طبیعت آن در نوع خود منحصر به فرد است و از جاذبه‌های دیدنی و جذاب شهرستان بافت که تماشاگران فراوانی را به سوی خود می‌خواند.
ارتفاع این آبشار که در دامنه کوه‌های لاله زار قرار گرفته‌است به بیش از ۱۵ متر می‌رسد. گیاهان دارویی فراوانی در حاشیه این آبشار به وفور دیده می‌شود.
آبشار بنگان در رودخانه بنگان در منطقه‌ای کوهستانی و سردسیری قرار گرفته و اطراف این آبشار را درختان گردو و میوه‌های سردسیری پوشانده‌است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

کوه لاله زار ( کوه شاه )

کوه لاله زار یا کوه شاه در ۲۰کیلومتری شمال شرقی شهرستان بافت از توابع استان کرمان قرار گرفته است.
نظرات متعددی در مورد وجه تسمیه این کوه وجود دارد؛ همانطور که از سنگ نوشته‌های تخت شاهزاده برمی آید کوه شاه هموراه تحت محافظت و قرق شکاربانان و قرقچیان شاه بوده و از گذشته‌های دور تا اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار شاهان و شاهزادگان برای تفرج و شکار به این کوهستان زیبا می‌آمدند؛ دلیل دیگر شکل قله‌ی غربی"قار باشی" است که به صورت تک قله از اکثر مناظر مشاهده می‌شود و با کوهستانهای اطراف اختلاف ارتفاع زیادی دارد بطوری که در روزهای صاف از سیرجان و بردسیر و تقریبا همه‌ی نقاط شهرستان قابل روئیت است.
نام این کوه در سالهای پس از انقلاب در منابع و نقشه‌ها به لاله زار تغییر یافت.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار سه کاسه جهان جان

آبشار سه کاسه جهان جان آبشاری منحصر به فرد و زیباست که در یک کیلومتری جنوب روستای جهان‌جان در 25 کیلومتری شهرستان بافت در مسیر جاده اصلی بافت- کرمان قرار دارد.
این آبشار در 1 کیلومتری جنوب روستای جهان جان و در ارتفاع 2500 متری از سطح دریا واقع است.
این روستا در 25 کیلو متری شهرستان بافت در مسیر جاده اصلی بافت کرمان قرار دارد و دارای یک رود خانه دایمی است.
آبشار سه کاسه پس از ریزش از یک ارتفاع 10 متری سنگی، وارد 3 کاسه پلکانی می‌گردد و از این رو به آبشار سه کاسه مشهور شده است.
این آبشار درون تنگه رودخانه جهان جان واقع است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

پارک ملی خبر

پارک ملی خبر در شهرستان بافت از توابع استان کرمان واقع شده است. مساحت آن درحدود 149934 هکتار می‌باشد. پوشش گیاهی: ارس ,‌بنه , کیکم , ارژن , زیتون وحشی,‌تنگس , نسترن وحشی ,‌قیچ, گز, استبرق, انارشیطان. پستانداران : کل و بز , قوچ و میش , جبیر ,‌‌پلنگ , یوزپلنگ , کفتار ,‌روباه معمولی , شغال , گرگ , کاراکال, تشی , خرگوش , سنجاب ,‌رودک عسل خوار و خارپشت بیابانی. پرندگان : هوبره ,‌کبک ,‌تیهو, شبگرد, دلیجه , عقاب دوبرار, کبوتر جنگلی , سبز قبا,زنبورخورکوچک و‌هدهد. این پارک در جنوب شهر بافت قرار دارد مساحت این پارک حدود 000/120 هکتار میباشد. در سال 1379 بعنوان پارک ملى از سوى سازمان حفاظت محیط زیست اعلام شده است. این پارک داراى پوشش گیاهى غنى بوده و گونه هاى جانورى کاراکال، گرگ، جبیر، کل و بز، قوچ و میش، مانندپلنگ، یوزپلنگ، و پرندگانى مانند هوبره، دراج، کبک، تیهو، عقاب طلایى، سارگپه پا بلند و تعداد زیادى از پرندگان آوازه خوان را در خود جاى داده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

غار طرنگ

غار طرنگ یک غار آهکی و مهمترین و طولانی‌ترین غار استان کرمان در شهرستان بافت و دارای مناظر و جلوه‌های طبیعی بسیار زیبا و پدیده‌های شگفت انگیز است. این غار در مجاورت روستای طرنگ و کوه طرنگ در شهرستان بافت قرار دارد. دهانه غار حدود ۶ متراست و در ارتفاع تقریبا ۳۰۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است . طول مسیر پیموده شدهٔ غار تقریبا ۵۰۰ متر است و عرض راهروها و تالارهای آن بین یک تا ۱۵ متر متغیر است.طرنگ وجود دارد.چشمه هایی نیز در این منطقه وجود دارد.


برای پیدا کردن غار طرنگ از کرمان با طی 160 کیلومتر به شهرستان بافت و از انجا به روستای طرنگ در 70 کیلومتری بافت می‌رسیم. قله طرنگ که در بخش کوه‌های خبر قرار دارد از دور مشاهده می‌شود وهمچنین دهانه غار آهکی طرنگ ، طولانی‌ترین غار شناخته شده کرمان از این روستا قابل رویت است که پس از طی حدودا 20 دقیقه راهپیمایی می‌توانیم به آن برسیم ،بر مدخل غار درخت جنگلی بزرگی روییده است و پس از ورود به غار بقیه مسیر فلش گذاری شده است .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]