تالاب هشیلان

تالاب هشیلان نام تالابی است در استان کرمانشاه که در 26 کیلومتری شمال غرب شهر کرمانشاه در دهستان «الهیار خانی» و در دامنه کوه‌های «خورین» و «ویس» قرار دارد.
این تالاب با مساحت تقریبی 450هکتار،از زیست بوم‌های زیبای غرب کشور است.
این تالاب محلی برای استراحت موقتی پرندگان مهاجر، نقشی موثر در تغذیه آبهای زیرزمینی و فراهم کردن محیطی مناسب برای رشد گونه‌های خاص گیاهی و آب و هوا استان دارد.
حیات پرندگان کنار آبزی وابسته به اکوسیستم موجود منطقه است و آبزیان دیگر نیز که شامل ماهی‌ها و لاک پشت‌ها و دیگر موجودات است .
در این تالاب حدود یک 110جزیره بزرگ و کوچک با مساحت تقریبی یک صد متر مربع تا یک هکتار وجود دارد و حدود سه درصد مساحت تالاب را تشکیل می‌دهند.
در این جزایر به تناسب شرایط خاص، گونه‌های گیاهی و جانوری شکل گرفته است. پوشش گیاهی سطح تالاب علفی است و بعضا به صورت گیاهان آبزی در داخل آب و غیرآبزی در جزایر مستقر شده است. پوشش گیاهی این تالاب شامل گونه‌های بید به صورت پراکنده و بسیار اندک و گونه‌های علفی چون سیم واش، نیلوفر آبی، عدسک آبی، بزواش و ... است.
در داخل و حاشیه تالاب علاوه بر راسته جوندگان از خانواده موشها، پستاندارانی چون گرگ، روباه، خرگوش، شغال و گربه وحشی نیز زندگی میکنند. ارتفاعات خورین واقع در شمال و شمال غرب تالاب، زیستگاه مناسبی جهت بز وحشی است.
«تشی» نیز از جانوران دیگری است که در این ارتفاعات ...مشاهده کامل متن مشاهده میشود؛ همچنین تعداد زیادی مار و لاک پشت نیز در این تالاب وجود دارند.

Add comment

عکس خوانده نمی شود