روستای کندوله

روستای کندوله از توابع بخش دینور شهرستان صحنه در استان کرمانشاه میباشد که در 52 کیلومتری شهر صحنه و 75 کیلو متری کرمانشاه واقع شده است.
روستای کندوله از طریق شهرهای کرمانشاه، صحنه و کامیاران قابل دسترسی است و جاده‌های منتهی به این روستا از شهرهای مزبور مناسب و آسفالت است.
این روستا از شمال به کوه کوله بزرگ ، از شمال غرب به کوه خره سیا و از جنـوب به کوه پیرآفتـاب محدود می‌شـود.
روستای کندوله در کوه پایه استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکز دارد و آب و هوایی معتدل و کوهستانی دارد.
این روستا معابر عریض دارد و در برخی از انها درختان بلندو نهرهای اب فضای دلپذیری را به وجود اورده است. تاکستان‌های زیبا و متعددی که در فصل تابستان خوشه‌های انگور از تاکهای ان اویزان میشود مناظری بسیار زیبایی پدید اورده است وهمچنین باغات پلکانی واقع شده در دامنه کوه بر غنای این مناظر افزوده است.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

گور دخمه صحنه ( شیرین فرهاد )

آدرس : شمال شهر صحنه - کوه شوق علی واقع - در فاصله 200 متری سمت راست رود دربند
گوردخمه صحنه که با نام‌های گوردخمه دربند نیز نامیده می‌شود و در بین اهالی محل به قبر کیکاوس، فرهاد تراش و گور شیرین و فرهاد نیز معروف است، یکی از نادر‌ترین گوردخمه‌های 2 طبقه دورهه مادها است که در در بدنهٔ کوه شوق علی واقع در شمال شهر صحنه و در فاصله 200 متری سمت راست رود دربند که از توابع استان کرمانشاه قرار دارد، حجاری شده است. در طول مسیر درختانن میوه و باغها و همچنین درختان جنگلی پوششی زیبا و روح فزا را میسر میسازند که از کناره‌های رودخانه تا رسیدن به خود مقابر شیب زیادی باید پشت سر گذاشت.
در ارتفاعی که بیش از پنجاه متر از سطح رودخانه فاصله دارد، محلی به طول چهارده و نیم و ارتفاع یازده متر تراشیده‌اند و در آن دخمهٔ بزرگتر را ساخته‌اند که درگاه آن رو به جنوب است. بادهای غالبی که اصولاً از ناحیه شمال یعنی از داخل خود دره میوزد به سمت پایین اما این دخمه به گونه ای واقع شده که صخره‌های کناریش مانع از وزش مستقیم باد به آن میشود و جهت تابش نور خورشید بر فراز کوههای روبرو مشرف به رودخانه و جنگل همچون سیستم خانه‌ها در زمستان و در تابستان به گونه ای کم به داخل میتابد. به شکلی که در طلوع به طور مستقیم به دخمه میتابد و بعد از نیمه‌های ظهرسایه آن را در بر میگیرد.
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]

دربند صحنه

آدرس : ۵۰ کیلومتری شرق کرمانشاه - شهرستان صحنه
یکی از شهرستانهای زیبای استان کرمانشاه ٬ شهرستان صحنه میباشد. شهرستان صحنه در ۵۰ کیلومتری شرق کلانشهر کرمانشاه واقع شده است و شهرستانی است که سابقه آن به دوران پیش از اسلام می‌رسد و این مهم از گوردخمه هایی که از دوره هخامنشی در این شهر وجود دارد،معلوم می‌گردد. از دیدنی‌ترین جاهای شهرستان صحنه، دربند صحنه می‌باشد که طبیعت کرمانشاه را به نمایش می‌گذارد و یکی از زیباترین مناطق کرمانشاه در واقع سراب صحنه است معروف به دربند است که اگر به غرب کشور آمدید حتما به این مکان سر بزنید. این منطقه یکی از مناطق خوش آب و هوا این شهر به لحاظ توسعه گردشگری و پتانسیل خوب توریست می‌باشد .
[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]