تنگه گلم

اگر کسی پای به شهرستان گیلانغرب در استان کرمانشاه گذارد به لحاظ طبیعت بکر وچشم نوازآن و تنگه گلم حتما زبان به تحسین زیبای‌های این خطه می‌گشاید گیلانغرب نمایشگاهی از تنوع آب وهوایی دارد درختان بلوط تفرجگاه ناودار ،گلین ،مل ینه ،داربادام و شالیزارهای دشت دیره ، آبشار زیبای تنگ گلم در ویژنان ودشت سرسبز وهمیشه بهاری گیلان این شهرستان را بعنوان نگین غرب کشور تبدیل کرده است زمانی که گل‌های شقایق بهاری در مناطق گرمسیری این شهرستان از جمله شیاه کوه ،زله زرد رویده است برف کوهای قلاجه وچله داربادام را سفید پوش کرده که چنیین تنوع آب وهوایی در کمتر شهرستانی در کشورمان بوِیژه درغرب کشور وجود دارد تفاوت آب وهوایی ویا دمای هوا به فاصله ۴۰ کیلومتر بیش‌تر نیست ، بایدگفت این شهرستان با این تنوع آب وهوایی برای خود قاره‌ی کوچکی است
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دهستان ویژنان

دهستان ویژنان از دهستان‌های شهرستان گیلانغرب از توابع استان کرمانشاه می‌باشد که دارای مناظر طبیعی زیبایی است .
آهنگران، باونمکر، چم‌سورک سفلی، چم‌سورک وسطی، داربید علی‌اکبر، داربید حسین‌علی، داربید نظرعلی، فالوشن، گل‌خیرک علیا، گل‌خیرک سفلی، میان‌راه، میرمیرآب علیا، میرمیرآب سفلی، مورتهادی، مورت‌سبز، نیان، پنجعلی، قشقه، قیلان، قروتک، سرحال‌شیرزادی و سیاه‌سیاه از جمله روستاهای دهستان ویژنان هستند.
یکی از درختان مقدس استان کرمانشاه، به نام درخت تاوی ویژنان در این دهستان قرار دارد ، مردم این منطقه معتقدند که این درخت مقدس آنها را از نظر بد دیگران محافظت می‌کند.
این منطقه دارای مناظر طبیعی زیبا و منحصر به فردی است که در فصول سرد سال به دلیل گرمسیر بودن منطقه می‌تواند برای گردشگران مورد توجه قرار گیرد.
وجود جاذبه‌های طبیعی کم‌نظیر در این منطقه، دهستان ویژنان را به یک منطقه جذاب برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل کرده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

تپه باستانی قلا

تپه باستانی قلا در شهرستان گیلانغرب از توابع استان کرمانشاه , در مرکز شهر قرار دارد. به احتمال زیاد سابقه تاریخی این اثر تاریخی به دوران اشکانیان و ساسانیان می‌رسد.
زیرا در گذشته به دلیل ناامن بودن دشت گیلان فرمانروایان مجبور می‌شدندبرای حفظ جان خودازقلعه استفاده نمایند وجود این قلعه نشان ازتاریخ شهرستان گیلانغرب است.
شاید این قلعه قلعه‌ی پادشاهان این سرزمین باشد.
شاید به خاطربادها و باران‌های شدیدی که وزیده و باریده است ازبین رفته است ویک تپه به وجودآمده است.
تا قبل از انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ و قبل از جنگ ایران و عراق و تخلیه کامل شهر گیلانغرب این تپه باستانی از لحاظ شکل و ساختار بیشتر دست نخورده باقی مانده بود.
قلا در زبان فارسی معنای همان قلعه را می‌دهد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

محوطه تاریخی و آتشکده سراب مورت

محوطه تاریخی و آتشکده سراب مورت در پنج کیلومتری شرق شهرستان گیلانغرب در حاشیه روستای سراب در استان کرمانشاه قرار دارد.
نام این منطقه از سراب خروشان و بوته‌های مورتی گرفته شده است که اطراف این محوطه تاریخی روییده اند.
طبق بررسی‌های باستان شناسی در این منطقه سه محوطه تاریخی شناسایی شده که به نظر می‌رسد یکی از دلایل شکل گیری این محوطه در منطقه وجود بوته‌های مورت و همین سراب بوده است.
محوطه شمالی این مناطق اخیرا مورد کاوش قرار گرفته که در نتیجه این کاوش‌ها بخشی از این بناها حکومتی (قلعه اربابی) مربوط به دوره اشکانی شناسایی گردید که در دوره ساسانی نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
این بنا با استفاده از سنگ و ملات گچ و آجر ساخته شده و از دو بخش رسمی و خصوصی تشکیل شده که بخش رسمی شامل حیاط، تالار تشریفات و اتاق گنبد خانه می‌باشد
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سراب مورت

سراب مورت واقع در استان کرمانشاه و در پنج کیلومتری شرق شهرستان گیلانغرب و در حاشیه‌ی روستای سراب واقع شده است. نام این محوطه برگرفته از سراب خروشان و بوته‌های مورتی است که اطراف این محوطه‌ی تاریخی روییده‌اند.
سراب مورت گیلانغرب یکی از نقاط دیدنی شهرستان و همچنین استان کرمانشاه می‌باشد که وجود چشمه‌های آب و درختچه‌های گیاه نایاب دارویی مورد سبز آن را به عنوان یکی از تفریح گاه‌های استان تبدیل نموده‌است.
واژه مورد از کلمه یونانی به معنی رشد ونمو گرفته شده است که در طب سنتی کاربرد اساسی داشته است و از قدیم الایام مورد شناسایی ایرانیان بوده است می‌گویند. زردتشیان باستان از ریشه درختچه مورد به علت مقدس بودن آن در روشن نمودن آتشکده‌ها استفاده می‌شده است در ضلع جنوبی بوته‌های مورد سراب گیلانغرب آثار یک آتشکده هنوز پابر جا است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]