غار سنگی حسین کوه کن

غار سنگی حسین کوه کن و بیوگرافی کامل خالو حسین معروف به فرهاد ثانی در شهرستان پاوه از توابع استان کرمانشاه .
حسین کوه کن یا خالو حسین پهلوان گمنام و بی ادعایی است که با وجود معلولیت، بر سختی و مصائب روزگار و طبیعت غبله کرده و بنای استوار و تاریخی که هرگز نمونه ای از آن وجود نداشته را در انداخته است. داستان شیرین و فرهاد داستان باستانی ای است از عشق و دلدادگی که سینه به سینه حفظ شده و اینک ما ایرانیان وارث نقالی آنها هستیم، اما داستان حسین کوه کن یک تراژدی است از پهلوانی که بر جور و مصائب روزگار و طبیعت غبله کرد و اکنون در اوج گمنامی بسر می‌برد.
حکایت حسین کوه کن یا خالو حسین حکایتی است متفاوت از یک عمر سختی و مشقت، حکایت و نمادی است از غلبه بر معلولیت و پیروزی بر صخره‌های فولادی، حکایت دوباره پیروز شدن تیشه بر سنگ و حکایتی است از پشتکار آدمی زاد در تحقق بخشیدن به معنای واقعی خواستن.زندگی نامه خالو حسین یا حسین کوه کن نمونه کاملی از یک زندگی پر فراز و نشیب است، از شیرینی‌های و تلخی هایی که ذهن و دل هر خواننده را تکان می‌دهد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

سد داریان

سد داریان یک سد خاکی ساخته شده روی رودخانه سیروان در نزدیکی شهر پاوه و در مجاورت روستای داریان است. تاج سد داریان در استان کرمانشاه و مخزن آن در استان کردستان قرار می‌گیرد. ارتفاع این سد خاکی به ۱۵۵ متر می‌رسد و با ساخت آن چشمه بل، چندین روستای قدیمی و ده‌ها هکتار جنگل زیر آب می‌رود؛ آب این سد از شاخه هه ورامانت تا نزدیکی روستای سلین خواهد رسید و شاخه دیگر این رودخانه از طرف منطقه ژاوه رود می‌اید و در نزدیکی روستای اسپریز، وارد شاخه دیگر آن می‌شود. سد خاکی دیگری نزدیکی روستای بلبر واقع در هه ورامانت در حال احداث می‌باشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

رود سیروان

رود سیروان طویل‌ترین رودخانه های استان کرمانشاه و یکی از شعبه‌های مهم حوزه آبریز خلیج فارس محسوب می‌شودکه در شهرستان پاوه واقع شده است . این رودخانه از دو شاخه بزرگ به نام شاخه اصلی رودخانه، و شاخه چَم گَورَه (آزاد رود) تشکیل می‌شود. شاخه اصلی سیروان، از گاورود و قشلاق تشکیل و شعبه‌های آن به منزله شریان‌های حیاتی کردستان قلمداد می‌شود.بر روی رودخانه قشلاق سدّ وحدت (قشلاق) احداث شده که برای آب‌رسانی شهر سنندج، ذخیره آب زراعی، مهار کردن رودخانه، کنترل سیل، تأمین برق، ایجاد فضای سبز، جنگل‌کاری اطراف شهر سنندج و پرورش ماهی از آن استفاده می‌شود.
ساختمان سد وحدت در مرداد ماه 1352 شروع و در سال 1358 آبگیری شد و در سال 1362 سد وحدت و تأسیسات وابسته به آن به بهره‌برداری رسید.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

مقبره سید عبیدالله کوسه هجیج

مقبره سید عبیدالله کوسه‌ هجیج در روستای هجیج شهرستان پاوه قرار دارد و یکی از اماکن زیارتی استان کرمانشاه است که هر ساله هزاران نفر از مناطق کردنشین غرب کشور به زیارتش می‌روند.
براساس شواهد تاریخی، "سیدعبیدالله" فرزند امام موسی کاظم (ع) بوده که بعدها در نظر مردم روستای هجیج به "کوسه هجیج" مشهور می‌شود و همچنین در اصطلاح محلی به ایشان "پیر" یا "امامزاده" نیز گویند.
سید عبیدالله مشهور به کوسه هجیج فرزند امام موسی کاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) است که در سال 172 هجری قمری در شهر بغداد متولد شد.
همچنین در اسناد آمده است که "سیدعبیدالله" محاسن نداشته و به همین مناسبت او را "کوسه" گفته اند.
در کتاب "بحارلانساب" که درباره نوادگان و اولاد حضرت محمد(ص) تالیف شده است، آمده که "سید عبیدالله" در سال 172 هجری قمری در زمان خلافت هارون الرشید عباسی از مادری رومی در بغداد به دنیا می‌آید، که بعد به خاطر انتساب به مادرش به وی سلطان سیدعبیدالله نیز گفته می‌شد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

آبشار بل

آبشار بل در مرز استان کرمانشاه و کردستان و در جوار رودخانه سیروان در شهرستان پاوه قرار گرفته است و موقعیت خاصی را برای گردشگران برای لذت بردن از مناظر زیبا ایجاد کرده است.
برای دیدن آبشار بل دو راه وجود دارد :
یکی آن که وارد سنندج شوید و سپس به سمت مریوان بروید و از سه‌راه حزب‌الله و از مسیر دزلی به این منطقه برسید و دیگر آن که از پاوه به روستای هجیج بروید و در راه هم از دیدن جنگل‌های طبیعی بلوط لذت ببرید.
اطلاعات فنی درباره ویژگی‌های آب چشمه بل نشان دهنده دبی ۳ تا ۵ متر مکعب در ثانیه است به عبارتی حجم آب این چشمه می‌تواند در سال حدود ۱۵۰میلیون مترمکعب باشد که با این توصیف از نظرکمی چند برابر نیاز آب شهرکرمانشاه و یا سنندج را تامین میکند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای دشه

روستای دشه در بخش مرکزی شهرستان پاوه از توابع استان کرمانشاه واقع است .جمعیت روستا نزدیک به 2000 نفر میباشد، دشه از شمال شرقی با روستای کمدرده، از شمال غربی با روستاهای هیروی و بله بزان ، از جنوب شرقی با روستاهای نوریاب و گلال و از جنوب غربی با روستای زردویی همسایه و دارای مرز مشترک می‌باشد .
فاصله این روستا از مرکز شهرستان کمتر از 10 کیلومتر می‌باشد که حدود 3 کیلومتر از این مسیر از جاده اصلی پاوه به نوسود می‌گذرد و مابقی از این مسیر اصلی جدا شده و بدون گذر از از داخل هیچ منطقه مسکونی (از کنار روستای نوریاب) به مرکز روستا می‌رسد.
این روستا دارای یک منطقه قدیمی در دل کوه و در مجاورت چشمه میباشد که دارای بافت پلکانی بوده و فرسوده نیز محسوب میشود، همچنین دارای نمای جنوبی میباشد و مصالح بنای بکار رفته در کل بافت فرسوده سنگ و چوب و ملات کاه گل میباشد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

منطقه گردشگری دالانی

یکی از مناطق نمونه گردشگری استان کرمانشاه که در شهرستان پاوه واقع شده منطقه گردشگری دالانی میباشد . این منطقه خوش آب و هوا با منابع آبی زیبا و مصفا و مناظر دلنشین و طبیعی همه ساله پذیرای گردشگران میباشد.
منطقه سیاحتی تفریحی دالانی از مناطق گرمسیری حاشیه رودخانه سیروان با ارتفاع متوسط ۷۰۰ متراز سطح دریا در پایین دست روستای وراء و در امتداد جاده پاوه مریوان تا گردنه ته ته و کوهستان‌های سردسیر منطقه با ارتفاع متوسط ۲۷۰۰ متراز سطح دریا را شامل می‌شود و با چشم‌اندازی بسیار زیبا و شگفت‌انگیز و تفرجگاه‌های سرسبز و چشمه‌سارهای زیبا چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌سازد.
کوهستان دالانی در شمال غرب هورامان قرارگرفته و شهرهای نوسود و نودشه در دامنه آن واقع شده است. مسیر این جاده یکی از چشم‌اندازهای منحصربه‌فرد و جاذبه‌های توریستی منطقه بویژه در فصل‌های بهار و تابستان به شمار می‌آید. صدای گوش نواز آب چشمه‌ها و رنگ‌های زیبا و چشم نواز گل‌ها و گیاهان که در رقص باد و موسیقی آب، روح آدمی را زنده می‌کند هر رهگذری را مفتون می‌سازد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

روستای هجیج

روستای هجیج یا به عقیده برخی حجیج روستایی پلکانی با معماری بسیار جالب و از پرجاذبه‌ترین نقاط استان کرمانشاه و از مناطق دیدنی اورامانات است و در 25 کیلومتری شهرستان پاوه قرار دارد که است که هر ساله مقصد بسیاری از مسافران داخلی و خارجی است و به معنای دره سرسبز و عمیق است. هجیج از توابع بخش نوسود شهرستان پاوه در استان کرمانشاه است و در دره‌ای زیبا و در جنگلی انبوه قرار گرفته است. هجیج یکی از روستاهای پلکانی است با کوه‌های سنگی، مناظرسرسبز، چشمه‌های خروشان و مسیر پرپیچ و خم که چشم هر بیننده‌ای را به خود معطوف می‌کند، به طوری که علاوه بر گردشگران، همواره هنرمندان خوش ذوق را به سمت خود می‌کشاند خصوصا در ایام بهار، این روستا چهره ای بهشتی به خود می‌گیرد و مناظری بکر و خاطره انگیز را در ذهن هر بیننده ای متبادر می‌کند.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]